Novinky

Kam za kultúrou? Divadelné tipy na 49. týždeň

Divadelné tipy / 49/2022

Opäť tu máme nový týždeň a s ním ruka v ruke prichádzajú čerstvé tipy kam za kultúrou v aktuálny týždeň. V poradí 49. týždeň sľubuje atraktívne koncertné, divadelné i výstavné zážitky. Teraz si povieme, ktoré sú TOP divadelné tipy aktuálneho týždňa.

Aj v decembri zostávame verní našej tradícii. Prinášame aj tento raz odpoveď na otázku kam za kultúrou. Nechajte sa nami inšpirovať aj tentoraz. Prinášame výber toho najzaujímavejšieho, čo slovenská divadlá prinášajú v aktuálnom týždni. Máme tipy na premiéry a aj pre rodiny s deťmi. Aké máme divadelné tipy na tento týždeň?

Divadelné tipy týždňa v Bratislave: v znamení slávnych muzikálov

Naše divadelné tipy začíname v Bratislave v Divadle Nová scéna. Jeden z najslávnejších svetových muzikálov všetkých čias BEDÁRI / Les Misérables  je na programe tejto bratislavskej scény v stredu a vo štvrtok 7. a 8. 12.2022. V hlavnej úlohe Jeana Valjeana sa predstaví skvelý Titusz Tóbisz. Diváci sa môžu tešiť aj na podmanivú hudbu v podaní Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu pod taktovkou dirigenta Petra Valentoviča. Excelentné spevácke i herecké výkony muzikálových hviezd, veľkolepá scéna či výpravné kostýmy  určite umocnia váš zážitok z predstavenia.

Turandot, kto by nepoznal slávny príbeh?

Pôvodne perzská legenda, neskôr čínska hra vytvorená na motívy rozprávok z Tisíc a jednej noci talianskym dramatikom Carlom Gozzim. A o dve storočia neskôr TURANDOT geniálne spracoval do nesmrteľnej opery Giacomo Puccini. Pozrieť si ho môžete 9.12.2022, kedy je na programe Divadla Nová scéna. Sedem predstavení tohto muzikálu umelci divadelného súboru odohrali na významnom svetovom festivale DIMF v Daegu, Južná Kórea v júni tohto roka. O ich účasti na festivale sme vás vtedy informovali TU.

Celosvetový divadelný fenomén s hitmi ABBA

Príbeh romantickej lásky MAMMA MIA! s najslávnejšími piesňami skupiny ABBA prináša Divadlo Nová scéna tento víkend (10.12. o 19,00 a 11.12.2022) už o 17,00 hod. Muzikál MAMMA MIA! obsahuje všetky nesmrteľné hudobné hity skupiny ABBA, ktoré sú umne prepojené s dojímavým a vtipným dejom. A na dôvažok je to rámcované krásami čarovného gréckeho ostrova. Slnko, more a láska…

Mikulášsky tip pre rodiny v Balete SND

Svet v tieni vianočného stromčeka ožije v Deň sv. Mikuláša (v utorok 6.12.2022) o 18,00 hod. a v stredu 7.12.2022 v dvoch časoch – o 11,00 hod. a o 18,00 hod. – na scéne Baletu SND. Odvážny Luskáčik bojuje s myším kráľom a roztancované snehové vločky sú ikonickými obrazmi baletu, ktorého rozprávkový príbeh sa vznáša na podmanivých melódiách. Baletné predstavenie LUSKÁČIK sme odporúčali už v našich minulotýždňových tipoch kam za kultúrou. Keďže sa blížia Vianoce a Detský balet Luskáčik neodmysliteľne patrí k obdobiu Vianoc, a tak sme ho zaradili do našich tipov aj tento týždeň.

Divadelné tipy aj s derniérou v SND

Príbeh rebelky Antigóny, ktorá sa nezastaví pred ničím a radšej obetuje samu seba než by sa mala pokoriť autoritatívnej moci. Aj to je ANTIGONA s Petrou Vajdovou v hlavnej úlohe. Naposledy si môžete pozrieť už 10.12.2022 na doskách Činohry SND. Z diel, ktoré napísal slávny grécky dramatik Sofokles je Antigona, v ktorej stvárnil rozdielne póly a charaktery dvoch sestier, Antigony a Ismény pravdepodobne najstaršia.

Betlehem - Radujme sa, veseľme sa!

Jedným z tipov pre rodiny s deťmi je bábkové predstavenie pre malých aj veľkých divákov BETLEHÉM – RADUJME SA, VESEĽME SA. To, do bratislavského STARS auditórium prináša 11.12.2022 o 10,00hod.  Bábkové divadlo BABADLO. Divadelné spracovanie biblického príbehu o narodení Ježiška umocňujú známe vianočné koledy Búvaj dieťa krásne, Narodil sa Kristus pán či Tichá noc. Vianočnú sviatočnú atmosféru dokresľuje krásny maľovaný Betlehem, bábky a koledy. 

Betlehem / Divadelné tipy

Štátna opera Banská Bystrica s ďalšou novinkou sezóny

Naše divadelné tipy nie sú len pre Bratislavu a blízke okolie. Mierime aj na stredné Slovensko. Po Smetanovej Predanej neveste prináša Štátna opera Banská Bystrica v aktuálnej divadelnej sezóne ďalšiu novinku. Je ňou opereta PAGANINI v hudobnou naštudovaní dirigenta Jána Procházku. Operetu  kráľa operiet Franza Lehára – Paganini – po prvýkrát uviedli v roku 1925 a Franz Lehár ňou začal písať novú éru vo svojej tvorbe. Viditeľne ovplyvnená Puccinim sa hudobne priblížila opere. Prvá premiéra v Štátnej opere Banská Bystrica bude 9.12.druhá 10.12.2022. Svojimi podmanivými melódiami nesklame žiadneho milovníka kvalitnej operety.

Komédia z kaderníctva ovládne Žilinu

Mestské divadlo Žilina pobaví 9.12.2022 návštevníkov trpkým a ostrým pohľadom na svet hrou KADERNÍČKY. Hra poukazuje na komplikovanosť vzťahov žien medzi sebou. Komédia, kde sú ženy objektmi, ale môžu si za to aj samé,  je v čisto ženskom obsadení z prostredia kaderníckeho salóna. Tu sú rozhovory o milencoch, deťoch, o vzťahoch, peniazoch, ambíciách či o sexe podmienené výberom vhodného účesu. Lebo tvár nie je taká dôležitá, podstatné sú vlasy. Až do momentu, keď sa odtají inkognito záhadnej postavy, kedy už niet cesty  späť.

Čo myslíte, existuje dokonalý manželský pár?

Divadelné tipy máme aj pre Prešov či Košice. Divadlo Jonáša Záborského v Prešove zodpovie na otázku: Čo myslíte, existuje dokonalý manželský pár? Stane sa tak už 6.12.2022 na Malej scéne DZJ v komédii DOMA, SOM MILÁČIK! Hra Doma, som miláčik od  Laury Wade je ovenčená cenou Laurenca Oliviera za najlepšiu komédiu v roku 2019. V réžii Michala Náhlíka sa predstavia Jana Evelley, Boris Srník, Svetlana Wittnerová, Samuel Gáfrik, Zuzana Kúšiková a Stanislava Kašperová.

Posledných sedem dní Ježiša Krista podľa "kráľov muzikálov"

Medzi  najslávnejšie a najhranejšie muzikály určite patrí  JESUS CHRIST SUPERSTAR zobrazujúce   posledných sedem dní Ježiša Krista podľa “kráľov muzikálov” Andrewa Lloyda Webbera a Tima Ricea. Divadlo Jonáša Záborského prináša Jesus Christ Superstar 11.12.2022 už o 16,00 pri príležitosti 50. výročia od vzniku tohto muzikálu.

Divadelné tipy v Košiciach: v znamení operného klenotu, lásky i pre deti

Štátne divadlo Košice ponúka tento týždeň pestrý program. Pokračuje s aktivitami v rámci projektu Medziscéna (o ktorom sme vás informovali TU) a na vlastnom pódiu prinášajú tri zaujímavé tituly. Utorok (6.12.2022) patrí v Činohre ŠDKE nedávno premiérovanej divadelnej novinke MARAT/SADE (o premiére ktorej sme vás informovali TU).

Operných fanúšikov divadlo poteší v stredu 7.12.2022, kedy uvedie slávnu operu Giacoma Pucciniho TOSCA, ktorá sa na dosky košickej opery vrátila na konci minulej divadelnej sezóny. Divadlo ju uvedie v hlavných úlohách s Tatianou Paľovčíkovou Paládiovou, Jaroslavom Dvorským a Marekom Gurbaľom.

Sobota a nedeľa v Košiciach patria baletu. Slávny príbeh ROMEA A JÚLIE zažijete v sobotu (10.12.). V hlavných úlohách uvidíte Vladu Shevchenko ako Júliu a Gennara Sorbino ako jej Romea.

Romeo a Júlia / ŠDKE Divadelné tipy
Romeo a Júlia na doskách ŠDKE. Foto: ŠDKE

A máme tip aj pre rodiny s deťmi! V období adventu i Vianoc obľubujú malí aj veľkí populárny titul svetových i slovenských baletných scén. LUSKÁČIK je tu opäť v nedeľu (11.12.2022).

Veríme, že sme vás inšpirovali. Naše koncertné tipy aktuálneho týždňa si môžete pozrieť TU.

Zdroj: Divadlo Nová scéna, Divadlo Jonáša Záborského, Mestské divadlo Žilina, Slovenské národné divadlo, Štátna opera Banská Bystrica, Štátne divadlo Košice,  STARS auditorium, Ticketportál

2 thoughts on “Kam za kultúrou? Divadelné tipy na 49. týždeň

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »