Novinky

Blíži sa finále súťaže Dramaticky mladí 2024

Súťaž Dramaticky mladí 2024 hľadá talenty. Zapoj sa i Ty!

Dramatické texty tvoria na Slovensku aj deti a nie je ich málo. Do súťaže o najlepší dramatický text autorov a autoriek od 9 do 18 rokov sa prihlásilo 36 textov. Ide tak o jednu z najvyšších účastí v pätnásťročnej histórii súťaže. Blíži sa finále súťaže Dramaticky mladí 2024. Víťazky či víťazov súťaže spoznáme už 22. júna 2024.

Divadelný ústav už pätnásty rok vyzval deti a mládež so záujmom o písanie, aby sa prihlásili do súťaže o najlepší dramatický text Dramaticky mladí 2024. Autori a autorky vo veku od 9 do 18 rokov mohli tvoriť na ľubovoľnú tému. Do zápolenia sa zapojilo 36 prihlásených textov autorov a autoriek od 9 do 18 rokov. Ide tak o jednu z najvyšších účastí v pätnásťročnej histórii súťaže. Víťazky či víťazov súťaže Dramaticky mladí 2024 spoznáme už 22. júna 2024 popoludní na vyhodnotení súťaže. To bude v Štúdiu 12 na Jakubovom námestí 12 v Bratislave sprevádzať aj inscenovanom čítaní ocenených textov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni (25/2024)

Dramaticky mladí 2024 s najvyššou účasťou a pestrými témami

Odborná porota tento rok pracovala v zložení spisovateľ a vysokoškolský pedagóg Peter Karpinský, rozhlasová redaktorka a spisovateľka Veronika Dianišková, teatrologička Lenka Dzadíková, ktorá bola zároveň predsedníčkou poroty. „Je mimoriadne potešujúce, že stúpol počet súťažných textov. V tomto roku zažila súťaž Dramaticky mladí jednu z najvyšších účastí vo svojej histórii,“ hodnotí L. Dzadíková. Podľa nej väčšie množstvo hier prináša aj širokú paletu tém.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Súťaž Dramaticky mladí 2024 hľadá talenty. Zapoj sa i Ty!
Súťaž Dramaticky mladí 2024 hľadá talenty. Zapoj sa i Ty!

Je zaujímavé, že východiská pre texty mladých ľudí sa z roka na rok menia. Niekedy sú viac prítomné technológie, komunikačné prostriedky, tematika počítačových hier, inokedy prevláda oblasť rodinných vzťahov. V tomto ročníku nemožno hovoriť o jednej silnej téme. Vyskytli sa detektívne zápletky, príbehy z vidieckeho prostredia, spracovanie povestí, ale napríklad aj filozofujúce príbehy s alegorickými postavami,“ dodáva.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Spišské divadlo
Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Víťazné texty spoznáme v sobotu

Výber víťazných textov s individuálnym hodnotením porotcov sa autori a autorky dozvedia na slávnostnom vyhlásení výsledkov. Uskutoční sa v sobotu 22. júna 2024 v bratislavskom Štúdiu 12. Vyhodnotenie bude spojené s inscenovaným čítaním textov v podaní profesionálnych hercov a herečiek pod vedením režisérky a performerky Veroniky Malgot.

Článok pokračuje pod reklamou

Tridsaťšesť dramatických textov prihlásených do našej súťaže pre deti a mládež nasvedčuje tomu, že sa môžeme tešiť na kontinuitu vo vývoji slovenskej drámy. Verím, že z našich mladých dramatikov raz budú významní slovenskí autori, ktorých diela budú uvádzať slovenské divadlá. Je dôležité viesť mladých ľudí k autorskému písaniu od začiatku, sprevádzať ich špecifikami dramatickej tvorby a spolu s nimi uvažovať o témach a ich spracovaní. Pätnásť rokov súťaže je malým výročím a mnohí adepti dielní kreatívneho písania a súťaže Dramaticky mladí sú už profesionáli v oblasti divadla. Tieto podujatia boli pre nich jednými z prvých divadelných impulzov, a to nás napĺňa optimizmom,“ hodnotí Vladislava Fekete, riaditeľka Divadelného ústavu, ktorý súťaž každoročne organizuje.

Víťaza súťaže Dramaticky mladí 2024 čaká aj Letná škola herectva

Autor či autorka s umiestnením na prvom mieste dostane možnosť zúčastniť sa Letnej školy herectva, ktorú organizuje Herecký inštitút pod vedením jeho zakladateľky, režisérky, dramaturgičky a hereckej koučky Adriany Totikovej. Okrem iných tvorivých aktivít bude mať víťaz alebo víťazka možnosť zažiť, ako s jeho či jej dramatickým textom pracujú ostatní účastníci letnej školy. Spoznajú rôzne fázy tvorivého divadelného procesu.

Dramatické texty v školách majú veľký potenciál

Adriana Totiková tiež nedávno zorganizovala pilotný ročník vzdelávacieho festivalu pod názvom Ako sa rodí divadlo, počas ktorého pracovala so žiakmi a pedagógmi škôl. Využitie dramatického textu v školskom prostredí a vzdelávaní má podľa nej veľký potenciál. „Písanie dialógov či dramatického textu môže žiakom pomôcť objaviť svoj pozorovací talent, ale najmä vcítiť sa do prežívania iných ľudí, v tomto prípade postáv. Písanie drámy  a  jej následné  slobodné inscenovanie v školskom kolektíve môže byť aj spôsobom, ako nechať žiakov umeleckou formou hovoriť o tom, čo ich trápi, čím v danom období žijú, čoho sa obávajú alebo naopak, čo sa im zdá vtipné, smiešne, na čom sa zabávajú. Práca s autorským textom v priestore je tiež tímovým stmeľovačom. Žiaci môžu preukázať doteraz skryté nadanie bez ohľadu na to, či sú extroverti alebo introverti.  Každý si pri príprave javiskového minidiela môže nájsť svoje miesto,“ dodala A. Totiková.

Adriana Totíková
Adriana Totíková. Foto: Silvia Mária Petrovits

Dielne kreatívneho písania nechýbajú

Súčasťou projektu Dramaticky mladí sú aj Dielne kreatívneho písania pre deti a mládež. Ide o podpornú aktivitu, ktorú Divadelný ústav organizuje celoročne v spolupráci s vybranými profesionálnymi divadlami na Slovensku. Tento rok sa dielne realizujú pod lektorským vedením dramaturgov v ich domovských divadlách: v Činohre Slovenského národného divadla v Bratislave (lektor Mário Drgoňa), v Mestskom divadle Žilina (lektorka Daniela Brezániová), v Bábkovom divadle na Rázcestí v Banskej Bystrici (lektorka Iveta Škripková) a v Divadle J. G. Tajovského vo Zvolene (lektorka Uršuľa Turčanová).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
DJP Trnava
Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

TS, Divadelný ústav, www.theatre.sk

Foto: Silvia Mária Petrovits

Zdroj: Divadelný ústav 

Redakciu informovala Lenka Leláková, PR & marketing Divadelný ústav

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »