Novinky

TIP na výstavu – Midnight Bloom v Krajskej galérii v Prešove

TIP na výstavu - Midnight Bloom v Krajskej galérii v Prešove

Mladá umelkyňa Sara Zahorjanová (1991), absolventka Akadémie výtvarných umení v Prahe predstavuje v týchto dňoch svoju tvorbu v Prešove. Finalistka súťaže STRABAG Artaward International 2022 Viedeň žije a tvorí v Paríži. Za dielo Homecoming získala špeciálne ocenenie poroty v súťaži VÚB Maľba 2022. Napriek svojej mladosti a časovo krátkej tvorbe z toho plynucej, sa už stihla originálne vyhraniť. Jej umenie má niekoľko podôb a tvárí, ktoré sa vzájomne dopĺňajú a súvisia. Pozrieť si ho môžete aj na výstave Midnight Bloom v Krajskej galérii v Prešove, a to do konca mesiaca.

Mladá umelkyňa Sara Zahorjanová, absolventka Akadémie výtvarných umení v Prahe predstavuje v týchto dňoch svoju tvorbu výstavou Midnight Bloom v Krajskej galérii v Prešove. Finalistka súťaže STRABAG Artaward International 2022 Viedeň žije a tvorí v Paríži. Za dielo Homecoming získala špeciálne ocenenie poroty v súťaži VÚB Maľba 2022. Napriek svojej mladosti a časovo krátkej tvorbe z toho plynúcej, sa už stihla originálne vyhraniť. Jej umenie má niekoľko podôb a tvárí, ktoré sa vzájomne dopĺňajú a súvisia. Výstava v Krajskej galérii v Prešove mala pôvodne trvať už len do soboty 16. marca 2024. Na veľkú radosť návštevníkov sa ju organizátori rozhodli predĺžiť do konca tohto mesiaca. Nevynechajte príležitosť a využite marcové dni na spoznávanie tvorby tejto mladej autorky.

Sara Zahorjanová
Sara Zahorjanová

Ocenená špeciálnou cenou

Spôsob vyjadrenia intímnych vnemov a skúseností Sary Zahorjanovej v jej diele Homecoming ocenila porota v 17. ročníku renomovanej súťaže Maľba – Cena Nadácie VÚB špeciálnou cenou, ako sme vás vtedy informovali. Tú získala spomedzi 109 zapojených mladých maliarov a maliarok. Porota ocenila u nej hru s dejinami abstrakcie prostredníctvom kombinácie organických objektov a pevných foriem ako aj celkovo zaujímavé experimentovanie s rôznymi maliarskymi technikami a rukopismi. Sara Zahorjanova sa predstavila aj samostatnými výstavami. Minulý rok to bola Equilibrium, Zahorian & Van Espen v historickej budove pražskej Čistírny či Mars is no Fun, Zahorian & Van Espen v Bratislave. V tomto roku sa k ním pridala výstava v Prešove, o ktorej sme vás na našich stránkach neraz informovali.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Marec 2024 núka zaujímavé podujatia i výstavy. TOTO sú TOP! (3/2024) / kam za kultúrou
Marec 2024 ponúka zaujímavé podujatia i výstavy. TOTO sú TOP! (3/2024)

Výstava Midnight Bloom v Krajskej galérii v Prešove predstavuje najnovšiu tvorbu Sary Zahorjanovej. Pre prešovskú Krajskú galériu pripravila celkom nový cyklus obrazov – objektov a asambláží. Vytvorila ich žensky rukodielným spôsobom, vyšívaním, skladaním z kamienkov, korálok, sklíčok, polodrahokamov, usušených kytíc, všetko spomienok na dôležité životné chvíle.

TIP na výstavu - Midnight Bloom v Krajskej galérii v Prešove

Organické tvary v hlavnej úlohe

Mladá umelkyňa na nej uvádza veľkorozmerné, razantné a energické maľby, ako aj miniatúrne, tiché a citlivé denníkové záznamy. Vo vystavovaných dielach hrajú hlavnú úlohu organické tvary pripomínajúce hadice, tepny, korene alebo vodiče energií. Na jednej strane sú veľkorozmerné obrazy udivujúce neobyčajnou maliarskou razanciou, odvahou a energiou. Na strane druhej, popri nich aj menšie „denníkové záznamy“. Ide skôr o mikropríbehy, romantickej povahy. Tieto vytvorila zaujimavo žensky. Vyšívaním, skladaním z kamienkov, korálok, sklíčok, polodrahokamov, usušených kytíc.

TIP na výstavu - Midnight Bloom v Krajskej galérii v Prešove

Ako hovorí kurátorka výstavy Katarína Bajcurová, Sara Zahorjanova vo svojich dielach hľadá i skúma povestnú – a vždy relatívnu – rovnováhu. A to ako protikladov, vzťahov medzi osobným, intímnym (denníky) a nadosobným, všeobecným (maľba) prežívaním skutočnosti. Tvorí tak „na hrane prítomnosti a pominuteľnosti“, pričom v jej osobitom obrazovom svete zohrávajú dôležitú úlohu básne, ktoré sama Sara Zahorjanová píše v angličtine a na výstave sú ich preklady do slovenčiny.

Sara Zahorjanová hľadá slovami kurátorky: „na hrane prítomnosti a pominuteľnosti“ povestnú – a vždy relatívnu – rovnováhu protikladov, vzťah medzi osobným, intímnym a nadosobným, univerzálnym prežívaním skutočnosti, medzi intuíciou, spontánnosťou gesta a racionálnym myslením. Medzi okamihom a večnosťou, medzi dňom a polnocou, s polnočným kvetom, ktorý možno a predsa (za)kvitne“.

Midnight Bloom / Kam za kultúrou / výstavy

Je to výstava, ktorá sa oplatí vidieť. V Krajskej galérii v Prešove ju nájdete do konca mesiaca marca.

Foto: instagram Sary Zahorjanovej, FB Krajská galéria v Prešove

Zdroj: Krajská galéria v Prešove

*** Update: 2024-03-14 (mk) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »