Kam za kultúrou? Tieto výstavy treba vidieť! (41/2022)

Kam za kultúrou / Výstavy - 41/2022

Začína 41. kalendárny týždeň roka 2022. Nový týždeň volá po čerstvých tipoch. Aj dnes prezradíme zaujímavé tipy kam za kultúrou. Pozrieme sa na zaujímavé výstavy a expozície. Ktoré sú to?

Opäť sme verní našej tradícii, ktorou je týždenný prehľad tipov kam za kultúrou na Slovensku. Pozreli sme sa do programových ponúk slovenských divadiel, koncertných siení, predpredajových sieti ale aj do ponúk expozícií a aktuálnych výstav v slovenských galériách či múzeách. Teraz vám prezradíme naše tipy na výstavy, ktoré sa oplatí vidieť! 

Naše tipy začíname pohľadom do ponuky aktuálnych výstav v slovenských múzeách a galériách. Z ponuky Slovenského národného múzea sme vybrali štvoricu expozícií a viacero výstav.

Výstava s vôňou čokolády

Voňavou a s istou nadsázkou aj sladkou výstavou je výstava Čokoláda v Československu, ktorú nájdete v Etnografickom múzeu v Martine. Čokoládový a cukrovinkársky priemysel patril medzi najvýznamnejšie odvetvia potravinárskeho priemyslu v Československu. Vďaka svojej tradícii, ktorá sa začala budovať už od polovice 19. storočia postupným zakladaním viacerých tovární na výrobu čokolády v rakúsko-uhorskej monarchii, mal už v období po prvej svetovej vojne nálepku tradičnej továrenskej výroby. Na výstave sa okrem tradičných výrobcov čokolády na území bývalého Československa dozviete aj to, že okrem továrenskej výroby bola veľmi rozšírená i výroba čokolády remeselne, drobnými cukrármi. Súčasťou výstavy sú dobové obaly, reklamy a iné predmety súvisiace s výrobou a predajom čokolády. Snáď najobľúbenejšou príchuťou, ktorú nájdeme v dezertoch a nespočetnom množstve sladkostí, je čokoláda. Len ťažko si dnes vieme predstaviť svet bez nej, hoci jej používanie nemá až takú dlhú históriu. 

V zbierkach bratislavského Múzea obchodu predstavujú čokoláda, kakao či rôzne čokoládové cukrovinky jeden veľký farebný a originálny svet. Spoznať ho môžete v Etnografickom múzeu na výstave Čokoláda v Československu do 13. novembra 2022

Za históriou a hračkami na Modrý Kameň

Na strednom Slovensku sme si pre vás vybrali expozíciu na Hrade Modrý Kameň. Milovníkov histórie, života aristokracie či dejín hradu Modrý Kameň a jeho podhradie iste prilákajú aj obnovené priestory barokových siení. Práve tam navštívte pomerne novú expozíciu Uhorský rod Balašovcov na hrade Modrý Kameň.

Balassa / Modrý Kameň / expozície / 2022

Mimochodom, aj ďalšie tamojšie expozície stoja za návštevu. A to platí, zvlášť keď milujete hračky. Prečo? Jedna z nich vás zavedie za Hračkami v 20. storočí. Tá ďalšia predstaví históriu a súčasnosť slovenského bábkarského divadelníctva. Okrem bábkového divadla je v expozícií prezentovaný aj bábkový animovaný film či známe postavy z detských televíznych relácií ako MaTelKo, hrôzostrašný Raťafák Plachta či KukoOd Kuka do Kuka.

Rok výročí Vladimíra Clementisa

Pri histórii zostávame aj pri ďalšej výstave. Tentoraz naše kroky povedú do Tisovca, do rodného domu slovenského politika Dr. Vladimíra Clementisa, ktorého dve okrúhle jubileá si tento rok pripomíname. Výstava predstavuje Clementisovo zázemie – jeho rodisko, manželku, rodinu, priateľov, spolužiakov a tiež jeho záľuby – fotografovanie a turistiku.

Clementis
Dr. Vladimír Clementis. Foto: Wikimedia Commons

Vladimír Clementis bol úspešný i v politike ako zástanca ľavicových ideí. V rokoch 1948 až 1950 zastával post ministra zahraničných vecí ČSR. V jednom z vykonštruovaných politických procesov, ktoré otriasli Československom v 50. rokoch 20. storočia, bol však uznaný za vinného vo veci účasti na údajnom „protištátnom sprisahaní” a následne popravený. Zároveň Clementisa približuje ako štátnika, diplomata a obeť zločinného monsterprocesu. Viac o osobnosti tohto politika si môžete prečítať v článku Vladimír Clementis – Za vlastný názor zaplatil životom, ktorý vyšiel v najnovšom čísle popredného česko-slovenského-anglického magazínu The Business Soirée.

Výstava v znamení pápežských darov

Pri príležitosti 1. výročia návštevy pápeža Františka na Slovensku otvorili v predsálii hradnej kaplnky Bratislavského hradu výstavu Dary pápežov Slovensku.  Výstava predstavuje zbierku darov od pápežov Slovensku v novodobej histórii – počnúc  20. storočím až po súčasnosť. Návštevníkov zaujme najstarší doložený dar pápeža Pia X. z roku 1911, ako aj dary pápežov Jána XXIII. a Pavla VI. z obdobia komunistického režimu. Početnejšiu kolekciu predstavujú dary z návštev pápežov Jána Pavla II. a Františka – dary pre prezidentov republiky a ďalších predstaviteľov štátu, dary venované chrámom a cirkevným inštitúciám alebo drobné dary rozdávané širokej verejnosti. 

Tip na výstavu: Klenoty z Historického múzea

Pri sakrálnom umení ešte zostaneme. Tentoraz sa presunieme do Sídelnej budovy Slovenského národného múzea v Bratislave. Výstava Na slávu a chválu predstavuje verejnosti výber umeleckých diel z bohatého fondu zbierky výtvarného umenia SNM – Historického múzea. Hlavnou témou sú kresťanské motívy, ktoré inšpirovali tvorcov počas stáročí.

Na slávu a chválu / SNM / kam za kultúrou / výstavy 41-2022

Diela vytvorené pre sakrálny priestor ale i do šľachtických  a cirkevných rezidencií milovníkov umenia, galérií či kabinetov zberateľov. Sochy, tabuľové maľby, ikony a olejomaľby v časovom rozpätí od 14. storočia po začiatok 20. storočia návštevníkom “prerozprávajú” mnohé biblické príbehy Starého a Nového zákona, príbehy zo života svätcov a predstavia rozmanitosť ikonografického stvárnenia Panny Márie.

Oplatí sa vidieť aj staršie výstavy

Ktoré zo starších výstav sa vám oplatí navštíviť? Áno, nastal čas si opäť pripomenúť zaujímavé výstavy, ktoré sme si predstavili ešte pred niekoľkými týždňami. Sú to zaujímavé ženy a ich inšpiratívne príbehy, ktoré spája jedno: židovský pôvod. Takže opakujúcim sa tipom je výstavy Ženy – príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet, o ktorej sme písali TU.

Ženy, ktoré ovplyvnili svet / SNM - Múzeum židovskej kultúry

Priaznivcov histórie iste poteší výstava o hrade Červený Kameň a Pálffyovcovch v Sídelnej budove SNM  (viac sa dočítate TU) či klenoty biskupa Štefana Bubicsa, ktorý bol zaujímavou osobnosťou. Tie, ako sme avizovali TU, nájdete v Spišskom múzeu.

Mária Terézia; Pálffyovci
Pohľad do expozície výstavy Mária Terézia a Pálffyovci. Zdroj: SNM

Mladí umelci a interakcia na výstave v Nitrianskej galérii

Máte radi mladých tvorcov a súčasné umenie? Potom je tu pre vás náš tip v Nitrianskej galérii. Galéria mladých hostí výstavu s názvom Hladiny dotyku. Tá predstavuje tvorbu trojice absolventov vysokých umeleckých škôl – Vysokej školy výtvarných umení v BratislaveAkadémie umení v Banskej Bystrici. Svoju tvorbu uvádzajú Martin Bízik, Ľubomír SlovinskýKlára Štefanovičová, ktorí v spoločnom výstavnom projekte reagujú na jeho tému za pomoci použitia autorských techník a klasických výtvarných, či digitálnych médií. Viac neprezradíme, zvyšok odhalíte vy pri svojej návšteve. Výstava trvá do 20. 11. 2022.

Posledná šanca pozrieť si tieto výstavy

Aj tentoraz pripomíname dve zaujímavé výstavy. Prvou sú historické tlače Ezopových bájokUniverzitnej knižnici Bratislave, ktorú môžete navštíviť len do 14.10.2022.  Druhým tipom je len do konca októbra sprístupnená výstava Čierne diery x Andrássyovci, ktorú nájdete v Kaštieli Betliar.

Kaštieľ Betliar
Kaštieľ Betliar. Foto: Silvia Mária Petrovits

Tip týždňa na výstavu: Odhalené tajomstvá faraónov v Bratislave

Máte radi tajomno egyptských faraónov? Staroveký Egypt zavítal v októbri do Bratislavy. Tento rok si pripomíname 100 rokov od objavenia Tutanchamonovej hrobky a 200 rokov od rozlúštenia hieroglyfov.  Pri tejto príležitosti nájdete v Archeologickom múzeu v Bratislave výstavu Od Nílu k Dunaju. Pamiatky ríše faraónov v Bratislave. Výstava prezentuje množstvo originálnych egyptských pamiatok zo zbierok Bratislavských múzeí, aké sa návštevníkom súborne nepodarí v najbližších rokoch vidieť nikde inde na Slovensku. K výstave sú pripravené sprievodné podujatia, tvorené predovšetkým prednáškami, komentovanými prehliadkami a tvorivými dielňami na pôde SNM – Archeologického múzea, ako aj SNM – Prírodovedného múzea. Súčasťou výstavy sú aj zaujímavé sprievodné podujatia ako komentované prehliadky, workshopy či prednášky. Presný program nájdete TU.

Od Nílu k Dunaju / SNM / kam na výstavu / 41-2022

Veríme, že sme vás inšpirovali. Ďalšie zaujímavé tipy kam na koncert prinášame TU. Top divadelné podujatia týždňa nájdete TU.

 

Zdroj: Nitrianska galéria, Slovenské národné múzeum, Univerzitná knižnica v Bratislave

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »