
Do uzávierky prihlasovania pôvodných dramatických textov v českom a slovenskom jazyku do súťaže DRÁMA 2023 zostáva už len pár hodín. A to je ten správny čas zoznámiť sa s porotou tejto súťaže. Tá bude už onedlho vyberať tie najlepšie pôvodné dramatické texty v slovenskom a českom jazyku spomedzi prihlásených.
Súťaž o najlepší pôvodný dramatický text v slovenskom a českom jazyku DRÁMA 2023 vyhlásil ešte 6. decembra 2023 Divadelný ústav. Tento ročník organizuje v spolupráci s Divadlom Jána Palárika v Trnave, Činohrou Národného divadla Košice a Divadlom Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Partnerom súťaže je Rozhlas a televízia Slovenska – Rádio Devín. Pôvodné dramatické texty v slovenskom a českom jazyku, ktoré ich autorky a autori môžu do súťaže DRÁMA 2023 prihlásiť do 31. januára 2024 poštou i elektronicky, bude hodnotiť päťčlenná porota. „Kým súťažiaci svoje texty do DRÁMY 2023 prihlasujú anonymne, mená tohtoročnej poroty zverejníme radi. Pozvanie do porotcovských kresiel prijali dramaturgička Národného divadla v Prahe Ilona Smejkalová, dramaturgička Divadla ASTORKA Korzo ʼ90 a vedúca Centra edičnej činnosti Divadelného ústavu Andrea Dömeová, dramaturg Činohry Národného divadla Košice Peter Himič, dramaturg Divadla Jána Palárika v Trnave Jakub Molnár a riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete,“ uviedla koordinátorka súťaže Anna Šoltýsová z Divadelného ústavu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Odmenou pre víťaza je aj finančná odmena
Skúsené dramaturgičky a skúsení dramaturgovia následne vyberú z prihlásených dramatických textov tie najlepšie diela, ktoré vyjdú aj v elektronickom zborníku. Spoluusporiadatelia a partner súťaže udelia špeciálne ceny. Viažu sa na uvedenie diel v rôznych formách na javiskách domácich divadiel. Lákadlom je aj finančná odmena pre víťaza, ktorá činí 1 000 eur.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
S podmienkami účasti, štatútom súťaže a prihláškou sa môžu autorky a autori oboznámiť aj v nami publikovanom článku Súťaž DRÁMA 2023 je opäť tu. Nezabudnite, na prihlásenie zostáva zopár dní. Samozrejme, všetky informácie vrátane informácií o tohtoročnej porote nájdete na webe Divadelného ústavu v sekcii Novinky. Jej členom je prvýkrát v 24-ročnej histórii súťaže aj divadelný dramaturg Jakub Molnár. Podľa neho má súťaž svoju tradíciu, ohlasy, prestíž. Ako hovorí, „pomáha aj diverzifikovať slovenskú pôvodnú dramatickú tvorbu“. Písanie je podľa neho aktivita, ktorú je nutné cibriť a kultivovať.

„Bez pokusov a omylov by nevznikali kvalitné dramatické texty. Najmä začínajúce talenty sa potrebujú dostatočne ,vypísať‘, aby si osvojili nástroje a techniky a našli si svoj originálny jazyk. Vôbec nevadí, že väčšina súťažných drám nakoniec ostane naveky iba v literárnej podobe a divadlá po nich nesiahnu. Aj tieto hry sú cenné, pretože sú dobovým svedectvom, umeleckým záznamom doby, ktorú spätne budeme vedieť lepšie pomenovať, vytýčiť témy, ktorými autori a autorky v danom roku žili. Pre divadlá by malo byť vítané, že sa každoročne objavia nové hry, pretože iba pravidelné reflektovanie spoločnosti môže detailnejšie reflektovať bežný život a reagovať na rýchlo sa meniace kontexty,“ hovorí J. Molnár.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Do pozornosti pritom dáva aj spoluprácu usporiadateľov súťaže. „Súťaž Dráma si nekladie za cieľ iba vyhľadávať nové hry, ktoré sa odložia bokom, ale podieľa sa aj na možnej realizovateľnosti tých najlepších z nich. Divadlá, ktoré s Divadelným ústavom pri organizácii súťaže participujú, sa totiž odhodlali vybraným textom zavŕšiť ich zmysel a uvádzajú ich na svojich scénach. Taktiež je veľmi dôležité, že sa finalisti dostávajú do knižnej podoby, pretože to je výstup, ktorý sa môže využívať pri propagácii slovenskej drámy v zahraničí, môžu sa podporovať preklady, atď.,“ dodáva dramaturg.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
TS, Divadelný ústav, www.theatre.sk
Zdroj: Divadelný ústav
Redakciu informovala Lenka Leláková, PR & marketing Divadelný ústav