Novinky

Juraj Růžička predstavuje svoj nový magický album „AURORA“

Juraj Růžička

Hudobný skladateľ, aranžér, skúsený filmový orchestrátor a ocenený koncertný klavirista, Juraj Růžička, nahral svoj prvý hudobný album s autorskými skladbami. Album „Aurora“ v sebe spája svet klasickej hudby so svetom magickej a farebnej elektronickej fúzie, a prináša meditatívne, ambientné pohladenie.

Juraj Růžička patrí k mladej generácii skladateľov, a súčasne je aj oceneným koncertným klaviristom a vyhľadávaným komorným hráčom. Ako sólista sa už predstavil na albume „Live in Studio“, ktorý vyšiel v roku 2023 či na svojom autorskom singli „Fantasia“ pre sólový klavír. V januári 2024 vydal svoj debutový album autorskej hudby – album „Aurora“. Novinka vznikala v Prahe a v Újezdě v Českej republike. Album obsahuje 11 autorských skladieb, ktorými pokojne, ticho a láskavo prehovára hlboko do duše poslucháčov. Album „Aurora“ je unikátny svojou krehkou krásou a krištáľovo čistým zvukom, ale aj fúziou klasiky a elektroniky, starého i nového a moderného.

Juraj Růžička / Aurora
Juraj Růžička v štúdiu

Na konte má výnimočné projekty

Aj keď sa už dnes aktívne nevenuje koncertovaniu, klavír zostáva jeho hlavným výrazovým prostriedkom. Ako skladateľ tvorí v oblasti filmu, scénickej hudby a autorskej tvorby. Už 17 rokov pôsobí hlavne na českej hudobnej scéne, kde je vyhľadávaným orchestrátorom filmovej hudby. Na konte má viacero atraktívnych spoluprác i výnimočných projektov.

Juraj Růžička

Slovenskému publiku sa predstavil predovšetkým ako výnimočný hudobný aranžér, ktorý spolupracuje na významných a popredných hudobných projektoch. Za všetky spomeňme napríklad Symfóniu o Zemi, výnimočný projekt festivalu VivaMusica! k príležitosti 60. narodenín dokumentaristu Pavla Barabáša. Ďalej to bol koncert k 100. výročiu SOZA, pre ktorý napísal orchestrálne aranžmá z diela Gejzu Dusíka, alebo každoročné udeľovanie slovenských filmových cien Slnko v sieti, kde sa predstavuje nie len ako aranžér orchestrálnych verzií slovenských popových piesní (Atlantída, Piargy, Láska neumiera, Lovestory, Slovensko moje a ďalšie), ale aj ako skladateľ hudobného podkresu celého večera.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Organ Veľký kostol
100 rokov organu RIEGER Veľkého kostola v Bratislave oslávia aj hudbou

Intímne, hlboké i pokojné. Aj to je sú skladby z albumu Aurora

Album „Aurora“ vznikal postupne v priebehu 10 rokov a reflektuje zásadné míľniky v skladateľovom živote. Najstaršia skladba na albume, nežná uspávanka s názvom „Angel“ vznikla v roku 2014 v období narodenia jeho prvého syna. Najnovšia skladba „Lullaby for the Soul“ pochádza z konca roku 2023. Skomponoval v ťažkom období, kedy Jurajovi Růžičkovi zomrel milovaný otec. „Skladby, ktoré zaznejú na albume Aurora, vznikali ako moja úľava a útočisko pred svetom. V náročnom období môjho osobného boja s úzkosťou, stresom a nespavosťou, a v čase, kedy celý svet zažíval výnimočne ťažké chvíle, bola pre mňa táto hudba oázou a požehnaním,“ hovorí Juraj Růžička.

Ďalšou inšpiráciou bola pre Juraja spolupráca s jeho manželkou, dirigentkou a speváčkou Michaelou Rózsa Růžičkovou. Jej éterické vokály sa prelínajú celým albumom, v skladbách „Distant Voices“ a „Breathing“ prinášajú do kompozície nadpozemskú farebnosť a hlbokú intimitu.

Juraj Růžička a Michaela Rózsa Růžičková / Aurora

Michaelin hlas je pre mňa obrovským zdrojom inšpirácie. V štúdiu je neuveriteľne kreatívna. Mojej hudbe dokonale rozumie a inštinktívne jej dodá presne to, čo tam patrí. Jej hlasový prejav a la Lisa Gerrard je výnimočne krásny, a to, že má klasickú spevácku techniku znamená, že prakticky nemá obmedzenie. Jej hlas je môj najobľúbenejší hudobný nástroj,“ dodáva Juraj Růžička.

Juraj Růžička spojil svet klasiky i magickej elektroniky

Album Aurora rámcujú dve skladby, ktoré sú najkomplexnejším výsledkom tejto spolupráce. Sú to skladby „Into the Dream“ a „Rising Sun“ vznikli v období, kedy manželia  Juraj a Michaela Růžičkovci hrávali spoločne recitály klasickej hudby. „Into the Dream“, odkazuje na pieseň Richarda Straussa „Morgen“. Rising Sun“ je inšpirovaný piesňou „Zdes khorosho“ od Sergeja Rachmaninova. V oboch zachytili esenciu týchto nádherných klasických diel. Prinášajú do nich magickú vrstvu elektronických hudobných nástrojov. Výsledkom je výnimočná fúzia, farebná a hlboko emotívna.

Výrazný a zaujímavý je aj booklet albumu. Aj ten vznikol v podobnom duchu, ako album Aurora. Charakterizuje ho fúzia klasického a moderného sveta, keďže vznikol v spolupráci s AI. Obraz, ktorý vytvorila AI, podľa reakcií okolia skladateľa, korešponduje s charakterom a najmä emóciami hudby Aurory. Album nájdete v digitálnej podobe na všetkých streamovacích platformách. Recenziu albumu prinesieme na našom portáli už na budúci týždeň.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Marija Jurić Zagorka
Marija Jurić Zagorka - kráľovná historických románov

Foto/Zdroj: Michaela Rózsa Růžičková

Redakciu o vydanom albume informovala a fotografie poskytla Michaela Rózsa Růžičková

*** Správu sme redakčne upravili (red/smp) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »