Umberto Eco a jeho najznámejšie literárne diela

Umberto Eco

Nedávno sme si pripomenuli nedožité 90. narodeniny slávneho talianskeho spisovateľa, historika, filozofa a esejistu. Umberto Eco bol všestranne zameraný a plodný autor. Kropaje potu na čele. Zatajený dych a neodolateľná túžba dočítať kapitolu až do úplného konca. Nespočetné množstvo zaujímavých konotácií v každej jednej vete.

Takéto pocity pravdepodobne prežíva každý vnímavý čitateľ diel Umberta Eca. Teda každý, ktorý sa rozhodne siahnuť po románoch Meno ruže či Pražský cintorín alebo iných jeho grandióznych literárnych či filozofických diel.

Umberto Eco
Umberto Eco. Zdroj: Collectie / Archief : Fotocollectie Anefo Reportage / Serie : [ onbekend ] Beschrijving : Italiaanse schrijver Umberto Eco , kop Datum : 22 mei 1984 Trefwoorden : schrijvers Fotograaf : Bogaerts, Rob / Anefo Auteursrechthebbende : Nationaal Archief Materiaalsoort : Negatief (zwart/wit) Nummer archiefinventaris : bekijk toegang 2.24.01.05 Bestanddeelnummer : 932-9758

Filozof, ktorý skúmal myslenie stredoveku

Umberto Eco (*5.1. 1934, † 19. 2. 2016) nebol len spisovateľom, ale aj filozofom a semiotikom. Ako filozof sa zaoberal postmodernou filozofiou a skúmal aj estetické myslenie v období stredoveku. To sa zrejme najviac prejavilo v jeho najslávnejšom románe Meno ruže, na motívy ktorého nakrútili aj rovnomenný film. Dej tohto románu sa odohráva v prostredí stredovekých rehoľných rádov. Azda najviac zaujímavé je na ňom najmä žánrový synkretizmus a prelínanie viacerých rovín.

Skúma Umberto Eco predstavivosť čitateľa?

 Pod pojmom žánrový synkretizmus máme na mysli fakt, že každý čitateľ môže román Meno ruže chápať svojim spôsobom. Niektorí ho považujú za detektívny román. Iní v ňom vidia prvky historického románu, ba dokonca aj prvky hororu, prípadne filozoficko – teologického diela. Dej románu sa odohráva v časovom intervale 7 dní. Záhadné umieranie mníchov v istom severotalianskom opátstve, ktoré prichádza vyšetrovať hlavný hrdina, je však len zámienkou na čosi úplne iné. Román detailne a realisticky opisuje praktiky stredovekej inkvizície. Čitateľa sprevádza napätie od prvej strany až po záver, ktorý prináša nečakané rozuzlenie.

Napísal aj román Pražský cintorín

Rovnako kvalitné literárne dielo je aj román Pražský cintorín. Aj on, podobne ako Meno ruže, ponúka čitateľovi zaujímavú dejovú líniu, množstvo napätia a nečakaných zvratov. Hlavným hrdinom románu je Simon Simonini, zručný falzifikátor a spolupracovník s tajnými políciami mnohých štátov. Tie využívajú jeho obratnosť v získavaní rôznych dôležitých informácií. Postavu Simoniniho literárni vedci často prirovnávajú k známemu Forrestovi Gumpovi. Aj jeho rôzne kuriózne životné náhody privádzajú do centra udalostí, ku ktorým by sa bežný smrteľník zvyčajne nedostal. Dielo Pražský cintorín možno považovať aj za učebnicu talianskych dejín.

Umberto Eco kladie nároky aj na čitateľa

Skrátka, pri Ecových dielach platí jedno. Čím lepšie a detailnejšie poznáme obdobie, v ktorom sa dej odohráva, tým lepšie si vychutnáme atmosféru diela. A v neposlednom rade aj lepšie a hlbšie pochopiť jeho význam.

Na záver pár slov o eseji Umberta Eca Interpretácia a dejiny

V závere článku už len pár slov o známej eseji Umberta Eca s názvom Interpretácia a dejiny. Eco bol aj plodným esejistom a zaoberal sa aj interpretáciou literárnych diel. Táto esej je akousi syntézou autorových filozofických myšlienok. Napísal ju mimoriadne pútavo a zrozumiteľným jazykom. Veľmi pomáha pochopiť, čo je vlastne interpretácia. Cituje množstvo významných osobností z oblasti filozofie a literatúry. Zopár minút čítania s porozumením môže každému zmeniť pohľad, respektíve spôsob, akým doteraz vnímal literatúru a rôzne dejinné udalosti.

Kam za kultúrou
Divadlo Dizajn Hudba Literatúra News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Kam za kultúrou od 6. marca 2023?

Nový týždeň je tu a s ním prichádzajú aj naše tipy na atraktívne kultúrne podujatia. Týždeň sa nesie v znamení pocty legendám v strhujúcej koncertnej šou, celosvetového koncertného turné Erosa Ramazzottiho či spomienke na Jozefa Bednárika a jeho muzikálový svet. Tak, kam za kultúrou od 6. do 12. marca 2023? Odpovede na našu tradičnú otázku […]

Read More
Slovenské literárne centrum
Culture Literatúra News

Literárne informačné centrum sa mení na Slovenské literárne centrum

Literárne informačné centrum, ktoré je štátnou príspevkovou organizáciou Ministerstva kultúry SR, vstupuje do nového roka s novým názvom. Od 1. januára 2023 nesie meno Slovenské literárne centrum (SLC). Nové meno zakotvuje nová zriaďovacia listina centra, ktorú v septembri minulého roka podpísala ministerka kultúry SR Natália Milanová. Do roku 2023 vstupuje literárne centrum s novým názvom, […]

Read More
Súťaž Dráma 2023
Divadlo Literatúra News PR

Súťaž Dráma: uzávierka prihlášok 23. ročníka je koncom januára

Súťaž pôvodných dramatických textov v slovenskom a českom jazyku DRÁMA hľadá už po 23. raz svoju víťazku či svojho víťaza. Na autorku či autora víťazného textu čaká odmena v hodnote 1 000 €. Cieľom súťaže je podporiť a oceniť pôvodnú dramatickú tvorbu i pomôcť jej uvádzaniu na slovenských javiskách. Dramatičky a dramatici môžu opäť súťažiť, […]

Read More
Translate »