Novinky

Umberto Eco a jeho najznámejšie literárne diela

Umberto Eco

Nedávno sme si pripomenuli nedožité 90. narodeniny slávneho talianskeho spisovateľa, historika, filozofa a esejistu. Umberto Eco bol všestranne zameraný a plodný autor. Kropaje potu na čele. Zatajený dych a neodolateľná túžba dočítať kapitolu až do úplného konca. Nespočetné množstvo zaujímavých konotácií v každej jednej vete.

Takéto pocity pravdepodobne prežíva každý vnímavý čitateľ diel Umberta Eca. Teda každý, ktorý sa rozhodne siahnuť po románoch Meno ruže či Pražský cintorín alebo iných jeho grandióznych literárnych či filozofických diel.

Umberto Eco
Umberto Eco. Zdroj: Collectie / Archief : Fotocollectie Anefo Reportage / Serie : [ onbekend ] Beschrijving : Italiaanse schrijver Umberto Eco , kop Datum : 22 mei 1984 Trefwoorden : schrijvers Fotograaf : Bogaerts, Rob / Anefo Auteursrechthebbende : Nationaal Archief Materiaalsoort : Negatief (zwart/wit) Nummer archiefinventaris : bekijk toegang 2.24.01.05 Bestanddeelnummer : 932-9758

Filozof, ktorý skúmal myslenie stredoveku

Umberto Eco (*5.1. 1934, † 19. 2. 2016) nebol len spisovateľom, ale aj filozofom a semiotikom. Ako filozof sa zaoberal postmodernou filozofiou a skúmal aj estetické myslenie v období stredoveku. To sa zrejme najviac prejavilo v jeho najslávnejšom románe Meno ruže, na motívy ktorého nakrútili aj rovnomenný film. Dej tohto románu sa odohráva v prostredí stredovekých rehoľných rádov. Azda najviac zaujímavé je na ňom najmä žánrový synkretizmus a prelínanie viacerých rovín.

Skúma Umberto Eco predstavivosť čitateľa?

 Pod pojmom žánrový synkretizmus máme na mysli fakt, že každý čitateľ môže román Meno ruže chápať svojim spôsobom. Niektorí ho považujú za detektívny román. Iní v ňom vidia prvky historického románu, ba dokonca aj prvky hororu, prípadne filozoficko – teologického diela. Dej románu sa odohráva v časovom intervale 7 dní. Záhadné umieranie mníchov v istom severotalianskom opátstve, ktoré prichádza vyšetrovať hlavný hrdina, je však len zámienkou na čosi úplne iné. Román detailne a realisticky opisuje praktiky stredovekej inkvizície. Čitateľa sprevádza napätie od prvej strany až po záver, ktorý prináša nečakané rozuzlenie.

Napísal aj román Pražský cintorín

Rovnako kvalitné literárne dielo je aj román Pražský cintorín. Aj on, podobne ako Meno ruže, ponúka čitateľovi zaujímavú dejovú líniu, množstvo napätia a nečakaných zvratov. Hlavným hrdinom románu je Simon Simonini, zručný falzifikátor a spolupracovník s tajnými políciami mnohých štátov. Tie využívajú jeho obratnosť v získavaní rôznych dôležitých informácií. Postavu Simoniniho literárni vedci často prirovnávajú k známemu Forrestovi Gumpovi. Aj jeho rôzne kuriózne životné náhody privádzajú do centra udalostí, ku ktorým by sa bežný smrteľník zvyčajne nedostal. Dielo Pražský cintorín možno považovať aj za učebnicu talianskych dejín.

Umberto Eco kladie nároky aj na čitateľa

Skrátka, pri Ecových dielach platí jedno. Čím lepšie a detailnejšie poznáme obdobie, v ktorom sa dej odohráva, tým lepšie si vychutnáme atmosféru diela. A v neposlednom rade aj lepšie a hlbšie pochopiť jeho význam.

Na záver pár slov o eseji Umberta Eca Interpretácia a dejiny

V závere článku už len pár slov o známej eseji Umberta Eca s názvom Interpretácia a dejiny. Eco bol aj plodným esejistom a zaoberal sa aj interpretáciou literárnych diel. Táto esej je akousi syntézou autorových filozofických myšlienok. Napísal ju mimoriadne pútavo a zrozumiteľným jazykom. Veľmi pomáha pochopiť, čo je vlastne interpretácia. Cituje množstvo významných osobností z oblasti filozofie a literatúry. Zopár minút čítania s porozumením môže každému zmeniť pohľad, respektíve spôsob, akým doteraz vnímal literatúru a rôzne dejinné udalosti.

Horor
Culture Divadlo Film História Literatúra

Pohľad na hororovú literatúru v minulosti a súčasnosti

Máte radi hororovú literatúru? S redaktorom Pavlom Blahom sa pozrieme na jej vývoj a rozoberieme si diela dvoch autorov minulosti i dneška.

Read More
Rita Kindlerová
Culture Literatúra PR

Rita Kindlerová nielen o preklade knihy „Stopy na ceste“ (rozhovor)

Rita Kindlerová patrí u našich západných susedov k najrešpektovanejším prekladateľom z/do ukrajinčiny. Preložila diela významných ukrajinských literátov ako napríklad Jurij Vynnyčuk, Oksana Zabužko, či práce arcibiskupa Svjatoslava Ševčuka alebo výtvarníčky Oksany Bully. Za svoju činnosť získala ukrajinsku medzinárodnú literárnu cenu Hryhorija Skovoroda „Záhrada božských piesni“ za rok 2012. Rita Kindlerová je intelektuálka, publicistka a žena […]

Read More
Feliber Poetry 2023
Culture Festivaly Literatúra News PR

Pezinok i Modra ožijú nielen poéziou na festivale FELIBER POETRY

Medzinárodný Festival poézie FELIBER POETRY 2023 sa bude konať 23. a 24. júna 2023. Mestá Pezinok a Modra budú po piatykrát žiť dva dni poéziou, jedinečnými aktivitami aj za sprievodu hudby! Nápad zorganizovať festival poézie FELIBER POETRY vznikol v Malokarpatskej knižnici v Pezinku. Jeho obsah však reflektuje umelecké zázemie Pezinka a Modry, ich históriu, tradície i […]

Read More
Translate »