Novinky

Vieme, kto dostal Nobelovku a Zlatú vlnu

Zlatá vlna

Včerajšok bol superdňom literatúry. Odovzdali Nobelovu cenu za literatúru i národnú cenu za poéziu Zlatá vlna 2021.

Nobelova cena za literatúru je udeľovaná autorovi z ľubovoľnej krajiny a to podľa Nobelovej poslednej vôle „za najvýznamnejšie literárne dielo v ideálnom smere“. Udeľuje sa od roku 1901. Minulý rok ju získala americká poetka a esejistka Louise Glücková.

U nás neznámy autor získal Nobelovu cenu

Abdulrazak Gurnah
Abdulrazak Gurnah, držiteľ Nobelovej ceny za literatúru. Foto PalFest/Flickr

Včera ju získal v našich končinách neznámy tanzanský spisovateľ Abdulrazak Gurnah (*20. 12. 1948, Zanzibar).  Vo svojej tvorbe sa tento profesor angličtiny venuje najmä postkoloniálnej ére afrického kontinentu, Karibiku a Indie. Tematizuje pocity vykorenenia, utečenectva či stretu kultúr. Práve pre zobrazovanie problémov kolonializmu sa rozhodli členovia Švédskej akadémie udeliť mu tohtoročnú cenu za literatúru. Jeho najznámejšou knihou je román Paradise, s ktorým sa v roku 1994 dostal do shortlistov Booker aj Whitbread Prize. Ani jeden z jeho desiatich románov ešte nebol preložený do slovenčiny.

Národnú cenu za poéziu Zlatá vlna získala sieť

Už po tretí rok je súčasťou medzinárodného literárneho festivalu Novotvar vyhlásenie laureáta ocenenia Zlatá vlna. Ako sme Vás informovali vo štvrtok 7. októbra sa v Pistoriho paláci stretli fanúšikovia poézie.

Spomedzi pätice nominovaných titulov ocenili zbierku textov Výsledky vzniku Lizy Gennart, ktoré vytvorila neurónová sieť. Cenu prevzali jej autori Zuzana Husárová a Ľubomír Panák.

Liza Gennart je meno neurónovej siete, ktorá píše poéziu. Tvorí prostredníctvom jazykového modelu GPT-2. Neurónová sieť sa vďaka nemu naučila jazykové vzory, ktoré sa snaží replikovať, alebo sa k nim čo najviac priblížiť. Pôvodný jazykový model bol natrénovaný pomocou anglických textov z Wikipédie a z diskusného servera Reddit, z nich sa naučil stavbu všeobecnej angličtiny. S cieľom naučiť Lizu tvoriť špecificky poéziu v slovenčine dostala ďalej neurónová sieť vstupný materiál v podobe slovenských básní – obrovskej databázy, na ktorej sa naučila, ako funguje slovenský jazyk, špeciálne v kontexte súčasnej poézie. 

Zlatá vlna
Ocenení autori nezvyčajnej autorky, neurónovej siete. Foto: Festival Novotvar/Facebook

Výbery zo svojich publikácií poskytli do tejto databázy aj viaceré vydavateľstvá. Zdrojom bola aj voľne dostupná databáza textov v Zlatom fonde denníka Sme. Básne prechádzajú od ľudských cez prírodné a technologické až po také, ktoré na súdržnosť rezignujú. V tejto poézii nájdete metaforické oloidy: trojrozmerné zakrivené objekty, ktoré neboli vymyslené či nájdené, ale objavené. Nadreálnym spôsobom prepája tvary prichádzajúce z rôznych smerov. Do priestoru vrhá nekonvenčné svetlo akejsi symbolickej dráhy literárnej mysle.

One thought on “Vieme, kto dostal Nobelovku a Zlatú vlnu”

Comments are closed.

Horor
Culture Divadlo Film História Literatúra

Pohľad na hororovú literatúru v minulosti a súčasnosti

Máte radi hororovú literatúru? S redaktorom Pavlom Blahom sa pozrieme na jej vývoj a rozoberieme si diela dvoch autorov minulosti i dneška.

Read More
Rita Kindlerová
Culture Literatúra PR

Rita Kindlerová nielen o preklade knihy „Stopy na ceste“ (rozhovor)

Rita Kindlerová patrí u našich západných susedov k najrešpektovanejším prekladateľom z/do ukrajinčiny. Preložila diela významných ukrajinských literátov ako napríklad Jurij Vynnyčuk, Oksana Zabužko, či práce arcibiskupa Svjatoslava Ševčuka alebo výtvarníčky Oksany Bully. Za svoju činnosť získala ukrajinsku medzinárodnú literárnu cenu Hryhorija Skovoroda „Záhrada božských piesni“ za rok 2012. Rita Kindlerová je intelektuálka, publicistka a žena […]

Read More
Feliber Poetry 2023
Culture Festivaly Literatúra News PR

Pezinok i Modra ožijú nielen poéziou na festivale FELIBER POETRY

Medzinárodný Festival poézie FELIBER POETRY 2023 sa bude konať 23. a 24. júna 2023. Mestá Pezinok a Modra budú po piatykrát žiť dva dni poéziou, jedinečnými aktivitami aj za sprievodu hudby! Nápad zorganizovať festival poézie FELIBER POETRY vznikol v Malokarpatskej knižnici v Pezinku. Jeho obsah však reflektuje umelecké zázemie Pezinka a Modry, ich históriu, tradície i […]

Read More
Translate »