Vieme, kto dostal Nobelovku a Zlatú vlnu

Zlatá vlna

Včerajšok bol superdňom literatúry. Odovzdali Nobelovu cenu za literatúru i národnú cenu za poéziu Zlatá vlna 2021.

Nobelova cena za literatúru je udeľovaná autorovi z ľubovoľnej krajiny a to podľa Nobelovej poslednej vôle „za najvýznamnejšie literárne dielo v ideálnom smere“. Udeľuje sa od roku 1901. Minulý rok ju získala americká poetka a esejistka Louise Glücková.

U nás neznámy autor získal Nobelovu cenu

Abdulrazak Gurnah
Abdulrazak Gurnah, držiteľ Nobelovej ceny za literatúru. Foto PalFest/Flickr

Včera ju získal v našich končinách neznámy tanzanský spisovateľ Abdulrazak Gurnah (*20. 12. 1948, Zanzibar).  Vo svojej tvorbe sa tento profesor angličtiny venuje najmä postkoloniálnej ére afrického kontinentu, Karibiku a Indie. Tematizuje pocity vykorenenia, utečenectva či stretu kultúr. Práve pre zobrazovanie problémov kolonializmu sa rozhodli členovia Švédskej akadémie udeliť mu tohtoročnú cenu za literatúru. Jeho najznámejšou knihou je román Paradise, s ktorým sa v roku 1994 dostal do shortlistov Booker aj Whitbread Prize. Ani jeden z jeho desiatich románov ešte nebol preložený do slovenčiny.

Národnú cenu za poéziu Zlatá vlna získala sieť

Už po tretí rok je súčasťou medzinárodného literárneho festivalu Novotvar vyhlásenie laureáta ocenenia Zlatá vlna. Ako sme Vás informovali vo štvrtok 7. októbra sa v Pistoriho paláci stretli fanúšikovia poézie.

Spomedzi pätice nominovaných titulov ocenili zbierku textov Výsledky vzniku Lizy Gennart, ktoré vytvorila neurónová sieť. Cenu prevzali jej autori Zuzana Husárová a Ľubomír Panák.

Liza Gennart je meno neurónovej siete, ktorá píše poéziu. Tvorí prostredníctvom jazykového modelu GPT-2. Neurónová sieť sa vďaka nemu naučila jazykové vzory, ktoré sa snaží replikovať, alebo sa k nim čo najviac priblížiť. Pôvodný jazykový model bol natrénovaný pomocou anglických textov z Wikipédie a z diskusného servera Reddit, z nich sa naučil stavbu všeobecnej angličtiny. S cieľom naučiť Lizu tvoriť špecificky poéziu v slovenčine dostala ďalej neurónová sieť vstupný materiál v podobe slovenských básní – obrovskej databázy, na ktorej sa naučila, ako funguje slovenský jazyk, špeciálne v kontexte súčasnej poézie. 

Zlatá vlna
Ocenení autori nezvyčajnej autorky, neurónovej siete. Foto: Festival Novotvar/Facebook

Výbery zo svojich publikácií poskytli do tejto databázy aj viaceré vydavateľstvá. Zdrojom bola aj voľne dostupná databáza textov v Zlatom fonde denníka Sme. Básne prechádzajú od ľudských cez prírodné a technologické až po také, ktoré na súdržnosť rezignujú. V tejto poézii nájdete metaforické oloidy: trojrozmerné zakrivené objekty, ktoré neboli vymyslené či nájdené, ale objavené. Nadreálnym spôsobom prepája tvary prichádzajúce z rôznych smerov. Do priestoru vrhá nekonvenčné svetlo akejsi symbolickej dráhy literárnej mysle.

One thought on “Vieme, kto dostal Nobelovku a Zlatú vlnu”

Comments are closed.

Nepovinne po víne
Hudba Literatúra News Odporúčame Podujatia PR

Premiéra hudobno-poetického večera Nepovinne po víne už dnes

Divadlo Nová scéna uvedie v premiére dňa 25. novembra o 19.30 hod. hudobno-poetické pásmo s názvom NEPOVINNE PO VÍNE. Povinná literatúra zaznie v mimoriadnej forme. Pri čaši vína sa počas večera povinná i nepovinná literatúra zmenia na hudbu a súčasne odkryjú vzťahy medzi slovenskými básnikmi a poetkami. Víno samotné naberá aj symbolický význam – pravdy, […]

Read More
Romeo a Júlia
Literatúra News Recenzie

William Shakespeare: Romeo a Júlia v komikse (recenzia)

Do rúk sa mi dostala jedna z tohtoročných knižných noviniek, ktorú vydal Divadelný ústav. Známu hru anglického dramatika Williama Shakespeara Romeo a Júlia predstavuje v netradičnom, no veľmi inšpiratívnom formáte. A to v podobe grafického románu – komiksu s hrou čiernej a bielej i odtieňov šedej. Ide o pokračovanie medzinárodného projektu série Klasiky v grafickom […]

Read More
Miroslav Válek
História Literatúra Osobnosti

Miroslav Válek mal rád whisky aj literatúru

Keď mal 13 rokov, napísal prvú báseň. Neskôr tvoril denne aj 14 hodín, pričom jeho poézia plynula z hĺbky duše. Sám život dokázal vtkať len do niekoľkých veršov. A keď sa nevenoval svojej práci, nadšene sa staral o svoje akváriové rybičky. Miloval whisky i literatúru. Aj to o sebe Miroslav Válek prezradil v jedinečnom rozhovore […]

Read More
Translate »