Novinky

Vieme, kto dostal Nobelovku a Zlatú vlnu

Zlatá vlna

Včerajšok bol superdňom literatúry. Odovzdali Nobelovu cenu za literatúru i národnú cenu za poéziu Zlatá vlna 2021.

Nobelova cena za literatúru je udeľovaná autorovi z ľubovoľnej krajiny a to podľa Nobelovej poslednej vôle „za najvýznamnejšie literárne dielo v ideálnom smere“. Udeľuje sa od roku 1901. Minulý rok ju získala americká poetka a esejistka Louise Glücková.

U nás neznámy autor získal Nobelovu cenu

Abdulrazak Gurnah
Abdulrazak Gurnah, držiteľ Nobelovej ceny za literatúru. Foto PalFest/Flickr

Včera ju získal v našich končinách neznámy tanzanský spisovateľ Abdulrazak Gurnah (*20. 12. 1948, Zanzibar).  Vo svojej tvorbe sa tento profesor angličtiny venuje najmä postkoloniálnej ére afrického kontinentu, Karibiku a Indie. Tematizuje pocity vykorenenia, utečenectva či stretu kultúr. Práve pre zobrazovanie problémov kolonializmu sa rozhodli členovia Švédskej akadémie udeliť mu tohtoročnú cenu za literatúru. Jeho najznámejšou knihou je román Paradise, s ktorým sa v roku 1994 dostal do shortlistov Booker aj Whitbread Prize. Ani jeden z jeho desiatich románov ešte nebol preložený do slovenčiny.

Národnú cenu za poéziu Zlatá vlna získala sieť

Už po tretí rok je súčasťou medzinárodného literárneho festivalu Novotvar vyhlásenie laureáta ocenenia Zlatá vlna. Ako sme Vás informovali vo štvrtok 7. októbra sa v Pistoriho paláci stretli fanúšikovia poézie.

Spomedzi pätice nominovaných titulov ocenili zbierku textov Výsledky vzniku Lizy Gennart, ktoré vytvorila neurónová sieť. Cenu prevzali jej autori Zuzana Husárová a Ľubomír Panák.

Liza Gennart je meno neurónovej siete, ktorá píše poéziu. Tvorí prostredníctvom jazykového modelu GPT-2. Neurónová sieť sa vďaka nemu naučila jazykové vzory, ktoré sa snaží replikovať, alebo sa k nim čo najviac priblížiť. Pôvodný jazykový model bol natrénovaný pomocou anglických textov z Wikipédie a z diskusného servera Reddit, z nich sa naučil stavbu všeobecnej angličtiny. S cieľom naučiť Lizu tvoriť špecificky poéziu v slovenčine dostala ďalej neurónová sieť vstupný materiál v podobe slovenských básní – obrovskej databázy, na ktorej sa naučila, ako funguje slovenský jazyk, špeciálne v kontexte súčasnej poézie. 

Zlatá vlna
Ocenení autori nezvyčajnej autorky, neurónovej siete. Foto: Festival Novotvar/Facebook

Výbery zo svojich publikácií poskytli do tejto databázy aj viaceré vydavateľstvá. Zdrojom bola aj voľne dostupná databáza textov v Zlatom fonde denníka Sme. Básne prechádzajú od ľudských cez prírodné a technologické až po také, ktoré na súdržnosť rezignujú. V tejto poézii nájdete metaforické oloidy: trojrozmerné zakrivené objekty, ktoré neboli vymyslené či nájdené, ale objavené. Nadreálnym spôsobom prepája tvary prichádzajúce z rôznych smerov. Do priestoru vrhá nekonvenčné svetlo akejsi symbolickej dráhy literárnej mysle.

One thought on “Vieme, kto dostal Nobelovku a Zlatú vlnu”

Comments are closed.

V rožňavskej knižnici pozývajú na podujatie Od srdca k srdcu
Culture Literatúra Podujatia PR

V rožňavskej knižnici pozývajú na podujatie Od srdca k srdcu

V rožňavskej knižnici pozývajú vo sviatok sv. Valentína na podujatie Od srdca k srdcu. Oslávi nielen sviatok zamilovaných.

Read More
Súťaž DRÁMA 2023 je vyhlásená
Culture Eventy Literatúra News PR

Zoznámte sa s porotou súťaže DRÁMA 2023

Pôvodné dramatické texty v slovenčine a češtine, ktoré autori prihlásia do súťaže DRÁMA 2023, bude hodnotiť päťčlenná porota. Prinášame vám o nej viacej informácií.

Read More
Najkrajšie knihy Slovenska
Culture Eventy Literatúra News PR

Hľadajú sa Najkrajšie knihy Slovenska. Šancu prihlásiť sa máte len do konca januára

BIBIANA s partnermi hľadá počas 32. ročníka úspešnej celoslovenskej súťaže s dlhoročnou tradíciou NAJKRAJŠIE KNIHY SLOVENSKA.

Read More
Translate »