Novinky

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Allegretto Žilina 2023

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko.

Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký zážitok z vybraných diel klasickej hudby. Tešiť sa môžete na zaujímavé koncertné stretnutia s mladými domácimi i zahraničnými umelcami či etablovanými telesami. Kým predaj abonentiek spustili už 13. marca, online vstupenky na jednotlivé koncerty spustili až v posledný marcový pondelok.

Priestor pre kvalitných interpretov

V jarnom kalendári festivalov klasickej hudby patrí stredoeurópskemu festivalu koncertného umenia Allegretto Žilina popredné miesto. Poslucháčom už viac ako tri dekády prináša klasickú hudbu v podaní mladých, ale kvalitných interpretov. Poskytuje priestor pre vzájomnú výmenu kultúrnych hodnôt.

Allegretto Žilina 2023

Je tiež miestom konfrontácie interpretačných schopností popredných mladých umelcov z rôznych končín sveta. A tak tomu bude aj počas aktuálneho 32. ročníka. Hlavným organizátorom festivalu je opäť Hudobné centrum spolu s Mestom Žilina a so Štátnym komorným orchestrom Žilina, na pôde ktorého sa festival rok čo rok odohráva. V žilinskom Dome umenia, ktoré je domovom Štátneho komorného orchestra Žilina, sa festival uskutoční v termíne od 24. do 29. apríla  2023. Počas šiestich koncertných večerov privíta 12 umelcov zo 7-ich krajín (Francúzsko, Dánsko, Česká republika, Nemecko, Poľsko, Veľká Británia), pričom svoje zastúpenie bude mať aj slovenské umenie.

Dejiskom bude opäť Dom umenia v Žiline. Foto: ŠKO Žilina
Dejiskom bude opäť Dom umenia v Žiline. Foto: ŠKO Žilina

Sólovo i po boku popredných orchestrov

Účinkovať budú špičkoví mladí umelci či už sólovo alebo so sprievodom popredných orchestrov. Návštevníci festivalu majú možnosť zažiť týždeň nabitý energiou mladých excelentných umelcov a umelkýň, ktorý ich kariéra sa síce len začína. No všetci sú držiteľmi ocenení zo známych medzinárodných interpretačných súťaží a už teraz patria medzi najlepších sólistov na súčasnej hudobnej scéne.

ŠfK / Štátna filharmónia Košice / v košickom Dome umenia / Kam za kultúrou
Štátna filharmónia Košice. Zdroj: Miriama Fenciková/Štátna filharmónia Košice

Medzi účinkujúcimi budú aj telesá ako Štátny komorný orchester Žilina, Štátna filharmónia Košice, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín či Slovenský mládežnícky orchester

Slovenský mládežnícky orchester / Allegretto Žilina 2023
Slovenský mládežnícky orchester. Zdroj: HC

Tí sa predstavia pod taktovkami dirigentov z Nemecka, Veľkej Británie, Čiech a Slovenska. Súčasťou medzinárodného festivalu je aj tento rok popoludňajší koncert laureátov Súťaží slovenských konzervatórií.

Aký program prináša Allegretto Žilina v roku 2023?

Pozrime sa bližšie do programov jednotlivých koncertov. Na otváracom koncerte festivalu (24. 4.) vystúpi domáci Štátny komorný orchester Žilina pod taktovkou nemeckého dirigenta, držiteľa Ceny festivalu Allegretto Žilina 2019, Niklasa Benjamina Hoffmanna. Sólovo sa predstaví český huslista, Milan Al-Ashhab, ktorý je okrem iných úspechov aj víťazom súťaže New York Concert Artists and Associates.

Milan Al-Ashhab

Program festivalu otvorí skladba Simple ouverture slovenského skladateľa Dušana Martinčeka. Pokračovať bude druhým Prokofievovým Koncertom pre husle a orchester g mol, op.63Symfóniou č. 3 D dur, D 200 Franza Schuberta.

Utorok predstaví Slovenku, ktorá dobyla Carnegie Hall

Festivalový utorok (25. 4.) ponúkne dva koncerty. Prvý (o 16.00) predstaví víťazov súťaží študentov konzervatórií Slovenskej republiky za rok 2023. Večer bude patriť oceňovanej slovenskej sopranistke, nedávnej debutantke v Carnegie Hall Gala Kataríne Kurucovej s klavírnym sprievodom Xénie Šuleř Maskalikovej. V ich podaní zaznejú árie a piesne talianskych velikánov akými boli Gioachino Rossini, Gaetano Donizetti, Vincenzo Bellini, Antonio Vivaldi či Giuseppe Verdi.

Allegretto Žilina opäť v znamení francúzskych umelcov

Festivalová streda (26. 4.) bude patriť mladým umelcom z Francúzska. Zamatový zvuk sólového fagotu odhalí svetoznáma umelkyňa, aktuálne aj prvá fagotistka Viedenských filharmonikov, Sophie Dervaux, ktorá je laureátkou mnohých prestížnych súťaží vrátane súťaže ARD International Music Competition Munich a držiteľkou ocenenia Beethoven Ring. Spolu s brilantným klaviristom Sélimom Mazarim uvedú príťažlivý program, v ktorom zaznejú aj skladby z ich spoločného debutového albumu Impressions, ktorý získal cenu nemeckej kritiky.

S vychádzajúcimi hviezdami z Česka i Poľska

Vo štvrtok (27. 4.) rozozvučí koncertnú sálu v Dome umenia Fatra Zlínska Filharmonie Bohuslava Martinů. Pod taktovkou držiteľa Ceny Jiřího Bělohlávka, Roberta Kružíka zaznie koncertný programu z diel Brucknera, Liszta, Beethovena a Richarda Straussa.

Košická hudobná jar (KHJ) 2022 / Marek Kozák
Marek Kozák. Foto: Martin Faltus

Sólistom večera bude český klavirista Marek Kozák, laureát Medzinárodnej klavírnej súťaže Gézu Anda v Zürichu, jednej z najprestížnejších a najnáročnejších súťaží.

Predposledný deň festivalu (28. 4.) sa návštevníci môžu tešiť na koncert Slovenského mládežníckeho orchestra pod umeleckým vedením Maroša Potokára. Pestrý program zostavený z diel skladateľov ako Max Bruch, Andrzej Panufnik, Ilja Zeljenka, Paul Hindemith či Piotr Iľjič Čajkovskij sólisticky obohatí jedna z najsľubnejších violistiek mladej generácie, oceňovaná Weronika Józefina Dziadek z Poľska.

Návrat minuloročného laureáta na záver

32. ročník stredoeurópskeho festivalu koncertného umenia Allegretto Žilina vyvrcholí v sobotu (29. 4.), záverečným koncertom v podaní Štátnej filharmónie Košice pod taktovkou mladého britského dirigenta Johna Warnera, ktorý prináša dramaturgické spojenie dvoch veľkých skladateľov z prostredia českej a slovenskej hudobnej kultúry. Na programe bude Symfónia č. 8 Alexandra Moyzesa a svetoznámy Dvořákov Koncert pre violončelo a orchester h mol, op. 104. Na violončele predvedie svoje majstrovstvo mladý dánsky virtuóz Jonathan Swensen, držiteľ hlavnej Ceny festivalu Allegretto Žilina 2022.

Allegretto Žilina 2023: so vstupenkami aj s abonentkami

Organizátori spustili predaj limitovanej série zvýhodnených abonentiek už 13. marca 2023. Na rozdiel od vstupeniek sa však abonentky nedajú zohnať online. Zakúpiť si ich môžete ešte stále v Pokladnici ŠKO Žilina. Abonentka za výhodných 30 Eur (zľavnená cena pre študentov, dôchodcov, ZŤP je 20 Eur) platí na všetky koncerty festivalu. Na jednotlivé koncerty sú vstupenky dostupné tiež aj online. Do predaja ich uvoľnili 27. marca a zakúpite ich na www.skozilina.sk. Ak ste priaznivcom analógového sveta, nájdete ich taktiež v pokladnici ŠKO Žilina, Dolný val 47, Žilina (po – pi od 8:00 do 18:00 a hodinu pred koncertom). Objednať si ich môžete aj mailom TU.

Jonathan Swensen / Allegretto Žilina 2022
Držiteľ hlavnej Ceny festivalu Allegretto Žilina 2022 Jonathan Swensen počas koncertu na Allegretto Žilina 2022. Zdroj: archív Hudobné centrum

Program 32. ročníka

PONDELOK / 24. 4. 2023 / 19:00 – Otvárací koncert
Štátny komorný orchester Žilina
Niklas Benjamin Hoffmann (Nemecko) – dirigent – držiteľ Ceny festivalu Allegretto za rok 2019
Milan Al-Ashhab (Česká republika) – husle

UTOROK / 25. 4. 2023 / 16:00 – Koncert víťazov súťaží študentov konzervatórií Slovenskej republiky za rok 2023

UTOROK / 25. 4. 2023 / 19:00
Katarína Kurucová (Slovensko) – soprán
Xénia Šuleř Maskalíková (Slovensko) – klavír

STREDA / 26. 4. 2023 / 19:00
Sophie Dervaux (Francúzsko) – fagot
Sélim Mazari (Francúzsko) – klavír

ŠTVRTOK / 27. 4. 2023 / 19:00
Filharmonie Bohuslava Martinů
Robert Kružík (Česká republika) – dirigent
Marek Kozák (Česká republika) – klavír

PIATOK / 28. 4. 2023 / 19:00
Slovenský mládežnícky orchester
Maroš Potokár (Slovenská republika) – umelecký vedúci
Weronika Józefina Dziadek (Poľsko) – viola

SOBOTA / 29. 4. 2023 / 18:00 – Záverečný koncert
Štátna filharmónia Košice
John Warner (Veľká Británia) – dirigent
Jonathan Swensen (Dánsko) – violončelo – držiteľ Ceny festivalu Allegretto za rok 2022

Zmena programu a účinkujúcich vyhradená.

Foto: Miriama Fencíková, Štěpán Látal, Co Merz, archív ŠKO Žilina, ŠFK, Hudobné centrum

Koláž: Silvia Mária Petrovits

Zdroj: TS/Hudobné centrum

Redakciu informovala a fotografie poskytla Magdaléna Stýblová, Hudobné centrum

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Translate »