Novinky

Kam za kultúrou? Koncertné tipy pre 49. týždeň

Kam za kultúrou? Koncertné tipy (49/2022)

Opäť tu máme nový týždeň a s ním ruka v ruke prichádzajú čerstvé tipy kam za kultúrou v aktuálny týždeň. V poradí 49. týždeň sľubuje atraktívne koncertné i výstavné zážitky. Teraz si povieme, ktoré sú TOP koncertné tipy aktuálneho týždňa.

Aj v decembri zostávame verní našej tradícii. Prinášame aj tento raz odpoveď na otázku kam za kultúrou. Nechajte sa nami inšpirovať aj tentoraz. Prinášame výber zaujímavých divadelných a koncertných zážitkov, ktoré na vás čakajú v aktuálnom týždni. V tejto časti máme pre vás TOP koncertné tipy pre 49. týždeň. Máme tipy aj pre rodiny s deťmi. Tentoraz sme sa rozhodli začať naše putovanie za atraktívnymi koncertnými tipmi v hlavnom meste. Na svoje si prídu milovníci skvelej hudby nielen v bratislavskej Redute či v Opere SND. Začíname netradične v knižnici.

Vokálna tvorba W. A. Mozarta v Univerzitnej knižnici

Pri príležitosti 260. výročia Mozartovho pobytu v Bratislave prináša Univerzitná knižnica v Bratislave v stredu 7.12. 2022 o 18,00 hod. do svojej Seminárnej sály  na Klariskej 5 koncert s Mozartovou hudbou. Študenti Konzervatória v Bratislave na ňom verejnosti predstavia Mozartovu bohatú vokálnu tvorbu.

Mozart v Bratislave / Koncertné tipy / 49/2022

Náš tip: Svetová premiéra s Aurum Quartet

Komu by Mozart nestačil a má záujem vypočuť si hudobnú novinku, tomu iste padne vhod kompozičný koncert na pôde Konzervatória v Bratislave. Členovia jediného klarinetového zoskupenia na Slovensku – Aurum Quartet sa taktiež 7.12.2022 postarajú o oneskorený mikulášsky darček. Ten bude mať podobu svetovej premiéry diela Aleksandry Gudkovej (viac o koncerte sa dočítate TU).

Aurum Quartet
Aurum Quartet. Foto: Archív Aurum Quartet

Koncertné tipy? Výnimočný hosť v Redute

Slovenská filharmónia v spolupráci s Veľvyslanectvom Španielskeho kráľovstva v Bratislave prinesie do Koncertnej sieni SF už vo štvrtok a v piatok (8. a 9.12.2022) ďalší symfonický koncert so svojím šéfdirigentom Danielom Raiskinom.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Hosťom oboch večerov bude violončelista Pablo Ferrández, ktorého označujú za violončelového génia. Ako sólista účinkoval s Orquesta Nacional de España (Španielsky národný orchester) či so symfonickým orchestrom  Bamberger Symphoniker pod vedením  Christopha Eschenbacha. A tak nečudo, že jeho debutové vystúpenie so Slovenskou filharmóniou vzbudzuje naozaj veľké očakávania.

Slovenská filharmónia / Vianočné a sviatočné koncerty s violončelovou hviezdou / Koncertné tipy

Spoločne predstavia tvorbu troch skladateľov. Koncert Turina – Bloch – Prokofiev sa uskutoční práve v predvečer 140. výročia narodenia osobnosti španielskej národnej hudby Joaquína Turina. Jeho Danzas fantásticas op. 22 inšpirovali poviedky zo sevillského prostredia, ktoré miesto našli aj v knihe La orgia Josého Mása. Hebrejskú rapsódiu Ernesta Blocha poznačujú udalosti Prvej svetovej vojny i skladateľov výskum židovských tradícií. Texty kráľa Šalamúna z knihy Kazateľ s hlavnou myšlienkou „všetko je márnosť“ sú základom diela Schelomo, hebrejská rapsódia pre violončelo a orchester. Do tretice má miesto v programe pôvodne baletná hudba Sergeja Prokofieva. Tá sa časom transformovala do troch orchestrálnych suít. Shakespearov ľúbostný príbeh mladej dvojice Romeo a Júlia, výber z baletných suít naberá každým tónom suity ostrejšie kontúry.  

Slovenská filharmónia / stretnutie so šéfdirigentom

Tretia adventná nedeľa v Redute bude v znamení baroka

Slovenský komorný orchester pod vedením Ewalda Danela prinesie 11.12.2022 do Malej sály SF populárny barokový koncert s tradične vianočným programom Corelli – Petrík – Suk. Návštevníkov poteší nielen Concerto grosso D dur, op. 6 č.4 od Arcangella Corelliho. Barokový majster Arcangello Corelli vo svojom opuse č. 6 nahromadil dokopy dvanásť koncertov, v ktorých sa tradične strieda malá skupina sólových nástrojov (concertino) so zvyškom sláčikového ansámblu s continuom. Večer sľubuje aj premiérový kúsok. V premiére zaznie Concerto grosso č.2 Martina Petríka a program uzavrie Serenáda Es dur, op.6 Josefa Suka. O funkčnosti a aktuálnosti žánru concerta grossa, ktorý v baroku po krátkom čase vytlačil typ sólového koncertu, možno poslucháča presvedčí kompozícia violistu Martina Petríka. Začiatok mladej lásky k dcére svojho učiteľa vpísal do odľahčených tónov Serenády Josef Suk.

Slovenský komorný orchester
Slovenský komorný orchester. Foto: P. Brenkus

Koncertné tipy aj v Opere SND: Vianoce v Bratislave

Opera Slovenského národného divadla v predvianočnom čase prichádza 11.12.2022 už po 13. raz s koncertom Vianoce v Bratislave. Operné árie, vianočné piesne a slovenské koledy budú znieť pod taktovkou dirigenta Petra Valentoviča v podaní špičkových slovenských operných spevákov  a hudobných telies. Účinkovať bude  Lenka Máčiková, Michaela Šebestová, Peter Berger, Gustáv Beláček a hostia Matej Benda, Róbert Puškár, Bratislavský chlapčenský zbor a  Bratislavský operný orchester.

Terchovské Vianoce v Bratislave

V Bratislave máme tip aj pre milovníkov ľudovej hudby. So svojim folklórnym pásmom  TERCHOVSKÉ VIANOCE 2022  sa predstavia hudobníci z Terchovej. Stane sa tak už v piatok 9.12.2022 o 18,00 hod. vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave. Ani na Terchovských Vianociach 2022 nebude chýbať ani fujara, ktorá k slovenskému folklóru i tradíciám neodškriepiteľne patrí. Vstupenky zakúpite TU.

Jedinečné hudobné stretnutie Piotra Rubika a hostí zo Slovenska

V najkrajšom období roka sa na Slovensko vráti obľúbený poľský skladateľ, dirigent a spevák Piotr Rubik,  a to v netradičnom hudobnom spojení so slovenskými umelcami. Koncert PIOTR RUBIK & hostia sa uskutoční 10.12.2022 v NTC aréne v Bratislave.

Piotr Rubik 2022 - Koncertné tipy

Na koncerte s jeho najväčšími hitmi vystúpia vynikajúci sólisti Agnieszka Przekupień, Marta Moszczynska, Marcin Januszkiewicz a Michał Gasz. Spolu s Piotrom Rubikom a hudobnou skupinou predstavia nové i neočakávané interpretácie obľúbených piesní. Nebude chýbať kúsky ako Straznik raju, Most dwojga serc, Sweat Sie nie konczy, Niech mow, Psalm dla ciebie,Psalm kochania, Milosc to slowa dwa. Spoločne s Piotrom Rubikom si zahrajú a zaspievajú aj slovenskí umelci – Sima Magušinová či úspešná vokálna skupina FRAGILE. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Reklama / Článok pokračuje pod reklamou
Darček / Anjel / Vianoce / Slovenská filharmónia

Koncertné tipy v Trnave? Advent s hudbou každú nedeľu

Štyri adventné koncerty patria v Trnave už od roku 2015  k najčarovnejším a Kostol sv. Jakuba im vytvára skutočnú oázu pokoja. Aj tu má hlavné slovo práve hudba.

Štyri adventné koncerty Trnava / Koncertné tipy

V rámci štvorice adventných koncertov sa na tretiu adventnú nedeľu (11.12.2022) v kostole sv. Jakuba  uskutoční koncert speváckeho zboru VOCI ALLEGRE.   

Vstupenky na koncert zakúpite v sieti Ticketportal.

Predvianočný koncert konzervatoristov v Žiline

Mierime do Žiliny. Štátny komorný orchester Žilina dáva tak ako každoročne, 8.12. o 19,00 hod. priestor Symfonickému orchestru konzervatória v Žiline na tradičný predvianočný koncert. Pod vedením svojho šéfdirigenta Pavla Tužinského uvedie orchester a zbor konzervatória prierez diel od baroka až po obľúbenú filmovú hudbu. Zaznie Koncert D dur pre violu a orchester – 1. Allegro Carla Stamitza, Koncert c mol pre hoboj a orchester Domenica Cimarosa. Ďalej zaznie Ária Antonie „Elle a fui, la tortuelle!z opery Hoffmannove poviedky Jacquesa Offenbacha, Ária Adriany  „Io son l´umile ancella“ z opery Adriana Lecouvreur Francesca Cilea. Na programe je aj Ária Cherubína „Voi, che sapete“ z opery Figarova svadba Wolfganga Amadea Mozarta. Návštevníci sa môžu tešiť aj na Áriu Ježibaby „Čury mury“ z opery Rusalka Antonína Dvořáka. To všetko zaznie so sólistami večera – violistom Miguelom Caceresom Tlacháčom, hobojistkou Kristínou Muchovou, sopranistkou Kristínou Zbončákovou a mezzosopranistkou Emou Tabakovou.

TOP koncertné tipy v Košiciach: vianočný program vo Filke poteší malých i veľkých

Naše putovanie zakončíme v Košiciach, kde si Štátna filharmónia Košice pripravila naozaj bohatý vianočný program, ako ho avizujeme TU. Priestor dostane gregoriánsky chorál i poézia či filmová hudba. Košická filka oživuje dni očakávania najkrajších sviatkov roka 6.12.2022 koncertom ADVENT S HUDBOU A POÉZIOU.   

Advent s hudbou a poéziou ŠFK

Do Domu umenia prinesie gregoriánsky chorál a ranú polyfóniu či výber z poézie Hviezdoslava, Rúfusa, Válka, Bloka a Miltona. O umelecký prednes sa postará Peter Himič. Po Bratislavskej Redute do Košíc mieri aj vokálny súbor SCHOLA MINOR. Ten budú sprevádzať sopranistka Hilda Gulyás, mezzosopranistka  Eva Šušková,  basbarytón Tomáš Šelc či speváčky Mária Páleníková, Júlia a Sylvia Urdová.

Aké sú Vianoce vo filme?

Je bez pochýb, že cesta ku klasickej hudbe vedie cez filmovú hudbu. Na túto kartu vsadila pri predvianočnom programe aj Štátna filharmónia Košice. V Dome umenia uvedie vo štvrtok a v piatok (8.12.20229.12.2022) so začiatkom vždy o 8,30, o 10,00 a 11,30 hod. koncerty pre deti a mládež s názvom  VIANOCE VO FILME.

Vianoce vo filme ŠFK

Vychutnať si môžu malí aj veľkí návštevníci tajomstvo Vianoc a najkrajšiu hudbu známu z vianočných filmov. Pod vedením dirigenta a moderátora Gabriela Rovňáka ml. sa predstavia Detský spevácky zbor PRO MUSICA – MAGNÓLIA so zbormajsterkou Vierou Džoganovou a sopranistka Tatiana Hajzušová.

Veríme, že sme vás inšpirovali. Aktuálne divadelné tipy prinášame TU.

Zdroj: Aurum Quartet, Slovenská filharmónia, Štátny komorný orchester Žilina, Štátna filharmónia Košice, Univerzitná knižnica v Bratislave, Konzervatórium v Bratislave, Ticketportal.

One thought on “Kam za kultúrou? Koncertné tipy pre 49. týždeň”

Comments are closed.

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »