Novinky

Allegretto Žilina 2022 je za nami. Pozná aj ocenených

Allegretto Žilina 2022 pozná laureátov

31. ročník stredoeurópskeho festivalu Allegretto Žilina 2022 patrí už minulosti. Opäť priniesol poslucháčom týždeň so 7-čkou koncertov. Vyznačovali sa krásnou dramaturgiou, špičkovými výkonmi mladých interpretov či zahraničných i domácich telies. Zároveň poznáme laureátov tohto ročníka.

Sobotný koncert starej hudby slávnostne ukončil 31. ročník festivalu klasickej hudby Allegretto Žilina 2022. V jeho znamení sa vlastne niesol posledný aprílový týždeň. Okrem šiestich večerných koncertov priniesol aj jeden popoludňajší s mladými nádejami z radov študentov. Boli to víťazi súťaží slovenských konzervatórií, ako sme o tom informovali TU.

Nadviazal na tradíciu

Minimum protipandemických opatrení dával organizátorom i publiku nádej, že sa vraciame k tomu, čo poznáme. Dramaturgiou opäť festival nadviazal na svoje tradičné posolstvo. Priniesol pestrú dramaturgiu, známe i menej známe kúsky, medzinárodných i domácich umelcov. Mladých a veľmi talentovaných. Počas šiestich festivalových koncertných večerov sa predstavilo dvanásť interpretov zo šiestich krajín (Francúzsko, Dánsko, Chorvátsko, Južná Kórea, Česká republika a Slovensko). Z hosťujúcich telies to boli Belfiato Quintet, súbor pre starú hudbu Solamente naturali a domáci Štátny komorný orchester Žilina. Festival podľa organizátorov Hudobného centra a Štátneho komorného orchestra navštívilo viac ako 1000 návštevníkov. A opäť priblížil publiku čaro klasiky.

Allegretto Žilina 2022 pozná laureátov

Ako tradícia velí, na festivale tí najlepší z najlepších získavajú ceny. Teda celkom tri. Cenu publika, cenu primátora mesta Žilina a Hlavnú cenu festivalu Allegretto Žilina, ktorá je pre laureáta istou vstupenkou na festivalové pódium budúceho ročníka. Cenu publika získala slovenská hobojistka žijúca vo Švajčiarsku, Anna Štrbová. Festivalovému publiku sa predstavila hobojovým koncertom Richarda Straussa na otváracom koncerte (25. 4. 2022, písali sme o tom TU).

Anna Štrbová / Allegretto Žilina 2022

Fenomenálna francúzska trubkárka s jazzovým feelingom Lucienne Renaudin Vary získala Cenu primátora mesta Žilina. Táto cena putuje najmladšiemu účastníkovi festivalu. Primátor Peter Fiabáne jej ju odovzdal na koncerte 28.4. (viac TU).

Lucienne Renaudin Vary / Allegretto Žilina 2022

Hlavnú Cenu festivalu Allegretto Žilina získal brilantný dánsky violončelista, Jonathan Swensen. Spolu so slovenským klaviristom Filipom Štrauchom uviedol violončelové sonáty skladateľov ako C. Debussy, A. Schnittke a D. Šostakovič na utorkovom koncerte festivalu (26.4.). Vďaka tomuto oceneniu sa mladý umelec predstaví žilinskému publiku aj budúci rok. Podľa informácie organizátorov sa bude konať v tradičnom aprílovom termíne (24. – 29. 4. 2023).

Jonathan Swensen / Allegretto Žilina 2022

Laureátom srdečne blahoželáme!

 

Zdroj: Hudobné centrum

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Translate »