Allegretto Žilina 2022 je za nami. Pozná aj ocenených

Allegretto Žilina 2022 pozná laureátov

31. ročník stredoeurópskeho festivalu Allegretto Žilina 2022 patrí už minulosti. Opäť priniesol poslucháčom týždeň so 7-čkou koncertov. Vyznačovali sa krásnou dramaturgiou, špičkovými výkonmi mladých interpretov či zahraničných i domácich telies. Zároveň poznáme laureátov tohto ročníka.

Sobotný koncert starej hudby slávnostne ukončil 31. ročník festivalu klasickej hudby Allegretto Žilina 2022. V jeho znamení sa vlastne niesol posledný aprílový týždeň. Okrem šiestich večerných koncertov priniesol aj jeden popoludňajší s mladými nádejami z radov študentov. Boli to víťazi súťaží slovenských konzervatórií, ako sme o tom informovali TU.

Nadviazal na tradíciu

Minimum protipandemických opatrení dával organizátorom i publiku nádej, že sa vraciame k tomu, čo poznáme. Dramaturgiou opäť festival nadviazal na svoje tradičné posolstvo. Priniesol pestrú dramaturgiu, známe i menej známe kúsky, medzinárodných i domácich umelcov. Mladých a veľmi talentovaných. Počas šiestich festivalových koncertných večerov sa predstavilo dvanásť interpretov zo šiestich krajín (Francúzsko, Dánsko, Chorvátsko, Južná Kórea, Česká republika a Slovensko). Z hosťujúcich telies to boli Belfiato Quintet, súbor pre starú hudbu Solamente naturali a domáci Štátny komorný orchester Žilina. Festival podľa organizátorov Hudobného centra a Štátneho komorného orchestra navštívilo viac ako 1000 návštevníkov. A opäť priblížil publiku čaro klasiky.

Allegretto Žilina 2022 pozná laureátov

Ako tradícia velí, na festivale tí najlepší z najlepších získavajú ceny. Teda celkom tri. Cenu publika, cenu primátora mesta Žilina a Hlavnú cenu festivalu Allegretto Žilina, ktorá je pre laureáta istou vstupenkou na festivalové pódium budúceho ročníka. Cenu publika získala slovenská hobojistka žijúca vo Švajčiarsku, Anna Štrbová. Festivalovému publiku sa predstavila hobojovým koncertom Richarda Straussa na otváracom koncerte (25. 4. 2022, písali sme o tom TU).

Anna Štrbová / Allegretto Žilina 2022

Fenomenálna francúzska trubkárka s jazzovým feelingom Lucienne Renaudin Vary získala Cenu primátora mesta Žilina. Táto cena putuje najmladšiemu účastníkovi festivalu. Primátor Peter Fiabáne jej ju odovzdal na koncerte 28.4. (viac TU).

Lucienne Renaudin Vary / Allegretto Žilina 2022

Hlavnú Cenu festivalu Allegretto Žilina získal brilantný dánsky violončelista, Jonathan Swensen. Spolu so slovenským klaviristom Filipom Štrauchom uviedol violončelové sonáty skladateľov ako C. Debussy, A. Schnittke a D. Šostakovič na utorkovom koncerte festivalu (26.4.). Vďaka tomuto oceneniu sa mladý umelec predstaví žilinskému publiku aj budúci rok. Podľa informácie organizátorov sa bude konať v tradičnom aprílovom termíne (24. – 29. 4. 2023).

Jonathan Swensen / Allegretto Žilina 2022

Laureátom srdečne blahoželáme!

 

Zdroj: Hudobné centrum

2 thoughts on “Allegretto Žilina 2022 je za nami. Pozná aj ocenených

Comments are closed.

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »