Allegretto Žilina 2022 je za nami. Pozná aj ocenených

Allegretto Žilina 2022 pozná laureátov

31. ročník stredoeurópskeho festivalu Allegretto Žilina 2022 patrí už minulosti. Opäť priniesol poslucháčom týždeň so 7-čkou koncertov. Vyznačovali sa krásnou dramaturgiou, špičkovými výkonmi mladých interpretov či zahraničných i domácich telies. Zároveň poznáme laureátov tohto ročníka.

Sobotný koncert starej hudby slávnostne ukončil 31. ročník festivalu klasickej hudby Allegretto Žilina 2022. V jeho znamení sa vlastne niesol posledný aprílový týždeň. Okrem šiestich večerných koncertov priniesol aj jeden popoludňajší s mladými nádejami z radov študentov. Boli to víťazi súťaží slovenských konzervatórií, ako sme o tom informovali TU.

Nadviazal na tradíciu

Minimum protipandemických opatrení dával organizátorom i publiku nádej, že sa vraciame k tomu, čo poznáme. Dramaturgiou opäť festival nadviazal na svoje tradičné posolstvo. Priniesol pestrú dramaturgiu, známe i menej známe kúsky, medzinárodných i domácich umelcov. Mladých a veľmi talentovaných. Počas šiestich festivalových koncertných večerov sa predstavilo dvanásť interpretov zo šiestich krajín (Francúzsko, Dánsko, Chorvátsko, Južná Kórea, Česká republika a Slovensko). Z hosťujúcich telies to boli Belfiato Quintet, súbor pre starú hudbu Solamente naturali a domáci Štátny komorný orchester Žilina. Festival podľa organizátorov Hudobného centra a Štátneho komorného orchestra navštívilo viac ako 1000 návštevníkov. A opäť priblížil publiku čaro klasiky.

Allegretto Žilina 2022 pozná laureátov

Ako tradícia velí, na festivale tí najlepší z najlepších získavajú ceny. Teda celkom tri. Cenu publika, cenu primátora mesta Žilina a Hlavnú cenu festivalu Allegretto Žilina, ktorá je pre laureáta istou vstupenkou na festivalové pódium budúceho ročníka. Cenu publika získala slovenská hobojistka žijúca vo Švajčiarsku, Anna Štrbová. Festivalovému publiku sa predstavila hobojovým koncertom Richarda Straussa na otváracom koncerte (25. 4. 2022, písali sme o tom TU).

Anna Štrbová / Allegretto Žilina 2022

Fenomenálna francúzska trubkárka s jazzovým feelingom Lucienne Renaudin Vary získala Cenu primátora mesta Žilina. Táto cena putuje najmladšiemu účastníkovi festivalu. Primátor Peter Fiabáne jej ju odovzdal na koncerte 28.4. (viac TU).

Lucienne Renaudin Vary / Allegretto Žilina 2022

Hlavnú Cenu festivalu Allegretto Žilina získal brilantný dánsky violončelista, Jonathan Swensen. Spolu so slovenským klaviristom Filipom Štrauchom uviedol violončelové sonáty skladateľov ako C. Debussy, A. Schnittke a D. Šostakovič na utorkovom koncerte festivalu (26.4.). Vďaka tomuto oceneniu sa mladý umelec predstaví žilinskému publiku aj budúci rok. Podľa informácie organizátorov sa bude konať v tradičnom aprílovom termíne (24. – 29. 4. 2023).

Jonathan Swensen / Allegretto Žilina 2022

Laureátom srdečne blahoželáme!

 

Zdroj: Hudobné centrum

2 thoughts on “Allegretto Žilina 2022 je za nami. Pozná aj ocenených

Comments are closed.

Aurum Quartet
Hudba Koncerty Literatúra News Odporúčame PR

Jedinečný advent so štyrmi klarinetmi

Sviatky a hudba k sebe patria. Predvianočný čas nie je výnimkou. Na tradície adventných a vianočných koncertov nadväzuje aj v tomto roku jedinečné slovenské klarinetové zoskupenie Aurum Quartet. S úspechom reprezentovalo Slovensko v Kuvajte, v Portugalsku, v Nemecku či v Českej republike, no nezabúda ani na svojich priaznivcov na Slovensku. Počas decembra na nich pamätá dvojicou vystúpení. Oneskorenou mikulášskou nádielkou bude koncert na […]

Read More
Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
Translate »