Novinky

Allegretto Žilina 2022 je za nami. Pozná aj ocenených

Allegretto Žilina 2022 pozná laureátov

31. ročník stredoeurópskeho festivalu Allegretto Žilina 2022 patrí už minulosti. Opäť priniesol poslucháčom týždeň so 7-čkou koncertov. Vyznačovali sa krásnou dramaturgiou, špičkovými výkonmi mladých interpretov či zahraničných i domácich telies. Zároveň poznáme laureátov tohto ročníka.

Sobotný koncert starej hudby slávnostne ukončil 31. ročník festivalu klasickej hudby Allegretto Žilina 2022. V jeho znamení sa vlastne niesol posledný aprílový týždeň. Okrem šiestich večerných koncertov priniesol aj jeden popoludňajší s mladými nádejami z radov študentov. Boli to víťazi súťaží slovenských konzervatórií, ako sme o tom informovali TU.

Nadviazal na tradíciu

Minimum protipandemických opatrení dával organizátorom i publiku nádej, že sa vraciame k tomu, čo poznáme. Dramaturgiou opäť festival nadviazal na svoje tradičné posolstvo. Priniesol pestrú dramaturgiu, známe i menej známe kúsky, medzinárodných i domácich umelcov. Mladých a veľmi talentovaných. Počas šiestich festivalových koncertných večerov sa predstavilo dvanásť interpretov zo šiestich krajín (Francúzsko, Dánsko, Chorvátsko, Južná Kórea, Česká republika a Slovensko). Z hosťujúcich telies to boli Belfiato Quintet, súbor pre starú hudbu Solamente naturali a domáci Štátny komorný orchester Žilina. Festival podľa organizátorov Hudobného centra a Štátneho komorného orchestra navštívilo viac ako 1000 návštevníkov. A opäť priblížil publiku čaro klasiky.

Allegretto Žilina 2022 pozná laureátov

Ako tradícia velí, na festivale tí najlepší z najlepších získavajú ceny. Teda celkom tri. Cenu publika, cenu primátora mesta Žilina a Hlavnú cenu festivalu Allegretto Žilina, ktorá je pre laureáta istou vstupenkou na festivalové pódium budúceho ročníka. Cenu publika získala slovenská hobojistka žijúca vo Švajčiarsku, Anna Štrbová. Festivalovému publiku sa predstavila hobojovým koncertom Richarda Straussa na otváracom koncerte (25. 4. 2022, písali sme o tom TU).

Anna Štrbová / Allegretto Žilina 2022

Fenomenálna francúzska trubkárka s jazzovým feelingom Lucienne Renaudin Vary získala Cenu primátora mesta Žilina. Táto cena putuje najmladšiemu účastníkovi festivalu. Primátor Peter Fiabáne jej ju odovzdal na koncerte 28.4. (viac TU).

Lucienne Renaudin Vary / Allegretto Žilina 2022

Hlavnú Cenu festivalu Allegretto Žilina získal brilantný dánsky violončelista, Jonathan Swensen. Spolu so slovenským klaviristom Filipom Štrauchom uviedol violončelové sonáty skladateľov ako C. Debussy, A. Schnittke a D. Šostakovič na utorkovom koncerte festivalu (26.4.). Vďaka tomuto oceneniu sa mladý umelec predstaví žilinskému publiku aj budúci rok. Podľa informácie organizátorov sa bude konať v tradičnom aprílovom termíne (24. – 29. 4. 2023).

Jonathan Swensen / Allegretto Žilina 2022

Laureátom srdečne blahoželáme!

Zdroj: Hudobné centrum

Koláž: Silvia Mária Petrovits

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »