Novinky

Allegretto Žilina 2022 je za nami. Pozná aj ocenených

Allegretto Žilina 2022 pozná laureátov

31. ročník stredoeurópskeho festivalu Allegretto Žilina 2022 patrí už minulosti. Opäť priniesol poslucháčom týždeň so 7-čkou koncertov. Vyznačovali sa krásnou dramaturgiou, špičkovými výkonmi mladých interpretov či zahraničných i domácich telies. Zároveň poznáme laureátov tohto ročníka.

Sobotný koncert starej hudby slávnostne ukončil 31. ročník festivalu klasickej hudby Allegretto Žilina 2022. V jeho znamení sa vlastne niesol posledný aprílový týždeň. Okrem šiestich večerných koncertov priniesol aj jeden popoludňajší s mladými nádejami z radov študentov. Boli to víťazi súťaží slovenských konzervatórií, ako sme o tom informovali TU.

Nadviazal na tradíciu

Minimum protipandemických opatrení dával organizátorom i publiku nádej, že sa vraciame k tomu, čo poznáme. Dramaturgiou opäť festival nadviazal na svoje tradičné posolstvo. Priniesol pestrú dramaturgiu, známe i menej známe kúsky, medzinárodných i domácich umelcov. Mladých a veľmi talentovaných. Počas šiestich festivalových koncertných večerov sa predstavilo dvanásť interpretov zo šiestich krajín (Francúzsko, Dánsko, Chorvátsko, Južná Kórea, Česká republika a Slovensko). Z hosťujúcich telies to boli Belfiato Quintet, súbor pre starú hudbu Solamente naturali a domáci Štátny komorný orchester Žilina. Festival podľa organizátorov Hudobného centra a Štátneho komorného orchestra navštívilo viac ako 1000 návštevníkov. A opäť priblížil publiku čaro klasiky.

Allegretto Žilina 2022 pozná laureátov

Ako tradícia velí, na festivale tí najlepší z najlepších získavajú ceny. Teda celkom tri. Cenu publika, cenu primátora mesta Žilina a Hlavnú cenu festivalu Allegretto Žilina, ktorá je pre laureáta istou vstupenkou na festivalové pódium budúceho ročníka. Cenu publika získala slovenská hobojistka žijúca vo Švajčiarsku, Anna Štrbová. Festivalovému publiku sa predstavila hobojovým koncertom Richarda Straussa na otváracom koncerte (25. 4. 2022, písali sme o tom TU).

Anna Štrbová / Allegretto Žilina 2022

Fenomenálna francúzska trubkárka s jazzovým feelingom Lucienne Renaudin Vary získala Cenu primátora mesta Žilina. Táto cena putuje najmladšiemu účastníkovi festivalu. Primátor Peter Fiabáne jej ju odovzdal na koncerte 28.4. (viac TU).

Lucienne Renaudin Vary / Allegretto Žilina 2022

Hlavnú Cenu festivalu Allegretto Žilina získal brilantný dánsky violončelista, Jonathan Swensen. Spolu so slovenským klaviristom Filipom Štrauchom uviedol violončelové sonáty skladateľov ako C. Debussy, A. Schnittke a D. Šostakovič na utorkovom koncerte festivalu (26.4.). Vďaka tomuto oceneniu sa mladý umelec predstaví žilinskému publiku aj budúci rok. Podľa informácie organizátorov sa bude konať v tradičnom aprílovom termíne (24. – 29. 4. 2023).

Jonathan Swensen / Allegretto Žilina 2022

Laureátom srdečne blahoželáme!

 

Zdroj: Hudobné centrum

Kam za kultúrou
Culture Divadlo Festivaly História Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Nový týždeň sa už rozbieha, a tak si pozrite najnovší diel rubriky TOP tipov Kam za kultúrou v posledné septembrové dni…

Read More
Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí
Community Culture News Nezaradené Odporúčame PR

Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí

Pomôžme zachrániť historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch! Zbierka na Donio.sk už pomaly končí….

Read More
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR
Culture Hudba News Odporúčame PR

Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR

Jedným z laureátov Ceny ministerky kultúry SR sa stal aj Slovenský filharmonický zbor, ktorý sa hrdí titulom najlepší zbor Európy.

Read More
Translate »