Novinky

Slovenský komorný orchester už dnes koncertom uzavrie 69. music festival Piešťany

Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia

69. music festival Piešťany sa blíži k svojmu záveru. Záverečnú bodku za aktuálnym ročníkom tohto význameného a veľmi prestížneho hudobného festivalu dá Slovenský komorný orchester s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom. Aký program uvedie v stredu 10. júla 2024 na záver 69. music festival Piešťany? Publikum v Dome umenia SF Piešťany po 19.30 pozvú Warchalovci na inšpiratívnu hudobnú cestu aj s ich hosťom.

Slovenský komorný orchester sa po koncertoch v Nitre a Terchovej predstaví aj v Piešťanoch. V tamojšom Dome umenia patriaceho Slovenskej filharmónií sa v termíne od 29. mája až 10. júla 2024 koná 69. music festival Piešťany, ktorí organizátori tematicky venovali Roku českej hudby. Záštitu nad aktuálnym ročníkom, jedným z historicky najstarších festivalov, prevzal  veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Rudolf Jindrák.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenský komorný orchester / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Telesá Slovenskej filharmónie vystúpia v Nitre a Terchovej

Počas koncertu sa v piešťanskom Dome umenia rozoznie aj tamojší trojmanuálový organ Rieger-Kloss z dielne firmy Varhany Krnov (ČR). Elektrický organ, zostrojený v roku 1980 pod odborným dohľadom prof. Ferdinanda Klindu, prešiel v roku 2015 kompletnou rekonštrukciou. Generálnu opravu vykonala Komora reštaurátorov pod odborným vedením a dohľadom organára Jána Valoviča. Dom umenia v Piešťanoch tým získal po niekoľkých desaťročiach opäť výnimočný a vyhľadávaný koncertný nástroj, ktorý oceňujú nielen účinkujúci umelci ale i priaznivci organovej hudby. Mimochodom, tradične býva festivalovým nástrojom Organových dní v Piešťanoch.

Veľkolepé zážitky aj na záver festivalu

Koncert Slovenského komorného orchestra je bodkou za mnohými podujatiami pre domácich a zahraničných návštevníkov. Renomované teleso – Slovenský komorný orchester si pod vedením Ewalda Danela naštudovalp program z diel  Jána Levoslava Bellu, Antonína Dvořáka, Mikuláša Moyzesa a Thea Fluryho. Po boku komorného orchestra sa v Koncerte in A pre organ, sláčiky a tympany ad libitum Thea Fluryho sólisticky predstaví slovenský organista Daniel Gabčo. Hlavný organista v Katedrále sv. Martina v Bratislave, zakladateľ a umelecký vedúci speváckeho zboru Vox cantoris je zároveň aj znalcom Hudobnej sekcie Liturgickej komisie Konferencie biskupov Slovenska za Bratislavskú arcidiecézu. 

Slovenská filharmónia / Daniel Gabčo
Daniel Gabčo a Slovenská filharmónia. Zdroj: archív umelca

Návštevníkom koncertov Slovenskej filharmónie je Daniel Gabčo dobre známy. Pravidelne spolupracuje s viacerými slovenskými orchestrami – najmä s orchestrom Slovenská filharmónia či Slovenským komorným orchestrom. Viac sa o koncerte dozviete aj v aktuálnom vydaní Kam za kultúrou 

Za kultúrou v 28. týždeň roka 2024? Prezradíme, kam sa oplatí ísť
Za kultúrou v 28. týždeň roka 2024? Prezradíme, kam sa oplatí ísť

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto/Zdroj: Dom umenia SF Piešťany, Slovenská filharmónia, archív umelca

Redakciu informovala a fotografiu poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »