Novinky

Telesá Slovenskej filharmónie vystúpia v Nitre a Terchovej

Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia

Telesá Slovenskej filharmónie – Slovenský komorný orchester a Slovenský filharmonický zbor ukončia 75. koncertnú sezónu trojicou koncertov - v Nitre a Terchovej. Slovenský komorný orchester už 10.7.2024 čaká aj záverečný koncert v rámci 69. ročníka music festivalu Piešťany.

S jubilejnou 75. koncertnou sezónou Slovenskej filharmónie sa počas prvých dvoch júlových týždňov rozlúčia dve telesá Slovenskej filharmónie – Slovenský komorný orchester pod vedením Ewalda Danela a najlepší zbor Európy – Slovenský filharmonický zbor pod vedením zbormajstra Jana Rozehnala. Na úplný záver sezóny ponúknu koncertnú trojicu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v prvý prázdninový týždeň? TOTO odporúčame (27/2024)
Kam za kultúrou v prvý prázdninový týždeň? TOTO odporúčame (27/2024)

S telesami Slovenskej filharmónie v Nitre aj Terchovej

piatok 5. júla 2024 ožije Nitra obľúbenými Pribinovými a Cyrilo-metodskými slávnosťami. Blížiace sa tri dni pod Zoborom  sú oslavami 1 161. výročia príchodu solúnskych bratov Konštantína a Metoda na územie Veľkej Moravy. Medzi spoločenskými, cirkevnými a kultúrnymi podujatiami nebude chýbať koncert Slovenského komorného orchestra (um. vedúci Ewald Danel) a Slovenského filharmonického zboru (Jan Rozehnal, zbormajster), ktorý bude vyvrcholením prvého dňa tradičných slávností Nitra, milá Nitra.

Slovenský komorný orchester / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: P. Brenkus

Koncert Slovenského komorného orchestra sa uskutoční v piatok 5. júla 202420.00 hod. na Svätoplukovom námestí. Program zostavený z diel Eugena Suchoňa, Johanna Michaela Haydna, Arnošta Förchtgotta Tovačovského, Antonína Dvořáka a Jána Levoslava Bellu zaznie pod taktovkou Ewalda Danela. Sólistami večera budú členovia Slovenského filharmonického zboru. Konkrétne sopranistka Eva Dovcová, altistky Marta Dernerová a Elena Shatokina. Ďalej to budú tenorista Mykola Erdyk a basista Peter Kollár.

SFZ / Kam za kultúrou
Slovenský filharmonický zbor. Foto: Peter Brenkus

nedeľu 7. júla 2024 zaznie slávnostný program s rovnakou dramaturgiou a sólistami v Terchovej na Záverečnom galakoncerte jubilejného 35. ročníka Cyrilometodských dní v Terchovej. Koncert sa uskutoční v Diecéznej svätyni svätých Cyrila a Metoda16.00.

Slovenský komorný orchester dá bodku za 69. festivalovým ročníkom v Piešťanoch

Streda 10. júla večer bude v piešťanskom Dome umenia SF patriť patriť festivalovému záveru. Záverečný koncert 69. mfP odštartuje o 19:30 hod., na ktorom návštevníkom ponúkne svoj program Slovenský komorný orchester a organista Daniel Gabčo. Renomované teleso – Slovenský komorný orchester pod vedením Ewalda Danela naštudovalo program z diel  Jána Levoslava Bellu, Antonína Dvořáka, Mikuláša Moyzesa a Thea Fluryho. 

Slovenský komorný orchester
Slovenský komorný orchester. Foto: P. Brenkus

V Koncerte in A pre organ, sláčiky a tympany ad libitum Thea Fluryho sa sólisticky predstaví organista Daniel Gabčo. Od roku 2014 je hlavným organistom Katedrály sv. Martina v Bratislave, Je zakladateľom a umeleckým vedúcim speváckeho zboru Vox cantoris, ktorý pôsobí pri Katedrále sv. Martina v Bratislave. Okrem aktívnej umeleckej činnosti a tvorby hudobnej dramaturgie v Katedrále sv. Martina v Bratislave je činný aj v oblasti smerovania liturgickej hudby na Slovensku – od roku 2022 je znalcom Hudobnej sekcie Liturgickej komisie Konferencie biskupov Slovenska za Bratislavskú arcidiecézu.

Slovenská filharmónia / Daniel Gabčo
Daniel Gabčo a Slovenská filharmónia. Zdroj: archív umelca

Pravidelne spolupracuje s orchestrom Slovenská filharmónia, Slovenským komorným orchestrom, Štátnym komorným orchestrom v Žiline a Štátnou filharmóniou v Košiciach. Pravidelne spolupracuje s renomovanými interpretmi. Vystúpil pod taktovkou dirigentov svetového renomé ako James Conlon, Alexander Rahbari, James Judd, Daniel Raiskin, Emmanuel Villaume, Juraj Valčuha a iní. Podieľal sa na viacerých premiérach skladieb slovenských autorov.  

— 

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: archív SF

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie

*** Posledná aktualizácia: 2024-07-07 (adm/mk)

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »