Siedmy kalendárny týždeň roka 2024 sľubuje atraktívne hudobné stretnutia. Jedným z nich je utorkový večerný koncert v bratislavskej Redute. Piaty koncert cyklu Slovenského komorného orchestra sľubuje návštevníkom Stĺpovej siene inšpiratívny program. Slovenský komorný orchester sa predstaví s výberom z diel majstrov i s premiérou novinky výnimočnej slovenskej skladateľky Ľubice Čekovskej. To všetko zaznie v podaní sólistov i tohto umeleckého telesa Slovenskej filharmónie.
Piaty koncert cyklu SKO sa uskutoční už v utorok 13. februára 2024 o 19.00 v Stĺpovej sieni SF. Témou najbližšieho stretnutia budú suity i serenády, ktoré sú obľúbenými hudobnými formami barokových a klasicistických majstrov. Svoje miesto si nájdu aj v dielach súčasných skladateľov. V programe bude Slovenský komorný orchester sprevádzať aj dvoch sólistov. Po boku členov tohto umeleckého telesa Slovenskej filharmónie vystúpi dvojica sólistov – multiinštrumentalista Ladislav Fančovič a prvý trubkár orchestra SF Ľubomír Kamenský. V ich interpretácii zaznie Koncert pre altový saxofón, trúbku a sláčikový orchester Jeana Riviera. Program doplní premiéra slovenskej skladateľky Ľubice Čekovskej Theatre Suite. Ďalej zaznie Suita z Holbergových čias, op. 40 Edvarda Hagerupa Griega či Malá serenáda pre sláčikový orchester, op. 12 Larsa-Erika Larssona.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Inšpirácie starými časmi
Suity i serenády sú obľúbenými hudobnými formami barokových a klasicistických majstrov. Do dávnych barokových čias sa koncom 19. storočia vnoril aj Edward Grieg v jeho pôvabnej suite. Suitu z Holbergových čias skomponoval skladateľ na počesť nórsko-dánskeho dramatika Ludviga Holberga, rivala slávneho Moliéra, pri príležitosti 200. výročia narodenia významného rodáka z Bergenu.
Vystrieda ju dielo švédskeho skladateľa minulého storočia Larsa-Erika Larssona. Skladateľ je autorom troch symfónií, pätnástich koncertov a mnohých orchestrálnych diel. Medzi prvé patrí Malá serenáda pre sláčikový orchester, ktorú skomponoval v roku 1934. Lars-Erik Larsson v nej rešpektoval tradíciu 19. storočia. Jeho hudba je neoromatická s osobitou harmonizáciou a melodickým frázovaním, čím je ľahko rozoznateľná.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Členovia Slovenského komorného orchestra zaradili do programu premiéru kompozície Theatre Suite poprednej slovenskej skladateľky Ľubice Čekovskej, ktorej diela sa uvádzajú na domácich a zahraničných pódiách. V tomto diele skladateľka prináša moderný náhľad na problematiku suitovej formy. Záver koncertného stretnutia sa ponesie v šate francúzskeho šarmu neoklasickej školy. A to vďaka Koncertu pedagóga Parížskeho konzervatória Jeana Riviera. Altový saxofón a trúbka nie sú zvyčajnou kombináciou koncertných nástrojov.
Slovenský komorný orchester privíta v utorok aj dvojicu sólistov
Vitálnych, rytmicky členitých i melodicky pôvabných partov Koncertu pre altový saxofón, trúbku a sláčikový orchester sa zhostia poprední slovenskí umelci, ktorým je blízka klasika i džez. Po boku vedúceho a zakladateľa swingového orchestra Fats Jazz Band, multiinštrumentalistu Ladislava Fančoviča, sa predstaví prvý trubkár orchestra Slovenská filharmónia Ľubomír Kamenský.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bezbariérový vstup do Stĺpovej siene je zabezpečený zo služobného vchodu SF – Medená ul. č. 3.
—
TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk
Foto: Linda Kisková Bohušová, Peter Brenkus, archív SF
Zdroj: Slovenská filharmónia
Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF