Novinky

Slovenský komorný orchester a Slovenský filharmonický zbor vystúpia v Košiciach

Štátna filharmónia Košice / Dom umenia / Košická hudobná jar

Telesá Slovenskej filharmónie - Slovenský komorný orchester a Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jan Rozehnal) vystúpia v týchto dňoch v Košiciach. Predstavia sa na 68. ročníku medzinárodného festivalu Košická hudobná jar, ktorý sa uskutoční v termíne od 21. mája do 13. júna 2024.

Umelecké telesá Slovenskej filharmónie patria k vyhľadávaným koncertným i festivalovým účinkujúcim. Dve z nich – Slovenský komorný orchester a Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jan Rozehnal) čaká v najbližších dňoch vystúpenie na pôde Štátnej filharmónie Košice, ktorá sa zaodela do farieb Košickej hudobnej jari, ako sme o tom už informovali neraz. Rovnako tak informujeme aj v príslušných vydaniach Kam za kultúrou. Viac informácií nájdete v článku Košická hudobná jar sa blíži. 68. ročník oslávi aj Brucknera či Rok českej hudby.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Belfiato Quintet
Košická hudobná jar sa blíži. 68. ročník oslávi aj Brucknera či Rok českej hudby

Dome umenia si už dnes, vo štvrtok 23.5.2024 večer zahrá Slovenský komorný orchester. „Warchalovci“ prichádzajú do Košíc s programom Bella – Dvořák – Bartók. 

Slovenský komorný orchester / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: P. Brenkus

Členovia Slovenského komorného orchestra (um. vedúci Ewald Danel) sa predstavia na festivale vo štvrtok 23. mája 2024. Slovenský komorný orchester koncertoval v rámci festivalu Košická hudobná jar naposledy v roku 2016. Som preto veľmi rada, že sa nám podarilo dohodnúť spoluprácu v aktuálnom ročníku. Program navrhoval umelecký vedúci komorného orchestra Ewald Danel. Obsahuje závažný opus slovenského skladateľa Jána Levoslava Bellu a diela Dvořáka a Bartóka sú reprezentatívnymi opusmi, v ktorých komorný súbor tohto typu dokáže naplno predviesť svoje kvality,“ hovorí o koncerte SKO riaditeľkou ŠFK Lucia Potokárová.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ewald Danel
Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Ďalším z umeleckých telies Slovenskej filharmónie, ktorý sa na pôde 68. ročníka Košickej hudobnej jari predstavia, je Slovenský filharmonický zbor. Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jan Rozehnal) vystúpi na koncerte Bruckner 200, ktorý zaznie na festivale vo štvrtok 30. mája 2024. „Spomedzi symfonického programu bude najväčšou udalosťou koncert s názvom Bruckner 200. Pripomenieme si dvojsté výročie narodenia tohto skladateľa, ale naozaj vzácne je aj sústredenie pozvaných hostí a dramaturgia. V Dome umenia vtedy zaznejú ťažiskové diela významných skladateľov Wagnera, Straussa a Brucknera. K spolupráci sme prizvali Slovenský filharmonický zbor, ktorý získal medzinárodné ocenenie Oper! Awards 2023 v kategórii Najlepší spevácky zbor, prízvukuje Lucia Potokárová.

SFZ / Kam za kultúrou
Slovenský filharmonický zbor. Foto: Peter Brenkus

Slovenský filharmonický zbor sa predstaví po boku Štátnej filharmónie Košice. Sólistami večera budú štyria sólisti –  sopranistka Olga Bezsmertna, mezzosopranistka Štěpánka Pučálková, tenorista Peter Berger a basista Tijl Faveyts. Program večera zostavený z diel Richarda Wagnera, Richarda Straussa a Antona Brucknera zaznie v naštudovaní Roberta Jindru, šéfdirigenta ŠFK.

Štátna filharmónia Košice / Robert Jindra / Kam za kultúrou
Šéfdirigent košických filharmonikov Robert Jindra so svojim orchestrom. Foto: Jakub Šimoňák

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: Peter Brenkus, Jakub Šimoňák

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Posledná aktualizácia: 2024-05-27 (smp) ***

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »