Novinky

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Ewald Danel

Slovenský komorný orchester pod vedením Ewalda Danela pricestuje do Košíc z Bratislavy, aby vo štvrtok 23. mája odohral v Dome umenia druhý festivalový koncert Košickej hudobnej jari. Program s dielami Bellu, Dvořáka a Bartóka približuje Ewald Danel, umelecký vedúci Slovenského komorného orchestra v rozhovore Jany Tomalovej.

Druhý koncertný večer Košickej hudobnej jari strávite v Dome umenia. Spoločnosť vám už vo štvrtok 23. mája 2024 bude robiť Slovenský komorný orchester, ktorý je jedným z trojice umeleckých telies Slovenskej filharmónie. Do Košíc a na festivalový stage prichádzajú „Warchalovci“  po ôsmich rokoch. Tentoraz  s programom z diel Bellu – Dvořáka – Bartóka. Umelecký vedúci Slovenského komorného orchestra Ewald Danel v krátkosti predstavil program festivalového koncertu. Zároveň Jane Tomalovej prezradil, prečo podľa neho Dvořáka pozná svet a Bella nie je prorokom ani len doma. Rozhovoril sa tiež o silnej dávke multietnicity v Bartókovi, ktorý sa narodil do „kotla“ mnohých národov Rakúsko-Uhorska, ktorého nástupnícke štáty mali neraz elastické hranice. A tak sa kúsoček z Bartókovej slávy ujde viacerým. Aj Bratislavčanom.

Slovenský komorný orchester
Slovenský komorný orchester. Foto: P. Brenkus

Program v znamení výnimočných spojení

Aké diela ste zvolili pre košické festivalové publikum na 23. mája v Dome umenia?

Program som navrhol ako celok, respektíve ako dve súvisiace diela plus jedno na záver. So Slovenským komorným orchestrom zahráme dve kvintetá, ktoré spolu súvisia – Bellovo Sláčikové kvinteto d mol a Dvořákovo Sláčikové kvinteto č. 2 G dur. Pred niekoľkými rokmi som objavil, že na skladateľskej súťaži v roku 1876 v Prahe vyhralo prvé miesto kvinteto Antonína Dvořáka, op. 77 a druhé miesto vyhralo kvinteto Bellu, práve toto, „d-molové“. Odvtedy rád ponúkam tieto diela spolu. Aj preto, že sa nám treba zamyslieť, prečo je Antonín Dvořák dnes svetoznámy Čech a Ján Levoslav Bella aj doma ledva známy Slovák. Veď ak Dvořák bol na súťaži prvý a Bella skončil druhý, nemohol byť zlým skladateľom alebo len takým lokálnym, okrajovým…

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? 21. týždeň v znamení TOP umeleckých zážitkov
Kam za kultúrou? 21. týždeň v znamení TOP umeleckých zážitkov
Ako podľa Vás vznikol taký priepastný rozdiel? Prečo Bellu poriadne nepoznajú ani mnohí Slováci?

Myslím si, že Bella a jeho generácia si nezaslúžili okrajovosť od režimu, ktorý nám tu vládol. V posledných rokoch je to už iné, viaceré ich diela vydali. Bellu sa snažím propagovať aj prepovedomie našincov. V Čechách ten problém nevnímam tak vypuklo.

Ewald Danel
Ewald Danel. Foto: Alexander Trizuljak
Zatiaľ čo Belfiato Quintet ponúkol v utorok vzorku Dvořákovho amerického obdobia, SKO prinesie „ochutnávku“ z toho slovanského, a konkrétne  Sláčikové kvinteto č. 2 G dur Antonína Dvořáka. Spomínanú dvojicu kvintet si ešte v roku 1876 vypočuli aj účastníci skladateľskej súťaže v Prahe.

Prvé miesto vtedy získal Antonín Dvořák, dnes svetoznámy Čech, druhé miesto Ján Levoslav Bella, dnes aj doma ledva známy Slovák. Obaja sa prihlásili so sláčikovými kvintetami, ktoré patria medzi ich najlepšie diela a ktoré zahráme aj tento štvrtok v Košiciach.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Belfiato Quintet
KHJ štartuje pod otvoreným nebom s Belfiato Quintet
Prečo ste k dvojici Bella – Dvořák doladili práve Bartóka?

Na záver koncertu som chcel ešte niečo kratučké a efektné. Tie Rumunské tance sú proste geniálne, tak som si hovoril, že na koniec sa dosť hodia. Rád ich ponúkam ako skladbu aj bratislavského skladateľa.

Slovenský komorný orchester / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: P. Brenkus
Bratislavského?

Vždy, keď niečo hráme, snažím sa o diele a autorovi všeličo zistiť. Niekedy aj na koncertoch uvádzam, že Bartók je maďarský skladateľ narodený na území dnešného Rumunska, jeho matka bola Slovenka zo Slovenska a jeho otec mal slovenské korene. Béla prežil detstvo a dospievanie v Bratislave. Podobné skladačky by sa dali povedať o viacerých historických osobnostiach, ktovie, čo by na ne hovorili ony. (úsmev). Podobných absurdít nájdeme v Európe veľa, Bartók je len jednou z nich. Tým, že prežil významnú časť života v Bratislave, je to pre mňa aj bratislavský skladateľ. Preto na záver Bartók ako pozdrav z Bratislavy (úsmev).

Ďakujeme za rozhovor.

Vstupenky na festivalový koncert SLOVENSKÉHO KOMORNÉHO ORCHESTRA stoja 14/12/10 €, zľavnené 11/9/7 €, lóža 18 €. Zakúpite si ich aj so zľavami online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím.

— 

Zhovárala sa Jana Tomalová, PR Štátnej filharmónie Košice

Rozhovor prešiel redakčnou úpravou (red/SMP)

Foto: Peter Brenkus, Alexander Trizuljak

*** Posledná aktualizácia: 2024-08-23 (smp)

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »