
Máj sa pozvoľna blíži k svojmu záveru. Slovenská filharmónia pozýva publikum aj na ďalšie májové podujatia, ktoré návštevníkov bratislavskej Reduty potešia atraktívnym programom a exkluzívnymi hosťami. Aké programy má Slovenská filharmónie pre abonentov a návštevníkov pripravené a ktorých hostí privíta?
Prvá polovica mája je za nami. Aj v nasledujúcich dňoch nás čakajú v bratislavskej Redute ďalšie mimoriadne hudobné zážitky. Slovenská filharmónia ponúkne do konca mája dve symfonické dvojice a postupne záverečné koncerty jednotlivých abonentných cyklov, ktoré sa blížia do svojho cieľa v aktuálnej 76. koncertnej sezóne Slovenskej filharmónie. Stále je z čoho vyberať. Jednotlivé umelecké telesá – orchester Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor a Slovenský komorný orchester, ale aj hosťujúci umelci sa tešia na publikum v koncertných sálach bratislavskej Reduty.
Utorok so starou hudbou v Malej sále Slovenskej filharmónie
Prvým koncertom v poradí je záverečný koncert cyklu Stará hudba v aktuálnej 76. sezóne Slovenskej filharmónie, ktorý sa bude konať už v utorok 20. mája 2025 o 19.00. V Malej sále vystúpi súbor pre starú hudbu Magistri Posoniensi. Jeho členmi sú čembalista Marek Čermák, sopranistka Lenka Cafourková Ďuricová, Miroslav Kůzl (cink), Albert Hrubovčák (barokový trombón), Daniel Rumler (husle), Adam Szendrei (husle), Ján Prievozník (violon) a Jakub Mitrík (teorba).

Giovanni Martino Cesare, Samuel Capricornus, Dario Castello, Johann Joseph Fux, Anton Neumann a Chiara Margarita Cozzolani – to sú skladatelia minulých storočí, ktorých hudba bude znieť na starých nástrojoch a rozoznie Malú sálu SF. Prostredníctvom súboru Magistri Posoniensi si spoločne zacestujeme v čase.
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
„Viete ako vyzerá a znie hudobný nástroj cink a barokový trombón? Ak nie, určite navštívte utorkový komorný večer v Malej sále SF. Súbor Magistri Posoniensi pozostáva z viacerých českých a slovenských interpretov, ktorí spoločne zdieľajú vášeň pre barokovú hudbu. Diela, ktoré zaznejú na programe sa týkajú tohto obdobia a sú previazané na české a slovenské územie, keďže sa našli v našich archívoch. Významným počinom bude zaradenie diela Chiary Margarity Cozzolani, barokovej skladateľky a mníšky. Skladateľka komponovala popri službe v milánskom benediktínskom kláštore,“ pozýva na koncert Kristína Gotthardtová, dramaturgička komorných cyklov SF.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Šéfdirigent Daniel Raiskin, Slovenská filharmónia a dve mladé interpretky - huslistka Alexandra Conunova a sopranistka Lada Bočková
Májová symfonická dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina je na programe vo štvrtok a piatok 22. a 23. mája 2025 o 19.00 hod. Po boku orchestra Slovenská filharmónia sa debutovo predstavia huslistka Alexandra Conunova a sopranistka Lada Bočková. V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie zaznejú diela dvoch skladateľov – Felixa Mendelssohna Bartholdyho a Gustava Mahlera.

Pred piatkovým koncertom 23. mája 2025 sa o 18.15 hod. uskutoční stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a dramaturgom Jurajom Bubnášom s pútavým rozprávaním o piatkovom programe.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Symfonické koncerty otvorí slávny Koncert pre husle a orchester e mol, op. 64 Felixa Mendelssohna Bartholdyho. Dielo patrí medzi najobľúbenejšie koncerty 19. storočia pre tento nástroj, v ktorom sa virtuozita snúbi s podmanivou poetikou. V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie zaznie sólový part v interpretácii moldavskej husľovej virtuózky Alexandry Conunovej, víťazky Medzinárodnej husľovej súťaže Josepha Joachima v Hannoveri. Mladá interpretka zaznamenáva úspechy na mnohých medzinárodných pódiách po boku orchestrov svetového mena.

Slovenská filharmónia uvedie v naštudovaní šéfdirigenta Daniela Raiskina Symfóniu č. 4 G dur Gustava Mahlera, ktorá je jednou z najčastejšie uvádzaných skladateľových symfónií. Text piesne v poslednej časti symfónie opisuje raj očami dieťaťa – svet plný jednoduchých radostí, pokoja a večnej harmónie.

Sopránové sólo bude znieť v interpretácii mladej českej sopranistky Lady Bočkovej, ktorá patrí medzi najvýraznejšie talenty mladej českej generácie operných spevákov. Umelkyňa spolupracuje s domácimi aj zahraničnými opernými scénami a koncertnými domami. V rokoch 2020 – 2023 bola členkou nemeckého operného súboru Theater Bonn, s ktorým naďalej spolupracuje. V Národnom divadle v Prahe debutovala v roku 2023.
Slovenská filharmónia máj uzavrie symfonickou dvojicou pod taktovkou renomovaného českého dirigenta
Máj na pôde bratislavskej Reduty uzavrú symfonickou dvojicou pod taktovkou renomovaného českého dirigenta Tomáša Netopila. Sólistom dvojice bude slovenský basista Jozef Benci.
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
Koncerty pod taktovkou českého dirigenta Tomáša Netopila sú zárukou výnimočných hudobných zážitkov, medzi ktoré patril impozantný záverečný koncert 58. ročníka Bratislavských hudobných slávností v roku 2023, kde v jeho nezabudnuteľnom naštudovaní zazneli Metamorfózy Eugena Suchoňa.

Májový program pod taktovkou českého dirigenta ponúka ďalšie zaujímavé hudobné diela – Janáčkovu rapsódiu pre orchester Taras Buľba, dielo The Unanswered Question Charlesa Ivesa a Beethovenovu Symfónia č. 5 c mol „Osudovú“. Sólistom večerov bude v tomto roku jubilujúci slovenský basista Jozef Benci, v ktorého interpretácii zaznejú Musorgského Piesne a tance smrti na slová skladateľovho priateľa, básnika, ruského symbolistu Arsenija Goleniščeva-Kutuzova. Cyklus obsahuje štyri piesne: Uspávanku, Serenádu, Trepak a Vojvodcu. Boli napísané v prvej polovici roku 1875, okrem poslednej, ktorú Musorgskij napísal o dva roky neskôr.

Slovenský basista Jozef Benci absolvoval Konzervatórium a Vysokú školu múzických umení v Bratislave pod vedením Sergeja Kopčáka. Je pravidelným hosťom domácich a zahraničných operných scén a koncertných pódií. Od roku 2007 pravidelne vystupuje ako sólista Opery SND v Bratislave. Je hosťom Národného divadla v Prahe, Českej filharmónie či Filharmónie Brno.
Mahlerova Symfónia tisícov s európskou zborovou jednotkou
Slovenský filharmonický zbor so zbormajstrom Janom Rozehnalom a manažérkou Marianou Kuškovou odcestujú na prelome mesiacov na umelecký zájazd do Rakúska. Vo viedenskom Musikvereine a Festspielhause St. Pölten budú súčasťou uvedenia Symfónie č. 8 Es dur Gustava Mahlera po boku Tonkünstler-Orchester Niederösterreich, Wiener Sängerknaben a Wiener Singverein. Mahlerova Symfónia tisícov patrí medzi najrozsiahlejšie symfonické diela svojim rozsahom aj aparátom účinkujúcich. Vo Viedni a St. Pöltene zaznie toto monumentálne dielo v naštudovaní japonského dirigenta Yutaku Sada.

Yutaka Sado je jedným z najvýznamnejších japonských dirigentov súčasnosti. Od sezóny 2015/16 je šéfdirigentom Tonkünstler Orchestra v Rakúsku a od roku 2023 aj hudobným riaditeľom New Japan Philharmonic Orchestra, ktorý založil Seiji Ozawa.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
PR, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk
Foto: Peter Brenkus, archív SF
Zdroj: Slovenská filharmónia
Článok napísala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF / red