Novinky

Súbor pre starú hudbu Magistri Posoniensi uzavrie cyklus Stará hudba

bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou

Slovenská filharmónia pozýva na atraktívne podujatia aj v aktuálnom týždni, kedy vyvrcholí cyklus koncertov venovaný starej hudbe. O rozlúčku sa postará súbor Magistri Posoniensi, a to v utorok 20. mája 2025 na pôde bratislavskej Reduty.

Záverečný koncert cyklu Stará hudba v aktuálnej 76. sezóne Slovenskej filharmónie sa bude konať v utorok 20. mája 2025. V Malej sále vystúpi súbor pre starú hudbu Magistri Posoniensi –  Marek Čermák čembalo, Lenka Cafourková Ďuricová soprán, Miroslav Kůzl cink, Albert Hrubovčák barokový trombón, Daniel Rumler husle, Adam Szendrei husle, Ján Prievozník violon, Jakub Mitrík teorba. Giovanni Martino Cesare, Samuel Capricornus, Johann Joseph Fux, Anton Neumann a Chiara Margarita Cozzolani – ich diela tvoria program utorkového večera, ktorý sa začne o 19.00.

Magistri Posoniensi

Večer starej hudby predstaví diela štvorice skladateľov

Giovanni Martino Cesare, rodák z talianskeho Udine, prežil svoje aktívne roky v Bavorsku. Je historicky prvým tvorcom sólového diela pre sackbut – renesančného a barokového predchodcu trombónu. V roku 1621 vydal zbierku Musicali melodie, ktorá obsahuje 14 canzon. V tejto zbierke nájdeme aj skladbu La Augustana, ktorej názov odkazuje na mesto Augsburg a ktorá zaznie na úvod koncertu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Tipy na atraktívne podujatia v týždni od 19. mája 2025
Kam za kultúrou? Tipy na atraktívne podujatia v týždni od 19. mája 2025

Magistri Posoniensi aj s dielom Samuela Capricornusa

Nasledovať bude dielo Samuela Capricornusa, ktorý bol už za života jednou z profilujúcich hudobných postáv 17. storočia. Jeho dielo a existencia je úzko prepojená s Bratislavou a Slovenskom. Po ukončení štúdií v Soproni a krátkom pobyte vo Viedni pôsobil v Bratislave ako súkromný učiteľ a ako významná osobnosť v miestnych chrámoch.

Le nuove musiche / Dni starej hudby
Dielo Samuela Capricornusa popularizuje aj súbor Le nuove musiche.

Napokon sa usadil v Stuttgarte, kde pôsobil ako kapelmajster a organista. Laetare Jerusalem in Domino pochádza z kolekcie Scelta musicale vydanej v roku 1669. Text Laetare Jerusalem in Domino sa viaže k štvrtej pôstnej nedeli liturgického roku.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Marianna Pignatelli, grófka z Althannu
Markíza Marianna Pignatelli, grófka z Althannu. Zdroj: Státní zámek Vranov nad Dyjí

Vystrieda ho dielo Benátčana Daria Castella, skladateľa, huslistu a hráča na dychové nástroje. Sústredil sa na inštrumentálnu canzonu. Veľkou motiváciou a vzorom bol preňho Claudio Monteverdi, s ktorým spoločne pôsobili v bazilike San Marco. Sonata Terza à Due Soprani vyšla tlačou v Benátkach v roku 1621 ako súčasť zbierky Sonate concertate in stil moderno, libro primo.

Zaznie aj dielo dvorného skladateľa Leopolda I.

Ďalším skladateľom, ktorého dielo spozná publikum koncertu už v utorok 20. mája, je Johann Joseph Fux. Do dejín vstúpil najmä ako hudobný teoretik a pedagóg. Je nielen dôležitou postavou hudobných dejín pre trombonistov. Jeho traktát Gradus ad Parnassum je výnimočnou ukážkou vedeckej spisby na margo palestrinovskej polymelodiky a kontrapunktu. 

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Fux sa však sporadicky venoval aj tvorbe, pričom dominuje sakrálna hudba. V jeho kompozíciách Alma Redemptoris Mater, K. 186 a Sonata a Quattro, K. 347 rozvíja sólový potenciál altového trombónu. Rakúsky skladateľ, teoretik a pedagóg sa usadil vo Viedni, kde bol dvorným skladateľom cisára Leopolda I. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Primaciálny palác / kam za kultúrou
Bratislava pod lupou: Primaciálny palác – miesto mieru i kultúry

Medzi neznáme mená skladateľov patrí aj moravský skladateľ Anton Neumann. Bol obdivuhodne produktívnym skladateľom a šikovným manažérom. Rukopisy jeho skladieb sa nachádzajú v mnohých európskych krajinách. Komponoval symfónie, inštrumentálne triá, kvartetá, divertimentá aj diela pre plechové dychové nástroje. Z hĺbky archívov vyšla aj tvorba Chiary Margarity Cozzolani, talentovanej speváčky a skladateľky, ktorá  zasvätila svoj život Bohu. Jej tvorba vznikala popri službe v milánskom benediktínskom kláštore, no diela vyšli tlačou aj vo Francúzsku a Nemecku. Ukážka z jej tvorby uzavrie program utorkového koncertu.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Titulná fotografia: Peter Brenkus

Zdroj: Slovenská filharmónia

bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Hudba Koncerty Kultúra News Odporúčame PR Umenie

Slovenská filharmónia pozýva na koncerty aj v týždni vysvedčení a mieri na umelecké zájazdy

Slovenská filharmónia pozýva na koncerty a aj v týždni pred vysvedčeniami ponúkne návštevníkom exkluzívne zážitky.

Read More
Kam za kultúrou v týždni pred letnými prázdninami? Pozrite si náš výber!
Community Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou Kultúra Lifestyle News PR Umenie

Kam za kultúrou v týždni pred letnými prázdninami? Pozrite si náš výber!

Vysvedčenie rozdávajú už v nadchádzajúci týždeň a začínajú sa letné prázdniny. Kam za kultúrou v najbližšie dni? Inšpirujte sa našim výberom!

Read More
Galakoncert Opery NDKE / Kam za kultúrou
Divadlo Eventy Hudba Kultúra News PR Umenie

Operný galakoncert NDKE prinesie to najlepšie z piatich operných sezón na jednom pódiu

Operný galakoncert NDKE prinesie už v piatok 20. júna 2025 to najlepšie z piatich operných sezón na jednom pódiu.

Read More
Translate »