Novinky

Slovenská filharmónia opäť s Wagnerom. Teraz s operou Tristan a Izolda v medzinárodnom caste

Tristan a Izolda

Jeden z najatraktívnejších kultúrnych podujatí týždňa prináša Slovenská filharmónia. Stane sa tak vo štvrtok a piatok (9. a 10. marca 2023). Koncertnou sieňou SF zaznie opäť Richard Wagner. Konkrétne tentoraz to bude koncertné uvedenie 2. dejstva jeho opery Tristan a Izolda. Koncertná dvojica bude o to výnimočnejšia, že práve v tomto roku si pripomíname dvojicu Wagnerových výročí narodenia i úmrtia. Naštudoval ho s orchestrom Slovenskej filharmónie známy slovenský dirigent Juraj Valčuha. A poteší aj medzinárodné obsadenie sólistov.

Vo štvrtok a piatok 9. a 10. marca bude hosťom Slovenskej filharmónie dirigent svetového renomé Juraj Valčuha. Do Slovenskej filharmónie  sa vracia po pomerne krátkej dobe. V bratislavskej Redute hosťoval na jeseň 2022 na 57. ročníku Bratislavských hudobných slávností s talianskym orchestrom  Národnej akadémie Santa Cecilia z Ríma. Naštudovaním koncertného uvedenia 2. dejstva Wagnerovej opery  Tristan a Izolda nadviaže na rok 2018, kedy podobne počas medzinárodného hudobného festivalu BHS koncertne uviedol 1. dejstvo Wagnerovej opery Valkýra.

Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Dirigent Juraj Valčuha so Slovenskou filharmóniou vo februári 2022. Foto: A. Trizuljak

Sólistami večerov budú štyria vokálni sólisti – sopranistka Maida Hundeling, tenorista Norbert Ernst, mezzosopranistka Ester Pavlů a basista Peter Mikuláš. Koncerty sa začnú o 19.00 h.

Tristan a Izolda s výnimočným obsadením

Mýty, legendy, symboly, veľa expresie a čo najväčší odklon od reality. Presne tak Wagner skúmal vnútorné psychologické a spoločenské konflikty priamo na javisku. „Nebezpečne fascinujúca, hrozivo a sladko nekonečná“, charakterizuje Friedrich Nietzsche dielo, ktorého libreto napísal sám Wagner podľa eposu Tristan und Isolt od Gottfrieda von Strassburga. Tak ako Tristan a Izolda podľahli kúzlu čarovného nápoja, tak aj my môžeme i po 140 rokoch od Wagnerovej smrti opäť podľahnúť čaru jeho hudby.

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Uvedenie Wagnerovej hudby bude v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie udalosťou. Autor textu ku koncertu muzikológ Ivan Marton uvádza: „Tak ako tetralógia Nibelungov prsteň nemá na Slovensku žiadnu inscenačnú tradíciu, rovnako ju od svojej premiéry v júni 1865, až na jednu výnimku, nemá ani opera Tristan a Izolda. V januári 1934 síce dielo na scénu SND v Bratislave uviedol režisér Bohuš Vilím s dirigentom Karlom Nedbalom, no potom na desaťročia zmizlo z programov našich operných divadiel. Z času na čas sa koncertne uvádza predohra a záverečná smrť z lásky, so sopránovým sólom alebo v inštrumentálnej verzii. Pozoruhodný dramaturgický počin však minulý rok pripravilo verejnosti Štátne divadlo v Košiciach, keď v októbri 2022 pod taktovkou Petra Valentoviča uviedlo poloscénické spracovanie vybraných scén z opery s Eliškou Weissovou ako Izoldou a Tituszom Tóbiszom v úlohe Tristana.“

Tristan a Izolda / SF / Kam na koncert / Kam za kultúrou

Mileneckú dvojicu stvárni v Slovenskej filharmónii výnimočná nemecká sopranistka Maida Hundeling a rakúsky tenorista Norbert Ernst. Nesmrteľný príbeh nenaplnenej lásky medzi rytierom Tristanom a írskou princeznou Izoldou zaznie v naštudovaní prominentného slovenského umelca Juraja Valčuhu.

TS, Slovenská filharmónia

Foto: A. Trizuljak, archív SF

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

One thought on “Slovenská filharmónia opäť s Wagnerom. Teraz s operou Tristan a Izolda v medzinárodnom caste”

Comments are closed.

SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024
Culture Eventy Literatúra News PR

V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024

Týždeň slovenských knižníc sa koná i tento rok. Do podujatia sa pripojilo opäť mnoho slovenských knižníc. Pri tej príležitosti čaká množstvo podujatí na návštevníkov naprieč všetkými vekovými kategóriami…

Read More
Translate »