Novinky

Slovenská filharmónia opäť s Wagnerom. Teraz s operou Tristan a Izolda v medzinárodnom caste

Tristan a Izolda

Jeden z najatraktívnejších kultúrnych podujatí týždňa prináša Slovenská filharmónia. Stane sa tak vo štvrtok a piatok (9. a 10. marca 2023). Koncertnou sieňou SF zaznie opäť Richard Wagner. Konkrétne tentoraz to bude koncertné uvedenie 2. dejstva jeho opery Tristan a Izolda. Koncertná dvojica bude o to výnimočnejšia, že práve v tomto roku si pripomíname dvojicu Wagnerových výročí narodenia i úmrtia. Naštudoval ho s orchestrom Slovenskej filharmónie známy slovenský dirigent Juraj Valčuha. A poteší aj medzinárodné obsadenie sólistov.

Vo štvrtok a piatok 9. a 10. marca bude hosťom Slovenskej filharmónie dirigent svetového renomé Juraj Valčuha. Do Slovenskej filharmónie  sa vracia po pomerne krátkej dobe. V bratislavskej Redute hosťoval na jeseň 2022 na 57. ročníku Bratislavských hudobných slávností s talianskym orchestrom  Národnej akadémie Santa Cecilia z Ríma. Naštudovaním koncertného uvedenia 2. dejstva Wagnerovej opery  Tristan a Izolda nadviaže na rok 2018, kedy podobne počas medzinárodného hudobného festivalu BHS koncertne uviedol 1. dejstvo Wagnerovej opery Valkýra.

Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Dirigent Juraj Valčuha so Slovenskou filharmóniou vo februári 2022. Foto: A. Trizuljak

Sólistami večerov budú štyria vokálni sólisti – sopranistka Maida Hundeling, tenorista Norbert Ernst, mezzosopranistka Ester Pavlů a basista Peter Mikuláš. Koncerty sa začnú o 19.00 h.

Tristan a Izolda s výnimočným obsadením

Mýty, legendy, symboly, veľa expresie a čo najväčší odklon od reality. Presne tak Wagner skúmal vnútorné psychologické a spoločenské konflikty priamo na javisku. „Nebezpečne fascinujúca, hrozivo a sladko nekonečná“, charakterizuje Friedrich Nietzsche dielo, ktorého libreto napísal sám Wagner podľa eposu Tristan und Isolt od Gottfrieda von Strassburga. Tak ako Tristan a Izolda podľahli kúzlu čarovného nápoja, tak aj my môžeme i po 140 rokoch od Wagnerovej smrti opäť podľahnúť čaru jeho hudby.

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Uvedenie Wagnerovej hudby bude v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie udalosťou. Autor textu ku koncertu muzikológ Ivan Marton uvádza: „Tak ako tetralógia Nibelungov prsteň nemá na Slovensku žiadnu inscenačnú tradíciu, rovnako ju od svojej premiéry v júni 1865, až na jednu výnimku, nemá ani opera Tristan a Izolda. V januári 1934 síce dielo na scénu SND v Bratislave uviedol režisér Bohuš Vilím s dirigentom Karlom Nedbalom, no potom na desaťročia zmizlo z programov našich operných divadiel. Z času na čas sa koncertne uvádza predohra a záverečná smrť z lásky, so sopránovým sólom alebo v inštrumentálnej verzii. Pozoruhodný dramaturgický počin však minulý rok pripravilo verejnosti Štátne divadlo v Košiciach, keď v októbri 2022 pod taktovkou Petra Valentoviča uviedlo poloscénické spracovanie vybraných scén z opery s Eliškou Weissovou ako Izoldou a Tituszom Tóbiszom v úlohe Tristana.“

Tristan a Izolda / SF / Kam na koncert / Kam za kultúrou

Mileneckú dvojicu stvárni v Slovenskej filharmónii výnimočná nemecká sopranistka Maida Hundeling a rakúsky tenorista Norbert Ernst. Nesmrteľný príbeh nenaplnenej lásky medzi rytierom Tristanom a írskou princeznou Izoldou zaznie v naštudovaní prominentného slovenského umelca Juraja Valčuhu.

TS, Slovenská filharmónia

Foto: A. Trizuljak, archív SF

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

One thought on “Slovenská filharmónia opäť s Wagnerom. Teraz s operou Tristan a Izolda v medzinárodnom caste”

Comments are closed.

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »