Novinky

Slovenská filharmónia opäť s Wagnerom. Teraz s operou Tristan a Izolda v medzinárodnom caste

Tristan a Izolda

Jeden z najatraktívnejších kultúrnych podujatí týždňa prináša Slovenská filharmónia. Stane sa tak vo štvrtok a piatok (9. a 10. marca 2023). Koncertnou sieňou SF zaznie opäť Richard Wagner. Konkrétne tentoraz to bude koncertné uvedenie 2. dejstva jeho opery Tristan a Izolda. Koncertná dvojica bude o to výnimočnejšia, že práve v tomto roku si pripomíname dvojicu Wagnerových výročí narodenia i úmrtia. Naštudoval ho s orchestrom Slovenskej filharmónie známy slovenský dirigent Juraj Valčuha. A poteší aj medzinárodné obsadenie sólistov.

Vo štvrtok a piatok 9. a 10. marca bude hosťom Slovenskej filharmónie dirigent svetového renomé Juraj Valčuha. Do Slovenskej filharmónie  sa vracia po pomerne krátkej dobe. V bratislavskej Redute hosťoval na jeseň 2022 na 57. ročníku Bratislavských hudobných slávností s talianskym orchestrom  Národnej akadémie Santa Cecilia z Ríma. Naštudovaním koncertného uvedenia 2. dejstva Wagnerovej opery  Tristan a Izolda nadviaže na rok 2018, kedy podobne počas medzinárodného hudobného festivalu BHS koncertne uviedol 1. dejstvo Wagnerovej opery Valkýra.

Juraj Valčuha
Dirigent Juraj Valčuha so Slovenskou filharmóniou vo februári 2022. Foto: A. Trizuljak

Sólistami večerov budú štyria vokálni sólisti – sopranistka Maida Hundeling, tenorista Norbert Ernst, mezzosopranistka Ester Pavlů a basista Peter Mikuláš. Koncerty sa začnú o 19.00 h.

Tristan a Izolda s výnimočným obsadením

Mýty, legendy, symboly, veľa expresie a čo najväčší odklon od reality. Presne tak Wagner skúmal vnútorné psychologické a spoločenské konflikty priamo na javisku. „Nebezpečne fascinujúca, hrozivo a sladko nekonečná“, charakterizuje Friedrich Nietzsche dielo, ktorého libreto napísal sám Wagner podľa eposu Tristan und Isolt od Gottfrieda von Strassburga. Tak ako Tristan a Izolda podľahli kúzlu čarovného nápoja, tak aj my môžeme i po 140 rokoch od Wagnerovej smrti opäť podľahnúť čaru jeho hudby.

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Uvedenie Wagnerovej hudby bude v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie udalosťou. Autor textu ku koncertu muzikológ Ivan Marton uvádza: „Tak ako tetralógia Nibelungov prsteň nemá na Slovensku žiadnu inscenačnú tradíciu, rovnako ju od svojej premiéry v júni 1865, až na jednu výnimku, nemá ani opera Tristan a Izolda. V januári 1934 síce dielo na scénu SND v Bratislave uviedol režisér Bohuš Vilím s dirigentom Karlom Nedbalom, no potom na desaťročia zmizlo z programov našich operných divadiel. Z času na čas sa koncertne uvádza predohra a záverečná smrť z lásky, so sopránovým sólom alebo v inštrumentálnej verzii. Pozoruhodný dramaturgický počin však minulý rok pripravilo verejnosti Štátne divadlo v Košiciach, keď v októbri 2022 pod taktovkou Petra Valentoviča uviedlo poloscénické spracovanie vybraných scén z opery s Eliškou Weissovou ako Izoldou a Tituszom Tóbiszom v úlohe Tristana.“

Tristan a Izolda / SF / Kam na koncert / Kam za kultúrou

Mileneckú dvojicu stvárni v Slovenskej filharmónii výnimočná nemecká sopranistka Maida Hundeling a rakúsky tenorista Norbert Ernst. Nesmrteľný príbeh nenaplnenej lásky medzi rytierom Tristanom a írskou princeznou Izoldou zaznie v naštudovaní prominentného slovenského umelca Juraja Valčuhu.

TS, Slovenská filharmónia

Foto: A. Trizuljak, archív SF

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

One thought on “Slovenská filharmónia opäť s Wagnerom. Teraz s operou Tristan a Izolda v medzinárodnom caste”

Comments are closed.

Bratislavské hudobné slávnosti / BHS / 58 / 2023 / Kam za kultúrou
Culture Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Začínajú sa Bratislavské hudobné slávnosti. 58. ročník prinesie do dokonalosti vyladený program i niekoľko noviniek

Začína sa prestížna oslava hudby – Bratislavské hudobné slávnosti. Tento rok píše svoj 58. ročník a sľubuje jedinečné zážitky.

Read More
Štátna opera
Culture Divadlo News PR

Sólisti Štátnej opery mieria opäť do Japonska

Sólisti Štátnej opery mieri opäť do Japonska, kde uvedú desať predstavení. Nadväzujú tak na prerušenú tradíciu. Kedy vyrážajú a s akým programom vystúpia?

Read More
Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!
Culture Divadlo Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!

Nový týždeň nám klope na vrátka, a tak je ten správny čas na najnovší diel TOP tipov Kam za kultúrou. Kam v 38. kalendárni týždeň roka 2023?

Read More
Translate »