Novinky

Nedeľné popoludnie so Slovenským komorným orchestrom v Slovenskej filharmónii

Slovenský komorný orchester

Priaznivcov vážnej hudby tento týždeň poteší Slovenská filharmónia ďalšími atraktívnymi koncertnými stretnutiami. Po návrate Wagnera do Reduty to bude nedeľné popoludnie so Slovenským komorným orchestrom. Priestor dostane dvojica diel. Poéziou inšpirovaná Zjasnená noc Arnolda Schönberga i známe Metamorfózy Richarda Straussa.

Priaznivcov vážnej hudby v Bratislave a jej okolí poteší Slovenská filharmónia trojicou koncertov. Štvrtok a piatok (9. a 10.3.2023) patrí koncertnému uvedeniu 2. dejstva Wagnerovho Tristana a Izoldy v naštudovaní Juraja Valčuhu a medzinárodného obsadenia. Nedeľa (12.3.) bude v bratislavskej Redute komorná. Patrí v poradí šiestemu koncertu cyklu Slovenského komorného orchestra.

Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Dirigent Juraj Valčuha so Slovenskou filharmóniou vo februári 2022. Foto: A. Trizuljak

Na pôde Koncertnej sieni Slovenskej filharmónii sa o 16:00 hod. predstaví Slovenský komorný orchester pod vedením Ewalda Danela. Súbor uvedie Zjasnenú noc, op. 4 Arnolda Schönberga a Metamorfózy pre 23 sláčikových nástrojov Richarda Straussa.

Kam za kultúrou / Slovenský komorný orchester a Ewald Danel.
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: Peter Brenkus

Inšpirované poéziou

„Potom ju vezme, ťažkú, do náručia, vdychujú bozky a už mlčia. Kráčajú dvaja, s nimi jasný nočný čas,“ píše vo svojej básni Zjasnená noc Richard Dehmel. Práve táto báseň sa stala námetom pre vznik rovnomenného sláčikového sexteta otca dodekafónie a rozbíjača tonality Arnolda Schönberga. Sexteto ešte vo veľkej miere vychádza z lyriky a harmónie konca 19. storočia, no je výrazne expresívnejší ako diela jeho súčasníkov.

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Pôvodné dielo pre sláčikové sexteto (2 husle, 2 violy, 2 violončelá) skladateľ dvakrát transkriboval pre sláčikový orchester (1917, 1939), pričom okrem zhotovenia nového kontrabasového partu vykonal niekoľko úprav dynamiky, artikulácie a tempových označení. 

Roku 1950 skladateľ  k  svojmu dielu napísal: „Moja kompozícia sa azda v niečom odlišuje od iných ilustratívnych diel po prvé tým, že je napísaná nie pre orchester, ale komorné obsadenie a po druhé tým, že nesprostredkúva dej či drámu, ale obmedzuje sa na vykresľovanie prírody a vyjadrenie ľudských pocitov… inými slovami, ponúka možnosť vnímať ju ako čistú hudbu.“ Program doplní dielo Richarda Straussa Metamorfózy pre 23 sláčikových nástrojov, ktoré patrí k autorovým najvýznamnejším kompozíciám.

Slovenský komorný orchester v Slovenskej filharmónii

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: A. Trizuljak, P. Brenkus

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Správu sme redakčne upravili.

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »