Novinky

Nedeľné popoludnie so Slovenským komorným orchestrom v Slovenskej filharmónii

Slovenský komorný orchester

Priaznivcov vážnej hudby tento týždeň poteší Slovenská filharmónia ďalšími atraktívnymi koncertnými stretnutiami. Po návrate Wagnera do Reduty to bude nedeľné popoludnie so Slovenským komorným orchestrom. Priestor dostane dvojica diel. Poéziou inšpirovaná Zjasnená noc Arnolda Schönberga i známe Metamorfózy Richarda Straussa.

Priaznivcov vážnej hudby v Bratislave a jej okolí poteší Slovenská filharmónia trojicou koncertov. Štvrtok a piatok (9. a 10.3.2023) patrí koncertnému uvedeniu 2. dejstva Wagnerovho Tristana a Izoldy v naštudovaní Juraja Valčuhu a medzinárodného obsadenia. Nedeľa (12.3.) bude v bratislavskej Redute komorná. Patrí v poradí šiestemu koncertu cyklu Slovenského komorného orchestra.

Juraj Valčuha
Dirigent Juraj Valčuha so Slovenskou filharmóniou vo februári 2022. Foto: A. Trizuljak

Na pôde Koncertnej sieni Slovenskej filharmónii sa o 16:00 hod. predstaví Slovenský komorný orchester pod vedením Ewalda Danela. Súbor uvedie Zjasnenú noc, op. 4 Arnolda Schönberga a Metamorfózy pre 23 sláčikových nástrojov Richarda Straussa.

Kam za kultúrou / Slovenský komorný orchester a Ewald Danel.
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: Peter Brenkus

Inšpirované poéziou

„Potom ju vezme, ťažkú, do náručia, vdychujú bozky a už mlčia. Kráčajú dvaja, s nimi jasný nočný čas,“ píše vo svojej básni Zjasnená noc Richard Dehmel. Práve táto báseň sa stala námetom pre vznik rovnomenného sláčikového sexteta otca dodekafónie a rozbíjača tonality Arnolda Schönberga. Sexteto ešte vo veľkej miere vychádza z lyriky a harmónie konca 19. storočia, no je výrazne expresívnejší ako diela jeho súčasníkov.

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Pôvodné dielo pre sláčikové sexteto (2 husle, 2 violy, 2 violončelá) skladateľ dvakrát transkriboval pre sláčikový orchester (1917, 1939), pričom okrem zhotovenia nového kontrabasového partu vykonal niekoľko úprav dynamiky, artikulácie a tempových označení. 

Roku 1950 skladateľ  k  svojmu dielu napísal: „Moja kompozícia sa azda v niečom odlišuje od iných ilustratívnych diel po prvé tým, že je napísaná nie pre orchester, ale komorné obsadenie a po druhé tým, že nesprostredkúva dej či drámu, ale obmedzuje sa na vykresľovanie prírody a vyjadrenie ľudských pocitov… inými slovami, ponúka možnosť vnímať ju ako čistú hudbu.“ Program doplní dielo Richarda Straussa Metamorfózy pre 23 sláčikových nástrojov, ktoré patrí k autorovým najvýznamnejším kompozíciám.

Slovenský komorný orchester v Slovenskej filharmónii

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: A. Trizuljak, P. Brenkus

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Správu sme redakčne upravili.

Collegium Technicum
Culture Hudba Koncerty News PR

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Collegium Technicum oslávi už vo štvrtok 28. septembra 2023 svoje 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou.

Read More
Pro musica nostra Gömöriensi 2023
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň aj na Gemeri

Obľúbený festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň okrem Nitrianskeho kraja aj viaceré lokality na Gemeri. Pozrite si, čo prináša!

Read More
Divadelný Spiš
Culture Divadlo Festivaly News Odporúčame PR

Divadelný Spiš s atraktívnymi novinkami štartuje 28. septembra 2023

Vo štvrtok 28. septembra sa začína najväčší medzinárodný divadelný festival na východe Slovenska Divadelný Spiš aj s atraktívnymi novinkami

Read More
Translate »