Nedeľné popoludnie so Slovenským komorným orchestrom v Slovenskej filharmónii

Slovenský komorný orchester

Priaznivcov vážnej hudby tento týždeň poteší Slovenská filharmónia ďalšími atraktívnymi koncertnými stretnutiami. Po návrate Wagnera do Reduty to bude nedeľné popoludnie so Slovenským komorným orchestrom. Priestor dostane dvojica diel. Poéziou inšpirovaná Zjasnená noc Arnolda Schönberga i známe Metamorfózy Richarda Straussa.

Priaznivcov vážnej hudby v Bratislave a jej okolí poteší Slovenská filharmónia trojicou koncertov. Štvrtok a piatok (9. a 10.3.2023) patrí koncertnému uvedeniu 2. dejstva Wagnerovho Tristana a Izoldy v naštudovaní Juraja Valčuhu a medzinárodného obsadenia. Nedeľa (12.3.) bude v bratislavskej Redute komorná. Patrí v poradí šiestemu koncertu cyklu Slovenského komorného orchestra.

Juraj Valčuha
Dirigent Juraj Valčuha so Slovenskou filharmóniou vo februári 2022. Foto: A. Trizuljak

Na pôde Koncertnej sieni Slovenskej filharmónii sa o 16:00 hod. predstaví Slovenský komorný orchester pod vedením Ewalda Danela. Súbor uvedie Zjasnenú noc, op. 4 Arnolda Schönberga a Metamorfózy pre 23 sláčikových nástrojov Richarda Straussa.

Slovenský komorný orchester a Ewald Danel.
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: Peter Brenkus

Inšpirované poéziou

„Potom ju vezme, ťažkú, do náručia, vdychujú bozky a už mlčia. Kráčajú dvaja, s nimi jasný nočný čas,“ píše vo svojej básni Zjasnená noc Richard Dehmel. Práve táto báseň sa stala námetom pre vznik rovnomenného sláčikového sexteta otca dodekafónie a rozbíjača tonality Arnolda Schönberga. Sexteto ešte vo veľkej miere vychádza z lyriky a harmónie konca 19. storočia, no je výrazne expresívnejší ako diela jeho súčasníkov.

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Pôvodné dielo pre sláčikové sexteto (2 husle, 2 violy, 2 violončelá) skladateľ dvakrát transkriboval pre sláčikový orchester (1917, 1939), pričom okrem zhotovenia nového kontrabasového partu vykonal niekoľko úprav dynamiky, artikulácie a tempových označení. 

Roku 1950 skladateľ  k  svojmu dielu napísal: „Moja kompozícia sa azda v niečom odlišuje od iných ilustratívnych diel po prvé tým, že je napísaná nie pre orchester, ale komorné obsadenie a po druhé tým, že nesprostredkúva dej či drámu, ale obmedzuje sa na vykresľovanie prírody a vyjadrenie ľudských pocitov… inými slovami, ponúka možnosť vnímať ju ako čistú hudbu.“ Program doplní dielo Richarda Straussa Metamorfózy pre 23 sláčikových nástrojov, ktoré patrí k autorovým najvýznamnejším kompozíciám.

Slovenský komorný orchester v Slovenskej filharmónii

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: A. Trizuljak, P. Brenkus

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Správu sme redakčne upravili.

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »