
Slovenská filharmónia odštartuje aprílovú ponuku koncertov s dvojicou mimoriadne vzácnych hostí. Pozvanie prijala dirigentská hviezda svetového mena i vynikajúca sopranistka známa z dosiek Viedenskej štátnej opery.
Aprílová ponuka koncertných zážitkov v bratislavskej Redute štartuje už vo štvrtok 4. apríla 2024. Slovenská filharmónia ponúkne na prvej aprílovej symfonickej dvojici vo štvrtok a piatok (4. a 5. 4. 2024) svojim návštevníkom prominentné umelecké zážitky s hviezdnym obsadením. Orchester Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou svetovo uznávaného slovenského dirigenta s medzinárodným renomé Juraja Valčuhu a sólistkou bude mladá slovenská sopranistka Slávka Zámečníková, sólistka Viedenskej štátnej opery. Na ich programe sú diela Richarda Straussa a Piotra Iľjiča Čajkovského.

Vzácni hostia
Dvaja slovenskí umelci, ktorí úspešne pôsobia v zahraničí, prídu potešiť priaznivcov vysokého interpretačného umenia. Juraj Valčuha, hudobný riaditeľ Houston Symphony, bude hosťom 75. sezóny po druhýkrát. Do Bratislavy prichádza čerstvý držiteľ Radu Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenska v oblasti kultúry a umenia, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena SR v zahraničí po mimoriadne úspešnom marcovom uvedení tretej symfónie Gustava Mahlera.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia sa rozozvučí sopránom Slávky Zámečníkovej a dielom Straussa
Po boku orchestra Slovenská filharmónia sa predstaví bratislavskému publiku dobre známa aj Slávka Zámečníková, ktorá zaznamenala raketový štart na svetové operné i koncertné pódiá. Od septembra 2020 je centrom jej pôsobenia Viedenská štátna opera, kde stvárňuje postavy vo viacerých operných tituloch. Okrem iného spieva aj postavu Sophie v opere Gavalier s ružou Richarda Straussa. Straussova tvorba je rozsiahla – je autorom 15 opier, symfonických básní, inštrumentálnych koncertov, komornej a baletnej hudby a viac ako dvesto piesní. Práve jeho diela zaznejú v prvej polovici koncertu. Program otvorí úvodné Interlúdium zo Straussovej opery Intermezzo. Nasledovať budú jeho Štyri posledné piesne v interpretácii Slávky Zámečníkovej. Tie uvedie mladá umelkyňa v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie vôbec po prvýkrát, aj keď jeho piesňová tvorba mladú umelkyňu sprevádza od študentských čias.

Meditatívny opus, jedno z vrcholných diel skladateľa, skomponoval ako 84-ročný v roku 1948 vo Švajčiarsku, kde sa usadil so svojou manželkou po 2. svetovej vojne, rok pred svojou smrťou. Skladateľ ich nekomponoval ako uzavretý cyklus, dokonca vznikali v odlišnom poradí. Aj napriek tomu, že nevznikli ako celok, sú štrukturálne aj výrazovo koherentné, sú oslobodzujúce, povznášajúce, očisťujúce.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Filozof Čajkovskij
Koncert vyvrcholí v druhej polovici symfonickým dielom. Namiesto avizovanej Symfónie č. 1 D dur Alexandra Moyzesa zaznie v naštudovaní Juraja Valčuhu, Symfónia č. 6 h mol Patetická op. 74 Piotra Iľjiča Čajkovského. Piotr Iľjič Čajkovskij začal pracovať v radostnom a psychicky vyrovnanom rozpoložení v roku 1893 na svojej šiestej symfónii –Patetickej. „Bez zveličovania vravím, že do tejto symfónie som vložil celú svoju dušu […] jednoznačne ju pokladám za najlepšiu, a najmä za najúprimnejšiu zo všetkých mojich vecí.“ Posledné symfonické dielo skladateľa uviedli v premiére v St. Peterburgu v roku 1893 pod jeho taktovkou. Hoci spočiatku pokladali Patetickú symfóniu za autoportrét skladateľa, dnes ju považujú za ako akési zavŕšenie Čajkovského filozofického dozrievania.

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk
Foto: Peter Frolo / archív umelkyne, Peter Brenkus, Alexander Trizuljak / archív Slovenskej filharmónie
Zdroj: Slovenská filharmónia
Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF