Novinky

Oceňovaný organista a skladateľ István Nagy odohrá recitál na organe, ktorý občas rozozvučal i slovenský Schubert

István Nagy / Cífer / Kam za kultúrou

Slovenský koncertný organista a skladateľ, známy v Nórsku i Maďarsku - István Nagy sa v predposlednú októbrovú nedeľu popoludní predstaví aj v Cíferi. A to nielen ako interpret, ale aj ako skladateľ. Zároveň prináša i čerstvú novinku. Pred pár dňami totiž vydali jeho debutové album, ktoré nahral na vzácnom nástroji prešovskej konkatedrály.

Program 25. ročníka Jesenného cyklu koncertov v obci Cífer pokračuje v rímskokatolíckom Kostole sv. Michala Archanjela organovým recitálom. Pozornosť sa tentoraz upriami na organ, ktorý z času na čas počas rodinných návštev u dcéry rozozvučal aj – Mikuláš Schneider-Trnavský, slovenský Schubert. Tentoraz sa bohatý hlas jeho píšťal chrámom ponesie pod rukami mladého virtuóza. V nedeľu 22. októbra 2023 sa po 15:00 hod. publiku predstaví koncertný organista, kantor slovenských katolíckych veriacich v Budapešti, pedagóg a skladateľ István Nagy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Jesenný cyklus koncertov / Kam za kultúrou
Jesenný cyklus koncertov v Cíferi píše 25. ročník. Začína už túto nedeľu

Popredná osobnosť súčasného slovenského organového umenia

Patrí nielen medzi popredné osobnosti mladej generácie súčasného slovenského organového umenia. Už desaťročie je publikom vyhľadávaným interpretom prestížneho Medzinárodného organového festivalu Kremnický hradný organ. Súčasne tiež  vystupuje aj na pôde Medzinárodného multižánrového hudobného festivalu Bach for Everyone. Tohto roku dokonca otvoril nový festival sakrálneho umenia v Šamoríne. Na konte má početné sólistické vystúpenia v krajinách strednej Európy a ďalšie zaujímavé spolupráce.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Bratislava Mozart Festival 2023 / Kam za kultúrou

István Nagy zanechal farmáciu, aby sa naplno oddal hudbe. Po štúdiách hudby absolvoval majstrovské kurzy v Nemecku, v Holandsku a v Česku. Miluje klasiku, a zvlášť starú hudbu, diela českého klasicizmu a francúzskeho romantizmu. Získal niekoľko ocenení a Slovensko s úspechom reprezentoval na medzinárodných súťažiach. Dokonca, už niekoľko rokov sa s úspechom realizuje aj v kompozičných vodách. Stal sa uznávaným skladateľom v Nórsku a v Maďarsku. 

István Nagy ako skladateľ zaujal Nórsko i Maďarsko, jeho diela hrávajú aj na Slovensku

V roku 2018 sa zapojil do kompozičnej súťaže pri príležitosti 52. medzinárodného eucharistického kongresu, ktorý sa konal v roku 2021 v Budapešti za účasti pápeža Františka. Dve ordináriá z autorskej dielne Istvána Nagya: Missa Solemnis a Omša sv. Štefana – získali ocenenia a obe zazneli na liturgických sláveniach v rámci tohto kongresu. V júli 2020 ho oslovilo nórske hudobné vydavateľstvo Norsk Musikforlag, v ktorom vyšli jeho kompozície Deus, Creator Omnium – Tri skladby pre organ (Three pieces for organ).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
István Nagy
István Nagy: Nepreferujem streamy
István Nagy / organový recitál

Jeho diela neznejú len na jeho recitáloch doma či v zahraničí, ale radi siahajú po nich aj iní mladí organisti. Naposledy jeho dielo zaznelo napríklad aj na Festivale duchovnej hudby v Senci v podaní Jána Bullu, ďalšieho špičkového koncertného organistu, pedagóga a tiež pravidelného interpreta Kremnického hradného organu.

Program prispôsobený nástroju

Koncertný a chrámový organista István Nagy je povestný tým, že dramaturgiu vypracováva veľmi citlivo. Ten-ktorý nástroj tak necháva vždy atraktívne a majestátne vyniknúť.  Jeho interpretácia býva kritikmi i návštevníkmi koncertov veľmi vysoko hodnotená, obdivovaná, najmä pre jeho invenciu, brilantnosť, technickú a interpretačnú vyspelosť či súhru s nástrojom. “V programe koncertu v Cíferi zaznie známe Concerto in d (Bach/Vivaldi) a ďalej skladby Johanna Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna-Bartholdyho, Mikuláša Schneidera-Trnavského a Franza Liszta. Prítomným zahrá tiež svoje autorské diela. Zároveň si budete môcť po koncerte zakúpiť nové CD Istvána Nagya, ktoré vyšlo tento mesiac. Cena CD je 10 eur. Vstupné na koncert je dobrovoľné,“ informoval za Spolok priateľov hudby v Cíferi jeho predseda Dušan Caja.

PR článok, LitArt Agency, www.litartagency.eu

Foto: Silvia Mária Petrovits

Zdroj: LitArt Agency/zmluvný agent koncertného umelca Istvána Nagya a Spolok priateľov hudby v Cíferi, o.z.

Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Perinbaba a dva svety
Community Culture Eventy Film News PR

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Uskutočnila sa dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation.

Read More
Perinbaba a dva svety
Culture Eventy Film News PR

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov Perinbaba a dva svety mieri do kín

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov mieri do kín. Jakubiskov ostatný film Perinbaba a dva svety uvedú už o pár dní.

Read More
Translate »