Novinky

Oceňovaný organista a skladateľ István Nagy odohrá recitál na organe, ktorý občas rozozvučal i slovenský Schubert

István Nagy / Cífer / Kam za kultúrou

Slovenský koncertný organista a skladateľ, známy v Nórsku i Maďarsku - István Nagy sa v predposlednú októbrovú nedeľu popoludní predstaví aj v Cíferi. A to nielen ako interpret, ale aj ako skladateľ. Zároveň prináša i čerstvú novinku. Pred pár dňami totiž vydali jeho debutové album, ktoré nahral na vzácnom nástroji prešovskej konkatedrály.

Program 25. ročníka Jesenného cyklu koncertov v obci Cífer pokračuje v rímskokatolíckom Kostole sv. Michala Archanjela organovým recitálom. Pozornosť sa tentoraz upriami na organ, ktorý z času na čas počas rodinných návštev u dcéry rozozvučal aj – Mikuláš Schneider-Trnavský, slovenský Schubert. Tentoraz sa bohatý hlas jeho píšťal chrámom ponesie pod rukami mladého virtuóza. V nedeľu 22. októbra 2023 sa po 15:00 hod. publiku predstaví koncertný organista, kantor slovenských katolíckych veriacich v Budapešti, pedagóg a skladateľ István Nagy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Jesenný cyklus koncertov / Kam za kultúrou
Jesenný cyklus koncertov v Cíferi píše 25. ročník. Začína už túto nedeľu

Popredná osobnosť súčasného slovenského organového umenia

Patrí nielen medzi popredné osobnosti mladej generácie súčasného slovenského organového umenia. Už desaťročie je publikom vyhľadávaným interpretom prestížneho Medzinárodného organového festivalu Kremnický hradný organ. Súčasne tiež  vystupuje aj na pôde Medzinárodného multižánrového hudobného festivalu Bach for Everyone. Tohto roku dokonca otvoril nový festival sakrálneho umenia v Šamoríne. Na konte má početné sólistické vystúpenia v krajinách strednej Európy a ďalšie zaujímavé spolupráce.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Bratislava Mozart Festival 2023 / Kam za kultúrou

István Nagy zanechal farmáciu, aby sa naplno oddal hudbe. Po štúdiách hudby absolvoval majstrovské kurzy v Nemecku, v Holandsku a v Česku. Miluje klasiku, a zvlášť starú hudbu, diela českého klasicizmu a francúzskeho romantizmu. Získal niekoľko ocenení a Slovensko s úspechom reprezentoval na medzinárodných súťažiach. Dokonca, už niekoľko rokov sa s úspechom realizuje aj v kompozičných vodách. Stal sa uznávaným skladateľom v Nórsku a v Maďarsku. 

István Nagy ako skladateľ zaujal Nórsko i Maďarsko, jeho diela hrávajú aj na Slovensku

V roku 2018 sa zapojil do kompozičnej súťaže pri príležitosti 52. medzinárodného eucharistického kongresu, ktorý sa konal v roku 2021 v Budapešti za účasti pápeža Františka. Dve ordináriá z autorskej dielne Istvána Nagya: Missa Solemnis a Omša sv. Štefana – získali ocenenia a obe zazneli na liturgických sláveniach v rámci tohto kongresu. V júli 2020 ho oslovilo nórske hudobné vydavateľstvo Norsk Musikforlag, v ktorom vyšli jeho kompozície Deus, Creator Omnium – Tri skladby pre organ (Three pieces for organ).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
István Nagy
István Nagy: Nepreferujem streamy
István Nagy / organový recitál

Jeho diela neznejú len na jeho recitáloch doma či v zahraničí, ale radi siahajú po nich aj iní mladí organisti. Naposledy jeho dielo zaznelo napríklad aj na Festivale duchovnej hudby v Senci v podaní Jána Bullu, ďalšieho špičkového koncertného organistu, pedagóga a tiež pravidelného interpreta Kremnického hradného organu.

Program prispôsobený nástroju

Koncertný a chrámový organista István Nagy je povestný tým, že dramaturgiu vypracováva veľmi citlivo. Ten-ktorý nástroj tak necháva vždy atraktívne a majestátne vyniknúť.  Jeho interpretácia býva kritikmi i návštevníkmi koncertov veľmi vysoko hodnotená, obdivovaná, najmä pre jeho invenciu, brilantnosť, technickú a interpretačnú vyspelosť či súhru s nástrojom. “V programe koncertu v Cíferi zaznie známe Concerto in d (Bach/Vivaldi) a ďalej skladby Johanna Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna-Bartholdyho, Mikuláša Schneidera-Trnavského a Franza Liszta. Prítomným zahrá tiež svoje autorské diela. Zároveň si budete môcť po koncerte zakúpiť nové CD Istvána Nagya, ktoré vyšlo tento mesiac. Cena CD je 10 eur. Vstupné na koncert je dobrovoľné,“ informoval za Spolok priateľov hudby v Cíferi jeho predseda Dušan Caja.

PR článok, LitArt Agency, www.litartagency.eu

Foto: Silvia Mária Petrovits

Zdroj: LitArt Agency/zmluvný agent koncertného umelca Istvána Nagya a Spolok priateľov hudby v Cíferi, o.z.

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »