Novinky

Košickí filharmonici sa rozlúčia s 55. sezónou

Štátna filharmónia Košice / košickí filharmonici

Nemenej atraktívnym je v 20. kalendárnom týždni roka 2024 aj svet hudobného umenia. Štátna filharmónia Košice sa rozlúči s aktuálnou koncertnou sezónou už vo štvrtok 16. 5.2024 sa o 19:00 v Dome umenia. Záverečný koncert 55. koncertnej sezóny odohrajú košickí filharmonici pod taktovkou dirigenta Petra Altrichtera a privítajú aj sólistu violončelistu Václava Petra.

Štátna filharmónia Košice si aj na sklonku svojej koncertnej sezóny pripomenie Rok českej hudby. A to nielen programom, ale aj hudobnými hosťami, ktorých budú doprevádzať košickí filharmonici. Štvrtkový večer otvorí Dvořákova Suita A dur. Nasledovať bude Violončelový koncert a mol od Roberta Schumanna, v ktorom sa sólovo predstaví Václav Petr. Navyše, košickí filharmonici zahrajú pod taktovkou jeho krajana Petra Altrichtera aj Schubertovu Symfónia č. 3 D dur. Záverečný koncert 55. sezóny sa začne vo štvrtok 16. mája o 19.00 v Dome umenia. Umelcov môžete počuť diskutovať na predkoncertnom stretnutí a chýbať nebude ani verejná generálka.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Lucia Potokárová / ŠFK / Štátna filharmónia Košice
Lucia Potokárová približuje 55. sezónu ŠFK: „Je to sezóna plná skvelej hudby a privítame mnoho excelentných umelcov“

Košickí filharmonici s poctou českej hudbe. Dvořákova Suita A dur stále dýcha Amerikou

Dvořákova Suita A dur je vstup medzi anjelov, kde je človek natoľko ohromený ich krásou, že zabudne sám na seba. Sú to otvorené dvere do neba – a vy nestojíte pred nimi, ale ste už tam,“ hovorí o diele plnom fantázie dirigent Petr Altrichter. Dvořák Suitu A dur napísal len rok po premiére Novosvetskej symfónie. Vznikla začiatkom roku 1894 pôvodne ako päťčasťová klavírna skladba, o rok neskôr ju Dvořák zinštrumentoval. Akoby cítil potrebu oslobodiť sa od hektickej atmosféry okolo nedávnej premiéry Symfónie č. 9 Novosvetskej, vytvoril dielo intímnej povahy, ktoré charakterizuje umiernenosť použitých prostriedkov. No v Suite A dur stále cítiť „vôňu“ Ameriky, ktorá Dvořáka výrazne ovplyvnila počas pôsobenia na konzervatóriu v New Yorku.

Štátna filharmónia Košice / košickí filharmonici
Štátna filharmónia Košice. Foto: Miriama Fencíková

Z formálneho hľadiska ide o dielo podobného typu, ako Serenáda E dur, Serenáda d mol alebo Česká suita. Rovnako ako v týchto starších dielach, aj tu sa uplatňuje skladateľov mimoriadny zmysel pre malé formy. Každá časť prináša výrazný tematický materiál spracovaný s neobyčajnou fantáziou najrôznejšími kompozičnými technikami. Rovnako, ako v prípade oboch serenád, aj tu sa Dvořák v závere vracia k hlavnej téme úvodnej časti, aby tak dielo presvedčivo uzavrel.

Česko-české hosťovanie vo filke

Na pódiu sa počas violončelového koncertu stretnú hneď dvaja krajania. Petr Altrichter je od sezóny 2018/2019 stálym hosťujúcim dirigentom Slovenskej filharmónie, v minulosti viedol Kráľovskú filharmóniu Liverpool, Filharmóniu Brno či Pražských symfonikov FOK a ako hosť obišiel s dirigentskou taktovkou takmer celý svet. 

Petr Altrichter
Petr Altrichter. Foto: Martin Divíšek

Violončelista Václav Petr sa ako 24-ročný stal jedným z najmladších koncertných majstrov v histórii Českej filharmónie. Sólovo vystupuje od dvanástich rokov a ako komorný hráč pôsobí v Josef Suk Piano Quartet. Vo štvrtok zahrá Violončelový koncert a mol od Roberta Schumanna. Dielo vznikol v roku 1850 a hneď sa stal jeho najvýraznejším úspechom v oblasti koncertantnej tvorby, popri jeho skvelom klavírnom koncerte. Zapísalo sa medzi najväčšie úspechy jeho koncertantnej tvorby. Schumann v mladosti s obľubou hrával na violončele a jeho koncert si získal popularitu najmä vďaka zručnosti, s akou narábal so sólovým nástrojom, ale aj výbornému využitiu zvukových i expresívnych kvalít violončela.

Václav Petr

Záver rozlúčkového defilé s aktuálnou sezónou bude radostný

Definitívnu bodku hudobného defilé 23/24 dá Schubertova Symfónia č. 3 D dur, ktorá je osobitým a neobvyklým dielom. Franz Schubert bol presvedčený, že jeho Symfónia č. 3 D dur obsahuje viac hudobnej poézie než prísnej disciplíny. Uvažoval, či ju vôbec symfóniou nazve. V prvej časti sa pokúsil o štylizáciu hlasov prírody, druhá dostala idylický ráz, tretia formu menuetu a štvrtá jasavý záver. „Schubertova 3. Symfóonia je hviezda čistej radosti! A tak to tak aj bolo myslené – aby sezóna končila jasom a svetlom. Teším sa na tento koncert,“ uzatvára Altrichter.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Od klarinetu k organu či rozlúčke so sezónou
Kam za kultúrou? Od klarinetu k organu či rozlúčke so sezónou

Koncert z abonentného cyklu A s názvom ZÁVEREČNÝ KONCERT 55. SEZÓNY sa uskutoční vo štvrtok 16. mája 2024 o 19:00 v Dome umenia. Predkoncertné stretnutie sa začne o 18:00 v Malej sále Domu umenia, dostanete na naň s platným lístkom na večerný koncert. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky nájdete aj online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/.

TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Zdroj: ŠFK

Redakciu informovala a fotografie poskytla Jana Tomalová, PR manažérka ŠFK

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »