Novinky

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Slovenská filharmónia

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné.

Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom večerov bude mladý japonský violončelista Tatsuki Sasanuma. Koncerty sa uskutočnia vo štvrtok a piatok 8. a 9. júna 2023 s tradičným začiatkom o 19.00 hod.,  tak ako avizujeme v aktuálnom vydaní Kam za kultúrou. Pred piatkovým koncertom (9. 6. 2023) o 18,15 sa koná tiež stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a dramaturgom Jurajom Bubnášom s pútavým rozprávaním o piatkovom programe.

Daniel Raiskin / Slovenská filharmónia
Šéfdirigent Slovenskej filharmónie Daniel Raiskin. Foto: Peter Brenkus

Aký bude program koncertu s Danielom Raiskinom v znamení debutu japonského violončelistu?

Na koncerte predstaví Slovenská filharmónia program ďalšieho koncertného vystúpenia, s ktorým pôjde v júli na turné do Japonska. Koncert otvorí symfonická báseň Vltava, v poradí druhá zo slávneho cyklu Má vlast českého skladateľa Bedřicha Smetanu. Skladateľ sa pri komponovaní cyklu inšpiroval českou históriou. Celý cyklus bol po prvýkrát uvedený na pražskom Žofíne  v roku 1882, jednotlivé symfonické básne sa uvádzali od začiatku samostatne. Vltava zaznela v premiére už v roku 1875. Národný symbol skladateľ stvárnil od prvých pramienkov až po tok pod pražským Vyšehradom. K mimoriadne obľúbeným dielam koncertných programov patrí nepochybne Dvořákov Koncert pre violončelo a orchester h mol, op. 104, ktorý zaznie v interpretácii mladého japonského violončelistu Tatsuki Sasanumu. 

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Dvořák ho skomponoval v závere svojho pôsobenia na poste riaditeľa Národného hudobného konzervatória v New Yorku. Šéfdirigent Daniel Raiskin uviedol  s našim orchestrom pred dvoma rokmi po prvýkrát v Bratislave Symfóniu č. 1 E Dur ,,Slovanskú“, op. 5 Alexandra Glazunova (1865 – 1936), skladateľa, ktorý skomponoval 8 symfónií, symfonické básne, poémy, fantázie, sólové koncerty, sláčikové kvartetá či balety. Tentokrát v jeho naštudovaní zaznie skladateľova Symfóniu č. 5 B dur, op. 55, ktorá v je rámci sezón Slovenskej filharmónie zaradená do programu po prvýkrát.

V júli mieria Slovenskí filharmonici do Japonska na turné

Ako sme už pred časom informovali, štrnáste japonské turné orchestra Slovenská filharmónia sa bude konať od 29. 6. – 10. 7. 2023. Pôvodne bol umelecký zájazd do krajiny vychádzajúceho slnka plánovaný  v roku 2020, kedy sa z dôvodu  koronavírusu neuskutočnil. Turné s plánovaným programom sa presunulo na leto 2023.  Slovenská filharmónia sa v Japonsku predstaví s dvoma dirigentmi – Leošom Svárovským a šéfdirigentom SF Danielom Raiskinom. Päť koncertov v interpretácii nášho telesa  zaznie v troch japonských mestách (Tokio, Yokohama, Akita). Sólistami budú dvaja virtuózi – nemecká klaviristka  Olga Scheps a japonský violončelista Tatsuki Sasanuma. Program pod taktovkou Leoša Svárovského zaznel v Slovenskej filharmónii už 25. a 26. mája 2023.

Slovenská filharmónia s Danielom Raiskinom
Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Foto: A. Trizuljak

Šéfdirigent Daniel Raiskin uzavrie aktuálnu 74. sezónu Slovenskej filharmónie poslednou symfonickou dvojicou koncertov, vo štvrtok a piatok 15. a 16. júna 2023.

— TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: P. Brenkus, A. Trizuljak

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

 

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »