Jeseň - to je čas farieb, zážitkov, ale aj hudby a hudobných festivalov. Patrí k ním aj festival Pro musica nostra. Sľubuje jedinečné zážitky s klasickou hudbou v architektonických skvostoch, priestoroch plných podnetov a jedinečného genia loci. Pozrite sa s nami, aké zážitky prinášajú festivalové koncerty na prelome septembra a októbra na Gemer, Malohont, Novohrad a do Nitrianskeho kraja.
Obľúbený medzinárodný hudobný festival Pro musica nostra spestrí aj kalendár kultúrnych podujatí aj v túto jeseň. Už po šiestykrát zavíta do Nitrianskeho kraja. Komornou hudbou rôznych období a krajín však ožijú nielen obce v Nitrianskom kraji, ale po štvrtý raz aj regióny Gemera, Novohradu a Malohontu. V dňoch od 29. septembra do 6. októbra 2024 si tak môžu návštevníci festivalu Pro musica nostra v jeho oboch geografických jesenných vydaniach vychutnať majstrovstvo umelcov z Holandska, Južnej Kórei, Českej republiky a Slovenska. Krásu hudby umocnia opäť o vizuálne zážitky architektonické skvosty, v ktorých sa jednotlivé koncerty uskutočnia.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
K základnej myšlienke festivalu slovami Igora Valentoviča, riaditeľa Hudobného centra, ktoré festival organizuje: „Náš festival Pro musica nostra vznikol pomerne nedávno z idey predstaviť symbiózu historickej hudby s dobovou architektúrou v rozličných kútoch Slovenska. Chceme ním napomôcť obom komponentom tohto spolužitia – klasickej hudbe, ktorá sa napriek nekonečnému digitálnemu priestoru (či práve kvôli tejto nekonečnosti?) vytráca z našich životov i architektonickým pamiatkam, ktoré musia častokrát v záplave iných povrchných atrakcií bojovať na mape Slovenska o dôstojné miesto a záujem návštevníkov jednotlivých krajov, miest či obcí.“
Osem koncertov, atraktívna dramaturgia aj medzinárodné obsadenie
Pro musica nostra v jesennom termíne ponúkne tak obyvateľom lokalít Nitrianskeho kraja, ako aj Gemera, Novohradu a Malohontu jedinečné zážitky s komornou hudbou rôznych období a z oblastí v architektonických skvostoch. Programy budú tentoraz interpretovať umelci a umelecké zoskupenia z Holandska, Južnej Kórei, Českej republiky a Slovenska. Na svoje si prídu milovníci nielen kvalitného interpretačného umenia, ale aj netradičných spojení. Pro musica nostra Nitriensi, a rovnako aj Pro musica nostra Gemeriensi prinesú osem koncertov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Menoslov účinkujúcich oboch regionálnych variantov festivalu Pro musica nostra garantuje špičkové interpretačné umenie. Počas nich sa môžu návštevníci tešiť na spojenie českého husľového virtuóza Ivana Ženatého so slovenským klavírnym virtuózom, prof. Marianom Lapšanským. Z návratov júnovej časti festivalu Pro musica nostra sa publikum môže tešiť na vystúpenie dvojice vynikajúcich hudobníkov – husľového virtuóza Václava Hudečka s čembalistom Martinom Hrochom, či čarovnú súhru panovej flauty a cimbalu Jana a Liselotte Rokytovcov. Chýbať opäť nebude aj liederabend, ktorý spojenie hudby a architektúry obohatí o poéziu.
V jesenných vydaniach sa stretne festivalové publikum nielen s programami a interpretmi, ktorí sa na festivale predstavili pred letom, ale čakajú ich aj celkom nové programy.
Pro musica nostra mieri do Nitry a okolia
Predstavme si bližšie program 6. ročníka festivalu Pro musica nostra Nitriensi. Festivalovým programom v termíne od nedele 29. septembra do nedele 6. októbra 2024 ožije osmička koncertných dejísk. Patrí k ním Nitra, Belá, Palárikovo, Kostoľany pod Tríbečom, Nové Zámky, Komárno, Želiezovce aj Beladice. Nitriansku verziu festivalu otvorí koncert v nitrianskej Synagóge v nedeľu 29. septembra 2024. Priestor Synagógy v Nitre, ktorá je jednou z najvzácnejších architektonických pamiatok mesta, bude patriť česko-slovenskému duu popredných interpretov. V podaní huslistu Ivana Ženatého a klaviristu Mariana Lapšanského zaznejú skladby Johanna Sebastiana Bacha, Antonína Dvořáka a Johannesa Brahmsa.
Mimochodom, s týmto programom sa obaja interpreti spoločne predstavia už počas najbližších hodín aj festivalovému publiku na Bratislavských hudobných slávnostiach v Bratislave a v Piešťanoch.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Festival ponúkne v pondelok 30. septembra ďalších vzácnych hostí. Huslista Václav Hudeček a čembalista Martin Hroch sa na festival Pro musica nostra vracajú opäť, aby v ich podaní zazneli sonáty talianskych husľových mágov, akými boli Antonio Vivaldi či Giuseppe Tartini. Uvedú tiež dielo Františka Bendu, českého husľového virtuóza, ktorý pôsobil na dvore pruského kráľa Friedricha II. v Berlíne. Umelecký zážitok umocnia tiež jedinečné zreštaurované nástenné maľby v sále fresiek kaštieľa Château Belá.
Program pokračuje aj v nasledujúce dni. V Zlatej sále Poľovníckeho kaštieľa v Palárikove sa v utorok 1. októbra stretnú ostrieľaní hudobníci a členovia významných slovenských orchestrov. Flautisti Dominika Haramiová, Tomáš Janošík a violončelista Boseong Cho sľubujú nielen diela majstrov, ale aj svetovú premiéru. „Pre naše publikum si pripravili zaujímavý komorný program zložený z triových sonát Johanna Sebastiana Bacha a Antonia Vivaldiho, Londýnskeho tria Josepha Haydna a bonbónikom bude svetová premiéra Tria pre altovú flautu, flautu a violončelo Ilju Zeljenku,“ hovorí Zuzana Meleková, manažérka vzťahov s verejnosťou z Hudobného centra, ktorý festival organizuje.
Jedinečné spojenia, čarokrásne súhry
Štvrtý koncert festivalu Pro musica nostra v Nitrianskom kraji sa uskutoční v stredu 2. októbra v Kostole sv. Juraja v Kostoľanoch pod Tríbečom. Sakrálnym priestorom budú znieť podmanivé melódie Fritza Kreislera, drobnosti Georgesa Boulangera či Bélu Bartók v podaní holandsko-českého dua Liselotte Rokyta a Jan Rokyta. Pri počúvaní čarovnej súhry Panovej flauty a cimbalu môže publikum obdivovať fragmenty vzácnych nástenných malieb v jednej z najpozoruhodnejších pamiatok Slovenska.
Štvrtok 3. októbra 2024 prenesie festival do Kostola reformovanej kresťanskej cirkvi v Nových Zámkoch. Na jeho pôde sa predstaví súbor pre starú hudbu Solamente naturali pod umeleckým vedením medzinárodne uznávaného Miloša Valenta. Návštevníkom prinesú inštrumentálnu hudbu talianskeho baroka 17. storočia. Jednoduchý priestor kostola umožní poslucháčom čistý a hlboký zážitok z vnímania fascinujúcej polyfonickej hudby interpretovanej na dobových nástrojoch.
Jedinečné zážitky sľubuje aj klarinetové kvarteto Aurum Quartet. To poteší v piatok 4. októbra návštevníkov Prachárne sv. Barbory v Komárne sviežim programom. Nebude v ňom chýbať južanský temperament Georgea Bizeta a Astora Piazzollu ani prvky džezovej hudby v skladbách Georga Gershwina. Objekt bývalého skladu munície zasvätený patrónke delostrelcov doplní umelecký zážitok čistou krásou tehlového muriva stien, pilierov a klenieb.
Liederabend prináša festival Pro musica nostra aj na jeseň
Predposledný festivalový koncert nitrianskej edície pozve publikum do Esterházyovského kaštieľa v Želiezovciach. V sobotu 5. októbra sa na jeho pôde predstaví sopranistka Simona Šaturová a gitarista Martin Krajčo, s programom, ktorí už na tohtoročných regionálnych vydaniach festivalu Pro musica nostra uviedli. Do svojho programu tak opäť zaradili piesne Franza Schuberta, dnes azda najznámejšieho „zhudobňovateľa“ romantickej poézie, ktorý tu svojho času pôsobil. Piesne Franza Schuberta doplnia svieže skladby Josepha Kaspara Mertza a básne velikánov nemeckého romantizmu, ktoré prednesie tentoraz Štefan Bučko.
Záverečný koncert 6. ročníka festivalu Pro musica nostra Nitriensi sa uskutoční v nedeľu 6. októbra 2024. Jeho dejiskom bude kaštieľ v Beladiciach, ktorý spolu s hotelom a rozľahlým parkom tvorí komplex Park Hotel Tartuf. Je jedinečným pokladom medzi kaštieľmi na Slovensku. Jeho priestory rozoznie pražský súbor starej hudby Collegium Marianum. Publikum poteší tancami, nápevmi a melódiami hanáckej ľudovej kultúry. Zaznie tiež ľudová hudba z Peru, ktorá nie je tej našej stredoeurópskej až taká vzdialená, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.
Festivalom ožije Gemer, Malohont aj Novohrad
V tom istom čase zavíta Pro musica nostra aj do regiónov Gemera, Novohradu a Malohontu. Obyvatelia a návštevníci Rožňavy, Lučenca, Revúcej, Štítnika, Rimavského Brezova, Ochtinej, Plešivca a Krásnohorského Podhradia si môžu v dňoch od 29. septembra do 6. októbra 2024 taktiež vychutnať majstrovstvo umelcov z Holandska, Južnej Kórei, Českej republiky a Slovenska. V programe Pro musica nostra Gemeriensi 2024 ich čaká rovnaká dramaturgia i účinkujúci ako v prípade nitrianskej verzie.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Gemersko-malohontsko-novohradskú edíciu odštartuje otvárací koncert festivalu Pro musica nostra Gemeriensi 2024 taktiež v nedeľu 29. septembra 2024. V Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave sa so sonátami talianskych husľových mágov a českého husľového virtuóza predstavia huslista Václav Hudeček a čembalista Martin Hroch.
Program tejto edície festivalu Pro musica nostra bude pokračovať aj v pondelok 30. septembra. Jeho dejiskom bude fascinujúco monumentálna Synagóga v Lučenci. Jej priestory rozozvučia skladby Johanna Sebastiana Bacha, Antonína Dvořáka a Johannesa Brahmsa v podaní česko-slovenského dua – huslistu Ivana Ženatého a klaviristu Mariana Lapšanského. Okrem hudobného zážitku ponúkne priestor synagógy návštevníkom aj zážitok vizuálny. Vychutnajte si pritom aj výstavu umeleckých diel a expozície židovského kultúrneho dedičstva.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Tretí festivalový koncert sa uskutoční v utorok 1. októbra v zaujímavých priestoroch Prvého slovenského gymnázia a v súčasnosti sídla kultúrno-vzdelávacieho centra Litterra v Revúcej. Festivalovému publiku sa predstaví jedinečné klarinetové kvarteto Aurum Quartet, ktoré prítomných publikum sviežim programom s južanským temperamentom či prvkami džezovej hudby.
S festivalom Pro musica nostra spoznáte aj krásy sakrálnych stavieb Gemera
Súbor pre starú hudbu Solamente naturali pod umeleckým vedením medzinárodne uznávaného Miloša Valenta, je vždy zárukou nevšedného umeleckého zážitku. Presne to čaká na návštevníkov festivalu Pro musica nostra v stredu 2. októbra 2024. V Evanjelickom kostole v Štítniku predstavia inštrumentálnu hudbu talianskeho baroka 17. storočia. Hudbu talianskych majstrov interpretovanú na dobových nástrojoch podčiarkne priestor kostola, ktorý sa môže popýšiť najrozsiahlejším zachovaným súborom stredovekých nástenných malieb na území Slovenska.
Článok pokračuje pod reklamou
Aj ďalšie festivalové koncerty zaznejú v sakrálnych priestoroch. Program festivalu pokračuje vo štvrtok 3. októbra 2024. Návštevníkov v Evanjelickom kostole v Rimavskom Brezove potešia okrem unikátnych nástenných malieb, nielen podmanivé melódie Fritza Kreislera, drobnosti Georgesa Boulangera či Bélu Bartóka, ale iste aj čarovná súhra cimbalu a Panovej flauty, ktorá je geograficky viazaná na rumunský folklór. Publikum si tieto melódie vypočuje v podaní holandsko-českého dua Liselotte Rokyta a Jana Rokytu.
Dejiskom šiesteho festivalového koncertu v piatok 4. októbra 2024 bude starobylosťou dýchajúci a nástennými maľbami krásne zdobený Evanjelický kostol v Ochtinej. Ostrieľaní hudobníci a členovia významných slovenských orchestrov, flautisti Dominika Haramiová, Tomáš Janošík a violončelista Boseong Cho uvedú zaujímavý komorný program. Na koncerte zaznejú triové sonáty Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiho, Londýnske trio Josepha Haydna. Aj tu zaznie Trio pre altovú flautu, flautu a violončelo Ilju Zeljenku vo svetovej premiére.
S hudbou s Peru i Schubertom
Dejiskom predposledného festivalového koncertu tejto geografickej edície bude opäť kostol. V Kostole reformovanej kresťanskej cirkvi v Plešivci sa v sobotu 5. októbra publiku predstaví pražský súbor Collegium Marianum. Tento sa venuje uvádzaniu často neznámej hudby 17. a 18. storočia najmä českých a v strednej Európe pôsobiacich autorov. Publikum poteší tancami, nápevmi a melódiami hanáckej ľudovej kultúry, ale zaznie i ľudová hudba z Peru, ktorá nie je tej našej stredoeurópskej až taká vzdialená, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Pro musica nostra Gemeriensi 2024 vyvrcholí v prvú októbrovú nedeľu skutočne veľkolepo. Miesto dostane okrem architektonických a umeleckých skvostov, hudba i poézia. Dnes azda najznámejším „zhudobňovateľom“ romantickej poézie je Franz Schubert, ktorému sa vo svojich piesňach podarilo dokonale prepojiť literárne a hudobné svety a všetko zavŕšiť v podobe živej praxe na komorných večierkoch zvaných Schubertiade. Atmosféru týchto večierkov navodia v nedeľu 6. októbra v Andrássyho obrazárni v Krásnohorskom Podhradí sopranistka Simona Šaturová a gitarista Martin Krajčo. Piesne a skladby Franza Schuberta a Josepha Kaspara Mertza doplní romantická poézia, ktorú prednesie Štefan Bučko.
Vstupenky na festivalové koncerty Pro musica nostra Nitriensi 2024 a Pro musica nostra Gemeriensi 2024 zakúpite v sieti Ticketportal a hodinu pred koncertom v mieste jeho konania. Na koncerty v Kostoľanoch pod Tríbečom a v Nových Zámkoch, a rovnako aj v Rožňave, Štítniku, Rimavskom Brezove, Ochtinej a Plešivci, je vstupné dobrovoľné.
—
Koláž: Silvia Mária Petrovitsová
Foto: Simona Babjaková, Peter Brenkus, Silvia Mária Petrovitsová, Anton Sládek, Tomáš Telepák, Dominika Vlčáková, archívy umelcov
Zdroj: BHS, TS Hudobné centrum / Pro musica nostra