Novinky

Poklady Slovenska obnovia goticky portál baziliky v Kežmarku

Kežmarok / Poklady Slovenska

Obnova pamiatok obyvateľstvu Slovenskej republiky nie je cudzia. Viac ako 20-tisíc ľudí sa zapojilo do hlasovania počas 15. ročníka iniciatívy Poklady Slovenska Verejnosť rozhodla, že spomedzi deviatich ohrozených objektov a umeleckých diel putuje grant od Nadácie VÚB vo výške 50-tisíc eur na odborné zreštaurovanie vstupného portálu neskorogotickej Baziliky sv. Kríža v Kežmarku.

Online hlasovanie o pripravený grant Nadácie VÚB vo výške 50 000 eur prebiehalo od 1. do 15. júna. Verejnosť počas 15. ročníka iniciatívy Poklady Slovenska, zameranej na  záchranu kultúrnych pamiatok v našej krajine rozhodovala medzi deviatimi objektmi či dielami. Tie vybrala nezávislá komisia expertov spomedzi takmer 200 verejne zaslaných tipov, a to zo 109 miest a obcí Slovenska. O výsledok hlasovania sa postarali nielen samotní priaznivci pamiatok z jednotlivých regiónov, ale aj správcovia či zástupcovia organizácií, ktorí za budúcnosť historických „pokladov“ bojujú dlhodobo. Najvýraznejšie sa podarilo spojiť obyvateľov z kežmarského okresu, ktorí poslali takmer 6 700 hlasov v prospech obnovy významnej súčasti miestnej neskorogotickej Baziliky sv. Kríža.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Poklady Slovenska
Poklady Slovenska: Je známych deväť pamiatok roka 2024, za obnovu ktorých môžete hlasovať

Práve odborné zreštaurovanie vstupného portálu tohto jedinečného sakrálneho objektu v Kežmarku sa stalo víťazným projektom, ktorý Nadácia VÚB tento rok v rámci svojej iniciatívy Poklady Slovenska podporí. 

Kežmarok / Poklady Slovenska

„S radosťou posielame grant na obnovu vzácnej gotickej pamiatky pod Tatrami. Obyvateľom Kežmarku aj priaznivcom z blízkeho či širšieho okolia, ktorí spojili sily a dosiahli víťazstvo v hlasovaní, srdečne blahoželáme. Rovnako chceme poďakovať aj všetkým ostatným, ktorí svojím zapojením ukázali, že im chátrajúce historické objekty a diela po celom Slovensku nie sú ľahostajné. Veríme, že sa nám súťažou Poklady Slovenka podarilo v spolupráci s odborníkmi opäť viacero z nich zviditeľniť. A najmä upozorniť na to, že je potrebné sa o ne ako kultúrne dedičstvo starať,“ hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB Jozef Kausich.

Pamiatka v Kežmarku ožije vo svojej pôvodnej podobe

„Chceme sa úprimne poďakovať všetkým, ktorí v súťaži Poklady Slovenska podporili našu kežmarskú baziliku. Máme radosť z toho, že môžeme aj vďaka ich aktivite a hlasom zrealizovať dlho čakajúcu obnovu jej vstupného portálu. Sme vďační aj organizátorom súťaže za to, že vytvárajú takéto príležitosti. Aj vďaka nim budeme môcť u nás v budúcnosti privítať viac tých, ktorí našu baziliku doteraz ešte nenavštívili,“ vyjadruje dekan Kežmarského dekanátu Martin Majda.

Kežmarok / Poklady Slovenska

Na základe získaného grantu prebehne do konca roka odborná rekonštrukcia, ktorej cieľom je priblížiť túto vzácnu pamiatku čo najviac jej pôvodnej estetickej podobe a historickému významu.

V krátkosti o víťaznej pamiatke

Bazilika sv. Kríža v Kežmarku patrila v čase svojej prestavby koncom 15. storočia k najväčším sakrálnym stavbám v krajine. Neskorogotická bazilika stojí na mieste staršieho objektu z 13. storočia. Ten v roku 1433 poškodili pri dobýjaní mesta husiti, požiar a údajne i zemetrasenie, a tak sa kostol rozhodli prestavať. Súčasťou prestavby bol aj pre naše územie neobvyklý kamenný vstupný portál v južnej časti chrámu. Jeho zvláštnosťou sú dva združené vstupy umiestnené do lomeného oblúku s pretínajúcimi sa prútmi vo vrchole. Ostenia otvorov zdobia sochy a v tympanóne je neúplný kruhový otvor vyplnený kamennou kružbou so sklenenou výplňou. Po oboch stranách portálu sa vinú nápisové stuhy s letopočtom 1498, datujúcim ukončenie prestavby kostola. Pilier s konzolou nesie sochu Bolestného Krista stojaceho pod baldachýnom pokrytým kamennými prepletanými vetvovými úponkami.

Poklady Slovenska sú tu už 15 rokov a prerozdelili viac ako 3,5 mil. eur

Poklady Slovenska je jediná verejná hlasovacia súťaž svojho druhu. Venovali ju financovaniu obnovy chátrajúcich historických objektov a umeleckých diel na Slovensku. Ide o kľúčovú iniciatívu Nadácie VÚB, ktorá sa za 20 rokov svojej histórie vyprofilovala na jedného z najväčších podporovateľov záchrany kultúrneho dedičstva na Slovensku. Táto skutočnosť súvisí aj so strategickým zameraním talianskej materskej skupiny Intesa Sanpaolo. Nadácia doteraz prerozdelila na obnovu pamiatok cez rôzne partnerstvá a programy vrátane hlasovacej súťaže Poklady Slovenska granty v hodnote viac ako 3,5 milióna eur. Popis a lokalitu všetkých oživených pamiatok z tohto zdroja podpory približuje aj prehľadná interaktívna mapa Pokladov Slovenska

— 

TS, Poklady Slovenska / Nadácia VÚB, www.vub.sk & www.pokladyslovenska.sk

Zdroj: VÚB

Redakciu informoval Dominik Miša, PR manažér VÚB prostredníctvom Tomáša Turčana, GrapePR

*** Posledná aktualizácia: 2024-07-11 (mklein) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »