Obnova pamiatok obyvateľstvu Slovenskej republiky nie je cudzia. Viac ako 20-tisíc ľudí sa zapojilo do hlasovania počas 15. ročníka iniciatívy Poklady Slovenska Verejnosť rozhodla, že spomedzi deviatich ohrozených objektov a umeleckých diel putuje grant od Nadácie VÚB vo výške 50-tisíc eur na odborné zreštaurovanie vstupného portálu neskorogotickej Baziliky sv. Kríža v Kežmarku.
Online hlasovanie o pripravený grant Nadácie VÚB vo výške 50 000 eur prebiehalo od 1. do 15. júna. Verejnosť počas 15. ročníka iniciatívy Poklady Slovenska, zameranej na záchranu kultúrnych pamiatok v našej krajine rozhodovala medzi deviatimi objektmi či dielami. Tie vybrala nezávislá komisia expertov spomedzi takmer 200 verejne zaslaných tipov, a to zo 109 miest a obcí Slovenska. O výsledok hlasovania sa postarali nielen samotní priaznivci pamiatok z jednotlivých regiónov, ale aj správcovia či zástupcovia organizácií, ktorí za budúcnosť historických „pokladov“ bojujú dlhodobo. Najvýraznejšie sa podarilo spojiť obyvateľov z kežmarského okresu, ktorí poslali takmer 6 700 hlasov v prospech obnovy významnej súčasti miestnej neskorogotickej Baziliky sv. Kríža.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Práve odborné zreštaurovanie vstupného portálu tohto jedinečného sakrálneho objektu v Kežmarku sa stalo víťazným projektom, ktorý Nadácia VÚB tento rok v rámci svojej iniciatívy Poklady Slovenska podporí.
„S radosťou posielame grant na obnovu vzácnej gotickej pamiatky pod Tatrami. Obyvateľom Kežmarku aj priaznivcom z blízkeho či širšieho okolia, ktorí spojili sily a dosiahli víťazstvo v hlasovaní, srdečne blahoželáme. Rovnako chceme poďakovať aj všetkým ostatným, ktorí svojím zapojením ukázali, že im chátrajúce historické objekty a diela po celom Slovensku nie sú ľahostajné. Veríme, že sa nám súťažou Poklady Slovenka podarilo v spolupráci s odborníkmi opäť viacero z nich zviditeľniť. A najmä upozorniť na to, že je potrebné sa o ne ako kultúrne dedičstvo starať,“ hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB Jozef Kausich.
Pamiatka v Kežmarku ožije vo svojej pôvodnej podobe
„Chceme sa úprimne poďakovať všetkým, ktorí v súťaži Poklady Slovenska podporili našu kežmarskú baziliku. Máme radosť z toho, že môžeme aj vďaka ich aktivite a hlasom zrealizovať dlho čakajúcu obnovu jej vstupného portálu. Sme vďační aj organizátorom súťaže za to, že vytvárajú takéto príležitosti. Aj vďaka nim budeme môcť u nás v budúcnosti privítať viac tých, ktorí našu baziliku doteraz ešte nenavštívili,“ vyjadruje dekan Kežmarského dekanátu Martin Majda.
Na základe získaného grantu prebehne do konca roka odborná rekonštrukcia, ktorej cieľom je priblížiť túto vzácnu pamiatku čo najviac jej pôvodnej estetickej podobe a historickému významu.
V krátkosti o víťaznej pamiatke
Bazilika sv. Kríža v Kežmarku patrila v čase svojej prestavby koncom 15. storočia k najväčším sakrálnym stavbám v krajine. Neskorogotická bazilika stojí na mieste staršieho objektu z 13. storočia. Ten v roku 1433 poškodili pri dobýjaní mesta husiti, požiar a údajne i zemetrasenie, a tak sa kostol rozhodli prestavať. Súčasťou prestavby bol aj pre naše územie neobvyklý kamenný vstupný portál v južnej časti chrámu. Jeho zvláštnosťou sú dva združené vstupy umiestnené do lomeného oblúku s pretínajúcimi sa prútmi vo vrchole. Ostenia otvorov zdobia sochy a v tympanóne je neúplný kruhový otvor vyplnený kamennou kružbou so sklenenou výplňou. Po oboch stranách portálu sa vinú nápisové stuhy s letopočtom 1498, datujúcim ukončenie prestavby kostola. Pilier s konzolou nesie sochu Bolestného Krista stojaceho pod baldachýnom pokrytým kamennými prepletanými vetvovými úponkami.
Poklady Slovenska sú tu už 15 rokov a prerozdelili viac ako 3,5 mil. eur
Poklady Slovenska je jediná verejná hlasovacia súťaž svojho druhu. Venovali ju financovaniu obnovy chátrajúcich historických objektov a umeleckých diel na Slovensku. Ide o kľúčovú iniciatívu Nadácie VÚB, ktorá sa za 20 rokov svojej histórie vyprofilovala na jedného z najväčších podporovateľov záchrany kultúrneho dedičstva na Slovensku. Táto skutočnosť súvisí aj so strategickým zameraním talianskej materskej skupiny Intesa Sanpaolo. Nadácia doteraz prerozdelila na obnovu pamiatok cez rôzne partnerstvá a programy vrátane hlasovacej súťaže Poklady Slovenska granty v hodnote viac ako 3,5 milióna eur. Popis a lokalitu všetkých oživených pamiatok z tohto zdroja podpory približuje aj prehľadná interaktívna mapa Pokladov Slovenska.
—
TS, Poklady Slovenska / Nadácia VÚB, www.vub.sk & www.pokladyslovenska.sk
Zdroj: VÚB
Redakciu informoval Dominik Miša, PR manažér VÚB prostredníctvom Tomáša Turčana, GrapePR
*** Posledná aktualizácia: 2024-07-11 (mklein) ***