Novinky

Ján Bogdan už dnes v Košiciach. Sólové violončelo i s premiérou na Košickej hudobnej jari

Ján Bogdan / violončelista / Košická hudobná jar

Jeden muž, jedno violončelo už dnes v programe Košickej hudobnej jari. V Dome umenia sa predstaví violončelista Ján Bogdan. Milujete zvuk violončela, Johanna Sebastiana Bacha, či iné svetové diela pre violončelo? Foyer košického chrámu hudby rozoznie aj jedna premiéra. Viac o programe prezrádza Jane Tomalovej sám interpret večera.

Košická hudobná jar prichádza v utorok 28. mája 2024 o 19:00 hod. s čisto sólovým koncertom známeho domáceho violončelistu JÁNA BOGDANA. Hoci tento formát môžeme nazvať minimalizmom, interpret zo seba vydáva absolútne maximum. Žiaden orchester, klavír či „sláky“. Vo foyer Domu umenia bude len violončelista Ján Bogdan a publikum. Vďaka tomu sa však medzi hráčom a divákom zrodí ešte intenzívnejšie puto. 

Ján Bogdan sa vracia na pôdu Štátnej filharmónie Košice. Domáci si ho pamätajú ako „zázračné dieťa“, prvýkrát totiž po boku košických filharmonikov vystúpil ako 12-ročný. Dnes laureát významných súťaží koncertuje po celom svete. V minulosti hral aj pre holandskú kráľovnú Beatrix a ako prvý slovenský umelec v dejinách sólovo debutoval v sále Izraelskej filharmónie v Tel Avive. Spolupracoval aj s umelcami svetového formátu akým je napríklad Dalibor Karvay a orchestrami Viedenskej a Izraelskej filharmónie. Na svojom konte má stovky koncertov v rôznych krajinách sveta vrátane Viedenskej Štátnej Opery či slávneho Musikvereinu vo Viedni. 

Sólové turné po Slovensku pokračuje. Festivalovo v Košiciach

Na Slovensku ho mali fanúšikovia možnosť počuť niekoľkokrát, najmä ako sólistu so Štátnou filharmóniou Košice či Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu. Osemnásobný držiteľ ocenenia Talent Novej Európy v súčasnosti študuje hru na violončele v izraelskom Tel Avive.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Robert Jindra a Štátna filharmónia Košice
Košická hudobná jar pokračuje. Druhý týždeň prinesie aj najväčší festivalový projekt

Počas apríla tohto roka absolvoval po prvý raz sólové exkluzívne turné po siedmich slovenských miest. Zvukom svojho violončela naplnil výnimočné priestory synagóg, kostolov a koncertných sál. Na týchto špeciálnych koncertoch najvýznamnejšie diela violončelovej literatúry. Vrátane asi najznámejšieho diela od Johanna Sebastiana Bacha, Prelúdium z prvej suity G dur, sólovú suitu španielskeho skladateľa Gaspara Cassadó a jedinečnú sonátu pre sólové violončelo od Zoltána Kodálya. Festivalovým návštevníkom sa predstaví s mierne pozmeneným programom. Prevedie ho dielami Bacha, Buffu a Kodálya pre sólové violončelo. Navyše, festivalový večer v Košiciach obohatí aj jedna premiéra. Viac sa o programe festivalového vystúpenia rozhovoril Jane Tomalovej.

Počas koncertu JÁN BOGDAN SÓLO naplníte foyer Domu umenia tónmi violončela. V čom je pre Vás sólové vystúpenie špecifické oproti iným koncertom?

Je to iné vnútorne nastavenie sa. O čisto sólovom koncerte som premýšľal už niekoľko rokov, ale až vlani som sa rozhodol túto myšlienku uskutočniť. Vedel som, že je to niečo, čo ma posunie ďalej hráčsky, ale aj interpretačne. V podstate som tam na to hudobne sám, čo mi prináša aj istú mieru voľnosti, no o to viac zodpovednosti za to, aby som hudobne a obsahovo dokázal naplniť všetko, čo nám hudba ponúka.

Najväčšiemu projektu tohtoročnej KHJ – špeciálnemu koncertu Bruckner 200 bude predchádzať intímny formát v podobe vášho sólového recitálu violončelistu Jána Bogdana. Vo foyer Domu umenia uvediete diela pre sólové violončelo z diela Bacha, Kodálya aj Buffu. Dielo ktorého autora by ste „vypichli“ pre potenciálnych poslucháčov a prečo?

V hudbe aj vo violončelovej tradícii Bach a Kodály zohrali nesmierne významnú úlohu. Bach svojimi suitami otvoril dvere do novej éry violončelovej hry. Kodályova sonáta je monumentálnym dielom obsahovo, hudobne a technicky na hrane hrateľnosti a dokonca si vyžaduje iné ladenie violončela. Myslím si, že nové a významné špecifiká ponúka aj dielo Ivana Buffu, ktoré obsahuje veľkú paletu zvukovej farebnosti v kombinácii s violončelovou technikou, s ktorou som sa doteraz ešte nestretol v žiadnej skladbe. Teším sa, že v premiére bude môcť zaznieť práve v Košiciach na festivale Košická hudobná jar.

Ján Bogdan / violončelista / Košická hudobná jar
Vnímate publikum inak počas sólového koncertu než počas koncertu, na ktorom Vás sprevádza orchester či klavír?


Vnímam rozdiel publika na každom koncerte bez ohľadu na to, či je to sólový koncert alebo s orchestrom. Pravdou ale je, že sólový koncert prináša veľkú mieru intimity a myslím si, že to prepojenie publika a interpreta vie byť ešte silnejšie a intenzívnejšie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou: 22. týždeň s hudbou. Aký bude?
Kam za kultúrou: 22. týždeň s hudbou. Aký bude?

Vstupenky na koncert JÁN BOGDAN SÓLO stoja 15 €. Zakúpite si ich aj so zľavami online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím.

TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Foto: archív umelca

Zdroj: ŠFK

Spracovali: Jana Tomalová a Silvia Mária Petrovitsová

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »