Novinky

Košická hudobná jar pokračuje. Druhý týždeň prinesie aj najväčší festivalový projekt

Robert Jindra a Štátna filharmónia Košice

V poradí 68. ročník festivalu Košická hudobná jar pokračuje. Druhý týždeň sa prenesie do Domu umenia Štátnej filharmónie Košice. Dramaturgia sa ponesie v znamení kontrastov a sľubuje výnimočné zážitky. Ten umocní aj najväčší festivalový projekt. Veľkolepo si pripomenie aj 200. výročie Antona Brucknera.

Druhý festivalový týždeň charakterizuje Košickú hudobnú jar dramaturgiou v znamení kontrastov. Kým Ján Bogdan v utorok 28. mája zahrá diela Bacha, Buffu a Kodálya pre sólové violončelo, vo štvrtok 30. mája očakáva Štátna filharmónie Košice koncert s najvyššou koncentráciou umelcov na KHJ. Program Wagner – Strauss – Bruckner potrebuje na pódiu dovedna 129 orchestrálnych hráčov, sólistov, členov Slovenského filharmonického zboru a šéfdirigenta ŠFK Roberta Jindru. Obe podujatia sa začnú o 19:00 v Dome umenia.

Štátna filharmónia Košice / Dom umenia / Košická hudobná jar
Dom umenia v Košiciach sa stane dejiskom koncertov druhého festivalového týždňa Košickej hudobnej jari

Košická hudobná jar patrí výnimočným zážitkom a inšpiratívnej dramaturgii

Aktuálny ročník Košickej hudobnej jari odzrkadľuje Rok českej hudby. Dáva tiež veľkorysý priestor komornej i starej hudbe. Miesto si v jej festivalovom programe našiel aj netradičný formát – inscenovaný koncert. „Spomedzi symfonického programu bude najväčšou udalosťou koncert s názvom Bruckner 200. Pripomenieme si dvojsté výročie narodenia tohto skladateľa, ale naozaj vzácne je aj sústredenie pozvaných hostí a dramaturgia. V Dome umenia 30. mája zaznejú ťažiskové diela významných skladateľov Wagnera, Straussa a Brucknera. K spolupráci sme prizvali Slovenský filharmonický zbor, ktorý získal medzinárodné ocenenie Oper! Awards 2023 v kategórii Najlepší spevácky zbor,“ prízvukuje  generálna riaditeľka Štátnej filharmónie Košice, pani Lucia Potokárová. Viac o festivale sa dočítate v článku Košická hudobná jar sa blíži. 68. ročník oslávi aj Brucknera či Rok českej hudby.

Premiéra v podaní Bogdana na KHJ

Najväčšiemu projektu tohtoročnej KHJ bude predchádzať intímny formát v podobe sólového recitálu violončelistu Jána Bogdana. Domáci si ho pamätajú ako „zázračné dieťa“. Do Košíc sa opätovne vracia. Po prvýkrát vystúpil so Štátnou filharmóniou Košice, keď mal iba 12 rokov. Laureát významných súťaží koncertuje po celom svete a v súčasnosti študuje hru na violončele v izraelskom Tel Avive.

Ján Bogdan / violončelista / Košická hudobná jar

Vo foyer Domu umenia uvedie v utorok diela Bacha, Buffu i Kodálya. „V hudbe aj vo violončelovej tradícii Bach a Kodály zohrali nesmierne významnú úlohu. Bach svojimi suitami otvoril dvere do novej éry violončelovej hry. Kodályova sonáta je monumentálnym dielom obsahovo, hudobne a technicky na hrane hrateľnosti a dokonca si vyžaduje iné ladenie violončela. Myslím si, že nové a významné špecifiká ponúka aj dielo Ivana Buffu, ktoré obsahuje veľkú paletu zvukovej farebnosti v kombinácii s violončelovou technikou, s ktorou som sa doteraz ešte nestretol v žiadnej skladbe. Teším sa, že v premiére bude môcť zaznieť práve v Košiciach na festivale Košická hudobná jar,“ sumarizuje program svojho sólového vystúpenia violončelista Ján Bogdan.

Košická hudobná jar prináša veľkolepý projekt. Bruckner 200. Večer vyvrcholí slávnostným Te Deum

Rád by som pozval našich priaznivcov na špeciálny koncert BRUCKNER 200, dôvodov mám hneď niekoľko. Predovšetkým zaznie Symfonická fantázia z opery Žena bez tieňa, čo je, trúfam si povedať, jedno z najväčších operných diel 20. storočia. Poslucháči budú mať len málo možností stretnúť sa s touto výnimočnou hudbou,“ hovorí šéfdirigent košických filharmonikov Robert Jindra.

Štátna filharmónia Košice / košickí filharmonici
Štátna filharmónia Košice. Foto: Miriama Fencíková

Métou mnohých operných domov je naštudovať slávnu „Die Frau ohne Schatten“, ako znie originálny názov v Nemčine. Na jej motívy Strauss neskôr vytvoril symfonickú fantáziu.

Štátna filharmónia Košice / Robert Jindra / Kam za kultúrou
Šéfdirigent košických filharmonikov Robert Jindra so svojim orchestrom. Foto: Jakub Šimoňák

Štvrtkový večer otvorí predohra a finále z opery Parsifal. Richard Wagner svoj počin plný všeobjímajúcej lásky nazýval slávnostným mystickým zážitkom. Pri výbere titulu na úvod koncertu zavážil aj fakt, že v Dome umenia sa predstaví vynikajúci Slovenský filharmonický zbor pod vedením zbormajstra Jana Rozehnala. Záver koncertu patrí skladbe Te Deum Antona Brucknera pre orchester, zbor, štyroch sólistov a organ v slávnostnej tónine C dur. V Brucknerovom Te Deum si publikum tiež vypočuje kvarteto medzinárodne uznávaných sólistov. Predstavia sa sopranistka Olga Bezsmertna, mezzosopranistka Štěpánka Pučálková, tenorista Peter Berger a basista Tijl Faveyts.

Slovenský filharmonický zbor / Košická hudobná jar
Slovenský filharmonický zbor Foto: Peter Brenkus

Všetko sú to umelci, ktorí presahujú rámec štandardu nášho československého prostredia a som šťastný, že tak veľkolepý a náročný program môžeme uviesť spoločne s mojimi košickými filharmonikmi,“ dodáva Robert Jindra o projekte BRUCKNER 200. Svet si tento rok pripomína dvojsté výročie skladateľovho narodenia, preto v názve programu nesmela chýbať dvojka a dve nuly.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Výber TOP tipov na 22. týždeň roka je tu!
Kam za kultúrou? Výber TOP tipov na 22. týždeň roka je tu!

Vstupenky na koncerty Košickej hudobnej jari sú v predaji. Zakúpite ich online aj so zľavami na webovej stránke sfk.sk alebo vo vstupenkovej pokladni v Dome umenia počas otváracích hodín (Po – Št: 10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00 a hodinu pred koncertom). Vstupenky na koncert JÁN BOGDAN SÓLO stoja 15 €, zľavnené 12 €, na projekt BRUCKNER 200 je to 16/14/12 €, zľavnené 12/10/8 €, lóža 20 €.

TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Foto: Peter Brenkus, Miriama Fencíková, Jaroslav Ľaš, Jakub Šimoňák

Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Redakciu informovala Jana Tomalová, PR manažérka ŠFK

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »