
Medzinárodný festival Slovenské historické organy začína vo svojom najnovšom vydaní už tento týždeň. Aktuálne píše svoj 32. ročník. Jeho festivalová dramaturgia prináša koncerty na historických organoch v rôznych lokalitách Slovenska s domácimi i zahraničnými umelcami. Atraktívnym programom i účinkujúcimi prepojí Močenok, Kovarce a Huncovce. Svoje zastúpenie bude mať opäť aj Bratislava. V edícii Slovak historic organs in Pressburg zaznejú organy v rím.-kat. farskom kostole sv. Mikuláša v Jarovciach a v rím.-kat. farskom kostole sv. Michala Archanjela v Čunove.
Pre priaznivcov kvalitnej hudby na historických nástrojoch máme výbornú správu. Už tento piatok, 14. júla 2023, začína Medzinárodný festival Slovenské historické organy, ktorý sa teší v kalendári kultúrnych podujatí významnému miestu aj pre svoju unikátnosť. Tá spočíva nielen v prezentovaní kvalitného interpretačného organového umenia. Hlavnou hodnotou je poukázanie na vzácne historické organy na Slovensku. Iste, nie je tajomstvo, že u nás na Slovensku máme mnoho vzácnych a krásnych historických organov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Mnohé z nich stále čakajú na potrebnú obnovu. Niektoré z nich už postretlo šťastie, že sa ich podarilo obnoviť, ďalšie však na to ešte len čakajú. Festival Slovenské historické organy má za sebou 31 rokov úspešnej prezentácie historicky cenných organov zapísaných na zozname kultúrnych pamiatok. Na konto si pripísal vyše dvesto koncertov za účasti renomovaných interpretov zo Slovenska i zo sveta. K ním sa teraz pridajú štyri lokality naprieč Slovenskom. Počas pätice koncertov sa publiku predstavia zaujímaví interpreti. Tentoraz to budú umelci z Lotz Tria, organisti Jaroslav Tůma, Bálint Karosi, Iveta Zaťková, Martin Gál či organistka a flautistka Tatiana Pernetová s manželom klaviristom Danielom Pernetom.

Festival Slovenské historické organy otvorí koncert v Bratislave už v piatok. Prinesie atraktívny program, ktorý si nesmiete nechať ujsť!
Štart festivalu sa odohrá v Bratislave, v meste s dlhoročnou hudobnou tradíciou. Z pestrého spektra bratislavských organov, ktoré prekypujú krásou i zvukovým bohatstvom, tento rok zaznejú dva kráľovské nástroje v rímskokatolíckych chrámoch – v Jarovciach a v Čunove. „V tomto 32. ročníku pokračujeme v prezentovaní vzácnych nástrojov v našom meste v edícií Slovak historic organs in Pressburg, ktorá je súčasťou festivalovej ponuky už tretí rok. Otvárací koncert je súčasne koncertom edície Slovak historic organs in Pressburg,“ prezradila nám Marieta Puhovichová z organizačného festivalového tímu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Unikátny duel basetových rohov a organu
Festival svoje brány otvorí na koncerte v piatok 14.7.2023, kedy sa uskutoční v Rímskokatolíckom farskom kostole v Jarovciach. Tu sa nachádza vzácny historický organ neznámeho majstra z prvej tretiny 19. storočia. „Organ už bol viackrát prezentovaný na festivale, tentokrát však zaznie v unikátnom dueli Jaroslava Tůmu a Lotz Tria,“ približuje nám tento nástroj a sčasti dramaturgiu otváracieho koncertu 32. ročníka Marieta Puhovichová.

Interpretom otváracieho koncertu bude český hudobník Jaroslav Tůma, ktorý je jedným z najznámejších umelcov v oblasti interpretácie na historické nástroje: organy, čembalo a klavichord. Venuje sa improvizácii, komponovaniu a odbornej publikačnej činnosti. Jeho diskografia obsahuje množstvo sólových titulov na vzácnych historických organov.
Partnerom mu bude slovenské renomované zoskupenie Lotz Trio, ktoré vystúpilo na popredných pódiách v zahraničí i na Slovensku. Na tomto festivalovom koncerte sa predstaví v zložení Róbert Šebesta (basetový roh I., umelecký vedúci), Ronald Šebesta (basetový roh II.) a Igor Františák (basetový roh III.).
V Močenku s interpretom svetových kvalít
Atraktívny bude aj ďalší festivalový program. „Každý rok sa snažíme začleniť do ponuky historický organ, ktorý je čerstvo po pamiatkovej obnove. V tomto roku je takým nástrojom organ v Rímskokatolíckom kostole sv. Klimenta v Močenku. Vzácny dvojmanuálový 17-registrový nástroj pochádza z organárskej dielne Jána Pažického z Rajca z roku 1790,“ približuje nám nástroj ďalšieho festivalového koncertu pani Marieta Puhovichová.
„Organ s impozantným prospektom predstaví v sobotu 15.7 maďarský interpret, skladateľ a dirigent – Bálint Karosi, ktorý v súčasnosti patrí medzi špičku svetových organistov a pôsobí ako hlavný organista v Evanjelickom kostole v Bostone,“ zároveň dodala.
Festival Slovenské historické organy po prvý raz v Huncovciach
Festival Slovenské historické organy prepája slovenské regióny. Po Bratislave a Močenku v okrese Šaľa mieria Slovenské historické organy aj do okresu Kežmarok. Tu, v Evanjelickom kostole v Huncovciach slávi aj svoju miestu premiéru. Práve tam odohrá po prvý raz v histórii festivalu jeden z festivalových koncertov. Uskutoční sa v piatok 21.7.2023. Tu sa nachádza historický organ z roku 1852 od levočského organára Andreasa Zimmera.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
„Nástroj sa zachoval takmer v pôvodnom stave. Počas prvej svetovej boli z dôvodu rekvirácie cínové píšťaly nahradené zinkovými. Špecifickým prvkom je aj použitie manuálového subbasu, ktorý nahrádzal svojou hĺbkou chýbajúci pedál, čo dodávalo zvuku vážnosť a dôstojnosť akú požadoval dobový vkus. Zvukové bohatstvo tohto jedinečného organu odprezentuje naša domáca interpretka Iveta Zaťková,“ hovorí o ďalšom koncerte Marieta Puhovichová.
Rozoznie sa festivalom aj jeden z najstarších nástrojov z dielne Pažických z Rajca
Na tohoročnom festivale si vypočujeme aj jeden z najstaršie zachovaných nástrojov z dielne Pažických z Rajca. Od jeho vzniku uplynulo neuveriteľných 255 rokov. Rozozvučí ho organista a cirkevný hudobník Martin Gál, ktorý sa na festival Slovenské historické organy vracia opätovne po 12 rokoch, aby vo farskom kostole sv. Mikuláša v Kovarciach (okr. Topoľčany) odohral v sobotu 22.7. o 19:00 svoj recitál.
Martin Gál študoval na VŠMU v Bratislave cirkevnú hudbu, a paralelne na Hochschule für Musik vo Würzburgu u Prof. Ch. Bosserta. V súčasnosti pôsobí ako organista a zbormajster v nemeckom Würzburgu. Pod vedením Prof. Bosserta navštívil nespočetné množstvo historických organov, hlavne v Nemecku.

Záverečný koncert bude už tradične v Čunove. Nesie sa aj v znamení festivalového debutu
Záverečný koncert festivalu sa bude už tradične konať v Rímskokatolíckom kostole sv. Michala Archanjela v bratislavskom Čunove. Stane sa tak v nedeľu 23.7.2023. Historický, jednomanuálový organ, ktorý sa v tomto kostole nachádza, pochádza z prvej tretiny 19. storočia. Jeho pôvod i to, kto bol jeho staviteľom, zostáva zahalené rúškom tajomna. Prestavoval ho však známy bratislavský organár Anton Schönhofer. Na festivale sa po prvýkrát predstaví mladá multiinštrumentalistka a víťazka mnohých medzinárodných súťaží, Tatiana Pernetová. Na koncerte odprezentuje svoj talent nielen prostredníctvom organových diel, ale aj ako flautistka v komornej spolupráci s manželom Danielom Pernetom. Podobne ako otvárací koncert je i ten záverečný súčasťou edície Slovak historic organs in Pressburg.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, S finančným príspevkom Hudobného fondu, Bratislavského samosprávneho kraja a Nadácie mesta Bratislavy.
—
TS, ORGANyBOF, o. z. a SHOrgany, o.z., festivalsho.sk
Zdroj: ORGANyBOF, o. z. a SHOrgany, o.z. – organizátori festivalu Slovenské historické organy
Redakciu informovala Mgr. art. Marieta Puhovichová, ArtD., z organizačného teamu festivalu Slovenské historické organy
*** Redakcia nezodpovedá za zmeny. Správu sme redakčne upravili. (red) ***