Kam na koncert v týždni od 12. septembra?

Naše tipy / kam na koncerte / od 12.9.2022

Blíži sa nový týždeň a s ním je tu opäť prehľad našich tipov kam sa vydať za kultúrou. Týždeň od 12. septembra prináša mnoho zaujímavých podujatí. V tejto časti sa pozrieme do programu koncertných siení. Ktoré sú naše tipy kam na koncert počas najbližšieho týždňa?

V čitateľsky obľúbenom prehľade tipov kam sa vydať za kultúrou pokračujeme aj tentoraz. Vzhľadom na množstvo zaujímavých kultúrnych podujatí, naše tipy delíme opäť na viac častí. V tejto sa pozrieme na naše tipy kam na koncert počas týždňa od 12. septembra. A mimochodom, Slovensko je stále festivalové i koncertné. Prajeme inšpiratívne čítanie!

Máte radi vážnu hudbu?

Ak ste na túto otázku odpovedali „ÁNO“ máme pre vás opäť mnoho zaujímavých tipov. Tohto týždňovým redakčným tipom je nedeľa v bratislavskej Moyzesovej sieni v znamení mieru. V nedeľu 18. septembra zájdite na mimoriadny koncert s posolstvom mieru. KONCERT ZA MIER s HILARIS prinesie Štvrtú symfóniu Gustava  Mahlera v úprave pre komorný orchester od E. Steina. Zaznie v podaní Hilaris Chamber Orchestra pod vedením huslistu a lídra HCO – Alana Vizváryho. Členovia zoskupenia Hilaris Chamber Orchestra sú  členmi popredných koncertných telies ako Slovenská filharmónia, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu či Orchester Opery SND. Sólistkou bude popredná sopranistka Linda Ballová.

Koncert vyjadruje podporu trpiacim na Ukrajine a nesie posolstvo mieru

Hudba  génia Mahlera vystihuje svojim charakterom túžbu po živote v mieri a zaoberá sa zmyslom života, ktorým je láska, tolerancia, odpustenie a viera v Boha.  “Chceme týmto koncertom vyjadriť podporu trpiacim ľuďom na Ukrajine a zároveň vyjadriť túžbu, aby bol čím skôr nastolený mier! Priamo na koncerte bude vykonaná oficiálna zbierka pre Ukrajinu,” hovorí manažérka orchestra Anežka Kara. Vstupenky v predpredaji siete Ticketportal sú k dispozícii v cene 15 eur, hodinu pred koncertom v hodnote 17 eur. Mediálnymi partnermi Hilaris Chamber Orchestra sú portál Moja kultúra, časopis Hudobný život a Art & History Magazine.

Východné Slovensko znamení organu a festivalu MOFIS

Týždeň prináša dvojicu festivalov zasvätených organovej hudbe i známy festival komornej hudby. Všetky sľubujú výnimočné zážitky. Tentoraz začíname na východnom Slovensku. Metropolou organovej hudby sa stanú počas najbližšieho týždňa Košice a ďalšie mestá na východnom Slovensku. Festivalová atmosféra opäť zavládla v Štátnej filharmónii Košice. Pred odštartovaním novej sezóny sa už po 51. raz uskutoční Medzinárodný organový festival Ivana Sokola (MOFIS). Aj tento rok prinesie novinky. Návštevníci budú môcť objavovať čaro najväčšieho hudobného nástroja v termíne od 15. septembra do 2. októbra 2022 v ôsmich mestách: Košice – Spišská Nová Ves – Kežmarok – Sabinov – Jasov – Prešov – Rimavská Sobota – Poprad.  Ako sólisti sa na MOFIS tento rok predstavia Bernadetta Šuňavská, Rainer Oster, François Espinasse, Johannes Zeinler a Adriaan Hoek. Každý z umelcov vystúpi v Košiciach aj v partnerskom meste. 

Od Košíc cez Spišskú Novú Ves až po Kežmarok v znamení organovej hudby
Dóm sv. Alžbety
Dóm sv. Alžbety v Košiciach. Foto: Dávid Hanko

Počas tohto týždňa sa uskutoční trojica festivalových koncertov. Otvárací koncert sa 15. 9. uskutoční v Dóme sv. Alžbety v Košiciach v podaní nemeckého organistu Rainera Ostera a orchestra Štátnej filharmónie Košice pod taktovkou Mariána Lejavu. Orchester ŠFK hral v rámci MOFIS v košickom len dvakrát, naposledy v roku 1977. Concerto pre organ a sláčikový orchester Jona Laukvika tu zaznie v slovenskej premiére

Druhým festivalovým koncertom bude v piatok 16.9.2022 koncert Bernadetty Šuňavskej v zrekonštruovanom Evanjelickom kostole v Spišskej Novej Vsi.

sobotu 17.9. sa dejiskom koncertu stane Kežmarok. Na programe Rainera OsteraKežmarku budú diela nemeckej romantickej organovej literatúry – Brahmsa, Schumanna, Mendelssohna-Bartholdyho. Viac informácií o koncerte a vstupenky nájdete TU.

Dejiskom nedeľného koncertu už budú opäť Košice. V Seminárnom kostole v Košiciach sa 18. 9. bude konať ďalší koncert Bernadetty Šuňavskej. Tento koncert bude venovaný pamiatke Jozefa Podprockého, významného košického skladateľa, pedagóga, blízkeho priateľa Ivana Sokola a autora mnohých skladieb pre organ.

Organová bude aj Bratislava

Už tento týždeň nás čaká katedrálna organová bodka s charitatívnym rozmerom. Priaznivcov organovej hudby poteší vo štvrtok, 15.9.2022 o 19.30 hod. záverečný recitál XIII. ročníka medzinárodného festivalu  Katedrálny organový festival Bratislava 2022. Katedrála sv. Martina sa stane dejiskom koncertu s názvom THE SYMPHONIC ORGAN FROM EUROPE TO USA s podtitulom Classique & Federico II International Award. S programom z diel skladateľov ako F. Liszt a P. A. Yon sa predstaví taliansky organista Diego Cannizzaro. Výťažok z koncertu je venovaný na činnosť Bratislavskej arcidiecéznej charity. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Od organových festivalov ku festivalu komornej hudby

Už v utorok 13. septembra začína obľúbený medzinárodný festival komornej hudby – Konvergencie 2022. Okrem klasiky sa k slovu dostane avantgarda, world music, škandinávsky jazz či hudba slovenských skladateľov. V znamení nevšedných hudobných zážitkov bude BratislavaPiešťany v dňoch 13. – 25. septembra 2022. Počas najbližšieho týždňa prinesie tri koncertné večery.

Priestor pre vážnu hudbu i filmovú

Prvým z nich je otvárací koncert festivalu, ktorý zaznie už v utorok 13.9. večer vo Veľkom evanjelickom kostole. Na ňom sa s programom Silvestrova, Beethovena a Brahmsa predstaví komorné zoskupenie Convergence PLAYERS so sólistami – violončelistom Jozefom Luptákom a huslistom Igorom Karškom.

Na bratislavskej Kalvárií patrí sobota koncertu INTERSTELLAR. V programe dali priestor komorným úpravám skladieb Hansa Zimmera zo soundtracku k oskarovému filmu Christophera Nolana. Zaznie aj moderné audiovizuálne koncertné spracovanie súčasnej elektronickej hudby z albumu Stroon – Temple Timbre Embers vo forme site-specific performance.

V znamení slovensko-nórskeho priateľstva

Nedeľa, 18.9. patrí v Slovenskom rozhlase slovensko-nórskemu večeru. Prvá časť prinesie hudobný dvojportrét romantikov  Jána Levoslava Bellu a Edvarda Hagerupa Griega. Po ňom bude slovensko-nórsky večer na Konvergenciách pokračovať multižánrovým a jazzovým koncertom. Steinar Raknes, kontrabasový virtuóz, prijal pozvanie Konvergencií v prvom roku projektu BUILDING BRIDGES, ktorého cieľom je spájať umelcov, spoločne tvoriť a prinášať publiku hudbu, ktorá nepozná hranice. originálny program zložený z nových aranžmánov slovenských, ukrajinských, rómskych a židovských melódií, ktorý spolu s hosťami predstavia v bratislavskej premiére na festivale Konvergencie.

Záver večera bude patriť duu elitných škandinávskych jazzmanov, saxofonistovi Toremu Brunborgovi a kontrabasistovi Steinarovi Raknesovi, ktorí zahrajú repertoár z úspešných albumov Folk Songs a Backcountry. Abonentky a vstupenky na jednotlivé koncerty festivalu Konvergencie zakúpite v sieti Ticketportal.

Latino rytmy v Štátnom divadle Košice

Priaznivcov latino rytmov priláka do Košíc prvý mimoriadny koncert na pôde Štátneho divadla Košice. V novej divadelnej sezóne 2022/2023 pripravuje ŠDKE pre divákov tri výnimočné koncerty s klaviristom a šéfdirigentom Petrom Valentovičom a jeho  priateľmi, v rámci ktorých sa ich šéfdirigent predstaví s novým netradičným programom. Prvým koncertom je LATINO NIGHTS, ktorý sa uskutoční na začiatku divadelnej sezóny. Peter Valentovič pozval sopranistky Evu Bodorovú, Anetu Hollú a mexického speváka Enriqua De Allendeho.

Valentovic & sólisti / Latino nights / Kam na koncert

Na tomto koncerte sa predstaví aj Balet ŠDKE, ktorý predvedie niekoľko choreografií z legendárneho predstavenia Nočná skúška od Ondreja Šotha. Peter Valentovič a sólisti prednesú známe latinsko-americké piesne, úryvky z muzikálov či nové spracovanie piesní Andrea Bocelliho. V utorok 13. septembra 2022 sa započúvate do rytmov latinskej hudby, tentokrát na javisku Historickej budovy ŠDKE.

Dalibor Janda oslavuje v Pezinku

Exkluzívny hotel Šimák Zámok Pezinok sa 13. septembra 2022 večer stane dejiskom veľkolepého koncertu Dalibora Jandu, ktorý oslavuje 40 rokov na scéne.

Spevák Dalibor Janda prinesie na nádvorie zámku so skupinou PROTOTYP a Jiřinou Jandovou dvojhodinovú nálož hitov overených časom ako Žít jako kaskadér, Oheň, voda, vítr, Kde jsi či Hurikán a mnohé ďalšie. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Veľkolepá oslava jubilea Ciganských diablov

Pri príležitosti 15 ročného pôsobenia skupiny Cigánski diabli sa pripravuje tour pod názvom: “Galavečer 15 rokov Cigánski diabli“. So sprievodom orchestra a speváckeho zboru odznejú rôzne skvosty z dielne “diablov”, s videonahrávkami iných známych umelcov si zaspomínajú na doterajšiu spoluprácu a o hovorené slovo sa postará skúsený moderátor Štefan Skrucaný.  Úvodný slávnostný VIP koncert zaznie v Bratislave15.9.2022 večer v priestoroch Bratislava Card Cabaret. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Nenapovídej i Nonstop nielen v Košiciach

Legendárny kráľ československých diskoték Michal David prichádza na Slovensko.Jedinečný open air koncert zaznie už 14. septembra v košickej Futbalovej Aréne. Tešiť sa môžete na nielen  hity ako “Diskopríbeh, Céčka, Nonstop’’ a veľa ďalších, ktoré napísal počas svojej plodnej kariéry, ale aj na skvelú svetelnú show a neopakovateľnú atmosféru open air koncertu. Vstupenky na košické vystúpenie zoženiete v sieti Predpredaj.sk

15.9. ho ale so sprievodnou kapelou privíta Športová hala Milénium v Nových Zámkoch. Vstupenky zoženiete v sieti Ticketportal.

Štátny sviatok oslávite s vážnou hudbou pod Pyramídou

Do rozhlasovej Pyramídy pozýva osláviť štátny sviatok s piesňovým recitálom komorné zoskupenie Ensemble Ricercata. Na programe jeho najbližšieho koncertu bude Charles Ives a výber piesní z jeho zbierky 114 song (1. časť). Klavirista Ivan Šiller a sopranistka Helga Varga Bach prednesú pod Pyramídou výber dvadsiatich piesní, ktoré vám ukážu širokú škálu Ivesovej kreativity a kompozičnej variability, ako sme o tom informovali TU.

Lady soul zavíta na Beckov

Prvá dáma česko-slovenského soulu, ostravská rodáčka, skvelá speváčka, umelkyňa, klaviristka a skladateľka, Marie Rottrová, príde na Beckovský hrad. Už v piatok 16.9.2022 sa dolné nádvorie Hradu premení na stage a priestor pre vzájomnú interakciu. Tentoraz sa Marie Rottrová predstaví exkluzívnym galakoncertom s Big Bandom Septet Plus Orchestra a hosťom Petrom Němcom. Zaznejú na ňon okrem osvedčených hitov aj skladby zo začiatku jej kariéry, za ktoré si právom Marie Rottrová vyslúžila prezývku “Lady Soul”….

Česká hudobná ikona zaspieva v sprievode aj piesne, ktoré ju na pomyselný hudobný Olymp vyniesli. Môžete sa právom tešiť na hudobné skvosty akými sú napr. Lásko voníš deštěm, Ten vůz už jel, Skořápky ořechů, Markétka, Zřejmě letos nikde nejsou kytky, S tím bláznem si nic nezačínej…

TOP: Sobota v znamení zlatého veku jazzu

Sobota 17.9. sa o 18:00 hod. v Slovenskom rozhlase ponesie v znamení jazzu a swingu tzv. zlatej éry vďaka jedinečnému festivalu GOLDEN AGE FESTIVAL. Okrem domáceho telesa – Fats Jazz Band, ktoré zbiera úspechy doma i v zahraničí privíta veľké hviezdy. Festivalový 8. ročník poctia BENOIT VIELLEFON ORCHESTRA zo Spojeného kráľovstva a medzinárodné zoskupenie SIX BROWN BROTHERS. Mimochodom, nebude chýbať ani improvizovaná jamovačka všetkých účinkujúcich na záver. Vstupenky sú v predaji v sieti Ticketportal.

Swingový majáles 2022
Fats Jazz Band v Botanickej záhrade. Zdroj: Rudolf Baranovic / Fats Jazz Band

Bratislava bude cez víkend v znamení Bielej noci

Bratislavu cez piatkovíkend ovládne Biela noc, ktorá nešetrí zaujímavým programom. Ten číta viac ako 50 zaujímavých aktivít. Od divadelných a tanečných performancí, cez výstavy až po koncerty. Tešiť sa môžete aj na koncerty Ultrazvuku & hostí, Mateja Slobodu, Jana KulkuEnsembleSpectrum či Quasars Ensemble s Hansom Thomallom. Bližšie informácie o programe nájdete na stránke festivalu súčasného umenia Biela noc.

Veríme, že sme vás inšpirovali.

Zdroj: ŠDKE, ŠFK, Biela noc, Golden Age Festival, HCO, InMusic, Konvergencie, Predpredaj.sk, Ticketportal

 

*** aktualizácia 2022-09-10 ***

One thought on “Kam na koncert v týždni od 12. septembra?”

Comments are closed.

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »