Novinky

Kam za kultúrou v tretí augustový týždeň

Kam za kultúrou

Ďalší prázdninový letný týždeň je tu a s ním aj prehľad zaujímavých podujatí. Slovensko je festivalové, koncertné i divadelné. Samozrejmosťou sú i výstavy, ale o tých inokedy. Kam za kultúrou v tretí augustový týždeň?

Šantenie vo vode, krásy prírody, dovolenka či výlety s rodinou a priateľmi. Čo tak ísť aj za kultúrou? Aké podujatia sú naporúdzi v tento tretí augustový týždeň? Viacero zaujímavých z nich sme vybrali. Prezradíme, len čo želáme inšpiratívne čítanie.

Už v pondelok štartuje koncertná sezóna

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu otvára už tento týždeň svoju 94. koncertnú sezónu. Na pláne je do konca kalendárneho roka celkom šesť abonentských koncertov. Prvý sa zrealizuje už v pondelok 15. augusta 2022. Pod taktovkou Ondreja Lenárda zaznie Symfónia č. 2 (Vzkriesenie) c mol Gustava Mahlera.

Ilustračné foto / SOSR
Koncert vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Ilustračné foto. Zdroj: RTVS

Sólisticky sa predstavia sopranistka Eva Hornyáková a mezzosopranistka Terézia Kružliaková. Po boku Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu sa predstaví aj Slovenský filharmonický zbor (Adam Sedlický, zbormajster).

Pod Pyramídou aj o hľadaní krásy a rovnováhy

Medzinárodný festival klasickej hudby – Viva Musica! pripravuje na štvrtok 18. augusta 2022 veľkú hudobnú lahôdku. Večer sa vo Veľkom koncertnom štúdiu v srdci rozhlasovej Pyramídy uskutoční recitál holandského klaviristu Joep Beving. Ten sa na Slovensku predstaví po prvý raz (ako sme avizovali TU).

Najnovší album holandského klaviristu a skladateľa Joepa Bevinga Hermetism (apríl 2022, Deutsche Grammophon) je o hľadaní krásy a rovnováhy v živote. Beving skúma starovekú filozofiu a zároveň vzdáva hold mestu Paríž, ktoré je pre neho metaforou západnej civilizácie. Album vznikal počas obdobia pandémie, v období strachu a narastajúcej polarizácie v spoločnosti. Spája v sebe melanchóliu s víziou nádeje v lepšie časy. „Vo všetkom tom šialenstve nedávnej doby bol tento album tým, ku ktorému som sa neustále vracal. V istom zmysle bol mojím vlastným liekom na pandémiu,” vysvetľuje Beving.

Slávny pápežov organista v Katedrále sv. Martina

Priaznivcov organovej hudby poteší ďalší zo série organových recitálov v rámci festivalu Katedrálny organový festival Bratislava 2022. Najbližší koncert sa v Katedrále sv. Martina uskutoční vo štvrtok (18. august 2022) so začiatkom o 19.30 hod. a ponesie názov L’ARMONIA DEGLI OPPOSTI. Svoj recitál odohrá španielsky organista pôsobiaci vo Vatikáne Juan Paradell-Solé. Je emeritným organistom Pápežského zboru Sixtínskej kaplnky a organistom rímskeho chrámu Santa Maria Maggiore. Každý rok odohrá množstvo koncertov po celom svete aj v rámci medzinárodných festivalov organovej hudby. V Bratislave čaká na publikum program z diel skladateľov ako J. Jiménez, J. Schneider, G. Ph. Teleman, J. S. Bach, P. A. Yon, M. E. Bossi, J. M. Usandizaga a C. Franck.

Hudba Modre – festival kvality a originality

Už 17 rokov organizuje občianske združenie Hudba Modre lokálny festival veľkého významu. Už tento týždeň od 18. do 21. augusta prináša do malebného vinárskeho mesta klasickú hudbu a jazz v tej najvyššej kvalite. Program festivalu v sebe spája tradičné, rokmi preverené s novým, inšpiratívnym a neraz aj provokatívnym. Nabáda i k zamysleniu či zastaveniu. Okrem tradičnejšieho repertoáru odznejú viaceré skladby I. Zeljenku v podaní rôznych interpretov. Priestor dostanú aj mladé nádeje.

Hudba Modre

Kam za kultúrou v tretí augustový týždeň v Trenčianskych Tepliciach?

Iste ste si všimli, že neopomíname známe slovenské kúpeľné mesto Trenčianske Teplice. A tak ho spomenieme aj v tomto prehľade našich tipov. V rámci 76. Hudobného Leta Trenčianske Teplice sa v Kursalone vo štvrtok 18. augusta 2022 večer nielen kúpeľným hosťom predstavia Cigánski Diabli a oslávia 15 rokov na scéne. Môžete sa tešiť na jedinečné spojenie ľudovej hudby so svetovou klasikou či ďalšími hudobnými žánrami, ako jazz, etno, flamenco či gypsy music.

Dýcha z nich virtuozita hráčov, ale aj fúzie a jedinečné aranžmány. V nich sa snúbia nezvyčajné hudobné kombinácie s nesmiernym temperamentom. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Sliač v znamení šansónov

Ďalšie známe slovenské kúpele – Sliač budú v nedeľu 21. augusta 2022 v znamení šansónov. Známe šansóny od domácich a svetových autorov zaznejú v podaní slovenskej herečky a speváčky Evy Pavlíkovej. Nebudú chýbať ani známe muzikálové melódie.

Kam za kultúrou v tretí augustový týždeň? Na slovenské hrady, ktoré ožijú hudbou

Sedmička slovenských hradov a zámkov ožíva hudbou. Hlohovec, Strečno, KežmarokVeľký Šariš sa postupne stanú dejiskami koncertov turné Pavol Hammel na HRADE. V dňoch od 17. do 20. augusta ponúknu po roku neopakovateľný zážitok veľkých hitov slovenskej speváckej a gitarovej legendy na historickom nádvorí so skvelými hosťami.

Hudbou ožije 19. augusta 2022 vďaka 13. ročníku podujatia TRIBUTE TO FREEDOM – Pocta slobode aj Devínsky hrad. Toto podujatie je už od roku 2009 neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho a spoločenského diania v Bratislave, s presahom na celé Slovensko. Účinkujúcimi na tohtoročnom festivalovom ročníku budú významné umelkyne slovenskej a českej hudobnej scény Jana Kirschner, Lenka Filipová a Aneta Langerová.  Trojicu doplní talentovaná speváčka Mila Medvedovskaya, ktorá predstaví ukrajinskú hudobnú scénu.

Šesticu hradov a zámkov na Slovensku dopĺňa aj Spišský hrad. Na jeho nádvorí už v sobotu 20. augusta zažijete strhujúcu piano show v podaní famózneho Jozefa Hollého. Zaznejú známe skladby z dávnejšej umelcovej tvorby, ale aj doposiaľ nehrané novinky.

Za operou na Betliar

Už po šiestykrát sa môžu milovníci operných melódií tešiť na príjemný večer v prostredí anglického parku pred kaštieľom Andrássyovcov v Betliari. Aj tento rok organizátori – SNM-Kaštieľ Betliar venujú Operný večer známej milovníčke hudby, grófke Eleonóre Kaunitz Andrássy (1862-1936). Jej vzťah k hudbe dokumentuje aj množstvo partitúr v zbierkach kaštieľa Betliar.

Kaštieľ Betliar / Kam za kultúrou
Kaštieľ Betliar. Foto: Silvia Mária Petrovits

Pozvanie múzea tento rok prijali operní speváci – mezzosopranistka Terézia Kružliaková a tenorista Titusz Tóbisz. Na klavíri ich bude sprevádzať Júlia Grejtáková. Koncert sa uskutoční v parku pred kaštieľom 20. 8. 2022 (v sobotu) o 18.00 hod., pričom vstupné je dobrovoľné. Viac info nájdete TU.

Na hrady aj za históriou a legendami

Dvojica ikonických slovenských hradov láka nadšencov za históriou, legendami i horormi zďaleka i zblízka. V piatok a sobotu (19. a 20. augusta) večer sa na Hrade Červený Kameň snáď aj budete trochu báť. Perlu Malých Karpat obsadí Pes baskervillský…

Červený Kameň / nádvorie v noci

Sir Charles, pán hradu Baskerville, zomrel za záhadných okolností. Spôsobila jeho smrť stará kliatba, ktorá podľa legendy prenasleduje rodinu od čias Veľkej anglickej revolúcie? Rodinnému lekárovi, doktorovi Mortimerovi, sa to nezdá. Odcestuje do Londýna, zverí sa so svojimi pochybnosťami Sherlockovi Holmesovi a požiada ho o pomoc. Podarí sa slávnemu detektívovi záhadu vyriešiť?

Exulis

Hororovú atmosféru zažijete počas večerných prehliadok Hradu v podaní divadelno-šermiarskej skupiny Exulis. Predstavia sa v divadelnej adaptácii  na motívy románu Arthura Conana Doyla „Pes baskervillský“ alebo tajomný príbeh o záhadnej vražde v Dartmoore.

Pes baskervillsky / Hrad Červený Kameň / Kam za kultúrou v tretí augustový týždeň

Pripravte sa, stuhne vám krv a precvičíte si aj bránicu! P. S. Vstupenky si treba vopred zarezervovať e-mailom na adrese: objednavkymck(at)snm.sk

Na Bojnickom zámku ožijú legendy

Obľúbený projekt Legendy ožívajú v podaní Divadelnej spoločnosti píše svoj druhý ročník. V sobotu 20.8.2022 nastáva čas, kedy na Bojnickom zámku opäť ožijú. Zámok je opradený legendami i tajomnom (viac TU). Dejiskom podujatia nebude ani tak zámok, ale 9 miest v historickej časti Bojníc.

Korzovanie históriou pre všetkých návštevníkov je opäť zadarmo. Začína otvorením podujatia o 17.00 hod. na Hurbanovom námestí. Následne pokračuje v rôznych častiach mesta podľa mapky na plagátoch, či priamo s mapkou v ruke. Tú nájdu návštevníci na 3 miestach na námestí. Pomôckou je i QR kód, ktorý sa nachádza na každom stanovisku.

Legendy ožívajú / Kam za kultúrou v tretí augustový týždeň

A na čo sa môžete tešiť? Na bojnícke legendy a povery, rytiera zbojníka, Pálffyovcov v čase reformácie, bojnickú bosorku, či legendu o Lipe kráľa Mateja.

Kam za kultúrou v tretí augustový týždeň? Aj do divadla!

Amfiteáter Zemplínska šírava sa v piatok 19. augusta 2022 stane dejiskom divadelnej show v réžii Jána Durovčíka – The Duchon´s. V hudobno-tanečnej divadelnej show zaznejú nesmrteľné hity Karola Duchoňa v novom šate, v podaní špičkových mladých slovenských umelcov na čele s Patrikom Vyskočilom, v aranžmánoch Antona Popoviča a v réžii a choreografii vynikajúceho Jána Ďurovčíka.

Divadlo na Hrade

Hoci vládnu divadelné prázdniny, Divadlo Nová scéna nezaháľa ani počas nich. Po úspechu s muzikálom Turandot na medzinárodnom muzikálovom festivale v juhokórejskom Daegu, poteší aj domáce publikum. Víkend (20. a 21. augusta 2022 od 20.30 hod.) na Bratislavskom hrade bude patriť večernej divadelnej šou. Jeho nádvorie rozžiaria muzikálové hviezdy poprednej slovenskej scény – Divadlo Nová scéna. Tie sa predstavia s obľúbeným muzikálom Mária Terézia #poslednámilosť, ktorý sa na nádvorie Bratislavského hradu vracia opäť po roku.

Ani teraz mu nechýba historický feeling i fikcia, skvelé herecké a spevácke obsadenie. V hlavnej úlohe sa opäť predstaví Sisa Sklovská. Osud výnimočnej panovníčky sa v muzikáli prelína s osudom jednoduchého dievčaťa z podhradia, ktoré neprávom obvinia z bosoráctva. Skutočné historické postavy sa striedajú s fiktívnymi až vyústia do spoločného finále. Diváci sa môžu tešiť nielen na výnimočné herecké a spevácke výkony Braňa Deáka, Dávida Hartla, Jany Lieskovskej, Viktórie Matušovovej, Mirky Gális Partlovej, Dáriusa Kočiho či Lucie Vráblicovej, ale aj na zaujímavé kostýmy a nekonvenčnú hudbu na miestach, kde sa písala história.

Kúpele Brusno ožívajú festivalom Jozefa Bednárika

Sobota 20. augusta patrí aj Muzikálovému festivalu Jozefa Bednárika v Kúpeľoch Brusno. Píše už svoj 15. ročník a za ten čas sa zaradil k obľúbeným letným hudobným akciám v našich končinách. Už tradične sa na festivalovej Terase muzikálovej slávy Jozefa Bednárika v Kúpeľoch Brusno stiera vďaka skvelej atmosfére bariéra medzi hľadiskom a javiskom. Tento rok sa na ňom zídu mnohé herecké a muzikálové osobnosti, ktoré akcii dodajú punc exkluzivity.

Muzikálový festival Jozefa Bednáčika 2022 / Kam za kultúrou v tretí augustový týždeň

Festival je zameraný na muzikálovú, divadelnú a filmovú hudbu, no nevyhýba sa ani kabaretu, či šansónu. Podujatie je zároveň prehliadkou toho najlepšieho, čo sa v ostatnom čase zrodilo na našej, či českej scéne. Muzikálový festival Jozefa Bednárika je výnimočný aj tým, že divákom poskytuje jedinečnú možnosť bezprostredného kontaktu s umelcami a tvorcami. Medzi účinkujúcimi bude tentoraz banskobystrický rodák a jedna z najväčších muzikálových osobností pražských scén Marian Vojtko. Po prvýkrát na terase zaznie šansónový koncert v podaní Světlany Nálepkovej. Lahôdkou bude aj komponovaný koncert zostavený zo známych piesni legendárneho muzikálu Na skle maľované, ktorý festival uvedie ako poctu k nedožitým 80tinám majstra Michala Dočolomanského.

Bella Venezia v Prešove

Predstavte si slnkom zaliate Benátky: Il Canale Grande! – Il Gondole! – Il Palazzo! Mnohí z nás už  možno zabudli, ako také Benátky môžu vyzerať. A preto sú tu prešovskí divadelníci, aby urobili malý divadelný zázrak. Ak nemôžeme prísť do Benátok, prídu Benátky za nami. Stačí sa len započúvať… a hľa, Benátky – Bella Venezia sú tu!  Il Mare, Il Sole a spolu s nimi aj skvelý príbeh od maestra Goldoniho, Sluha dvoch pánov, ktorý pobaví. Inscenácia Mareka Zákosteleckého v Divadle Jonáša Záborského spestrí podvečer tretej augustovej nedele.

Veríme, že sme vás inšpirovali a našli ste si svojho favorita.

Zdroj: SNM, SOSR, Divadlo Nová scéna, DJZ, Divadelná spoločnosť, Viva Musica!, JAN Entertainment, Hudba Modre,o.z., Muzikálový festival J. Bednárika, Ticketportal

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »