Novinky

Dmitry Ishkhanov odohrá klavírny recitál v Malej sále SF už dnes

Dmitry Ishkhanov odohrá klavírny recitál v Malej sále SF už dnes

Moskovský rodák Dmitry Ishkhanov debutuje na Slovensku. Po včerajšom vystúpení v Dome umenia SF v Piešťanoch ho už dnes, v utorok 28. novembra 2023, čaká debut na pôde Slovenskej filharmónie v bratislavskej Redute. V podaní klavírneho virtuóza zaznie niekoľko diel z ruskej klavírnej literatúry. Program doplní aj sonátou č. 23 f mol, ktorej autorom je Ludwig van Beethoven

V utorok 28. novembra 2023 o 19.00 hod. je na programe v Malej sále SF druhý koncert cyklu Klavír a klaviristi. V Slovenskej filharmónii sa debutovo predstaví moskovský rodák Dmitry Ishkhanov, ktorý sa so svojimi rodičmi presťahoval na Maltu. Už ako 14-ročný debutoval v newyorskej Carnegie Hall. Program recitálu zostavil z diel ruskej klavírnej literatúry – Sergeja Prokofieva, Sergeja Rachmaninova a Alexandra Skriabina, ktorý doplnil sonátou Ludwiga van Beethovena. 18-ročný umelec je poslucháčom na Univerzite Mozarteum v Salzburgu v triede profesora Pavla Gililova.  

Mladý moskovský rodák otvorí utorkový recitál Beethovenovou Sonátou č. 23 f mol s názvom Appassionata, ktorú skladateľ komponoval v roku 1804 pre grófa Franza Brunsvika z Dolnej Krupej. Sonátu skomponoval v období, keď pracoval na svojich ďalších dielach – 3. symfónii Eroica, 4. a 5. symfónii Osudovej, 4. klavírnom koncerte, Razumovského sláčikovom kvartete, Husľovom koncerte či na opere Fidelio.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v novembri / Nová slovenská hudba / Kam za kultúrou / koncerty
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v novembri

Sám Ludwig van Beethoven označil Appassionatuza najlepšiu spomedzi svojich 32 sonát pre klavír. Hovorí sa, že prostredníctvom Beethovenových klavírnych diel, teda osobnejších opusov, ktoré písal pre vlastnú interpretáciu, sa dá preniknúť k podstate jeho osobnosti a nahliadnuť do jeho utrápeného srdca. 

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Dmitry Ishkhanov si pre debut na pôde filharmónie vybral niekoľko diel z ruskej klavírnej literatúry. Trojica skladateľov sa do dejín hudby zapísala nielen v rámci kompozičného remesla, ale v tých časoch predstavovala aj interpretačnú špičku koncertných klaviristov. Prvým je dielo Sergeja Prokofieva, ktorý sólovému klavíru venoval svoje prvé aj posledné dielo – opus 1 je Klavírna sonáta č. 1 f mol z roku 1909 a posledným opusovým číslom 137 je nedokončená Klavírna sonáta č. 10 e mol z roku 1953. Z desiatich klavírnych sonát Sergeja Prokofieva zaznie v interpretácii Dmitrya Iskhanova efektná tretia Prokofievova Sonáta pre klavír z roku 1917. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou / Kam na koncerty na prelome novembra a decembra 2023?
Kam za kultúrou? TOTO sú TOP koncerty 48. týždňa roka 2023

Vystriedajú ju Variácie na Corelliho tému, op. 42 Sergeja Rachmaninova, ktoré skladateľ skomponoval počas leta 1931 neďaleko Paríža.  Variácie Sergeja Rachmaninova na tému barokového majstra Arcangela Corelliho preveria technické zručnosti klaviristu. Koncert uzavrie výber z 24 prelúdií a Dve poémy Alexandra Skriabina, autora klavírnych sonát a množstva miniatúr pre klavír. Tieto Skriabinovej kúsky overia zase výraz a zvukomaľbu. Alexander Skriabin je autorom viacerých cyklov prelúdií, avšak len opus 11 tvorí kompletný cyklus 24 prelúdií vo všetkých tóninách. Online vstupenky na bratislavský klavírny recitál zakúpite TU.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia s jubileom. Čo prináša 75. koncertná sezóna? / Kam za kultúrou / jubilejná sezóna Slovenskej filharmónie
Slovenská filharmónia jubiluje. Aké koncertné cykly prináša?

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Zdroj: Slovenská filharmónia

*** Správu sme redakčne upravili (smp) ***

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Translate »