Tipy na atraktívne kultúrne podujatia máme pre vás aj po prázdninách. Kam za kultúrou v prvý septembrový týždeň? Navštívime hudobné festivaly, vydáme sa aj do koncertných siení na mimofestivalové koncerty, vzdáme poctu a budeme svedkami hosťovaní v Bratislave i v Košiciach. Napokon, nevynecháme ani končiace výstavy... TOTO sú naše TIPY, tak sa neváhajte inšpirovať!
Redakcia portálu Art & History Magazine prichádza aj v závere augusta s tipmi na najzaujímavejšie kultúrne podujatia. V 36. tohtoročnom vydaní rubriky Kam za kultúrou navštívime Divadlo Novú scénu i Národné divadlo Košice, ktoré s chuťovkami svojich repertoárov zamierili na hosťovania. K Bratislavčanom zavíta z Košíc opereta Vojvodkyňa z Chicaga, recipročne do Košíc zamieri Divadlo Nová scéna s muzikálom Oliver!, ktorým potešia malých aj veľkých. Pripomenieme aj v septembri končiace výstavy. Na svoje si prídu záujemci o dejiny nemeckej kolonizácie, tlače a nemeckú kultúru či talianske umenie. K slovu sa dostane aj pocta výraznej osobnosti slovenskej etnológie a muzeológie a pozveme vás aj do depozitu. Zavítame rovnako na festivaly, z programu ktorých vyberáme atraktívne hudobné zážitky. Či už pre svoju dramaturgiu, alebo zaujímavých účinkujúcich – patria k tým, ktoré si nesmiete nechať ujsť! Pripravení? Ak áno, poďme na to!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Oliver Twist cestuje do Košíc a Vojvodkyňa z Chicaga si podmaní Bratislavu
Asi tak sa dá zhrnúť TOP divadelná ponuka 36. kalendárneho týždňa. V rubrike Kam za kultúrou má svoje miesto aj svet divadla. Nič neobvyklé, ale po prázdninovej pauze sa ešte vždy iba pozvoľna všetko len začína. I keď sa divadelný vláčik rozbieha, máme tu pre vás dvojicu skutočných TOP tipov – jeden pre Bratislavu a druhý pre Košice. Rozhodne si ich nenechajte ujsť, jedná sa totiž o neopakovateľnú príležitosť zakúsiť niečo nové. Pre jedných i pre druhých vítané kultúrne spestrenie. Kým Bratislavu čaká príchod príťažlivej Vojvodkyne z Chicaga, ktorá nenechá ani jedno divácke srdce ľahostajným. Košice sa môžu tešiť na muzikálového Olivera Twista v excelentnom podaní bratislavského Divadla Nová scéna.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Opera Národného divadla Košice otvorí novú sezónu 2024/2025 hosťovaním v bratislavskom Divadle Nová scéna dvojicou predstavení. Tu v stredu 4. septembra a vo štvrtok 5. septembra 2024 uvedie úspešnú inscenáciu operety Emmericha Kálmána VOJVODKYŇA Z CHICAGA. Je prvotriednym umeleckým kúskom, kumštom tak po stránke hudobnej ako aj vizuálnej a tanečnej. V hudobne a dramaturgicky netradičnom diele súťažia charleston a slowfox s viedenským valčíkom a maďarským čardášom, rovnako ako postavy starej Európy s postavami z Nového sveta.
V titulných postavách sa v Bratislave predstavia vynikajúci sólisti Eva Katráková Bodorová a Titusz Tóbisz. Ak ste priaznivcom operety a nádherných melódií a nemáte to do Bratislavy ďaleko, nemali by ste si nechať ujsť túto jedinečnú návštevu. Poponáhľajte sa, v predaji sú už posledné vstupenky na obe predstavenia.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Košičanov čaká cez víkend (7. a 8. septembra 2024) na pôde Národného divadla Košice dvojica predstavení rodinného muzikálu OLIVER! z dielne Divadla Nová scéna. Tento žne divácke úspechy. Tvorivý tím divákov vtiahli do občas drsného, ale aj vtipného a dojímavého príbehu Olivera Twista, ktorý oslovuje všetky generácie divákov. Príbeh chlapca zo sirotinca, ktorý túži po láske a prijatí, a ktorý zažije dobrodružnú cestu zo sirotinca, cez pohrebníctvo až po pouličný gang malých zlodejov, aby napokon našiel domov u svojho nepoznaného starého otca, poznáme už zo školských čias. V divadelnej podobne dáva šancu zahviezdiť tej najmladšej generácii hercov i herečiek, ktorí dostávajú veľký priestor prejaviť svoj talent. Aj vďaka tomu, bohatým spevavým melódiám a geniálne vykresleným charakterom londýnskeho podsvetia, sa stále teší veľkej diváckej obľube.
Aj ďalšie divadlá začínajú
Počas prvého septembrové týždňa začínajú sezónu aj v ďalších slovenských divadlách. Bratislavské Divadlo Astorka Korzo ´90 odštartuje svoju novú sezónu koncertom Szidi Tobias Band. Uskutoční sa v piatok 6.9. 2024 v Štúdiu A2 Novom župnom divadle na Mickiewiczovej 2. Prvý septembrový týždeň bude patriť ich v poradí už druhému hosťovaniu v Prahe s inscenáciou Lionela Goldsteina Halpern a Johnson v réžii Ondreja Spišáka.
Úplne prvé čo do termínu začiatku novej divadelnej sezóny je však Divadlo Andreja Bagara v Nitre. Svoju novú, v poradí 75. sezónu oficiálne zahájilo už začiatkom júla na festivale Nitra, milá Nitra a Cyrilometodskych slávnostiach. Prvé septembrové predstavenie prináša už pondelok 2.9.2024. Publikum čaká muzikál s pôvodnou tvorbou hudobného skladateľa Rudolfa Geriho a spisovateľa, autora libreta a textov piesní Daniela Heviera, v réžii Karola Vosátka: Frida – maľovať a milovať. Rozpráva životný príbeh legendárnej mexickej maliarky Fridy Kahlo je plný vášne, lásky, humoru, podmanivej hudby, hýrivých kostýmov a tanca.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Program v nitrianskom divadle pokračuje aj v ďalšie dni. Napríklad v stredu 4. septembra ponúkne komédiu Meno o tom, aké ťažké môže byť vyberanie mena pre bábätko.
Sezónu štartujú aj vo Zvolene i v Prešove
Po lete svoje brány otvára aj Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Prvým predstavením 76. sezóny, ktorá nesie motto Túžba a vzdor, bude najnovšia inscenácia Verná nevera. Premiérovali ju na jubilejnom ročníku Zámockých hier Zvolenských. Predstavenie Verná nevera uvedú vo štvrtok 5. septembra o 18:30 hod. a za návštevu stojí aj nedeľňajší Deň otvorených dverí. Ten sa uskutoční v nedeľu 8. septembra v čase od 10:00 do 12:00 hod. a ponúkne program ladený pre celé rodiny, predovšetkým pre priaznivcov divadla a tajomstiev divadelného zákulisia. Nazrite aj do príprav prvej premiéry sezóny – netradičného projektu Frontový autobus. Téma i program novej sezóny odzrkadľuje túžbu tvoriť, rozvíjať sa a zároveň vzdorovať prekážkam a nepriaznivým podmienkam. Motto je nielen metaforické, ale aj doslovné. Definitívna podoba sezóny sa bude totiž odvíjať od harmonogramu stavebných prác pri plánovanej rekonštrukcii divadla.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Prvým predstavením sezóny 2024/2025 v Divadle Jonáša Záborského v Prešove bude 45. repríza muzikálu Chicago, ktorú odohrajú v piatok 6. septembra. “Chicago je skvelé, je to skvelý muzikál a tie reakcie sú naozaj veľmi dobré. Keďže záujem je veľký a nestíhame, pôjdeme s ním aj na Veľkú scénu,” hovorí riaditeľ DJZ Ján Hanzo. Jazzom pulzujúci sarkastický príbeh dvoch kabaretných speváčok a ich pochybnej slávy vyrobenej médiami a ohybnou spravodlivosťou núka strhujúce zážitky. A čo treba viac pre skvelý štart novej sezóny? Skvelý dramaturgický výber!
Kam za kultúrou? Poprázdninový týždeň patrí v hudbe stále festivalom
Prvý septembrový diel Kam za kultúrou pamätá aj na chuťovky zo sveta hudby. Ako prvé pripomeňme festivalové koncerty, ktoré potešia milovníkov rôznych žánrov, ale aj špičkovej interpretácie organových majstrov súčasnosti.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Symfónia umenia – zážitok plný highlightov
V bratislavskom Ružinove sa počas prvého septembrového týždňa (od pondelka 2. do nedele 8. septembra 2024) uskutoční v poradí 4. ročník medzinárodného multižánrového festivalu Symfónia umenia. Sľubuje TOP zážitky pre milovníkov klasiky, ale aj jazzu, filmovej hudby či muzikálu plné domácich aj svetových hviezd. Tohtoročný program prinesie niekoľko highlightov. Návštevníkov čaká koncert prestížneho Moyzesovho kvarteta, ale i krst nového albumu Bratislava Hot Serenaders (streda 4. septembra).
Festival sa ponesie aj v znamení návratu svetoznámeho tenoristu Josého Curu. Tentoraz publiku ponúkne jedinečné spojenie ľúbostnej poézie a autorskej hudby svetoznámeho tenoristu a skladateľa Josého Curu. K nemu sa pripojí aj naša herecká TOP star Emília Vášáryová (sobota 7. septembra).
Publikum čaká jedinečný večer na pontóne v rytmoch spoločenských tancov s The Ladies Ensemble (utorok 3. septembra). Ťahákom sú aj chuťovky z filmovej hudby v úprave Ľubice Čekovskej (štvrtok 5. septembra 2024). Piatok 6. septembra ponúkne na festivale to najlepšie z muzikálového sveta v jedinečných jazzových aranžmánoch v podaní svetových muzikálových hviezd. Chýbať nebude ani premiérový program pre deti počas prvej septembrovej soboty.
Tajný tip Kam za kultúrou: TOP udalosť roka 2024 v hudbe vďaka festivalu
Čerešničkou na pomyselnej festivalovej torte zážitkov a bodkou za tohtoročným v poradí 4. ročníkom festivalu bude TOP highlight. Po prvý raz sa na Slovensku práve zásluhou tohto festivalu publiku predstaví svetová operná star – Jonas Kaufmann. Jeho festivalové vystúpenie v sprievode Slovenskej filharmónie sa uskutoční na záver festivalu, v nedeľu 8. septembra 2024.
Bližšie informácie nájdete v samostatnom článku Symfónia umenia 2024 s opernou superstar a bohatým programom.
Organové festivaly pokračujú
Aj v prvom septembrovom týždni si na svoje prídu milovníci organovej i sakrálnej hudby. Kam za kultúrou opäť pripomína organové festivaly, ktoré sa počas prvého poprázdninového týždňa konajú na západnom Slovensku. Bratislava žije jubilejným ročníkom medzinárodného Katedrálneho organového festivalu.
Na pôde Katedrály sv. Martina sa v prvý septembrový štvrtok (5.9.2024) uskutoční koncert s názvom THE FESTIVAL GOES BACH. Dramaturgia sleduje prezentáciu diel Bachovcov, ktoré zaznejú vo veľkolepom štýle pod taktovkou rakúskeho dirigenta Norberta Brandauera. Vstupenky na festivalový koncert zoženiete v sieti Ticketportal.
Katedrálny organový festival mieri aj do Lamača
Každoročná festivalová bonusovka „Koncert v arcidiecéze“ nebude chýbať ani tentoraz. V nedeľu 8.9. sa dejisko festivalu presunie do Kostola svätej Margity v bratislavskom Lamači. Organové popoludnie o 15:00 hod. bude patriť s dielami J. S. Bacha, F. Mendelssohn-Bartholdyho či J. Bonneta. Interpretovať ich bude nitriansky katedrálny organista, skladateľ a univerzitný pedagóg Vladimír Kopec. Na tento koncert je vstup voľný.
Prestížne Organové dni finišujú v Trnave aj v Piešťanoch
Počas prvého septembrového týždňa pokračujú letné stálice našej výberovky Kam za kultúrou – Organové dni v Trnave aj v Piešťanoch. Piešťanská jubilejná edícia Organových dní pokračuje v Dome umenia SF hneď dvojicou záverečných podujatí.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Predposledný koncert 25. ročníka Organových dní v Piešťanoch zaznie v utorok 3. septembra 2024 o 19.30 hod., kedy sa v Dome umenia SF Piešťany predstavia Ingrid Gápová v sprievode Martina Baka. Poslucháčov čaká v ich interpretácií výber z tvorby A. Dvořáka, J. Brahmsa či autorské diela mladého slovenského organistu Martina Baku. Bodku za festivalom dá festivalový záverečný recitál španielskeho organistu Juana Paradella Solého. Piešťanský Dom umenia sa v sobotu 7. septembra 2024 večer rozoznie tónmi diel skladateľov J. S. Bacha, A. Vivaldiho, E. Torresa, J. Breta a J. M. Michela.
V prvom septembrovom týždni vrcholí tiež aktuálny 29. ročník medzinárodného organového festivalu – Organové dni – v trnavskej Bazilike sv. Mikuláša. Bodku za zdarným ročníkom dá v druhú septembrovú nedeľu 8. septembra o 20.00 hod. Ugo Spanu z Talianska s programom z diel A. Vivaldiho, V. Petraliho, P. Mascagniho a F. Capocca.
Záver Záhrady umenia so štvoricou hudcov
Bodku za festivalovým open airom v Záhrade Domu Albrechtovcov dá záverečný koncert. Hortus Artis vyvrcholí v nedeľu 8. 9. 2024 podujatím s názvom ŠTYRIA HUDCI. Dramaturgicky sa vracia k domácim zdrojom a inšpiráciám. Spectrum Quartett s primáriom Jánom Kružliakom na ňom uvedie diela kľúčových predstaviteľov Slovenskej hudobnej moderny: Štyroch hudcov Alexandra Moyzesa, Sonatínu z cyklu Obrázky zo Slovenska Eugena Suchoňa, aj Slovenské ľudové piesne a tance vo forme suity Júliusa Móžiho či výbery zo Slovenských spevov Bélu Bartóka resp. z Moravskej ľudovej poézie Leoša Janáčka. Vokálnych partov sa vo vybraných piesňach ujme Simona Hulejová.
Kam za kultúrou odporúča: predskokan blížiacich sa BHS
Ani v septembri 2024 nebude chýbať festivalový klenot Bratislavské hudobné slávností. Už vo štvrtok 5. septembra 2024 ponúknu na pôde Slovenskej filharmónie festivalového predskokana – mimoriadny koncert pred štartom 59. ročníka BHS. Bratislavské publikum si vychutná kritikou po celom svete ospevovanú umeleckú kvalitu The Cleveland Orchestra, ktorý povedie dirigent Franz Welser-Möst. Na programe sú dve diela. Prvým je Koncert pre klavír a orchester a mol, op. 54 Roberta Schumanna, v ktorom sa sólisticky predstaví Víkingur Ólafsson. Nasledovať bude dielo Piotra Iľjiča Čajkovskeho Symfónia č. 5 e mol, op. 64.
Koncertné tipy nie sú iba festivaly. Kam za kultúrou v znamení atraktívnych koncertov
Koncertné tipy nie sú iba o festivalovej ponuke. Máme pre vás aj ďalšie tri zaujímavé tipy. Zavítame na prvý koncert novej sezóny Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, ktorý bude naozaj hviezdny. Druhým bude koncertná pocta výnimočnému a charizmatickému opernému sólistovi Ondrejovi Malachovskému.
Sólistom Opery SND bol v rokoch 1959 – 1999. Výnimočný hlasový potenciál, výrazné herecké schopnosti a charizmatický zjav ho predurčili k tomu, aby sa stal jednou z najvýraznejších postáv slovenskej opernej interpretácie. K jeho profilovým úlohám patrili Suchoňov Svätopluk a Štelina (Krútňava), Don Basilio (Barbier zo Sevilly), Sarastro (Čarovná flauta), Komtúr (Don Giovanni), Kecal (Predaná nevesta), Končak (Knieža Igor), Gremin (Eugen Onegin), Rocco (Fidelio), Mefisto (Faust a Margaréta), Boris Godunov, verdiovské roly Ferrando z Trubadúra, Tom z Maškarného bálu, Guardiano zo Sily osudu, Sparafucile z Rigoletta, Filip II. z Dona Carlosa, Jacopo Fiesco z opery Simon Boccanegra či Zachariáš z Nabucca. Stvárnil premiérové úlohy v Cikkerových operách a mnohé ďalšie, ktorých počet celkovo presahuje vyše 80 postáv.
Hold legendárnemu slovenskému basistovi vzdajú operné hviezdy na otváracom galakoncerte 105. sezóny Slovenského národného divadla už v sobotu 7. septembra 2024. V programe ONDREJ MALACHOVSKÝ TRIBUTE vystúpia Jozef Benci, Franz Hawlata, Željko Lučić, Peter Mikuláš, Pavol Mucha, Michal Onufer a Peter Račko.
Začína sa koncertná sezóna pod Pyramídou s hviezdnym štartom
Koncertným ťahákom a jedným z TOP podujatia najbližších dní je aj piatkový program v rozhlasovej Pyramíde, ktorým sa odštartuje 96. sezóna Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. Vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu uvedú Mahlerovu Symfóniu č. 8 Es dur známu ako Symfónia tisícov. Pod taktovkou dirigenta Ondreja Lenárda sa po boku Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, Českého filharmonického zboru Brno a Detského a dievčenského speváckeho zboru SRo sa predstaví tiež Slovenský filharmonický zbor. A nielen on. Jedinečný a príťažlivý je aj menoslov ďalších účinkujúcich.
Títo budú sprevádzať aj viacerých sólistov zvučných mien. Budú to sopranistky Maida Hundeling, Mária Porubčinová a Marianna Prievozníková Geleneky. Vystúpia tiež altistky Jana Sýkorová a Veronika Hajnová, náš a svetový tenorista Pavol Bršlík či barytonista Aleš Jenis. Menoslov vokálnych sólistov uzatvára basista Ondrej Mráz. Organový part odohrá organista Marek Štrbák. Vstupenky na túto koncertnú nádielku zoženiete v sieti Ticketportal.
Piatok s klavírnym virtuózom
Ak máte radi špičkové klavírne umenie, tak máme pre vás ďalší tip. Je ním bratislavský recitál medzinárodne uznávaného chorvátskeho klaviristu Lovre Marušića. Lovre Marušić sa preslávil svojou virtuozitou a hlbokou hudobnou interpretáciou. Je tiež držiteľom viacerých prestížnych cien. Hral s renomovanými orchestrami, ako sú The Cleveland Orchestra, Mariinsky Orchestra, Beethoven Orchestra Bonn, Slovenská filharmónia a mnohé ďalšie. Do Bratislavy sa vracia opäť. Svoj recitál odohrá v piatok 6. septembra 2024 o 19:00 na pôde Koncertnej siene Klarisky. Vstupenky zakúpite v sieti GoOut.
Kam za kultúrou aj s tipmi na zaujímavé výstavy
Po divadelných a koncertných tipoch prinášame v tomto vydaní Kam za kultúrou aj prehľad zaujímavých výstav z ponuky Slovenského národného múzea. Prvou výstavou, na ktorú vás zoberieme, je výstava Vítaní hostia, ktorú nájdete v myjavskom SNM – Múzeu slovenských národných rád už len do 14. septembra 2024. Návštevníkom predstavuje históriu dnes už nenápadnej nemeckej menšiny karpatských Nemcov z hornej Nitry so zameraním na tradičný odev. V minulosti nemeckí kolonisti ovplyvňovali všetky sféry života spoločnosti na území dnešného Slovenska. Na strednom Slovensku ňou bola oblasť „Hauerlandu“, zahrnujúca aj viaceré obce severovýchodnej časti horného Ponitria.
Inzercia / Článok pokračuje pod reklamou
Nemeckí kolonisti priestor osídľovali od polovice 13. do polovice 14. storočia. Prišli sem na pozvanie uhorských kráľov a miestnych zemepánov ako hostia (lat. hospites) – slobodní prisťahovalci s právom žiť na novom území podľa vlastných zvyklosti. Boli medzi nimi baníci, remeselníci, obchodníci i roľníci, ktorí priniesli pokrok do každého z hospodárskych odvetví. Stáročný vývoj formovania osobitej nemecko-slovenskej kultúry násilne ukončilo kontroverzné politické rozhodnutie o kolektívnej vine nemeckého národa za 2. svetovú vojnu. Nezmazateľné stopy kultúry karpatských Nemcov však dodnes pretrvávajú všade navôkol. Nemeckú pečať nesú architektúra a urbanizmus sídel, okolitá krajina, relikty miestneho nárečia a v neposlednom rade hmotné pamiatky uchované v múzejných zbierkach.
K výročiu nemeckojazyčnej tlače
Pri Nemcoch a nemeckej kultúre ešte zostaneme. Expozícia SNM – Múzea kultúry karpatských Nemcov v Bratislave prináša do 15. septembra 2024 výstavu, ktorá prezentuje nemeckojazyčné tlače na Slovensku. Vedeli ste, že na území dnešného Slovenska vyšli pred viac ako 250 rokmi prvé nemeckojazyčné noviny? Začiatky nemeckojazyčnej periodickej tlače vychádzajúcej na území dnešného Slovenska majú svoje korene v 18. storočí, keď v Bratislave vyšlo prvé číslo Pressburger Zeitung. Aj v iných regiónoch Slovenska bolo do roku 1945 doložené vydávanie početných nemeckých novín, ako napríklad v Levoči, v Košiciach, v Trnave či v Kežmarku.
V tomto roku si pripomíname 32. výročie, keď v júli 1992 začal vychádzať na Slovensku mesačník „Karpatenblatt“ s cieľom upevniť nemecké povedomie karpatských Nemcov a podporiť ich aktivít v oblasti kultúry, vzdelávania a spoločenského života. Karpatenblatt bol pri svojom založení jediným periodikom v nemeckom jazyku na Slovensku, dnes reprezentuje život nemeckej národnostnej menšiny na Slovensku za posledných viac ako 30 rokov, zabezpečuje zodpovedajúce miesto v kultúre a histórii tejto doby. Spoznajte dejiny nemeckojazyčnej tlače na rovnomennej výstave.
Za talianskym umením na Bratislavský hrad
S Kam za kultúrou vás prevedieme aj výstavou prezentujúcou výber z tvorby najznámejšieho talianskeho maliara druhej polovice 19. storočia Giovanni Segantiniho (1858 – 1899). Túto usporiadali v rámci 17. ročníka Talianskeho festivalu na Slovensku Dolce Vitaj v spolupráci s Talianskym kultúrnym inštitútom v Bratislave. Giovanni Segantini (1858 – 1899) bol predstaviteľom divizionistickej maľby, ktorý sa presadil ešte pred ukončením štúdií na Akadémii v Brere ako jeden z najtalentovanejších umelcov školy. Nedržal sa klasických kánonov akademickej maľby svojej doby, ktoré sa vyznačujú svojou uhladenosťou, remeselnou dokonalosťou, šerosvitom či odkazmi na antiku a renesanciu. Segantiniho maľby majú naopak blízko ku každodennému životu sedliakov, pastierov a dedinskému prostrediu.
Divizionizmus, ktorého je Giovanni Segantini predstaviteľom, je štýl maľby charakteristický pre postimpresionizmus. Spočíva v rozklade farieb na ich základné odtiene, ktoré sa následne nanášajú na plátno prostredníctvom malých čiarok alebo bodiek. Ide o syntézu vedy a umenia. Cieľom bolo docieliť sýtejšie farby ich spájaním priamo na sietnici oka diváka, namiesto palety maliara. Prezentovaný výber z umelcovej tvorby predstavuje osem vzácnych diel reprezentujúcich rôzne polohy a žánre Segantiniho maľby, od zátiší, portrétov, dekoratívnej tvorby až po figurálne kompozície v duchu symbolizmu. Ak ju chcete vidieť, vydajte sa na Bratislavský hrad do 22.9.2024.
K pocte etnológovi, historikovi a múzejníkovi
Svojim širokým záberom, dlhodobou dokumentačnou a výskumnou prácou pomohol pri budovaní niekoľkých múzeí, a teraz nastal čas verejnosť oboznámiť s dielom a životom významného etnológa, historika a múzejníka Jiřího Langera. Jiří Langer sa podieľal na obraze budovania Múzea slovenskej dediny v Martine a ďalších múzeí v prírode v Česku a na Slovensku. Výstavu PhDr. Jiří Langer, CSc., etnológ, historik, múzejník si môžete pozrieť v Múzeu slovenskej dediny v Martine až do 30.9.2024. Návštevníkom pripomína jeho intenzívne zapojenie sa do budovania múzeí v prírode a jeho prínos do súvisiaceho výskumu tradičnej stavebnej kultúry a bývania v Európe.
Na výstave nájdete ukážky dokumentárnych fotografií a kresieb, ktoré Langer za celú dobu svojho pôsobenia vytvoril. Ľudovú architektúru skúmal z hľadiska nielen etnografického, ale i historického a sociálneho. Na prelome 20. a 21. storočia tak vytvoril v rámci vied o kultúre a spoločnosti model vedeckého výskumu pohybujúceho sa na rozhraní viacerých spoločenských disciplín. Múzeum v prírode totiž vnímal ako komplexný celok.
Kam za kultúrou vás vezme do depozitu. Aj ten má svoje čaro
Na záver prvého septembrového vydania Kam za kultúrou vás vezmeme do Múzea rusínskej kultúry. V prešovskom SNM – Múzeum rusínskej kultúry až do 30. septembra 2024 môžete spoznať čaro depozitu na rovnomennej výstave. Výstava Čaro depozitu predstavuje vzácne artefakty materiálnej ľudovej kultúry Rusínov pochádzajúce zo zbierok SNM-Múzea rusínskej kultúry v Prešove. Cieľom je priblížiť hlavne mladým návštevníkom spôsob života Rusínov v minulosti. Pastierstvo, poľnohospodárstvo, pestovanie obilia, ľanu, jeho spracovanie, výroba odevov ale aj produkty remesiel – košikárstva, drotárstva, korytárstva, kováčstva, obuvníctva či mlynárstva si budú môcť návštevníci nielen pozrieť, ale v tvorivých ateliéroch aj vyrobiť.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
S deťmi stíhate aj tri končiace výstavy v BIBIANE
Kam za kultúrou s deťmi? Máme pre vás aj tipy na tri končiace výstavy v Medzinárodnom dome umenia pre deti – BIBIANA. Do nedele 8. septembra 2024 si môžete pozrieť dve skvelé výstavy Pod hladinou a Nebojím sa strachu. Ešte o týždeň dlhšie máme čas na návštevu výstavy Laboratórium farieb. Po 16. septembri bude BIBIANA z dôvodu inštalácie novinky pre verejnosť zatvorená. Po jej znovuotvorení nás s našimi ratolesťami pozvú na novú interaktívnu výstavu, s ktorou sa vyberieme na Cestu okolo sveta.
Inšpirovali sme vás? Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás našimi tipmi publikovanými v tomto diele rubriky Kam za kultúrou opäť inšpirovali. Tipy na septembrové výstavy a podujatia chýbať nebudú tiež. Užite si zvyšok prázdnin a sledujte aj naďalej naše stránky. Prinesieme nielen pre ďalšie inšpiratívne tipy na kultúrne podujatia, ale najmä odborné články z oblasti dejín a dejín umenia.
—
Foto: archívy múzeí, divadiel, umelcov
Zdroj: BIBIANA – Medzinárodný dom umenia pre deti, Divadlo Andreja Bagara, Divadlo Astorka Korzo ´90, Divadlo Jonáša Záborského, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, Divadlo Nová scéna, Dom umenia SF Piešťany, GOout, Katedrálny organový festival Bratislava, MCK Trnava, MG artists managment/BKIS, Národné divadlo Košice, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Ticketportal
Koláž: Mária Kleinová
Spracovali: Silvia Mária Petrovits (koncerty), Mária Kleinová (výstavy, divadlo)