Novinky

Naši a svetoví Devínčania (4): Anton Rumpelmayer je aj symbol Paríža

Naši a svetoví

Mnohí sme boli v Paríži a možno sme sa dostali aj do vychýrenej kaviarni Angelina. Do kaviarne s eleganciou starej Bratislavy a Viedne i so šarmom Paríža. Jej pravidelnými návštevníkmi boli Coco Chanel či Audrey Hepburn. Čo alebo kto spojil Devín a Bratislavu s Baden-Badenom, Frankfurtom nad Mohanom, Parížom, Provensalskom, ale aj New Yorkom, Kuwajtom, Bahrainom a Japonskom? Keďže sa blíži sviatok zamilovaných, venujeme tento článok sladkej téme.

Úžasný príbeh ponúka devínska či skôr bratislavská rodina Rumpelmayerovcov. Jeden člen tejto staviteľskej rodiny sa vydal na dráhu cukrárskeho majstra. A nie hocijakého! V seriáli Naši a svetoví Devínčania sledujeme stopy známych, dnes zabudnutých rodín z bratislavského Devína. V minulej časti sme začali rozprávanie o rode Rumpelmayer, ktorý sa stal nielen stredoeurópskym fenoménom. Jeho členovia sa svojim staviteľským umením podpísali na kolorite mnohých miest. Stavali paláce, chrámy i domy. Z ich dielní pochádzajú aj menšie architektonické pamiatky. Hoci kameňo-sochárske a staviteľské remeslo dedili z generácie na generáciu, našli sa aj výnimky. Brat dvoch významných architektov stredoeurópskeho priestoru 19. storočia, Anton Rumpelmayer, si slávu vydobyl na poli sladkého umenia.

Anton Rumpelmayer
Bratislavský rodák, Anton Rumpelmayer, odišiel s bratom do Viedne. No viac ako staviteľské umenie, mu učarovala čokoláda. Zdroj: AMB

Anton Rumpelmayer bol tiež staviteľ, ale sladkých diel

Jeho bratia – architekti Alojz a Viktor zostali verní remeslu predkov. Anton Ján (*1832, †1914) sa po odchode z Bratislavy vydal na inú dráhu. S bratom Viktorom, architektom a staviteľom paláca Euxinograd v bulharskej Sofii a viedenského Rotschildovského paláca, bol v službách Rotschildovcov. Práve ich pomocou si Anton otvoril v nemeckom Baden-Baden svoju prvú kaviareň. Tá, mimochodom, funguje dodnes.

Rumpelmayer / Baden-Baden
Prvou lastovičkou bola jeho patiséria na kolonáde v Baden-Badene. Zdroj: Flickr

Po príchode do Paríža pôsobil ako hlavný cukrár barónky Rotschildovej. Väčšinu života však bratislavský rodák prežil na Francúzskej riviére. Pracoval v podniku Viktora Sylvaina Perrimonda v Mentone. Spolu založili podnik Perrimond – Rumpelmayer a otvorili predajne v Cannes, Nice i Aix-les-Bains (dnes Avenue du Général du Gaulle 107). 

Rumpelmayer / Cannes
Rumpelmayer mal svoju prevádzku aj v Cannes. Zdroj: Ville de Cannes

Okrem prevádzok v Baden-Badene, Bad Nauheime, Frankfurte nad Mohanom a Berlíne bol Anton Rumpelmayer tiež kúpeľný a saský dvorský dodávateľ.

Rumpelmayer / Frankfurt
Rumpelmayerove podniky sa tešili obľube prominentov z radov aristokracie či umelcov. Zdroj: FB/ ichliebefrankfurt.de

V roku 1887 otvoril v savojskom meste Aix-les-Bains svoju cukráreň, ktorú neskôr prevádzkoval spolu s dcérou Máriou a sestrou taktiež Máriou. Tá za nimi prišla z dnešnej Bratislavy.  

Dezertom a pralinkám Antona Rumpelmayera neodolala ani cisárovná Sissi

Cisárovná Alžbeta
Častým hosťom Rumpelmayerovej cukrárne bola aj cisárovna Alžbeta. Zdroj: Franz Xaver Winterhalter: Cisárovná Alžbeta, 1864 / Wikimedia

Rumpelmayerovu cukráreň počas liečebného pobytu v kúpeľoch Aix-les-Bains denne navštevovala i rakúska cisárovná Alžbeta, známejšia ako Sissi. Hoci si dávala pozor na líniu, podľa denníkov dvorných dám a miestneho lekára navštevovala jeho cukráreň na dennej báze. Aby si tu s cigaretou či cigarou pochutnávala na káve a dezertoch. Práve spokojnosť cisárovnej pomohla Antonovi Rumpelmayerovi získať titul c. a k. dvorský cukrár a c. a k. dodávateľ cukrárenských výrobkov. Titul mu cisárovná Sissi udelila ústne pri jednej zo svojich návštev a vo Viedni sa všetko oficiálne doriešilo až neskôr. Anton Rumpelmayer sa tak zaradil medzi mená ako Demel, Mayer, Sacher či Sluka. 

Až prišla parížska Angelina

Francúzske podniky s dlhoročnou tradíciou patria k popredným cukrárňam a kaviarňam sveta. Antonova sladká cukrárska kariéra pokračovala rozširovaním siete  prevádzok podniku Café Rumpelmayer aj o Paríž. V roku 1903 otvoril Bratislavčan Anton Rumpelmayer spolu so synom Reném na Rue Rivoli cukráreň Rumpelmayer. René bol známy pilot a kapitán francúzskeho delostrelectva. V roku 1912 v Stuttgarte zvíťazil v najstaršej a najuznávanejšej svetovej súťaže v balónovom lietaní – o pohár Gordona Bennetta.

Parížsky podnik po smrti Antona i Reného Rumpelmayerovcov prevzala v roku 1916 Reného vdova Angelina Guillarmouová.

Café Rumpelmayer / Paríž
Parížska Café Rumpelmayer si svoj cveng udržala dodnes. Zdroj: angelina-paris.fr

Z Café Rumpelmayer sa tak stala kaviareň a cukráreň Angelina. Ešte v 60. rokoch minulého storočia ju vlastnila rodina Rumpelmayerovcov, no v súčasnosti je divíziou francúzskej spoločnosti Group Bertrand. Naďalej si zachováva svojho pôvodného ducha a je neodmysliteľnou súčasťou značky Angelina.

Rumpelmayer / Angelina / Rue de Rivoli
Tou najobľúbenejšou parížskou cukrárňou s najlepšou horúcou čokoládou a chýrnym dezertom, ktorý pomenovali po najvyššom vrchu Francúzska, je svetoznáma Angelina. Nájdete ju len kúsok od Louvru, na Rue Rivoli pri Tuilerijskom paláci. Zdroj: angelina-paris.fr

Elegancia starej Bratislavy a Viedne v štýle Belle Époque

Café Angelina aj dnes dýcha neobyčajnou atmosférou a vyžaruje osobité čaro. Štýlovo zariadený interiér a talentovaní cukrárski majstri vytvárajú jedinečné „genius loci“ podniku. Umocňuje ho aj elegantný interiér v klasickom štýle Belle Époque. Ten navrhol francúzsky architekt Édouard-Jean Niermans. Steny v zlato-žlto-krémových tónoch s freskami, biely strop popretkávaný pozlátenými prepracovanými lištami a mramorové stoly s koženými stoličkami jej dávajú tú správnu atmosféru. Snáď aj preto parížsku Angelinu zvečnili na striebornom plátne vo filme Večírek 2 (La Boum 2,1982) s herečkami Sophie Marceau a Denise Gray.

Anton Rumpelmayer hostil prominentov svetových mien

Meno podnikov a výrobkov cukrára Antona Rumpelmayera malo svoj prestížny cveng a bolo značkou kvality už v minulosti. Jeho parížska cukráreň sa preslávila bonbónmi, čokoládovými pralinkami, makrónkami, rôznymi dezertmi, sladkým pečivom a najlepšou čokoládou. Pripravujú ju podľa tradičnej receptúry z kvalitnej africkej čokolády. Ňou si jeho parížsky podnik ihneď získal prestížne postavenie. Miesto si obľúbila parížska vyššia spoločnosť a cukráreň sa stala miestom stretávok tamojšej smotánky. Chýrnej chocolat l’africain neodolala ani Coco Chanel, ktorá vždy sedávala pri tom istom stole alebo aj herečka Audrey Hepburn.

Dnes láka davy turistov

Aj dnes vám slávnu Rumpelmayerovu čokoládu naservírujú v kanvičke a pridajú k nej ešte šálku lahodnej domácej šľahačky. Chýrnym je aj jeho dezert Mont Blanc. Dominujú v ňom tri ingrediencie: smotana, šľahačka a francúzsky gaštanový krém. Krém tak trochu pripomína gaštanovohnedé klbko špagiet. Cukráreň Angelinu na Rue Rivoli navštívia davy turistov. Prichádzajú si sem opojiť zmysly cukrárenským umením. Návštevník sa musí obrniť trpezlivosťou. Skôr ako zakúsi idylickú atmosféru a ochutná slávne delikatesy podniku, musí si vystáť radu pred vstupom. Beznádejne obsadená je kaviareň v čase obeda a od tretej do piatej popoludní. Tak ako Briti majú „čaj o piatej“, tu v Paríži sa podáva špeciálne menu. Ak si chcete vychutnať slávne delikatesy a zažiť štýlovú atmosféru cukrárne bez čakania, je vhodné navštíviť ju po piatej popoludní. Podobne plno majú aj ďalšie filiálky slávnej parížskej Angeliny.

Angelina / Paríž
Na tieto dobroty sa nielen v Paríži chodí do Boutique Angelina. Zdroj: angelina-paris.fr

Nájdete ju v Louvri aj v Invalidovni

V samotnom Paríži funguje jej niekoľko pobočiek – butikov. Prvé boli pri Galérii Lafayette na Boulevard Haussmann a pri Palais des Congrès de Paris.

Rumpelmayer / Angelina / Paríž / Rue de Bac
Pobočka na Rue de Bac.
Rumpelmayer / Angelina / Lyon
Svoju pobočku má aj v Lyone.

Ďalšiu otvorili pri Petit Trianon, následne v Orleánskom pavilóne, pri Musée du Luxembourg a na Rue du Bac. Počas turistickej sezóny ju nájdete aj v parížskej Invalidovni. 

Rumpelmayerovo cukrárske umenie dobylo svet

Chýr podnikov Antona Rumpelmayera viedol k zakladaniu ďalších, ktoré sa väčšinou zakladali ako franchising. Populárnym bol podnik v Londýne na St. James´s Street, spomínaný v románe Pani Dallowayová britskej spisovateľky Virginii Woolfovej. Sláva značky bratislavského rodáka Antona Rumpelmayera sa rozšírila aj za Atlantický oceán. V roku 1930 otvorili newyorskú kaviareň Rumpelmayer v dnes už neexistujúcom hoteli St. Moritz s dizajnom v štýle Art Déco. V roku 2020 kaviareň v New Yorku opäť otvorili. Nájdete ju na 6th Avenue. 

Angelina / New York
Veľký návrat do New Yorku zažila Angelina v roku 2020. Zdroj: angelina-paris.fr

V nedávnej minulosti cukráreň Angelinu povýšil jej terajší vlastník spoločnosť Group Bertrand na medzinárodnú značku. Spoločnosť s ňou expandovala aj na Blízky a Ďaleký Východ.

Angelina / Sharjah
Aj Sharjah (UAE) má svoju Angelinu! Zdroj: angelina-paris.fr

S kúskom nielen Paríža a typickými chuťami značky Angelina sa môžete stretnúť aj v Bahraine, Quatare, Dubaji či v Japonsku.

Angelina / Qatar
Kúsok Francúzska, Bratislavy i Viedne nájdete aj v Katare. Zdroj: angelina-paris.fr

Takže, ak budete v Paríži, nezabudnite, že kúsok Viedne a Bratislavy nájdete v každej parížskej cukrárni značky Angeline. A s nostalgiou si vychutnajte nielen horúcu čokoládu a dezerty podľa receptov Antona Rumpelmayera, ale aj kúštik domova a zašlú slávu starej Bratislavy.

V najbližšej časti nášho rozprávania si povieme o prvom z jeho známych bratov – architektov.

Článok vyšiel v čiastkovej podobe v prestížnom lifestylovom magazíne High Level Magazine 05/2019 pod názvom Najlepšiu horúcu čokoládu v Paríži u Prešporčana Antona Rumpelmayera, milovali Coco Chanel i Audrey Hepburn

*** aktualizácia 2022 – 09 – 2022 (red/mk) ***

One thought on “Naši a svetoví Devínčania (4): Anton Rumpelmayer je aj symbol Paríža”

Comments are closed.

Tulipány
História Lifestyle Udalosti Výtvarné umenie

Keď boli tulipány nad zlato

Jar je tu, a to je čas tulipánov v parkoch i záhradách. Svojho času počas tzv. tulipánovej horúčky boli tulipány cennejšie než zlato. Cestu si našli do umenia i do sveta filmu. Ako to vlastne s tou tulipánovou horúčkou bolo, prezradí v článku Silvia Mária Petrovits.

Read More
Fenix 2024
Architektúra Community Culture História News PR Výtvarné umenie

Súťaž Fénix vrcholí. Rozhodnite, kto tentoraz získa ocenenie Nadácie SPP

Verejnosť môže opäť rozhodnúť, kto získa ocenenie Fénix – Cena Nadácie SPP. Hlasovanie za najkrajšiu obnovenú kultúrnu pamiatku je v plnom prúde.

Read More
Zita – cisárovná v tieni Sisi
Community Culture História Lifestyle Osobnosti Udalosti Výročia

Zita – cisárovná v tieni Sisi

Svetové média pred 35 rokmi informovali o úmrtí poslednej rakúskej cisárovnej, uhorskej a českej kráľovnej. Aká bola Zita Bourbon-Parmská?

Read More
Translate »