MFF Cannes uvedie slovenský krátky film Electra. Zástupcu máme aj v Producers on the move

MFF Cannes

V termíne od 16. do 27. mája 2023 sa koná aktuálny 76. ročník MFF Cannes. Súbežne s ním sa uskutočňuje aj filmový trh Marché du Film, kde bude slovenská kinematografia zastúpená v projekte Producers on the Move. Slovensko má svoje zastúpenie aj na MFF Cannes, a to slovenský krátky film Electra.

Na tohtoročnom MFF Cannes bude mať slovenská kinematografia svoje zastúpenie v oficiálnom programe v sekcii La Cinef, ktorá je zameraná na podporu mladej generácie. Slovensko bude reprezentovať krátky animovaný film Electra (2023) Darie Kashcheeva, na canneskom festivale bude mať svetovú premiéru.

Daria Kashcheeva sa narodila v Tadžikistane, vyštudovala Moskovské konzervatórium a Hudobnú akadémiu sestier Gnesinových v Moskve. Aktuálne študuje animáciu na FAMU v Prahe. Jej film Electra bude mať svetovú premiéru v Cannes v súťažnej sekcii La Cinef, ktorá je pre mladých tvorcov veľkou príležitosťou predstaviť svoje diela medzinárodnému publiku prestížneho festivalu. Slovenským koproducentom filmu je Juraj Krasnohorský. Hlavným animátorom je slovenský tvorca Marek Jasaň, pre ktorého bola práca na filme Darie Kashcheeva výzvou a novou skúsenosťou. „Vo filme sa kombinuje pixilácia, bábková animácia a spomalene nakrútené zábery, hovorí Jasaň. Nič podobné v takej veľkej miere som predtým nerobil. Veľkou výzvou bola najmä práca s hercami. Pri pixilácii živých ľudí totiž neplatia mnohé veci, na ktoré ste ako animátor zvyknutý.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kryštof prichádza do slovenských kín
Recenzia: Kryštof - film o viere a nádeji

Elektra - vizuálna báseň mladej režisérky v premiére na MFF Cannes

Koprodukčný krátky animovaný film Electra je divoká vizuálna báseň. Nakrútila ho mladá talentovaná režisérka Daria Kashcheeva. Tá je držiteľka študentského Oscara za film Dcéra (2019), ktorý bol na Oscara nominovaný aj v kategórii najlepší krátky animovaný film. Tento film získal aj hlavnú cenu na festivale Annecy a celkovo viac ako 90 rôznych medzinárodných cien. Vo filme Electra hlavná hrdinka zápasí so svojou minulosťou. Ako dospelá musí v sebe prijať „malú Electru“ a ponoriť sa do svojho nevedomia, prežiť súperenie s matkou o otcovu pozornosť a obnoviť svoje zmiešané city k nemu. Prechádza najbolestivejšími spomienkami, aby dala priechod svojim potláčaným pocitom. Pre svoj film Electra som sa inšpirovala psychoanalýzou a psychoterapiou. Hlavným impulzom na napísanie scenára sa stal Elektrin komplex a mýtus o Elektre,“ hovorí o svojom filme KashcheevaPreto aj štruktúra rozprávania vychádza z priebehu psychoterapeutickej liečby.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Organová interpretácia - titulka
ODPORÚČAME: Reedícia jedinečnej knihy Organová interpretácia na pultoch kníhkupectiev

Producers on the Move, ktoré sa ako jedno zo sprievodných podujatí na filmovom trhu Marché du Film teší veľkému záujmu. V projekte sa aj tento rok stretne dvadsať nádejných filmových producentov z rôznych európskych krajín. Náročný program prebieha hybridnou formou ako kombinácia online stretnutí pred festivalom a živých podujatí na festivale v Cannes.

„Dostať sa do tohto výberu je pre mňa veľká česť, lebo splniť podmienky nie je ľahké hovorí o svojom výbere do projektu Producers on the Move producent Juraj Krasnohorský.

Producers on the Move je výber dvadsiatich producentov z Európy. Každoročne sú počas festivalu Cannes prezentovaní ako nádejná nastávajúca generácia, ktorú sa oplatí sledovať,“ hovorí o svojom výbere do projektu producent Juraj Krasnohorský. Dostať sa do tohto výberu je pre mňa veľká česť, lebo splniť podmienky nie je ľahké. Bodový systém vyžaduje mať realizované filmy, medzinárodné koprodukcie, absolvované workshopy, ale navyše aj filmy v prestížnych súťažiach ako Berlín alebo Cannes. Hlavný zmysel programu vidím v tom, že v Cannes pre nás organizátori usporiadajú stretnutia s vybranými predstaviteľmi európskeho filmového priemyslu, ktorým budeme môcť exkluzívne prezentovať naše projekty.

Česko-Slovenský stánok na Marché du Film

Popri kinematografiách iných krajín bude mať na filmovom trhu Marché du Film svoj prezentačný pavilón aj Slovensko, opäť spoločne s Českou republikou. Stánok je základným miestom pre získanie informácií o slovenskej i českej audiovízii. Zároveň poskytuje priestor na pracovné stretnutia zástupcov nášho audiovizuálneho prostredia so zahraničnými producentmi, distribútormi, programovými pracovníkmi festivalov i ďalšími filmovými profesionálmi. Pri tejto príležitosti Slovenský filmový ústav (SFÚ) vydal newsletter What´s Slovak in Cannes?. Počas filmového trhu si budú môcť účastníci pozrieť aj tri slovenské filmy. Trhové projekcie budú mať filmy Svetlonoc (2022) Terezy Nvotovej, Slúžka (2022) Mariany Čengel Solčanskej a Umelohmotné nebo (2023) režisérskej dvojice Tibor Bánóczki a Sarolta Szabó.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Organizátorom prezentácie slovenskej kinematografie na Marché du Film je Slovenský filmový ústav (SFÚ) s podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky (MK SR) a Slovenská filmová agentúra (SFA) – organizačná zložka Audiovizuálneho fondu (AVF). Partnermi prezentácie sú Vinárske závody Château Topoľčianky.

TS Slovenský filmový ústav (SFÚ), www.sfu.sk

Zdroj: SFÚ

Redakciu informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ

*** Správu sme redakčne upravili ***

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »