Novinky

Juraj Jakubisko by v nedeľu oslávil 85 rokov

Juraj Jakubisko

Najlepší slovenský režisér 20. storočia Juraj Jakubisko by v nedeľu 30. apríla oslávil 85 rokov. Všetci si ešte stále zvykáme na to, že o Jurajovi Jakubiskovi už hovoríme v minulom čase. Pripomeňme si spolu túto veľkú osobnosť audiovizuálneho umenia.

Žiaľ, osud to zariadil inak a blahoželať Jurajovi Jakubiskovi k okrúhlym narodeninám už musíme do filmového neba. Nečakaná správa o maestrovej smrti z 24. februára otriasla celým Slovenskom aj susedným Českom, kde výnimočný režisér našiel svoj druhý domov. „Áno, mysleli sme si a verili sme, že Jurajko je nesmrteľný ako jeho filmy,“ uviedla krátko po manželovom pohrebe zlomená Deana Jakubisková. Práve pre ňu majú chvíle nedožitého jubilea najbolestnejšiu príchuť. Ako si na svoju životnú lásku a na fenomenálneho umelca spomína v týchto dňoch?

Manželia Jakubiskovci / natáčanie Perinbaba a dva svety
Manželia Jakubiskovci počas natáčania očakávaného pokračovania kultovej rozprávky -Perinbaba a dva svety. Zdroj: Bontonfilm

Juraj bol predovšetkým naplnený láskou, pochopením, pokojom, pokorou a neutíchajúcou energiou. Ku všetkému, aj k problémom sa staval pozitívne. Možno niekedy pôsobil na ľudí, že sa ho niečo nedotýka, ale bolo to tým, že nepresviedčal okolie o svojej pravde, nehádal sa, iba v tichosti, vo svojom vnútri pevne stál za svojou predstavou. Nikdy ju nezradil, nikdy neuhol,“ prezradila o Jurajovi Jakubiskovi jeho manželka Deana. Z jej slov cítiť lásku, obdiv a obrovský rešpekt k zosnulému manželovi, s ktorým mali aj napriek rozdielnosti pováh priam idylický vzťah. „On bol ten múdrejší a starší, pomenovával veci, ktoré som si ja vedome nechcela pripustiť. Vždy som vravievala – nehovor to nahlas, aby sa to nestalo! A karta sa obrátila. Teraz si musím veci pomenovať, pripustiť a kráčať sama vpred,“ uzatvára Deana Jakubisková.

Juraj Jakubisko - najlepší česko-slovenský režisér 20. storočia

Všetci si ešte stále zvykáme na to, že o Jurajovi Jakubiskovi už hovoríme v minulom čase. Poďme si pri príležitosti výročia jeho narodenia pripomenúť, o akú veľkú osobnosť Slovensko aj svet jeho smrťou prišli. „V Jakubiskových filmoch sa iracionálne, zázračné a rozprávkové zdá byť také prirodzené ako život sám. Nie všetci máme Jakubiskove oči, ktoré by nám umožnili vidieť to čarovné, nečakané a fantastické aj v bežnom, každodennom živote,“ nepovedal o maestrovi nikto iný ako legendárny režisér Federico Fellini. Samotného Juraja Jakubiska k tomuto talianskemu velikánovi často prirovnávali. Vďaka svojmu charakteristickému autorskému rukopisu, plnému alegórií, fantázie a vizionárskych obrazov, je tiež Jakubisko označovaný za umelca, ktorého magický realizmus znamená pre filmový svet niečo podobné ako dielo Gabriela Garcíu Márqueza pre literatúru.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Juraj Jakubisko
Odišiel slovenský Fellini - režisér Juraj Jakubisko

Juraj Jakubisko už svojím debutom Kristove roky vzbudil medzinárodnú pozornosť, ktorá sprevádzala prakticky všetky jeho nasledujúce filmy. Podľa filmových kritikov tu narábal s obrazom ako maliar, s myšlienkami ako básnik a to všetko podával v dokonale prepracovanom filmárskom štýle. Osobitý spôsob videnia sveta si udržal aj vo svojej ďalšej tvorbe.

Oceňovaný režisér oceňovaných filmov

Jakubiskovu výnimočnú filmovú kariéru však zabrzdila normalizácia. Jeho film Postav dom, zasaď strom sa po prvom medzinárodnom úspechu na festivale v Amsterdame dostal do trezoru a pre režiséra znamenal zákaz ďalšej umeleckej činnosti. Podobne smutný osud stretol aj snímku Dovidenia v pekle, priatelia, ktorej nakrúcanie stopla cenzúra a dokončená bola až v roku 1990. 

Istého zadosťučinenia sa „slovenskému Fellinimu“ dostalo po páde komunistického režimu. Jeho snímku Vtáčkovia, siroty a blázni česko-slovenskí novinári v roku 1990 ocenili ako najlepší slovenský film 60. rokov, generačný epos s názvom Tisícročná včela zase ako najlepší film 80. rokov. 

Ocenenia vôbec sú samostatnou kapitolou maestrovej kariéry – Juraj Jakubisko ich má na konte viac ako 80 z domova aj zo zahraničia. V roku 2000 získal ako prvý režisér z bývalého východného bloku Zlatú pečať v Belehrade za prínos do svetovej kinematografie. V tom istom roku sa mu dostalo uznania aj na domácej pôde, keď bol v ankete filmových novinárov a kritikov ocenený titulom Najlepší slovenský režisér 20. storočia. Juraj Jakubisko je tiež držiteľom Českého leva za celoživotný prínos do českej kinematografie a najvyšším štátnym vyznamenaním Slovenskej republiky – Pribinovým krížom.

Kam za kultúrou
Kam za kultúrou v prvý májový týždeň roka 2023?

V roku 2008 bol za svoj dlhodobý prínos do svetovej kinematografie ocenený aj Krištáľovým glóbusom na medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch, kde sa zároveň uskutočnila svetová premiéra jeho posledného filmu Bathory. Historická dráma o jednej z najznámejších ženských postáv slovenských dejín sa v roku 2009 stala najúspešnejším slovenským filmom všetkých čias.

Juraj Jakubisko bol nielen oceňovaným režisérom, ale aj výtvarníkom

Ocenenia však Juraj Jakubisko nedostával iba na poli filmu, ale aj v ďalších oblastiach kultúry. Nie je žiadnym tajomstvom, že tento výnimočný umelec bol aj nadaným výtvarníkom. Svedčí o tom napríklad cena Český lev za najlepší filmový plagát k filmu Kytice, ktorý bol úspešný nielen na domácej scéne, ale aj vo svete.

V Jakubiskových obrazoch sa prejavuje jeho renesančné videnie sveta podobne ako v jeho filmoch. Svoje výtvarné diela vystavoval po celom svete – v Paríži, Berlíne, v Taliansku, v Bratislave aj v Prahe.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Perinbaba
Giulietta Masina ožije v rozprávke Perinbaba 2

Kultová Perinbaba

Vráťme sa však k filmu. K medzinárodne najoceňovanejším a zároveň divácky najobľúbenejším snímkam Juraja Jakubiska patrí nepochybne Perinbaba, ktorá sa na Slovensku stala neoddeliteľnou súčasťou Vianoc. 

Je tak trochu symbolické, že práve pokračovaním tejto rozprávky sa maestrova režisérska kariéra uzatvorila. Magický príbeh s názvom Perinbaba a dva svety je posledným filmom, ktorý Juraj Jakubisko natočil, a diváci si vďaka nemu budú môcť pripomenúť bohatú, neutíchajúcu fantáziu a očarujúci vnútorný svet tohto veľkého režiséra aj po jeho odchode z tohto sveta. Rozprávka Perinbaba a dva svety príde do slovenských kín tento rok pred Vianocami a ostáva len veriť, že aj vďaka nej sa stane Juraj Jakubisko vo filmovom svete nesmrteľným.

TS, Bontonfilm / Jakubisko Film, www.bontonfilm.sk

Foto: archív Bontonfilm, Jakubisko Film

Zdroj: Bontonfilm

Redakciu informoval Radomír Brhlík, PR manažér, Be Well Media

*** Správu sme redakčne upravili (red). ***

Posledná aktualizácia: 2023-12-07 (oprava technickej chyby a znovu nahranie obrazových príloh – admin/terval)

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »