Giulietta Masina ožije v rozprávke Perinbaba 2

Perinbaba

Tento rok uplynulo sto rokov, čo uzrela svetlo sveta hviezda talianskej kinematografie, Giulietta Masina. Slovenským divákom je známa aj ako Perinbaba z rovnomennej kultovej rozprávky, ktorú v roku 1985 nakrútil Juraj Jakubisko. Momentálne netrpezlivo očakávame pokračovanie úspešnej rozprávky. A Perinbabka bude pri tom!

Rozprávková Perinbaba s podmanivými očami a nespochybniteľným talentom bola manželkou aj múzou slávneho talianskeho filmového režiséra Federica Felliniho. Zoznámili sa ešte počas jej štúdia univerzitného štúdia literatúry. Zahrala si v mnohých jeho filmoch. Do povedomia verejnosti sa dostala vďaka úlohe Palliny, ktorej prepožičala svoj hlas v rozhlasovom komediálnom seriáli Cico a Pallina. Autorom scenárov bol práve Federico Fellini.

Chaplin v sukni

V talianskej kinematografii vládli v tom čase sexbomby ako Sophia Loren alebo Gina Lollobrigida. S výškou meter päťdesiatosem centimetrov, váhou štyridsaťosem kilogramov a detskou tvárou s komickou mimikou to Giulietta Masina nemala ľahké. No podarilo sa jej vytvoriť niečo ako chaplinovskú verziu v sukni. Viacerí filmári ju prirovnávali k slávnemu géniovi nemej grotesky. Podobným spôsobom ako on si vedela získať divákov. Fanúšikovia milovali jej dojemnú tragikomiku.

„Vzhůru k výškam“

G. Massina
Giulietta Masina vo filme Svetlá varieté. Zdroj: Wikimedia

Medzi hereckú elitu Giuliettu Masinu vyniesli dve úlohy. Najprv to bola vojnová dráma Paisa režiséra Roberta Rosselliniho a o dva roky neskôr film Senza pieta (Bez milosrdenstva). Film Alberta Lattuada jej priniesol slávu na poli talianskeho filmu. Nasledovala úloha vo filme, ktorý bol Felliniho režijným debutom Svetlá varieté (Luci del varieta, 1950). Svojimi postavami otvorila cestu úplne novému typu ženských filmových postáv, ktoré neboli klasickou femme fatale. Možno neboli dokonale krásne, ale boli vždy veľmi ľudské. Podarilo sa jej vytvoriť celkom nový typ filmovej hrdinky. Filmy Ginger a Fred, Cabiriine noci (Le Notti di Cabiria), Cesta (La Strada) či Giulietta a duchovia (Giulietta degli spiriti), navždy zostanú zlatým písmom zapísané v histórii talianskej kinematografie.

Žala ocenenia

Film Cesta (La Strada) získal v roku 1957 Oscara a už rok predtým Giuliettu Masinu nominovali na cenu BAFTA v kategórii Najlepšia zahraničná herečka. Na rovnaké ocenenie ju nominovali aj v roku 1957 za snímku Cabiriine noci (Le Notti di Cabiria, 1957). Za postavu Cabirie získala hlavnú ženskú hereckú cenu na Medzinárodnom filmovom festivale (MFF) v Cannes. Ocenili ju aj v roku 2006, kedy sa v ankete 100 najväčších hereckých výkonov všetkých čias obsadila na 21. miesto.

Návrat k filmu po rokoch

V roku 1985 si zahrala v slovenskej rozprávke Perinbaba, do ktorej ju obsadil režisér a Felliniho obdivovateľ Juraj Jakubisko. Pre Felliniho múzu bola Perinbaba jednou z posledných filmových úloh. Keď dostala ponuku zahrať si Perinbabu, mala 64 rokov a v Taliansku už nehrala celých šestnásť rokov! Rozprávka bola pre Giuliettu Masinu veľkým návratom na strieborné plátno.

Perinbabu vytvoril Jakubisko podľa svojho scenára spolu s Ľubomírom Feldekom a na motívy rozprávky bratov Grimmovcov o pani Zime. Vo filmovom prevedení rozprávky nešetril svojou typickou rozprávačskou fantáziou. Od svetovej premiéry legendárnej Perinbaby na benátskom filmovom festivale uplynulo tento rok už neuveriteľných 36 rokov.

Perinbaba zaznamenala svetový úspech

Pôvodnú rozprávku si okrem Slovákov a Čechov zamilovali aj Taliani. Veľkej obľube sa teší aj v Nemecku. Je tradičnou rozprávkou počas vianočných sviatkov. A prezradíme, že nebude chýbať ani u nás na Slovensku tento rok. Podľa Juraja Jakubiska za medzinárodnú obľubu môže obsadenie. Kým pre Talianov je to postava Giulietty Masina, pre Nemcov je to predstaviteľ Jakubka –Tobias Hoesl.

O pokračovaní Perinbaby sa spočiatku nehovorilo

Medzičasom Giulietta Masina niekoľko rokov aktívne pracovala aj pre organizáciu UNICEF. Do úzadia sa definitívne stiahla po manželovej smrti v roku 1993. Svojho manžela prežila len o necelých päť mesiacov. Zomrela na rakovinu pľúc 23. marca 1994 v Ríme vo veku 73 rokov. Obaja sú pochovaní v spoločnej hrobke v Rimini, ktoré bolo Felliniho rodiskom. Ich hrobku ozdobil taliansky sochár Arnaldo Pomodoro s neprehliadnuteľnou skulptúrou v tvare korábu. Dodnes je miestom častých návštev domácich aj turistov.

Massina - hrob
Hrob slávnej Perinbaby, hereckej legendy Giulietty Masini na cintoríne v Rimini. Zdroj: Joern M / Wikimedia

Giulietta Masina si „zahrá“ aj v pokračovaní rozprávky

Keď pred pár rokmi ohlásil úspešný slovenský režisér Juraj Jakubisko pokračovanie rozprávky, kládla si verejnosť otázku, čo bude s hlavnou postavou Perinbaby. Giulietta Masina totiž zomrela v roku 1994. Režisér sa pre novú hereckú predstaviteľku nerozhodol. V pokračovaní rozprávky s názvom Perinbaba a dva svety vráti režisér Juraj Jakubisko vďaka technológiám Giuliettu Masini späť do jej diania. Moderné počítačové technológie vo svete filmu dokázali aspoň na obrazovke oživiť niektorých už nežijúcich hercov. Oživenie talianskej herečky pritom pramení z jednoduchého dôvodu. Giulietta Masina ako Perinbaba sa nezameniteľne zapísala do pamäte každého jedného diváka.

Perinbaba a dva svety

Perinbabu vytvoril Jakubisko podľa svojho scenára spolu s Ľubomírom Feldekom a na motívy rozprávky bratov Grimmovcov o pani Zime. Vo filmovom prevedení rozprávky nešetril svojou typickou rozprávačskou fantáziou.

Perinbaba ovláda počasie na Zemi. Snehovú búrku vyrába skákaním na obrovskej perine, víchor alebo naopak vánok ovláda kúzelným orgánom. Jej pomocníkom je chlapec Jakub, ktorého zachránila pred kmotrou Zubatou. Lenže toho to ťahá medzi smrteľníkov, ktorí síce zomierajú, ale tiež milujú. Hlavným hrdinom pokračovania je Jakubov syn. Filmová rozprávka Perinbaba 2 sa opäť odohráva v rôznych obdobiach roka a na rôznych miestach Slovenska. Hlavnú postavu v pokračovaní hrá mladý slovenský herec známy z vedľajších úloh v Kredenci, rôznych zábavných šou, či mnohých rôznych seriálových úloh a youtuber LukášFrlajs.  Viete, čo prezradil o svojej postave?

„Veľa ľudí si myslí, že keď natáčame dvojku Perinbaby, hrám Jakuba z jednotky. Ale moje postava sa menuje Lukáš a je to Jakubov syn.“

Režisér Juraj Jakubisko do filmu opäť zapojil aj mnoho ďalších zaujímavých mien. Po jeho boku sa objavia tiež Ivan Romančík, René Štúr, Dan Nekonečný, Klára Cibulová alebo Sabina Skalická predstavujúca „mladú zubatú“.

S piesňou legendárneho Mekyho Žbirku

Jakubisko vo svojich filmoch rád používa silné hudobné motívy. Hudbu k prvej Perinbabe zložil Petr Hapka. Hudba k pokračovaniu je dielom Ondřeje Soukupa a Jana Jiráska, ktorého skladby sprevádzali aj Jakubiskov film Báthory. Sprievodnú pieseň zložil i nedávno zosnulý Miro Žbirka, ktorý o svojej skladbe povedal:

“V období karantény nikto z nás nemohol cestovať a keďže som zvyknutý stále pendlovať na trase Praha-Bratislava, začalo sa mi cnieť za Slovenskom. Spomenul som si na nádherné obrázky z filmu Juraja Jakubiska Perinbaba a dva svety, ktoré mi Juraj predtým ukazoval a pýtal sa ma, či by som mu k filmu nenapísal pieseň. Tieto dve veci sa spojili a inšpirovali ma k skladbe Slovenská. Keď teraz vidím klip, ktorý Juraj zostrihal z filmových záberov, myslím si, že sa to jednoducho muselo stať.” 

Režisér Juraj Jakubisko k tomu dodáva: 

“Vo svojich filmoch vždy pracujem so silnými hudobnými motívmi. Pred 35 rokmi som v rozprávke Perinbaba stvoril vládkyňu snehu a vetra, ktorá sa stala súčasťou slovenských Vianoc. Možno aj preto zábery z nového filmu Perinbaba a dva svety Mekyho inšpirovali k tejto krásnej intímnej hudobnej spovedi. Keď som ju počul po prvýkrát, neodolal som a vytvoril k nej videoklip.”

Pre pandémiu sa postprodukčné práce na rozprávke trošku pretiahli a odkladala sa aj jej kinopremiéra. Z decembra minulého roka sa preložila na november 2021. Dočkáme sa na televíznych obrazovkách jej pokračovania už počas tohtoročných Vianoc?

Rok po požiari v digitalizačnom pracovisku Slovenského filmového ústavu (SFÚ) vstupuje Kino Lumière do finálnej fázy rekonštrukcie...
Culture Festivaly Film PR

Už dnes začína 31. MFF Febiofest Bratislava

Začína sa Medzinárodný filmový festival FEBIOFEST Bratislava. Slávnostne ho otvorí čerstvá držiteľka Českého leva Simona Peková. Divákov čaká vyše 70 snímok i bohatý sprievodný program.

Read More
Už o pár hodín štartuje 31. MFF FEBIOFEST Bratislava
Culture Festivaly Film News PR

Už o pár hodín štartuje 31. MFF Febiofest Bratislava

Už o pár hodín štartuje 31. MFF Febiofest Bratislava. Pozrite sa, čo návštevníkom zrekonštruovaného bratislavského Kina Lumière ponúkne v termíne od 13. do 19. marca 2024.

Read More
Kino Lumière
Culture Festivaly Film News PR

Marec 2024 patrí 31. ročníku MFF Febiofest Bratislava

Marec 2024 sa nesie v znamení blížiaceho sa medzinárodného filmového festivalu FEBIOFEST Bratislava. Pozrite sa, čo na festivalových návštevníkov čaká…

Read More
Translate »