Novinky

Festival v Karlových Varoch uvedie digitálne reštaurovaný film E. Grečnera Drak sa vracia

Festival v Karlových Varoch uvedie digitálne reštaurovaný film E. Grečnera Drak sa vracia

Slovenská kinematografia bude mať na tohtoročnom 57. ročníku MFF Karlove Vary mimoriadne bohaté zastúpenie. Popri viacerých súčasných dielach bude v sekcii Návraty k prameňom uvedený za osobnej účasti režiséra digitálne reštaurovaný film Eduarda Grečnera Drak sa vracia (1967). V rovnakej sekcii bude mať svetovú premiéru aj nový dokument Pravda je to najdôležitejšie (2023), ktorý o Grečnerovi nakrútil debutujúci režisér Maroš Brázda. MFF Karlove Vary sa koná od 30. júna do 8. júla.

Karlove Vary sa ponorili do festivalovej atmosféry. Ani tento rok na nej nechýba slovenské zastúpenie. Prezentáciu slovenskej kinematografie na 57. MFF Karlove Vary 2023 zabezpečuje Národné kinematografické centrum Slovenského filmového ústavu (SFÚ) a uskutoční sa za bohatej účasti slovenských tvorcov. Pri tejto príležitosti SFÚ vydal aj aktuálny newsletter What’s Slovak in Karlove Vary? 2023. Slovenská kinematografia na tohtoročnom 57. ročníku MFF Karlove Vary číta mimoriadne bohaté zastúpenie. Popri viacerých súčasných dielach má svoje miesto aj v sekcii Návraty k prameňom. Stane sa tak práve prostredníctvom filmu Drak sa vracia, ktorý festival uvedie už 6. a 8. júla 2023.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou / 27.2023
Kam za kultúrou? Top tipy pre 27. týždeň roka 2023

O láske, nenávisti a hľadaní cesty. Aj o tom je film Drak sa vracia

Film Drak sa vracia je balada o láske, nenávisti a hľadaní cesty z osamelosti. Rozpráva dramatický príbeh uzavretého a neprístupného hrnčiara Martina Lepiša, ktorého okolie považuje za pôvodcu niektorých živelných pohrôm. Na základe falošných udaní stratil ženu, dom aj slobodu. Po rokoch sa vracia do rodnej dediny, no minulosť nemožno prekonať. Priepasť, ktorá delí hrnčiara od dedinčanov, je priveľká a ani statočný čin mu nevráti dôveru a miesto v dedinskej pospolitosti. 

Eduard Grečner nakrútil film Drak sa vracia podľa rovnomennej novely Dobroslava Chrobáka, ide pritom o jeho tretí celovečerný film. Podľa rešpektovaného britského filmového kritika Petra Hamesa, ktorý sa venuje východoeurópskej i stredoeurópskej kinematografii a v minulosti na festivale v Karlových Varoch predstavil svoju publikáciu Best of Slovak Film 1921 – 1991, je Grečnerov film „prienikom moderného umenia a ľudovej kultúry a zároveň večnou baladou o podstate života“. Karlovarský festival snímku uvádza v sekcii Návraty k prameňom ako podobenstvo o pudovej ľudskej nenávisti, ktorá si neraz vyberá nevinnú obeť. Surovú scénu záchrany dobytka z horiaceho lesa charakterizuje ako ukážku majstrovstva filmového umenia.

Inzercia

Portrét Eduarda Grečnera

V sekcii Návraty k prameňom sa vo svetovej premiére premietne aj dokumentárny film Maroša Brázdu Pravda je to najdôležitejšie (2023). Prináša portrét Eduarda Grečnera ako človeka, intelektuála a nadaného filmára s dôsledne definovanými umeleckými zámermi, ktoré sa mu vinou okolností a doby nie vždy podarilo naplniť. Grečner vo filme hovorí o svojich ideových a estetických východiskách, o zmysle a poslaní umenia, o realite limitujúcej slobodu umeleckého vyjadrovania, konfliktoch s mocou aj o príkoriach, ktorým sa rozhodol čeliť bez toho, aby pristúpil na kompromis na úkor svojich postojov a vlastného svedomia. Brázda filmom o Grečnerovi debutuje, nakrútil s ním už dokument, ktorý sa stal bonusom blu-ray vydania filmu Drak sa vracia v prestížnom anglickom vydavateľstve Second Run.

Slovenská kinematografia má zastúpenie aj v hlavnej sekcii

Hlavnej súťaži karlovarského festivalu sa vo svetovej premiére predstavia dve slovenské minoritné koprodukcie. Dráma Citlivý človek (2023) zobrazuje príbeh otca a syna na ceste dystopickou krajinou, ktorú na základe oceňovaného románu Jáchyma Topola nakrútil režisér Tomáš Klein. Pútavý detektívny film Matěja Chlupáčka Úsvit (2023) sa odohráva v roku 1937 pred vojnou a ponúka empaticky ľudský prístup riešenia kontroverzného prípadu.

V súťaži Proxima, ktorá dáva priestor modernej tvorbe z celého sveta, festival vo svetovej premiére uvedie film Alberta Hospodářského Brutální vedro (2023). Ide v ňom o magicko-realistický obraz sveta s katastrofickou premisou.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Třeboňská nocturna
O necelý mesiac začína MHF Třeboňská nocturna 2023

Aj so svetovou premiérou slovenskej produkcie

Až tri filmy sú zaradené do sekcie Zvláštne uvedenie. Slovensko bude vo svetovej premiére reprezentovať kreatívny dokument Roberta Kirchhoffa Všetci ľudia budú bratia (2023) o Alexandrovi Dubčekovi. Politika predstavuje ako osobnosť, ktorá je v našej spoločnosti stále živá, ale aj nepoznaná. Dubček podľa Kirchhoffa k sebe ako magnet priťahuje prívržencov, obdivovateľov aj kritikov. Vo filme reflektuje spor absolutizmu s relativizmom, elitárstva s ľudovosťou, povojnovej doby s radosťou i socializmu s víziou.

Sekcia ponúkne aj dve slovenské minority v premiérach. Svetovú premiéru na festivale píše Hadí plyn (2023) Davida Jařaba vo svetovej premiére. Európskej premiéry sa v Karlových Varoch dočkal zase Bod obnovy (2023) Roberta Hloza.

Významne bude slovenskú kinematografiu na festivale v Karlových Varoch reprezentovať aj formálne vynaliezavý film Nablízku (2022) Moniky Mahútovej. Tá sa dostala do sekcie Prvé podanie medzi desať vybraných mladých európskych režisérov a režisérok nastupujúcej generácie. Jej absolventský film sleduje puto matky a dospievajúcej dcéry s pochopením a jemným humorom. A festival v Karlových Varoch ho uvedie dokonca vo svetovej premiére.

Vo Varoch uvedú aj animák Zuza v záhradách

V sekcii Horizonty sa predstaví celovečerný animovaný film režisérskej dvojice Tibor Bánóczki a Sarolta Szabó White Plastic Sky (2023, s predchádzajúcim názvom Umelohmotné nebo). Ten slávil svoju svetovú premiéru na Berlinale. Do sekcie Imagina zaradili aj animovaný film Electra (2023) Darie Kashcheevy, ktorý premiérovali na MFF Cannes. No a do programu Pragueshorts ve Varech sa dostal animovaný film Zuza v záhradách (2022) Lucie Sunkovej, ktorý vo svetovej premiére uviedol vlaňajší festival v Berlíne.

V programe pre filmových profesionálov bude Slovensko zastupovať viacero pripravovaných filmových projektov. Do prezentácie Works in Development – Feature Launch, ktorú karlovarský festival organizuje v spolupráci s medzinárodnou platformou MIDPOINT Institute, zaradili aj Let z Kábulu režisérky Sahray Karimi a producentky Wandy Adamík Hrycovej.

Každoročný Works in Progress ponúka prierez najnovšou filmovou produkciou krajín strednej a východnej Európy, Balkánu, bývalého Sovietskeho zväzu, západnej Ázie a severnej Afriky. Tento rok tri predstaví koprodukčné projekty. Prvými dvoma sú Redakcia Romana Bondarchuka či Ešte nie som, kým chcem byť Kláry Tasovskej. Trojicu uzatvára Tá druhá Marie-Magdaleny Kochovej. V novom programe First Cut+, vytvorenom na zvýšenie konkurencieschopnosti a predajnosti celovečerných filmov, sa predstaví pripravovaný film Zdeňka Jiráského Už ťa nemám rád.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Martin Krajčo / Hortus Artis / Kam za kultúrou
Martin Krajčo: K tvorbe Hummela mám veľmi pozitívny vzťah

TS, SFÚ, www.sfu.sk

Zdroj: SFÚ

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »