Novinky

EFA: Európske filmy i komédie v silnej zostave

EFA

Európska filmová akadémia má pred sebou ťažké rozhodovanie. Porota vybrala do jednotlivých kategórií zaujímavé snímky európskej kinematografie. Súťažia o víťazstvo EFA 2021. Teraz si bližšie predstavíme nominované snímky z prvých dvoch hlavných kategórií.

Už tradične získavajú na EFA nominácie tie najlepšie filmy európskej kinematografie za ostatný rok. Ako sme prisľúbili TU, si dnes priblížime nominované snímky z tejto dvojice. Predstavme si teda nominácie na Európsky film 2021 a Európsku komédiu 2021. Väčšina z nich získala tiež nominácie v tvorcovských kategóriách.

EFA2021 ceny

Pätica silného kalibru zabojuje o víťazstvo na EFA

V kategórii Európsky film 2021 sa o víťazstvo uchádza päť snímok. Prvou z nich je fínsko-rusko-estónsko-nemecká koprodukčná  snímka fínskeho režiséra Juho Kuosmanena COMPARTMENT NO. 6. Rozpráva príbeh mladej Fínky, ktorá v Moskve nastúpi do vlaku idúceho do arktického prístavu Murmansk. Nečakané stretnutie s ruským baníkom, dlhá cesta a spoločne zdieľané kupé č. 6 v spacom vozni prinúti jeho pasažierov čeliť pravde o svojej vlastnej túžbe po ľudskom spojení. Na Európskych oscaroch sa teší úspechu, pretože získala i nominácie v kategóriách Európsky herec 2021, Európska herečka 2021 a Výber hraných filmov 2021.

Koprodukčný film QUO VADIS, AIDA? bosnianskej režisérky Jasmily Žbanić, diváka zavedie do Bosny 11. júla 1995.  Aida je prekladateľkou OSN v malom meste Srebrenica. Keď srbská armáda prevezme mesto, jej rodina je medzi tisíckami občanov, ktorí hľadajú úkryt v tábore OSN. Ako zasvätenec do rokovaní má Aida prístup k zásadným informáciám, ktoré potrebuje interpretovať. Čo čaká jej rodinu a ľudí – záchrana alebo smrť? Aký krok by mala urobiť? Film sa okrem ceny Európsky film 2021 uchádza o víťazstvo aj v kategóriách Európska filmová cena univerzít 2021, Európsky scenárista 2021, Európska herečka, 2021 Európsky režisér 2021 a Výber hraných filmov 2021.

Na EFA súťaží aj film s ikonickým Anthonym Hopkinsom

Medzi nominovanými je aj britsko-francúzsky film THE FATHER (Otec) režiséra a scenáristu Floriana Zellera.  Príbeh sa zaoberá znepokojujúcou témou, ktorá sa však týka nás všetkých. Všetci sme u starých rodičov, rodičov alebo niekoho, kto je nám drahý, zistili prvé znepokojujúce príznaky demencie. Film zobrazuje príbeh Anthonyho, 82-ročného muža. Ten čelí strate svojho sveta, zatiaľ čo sa mu dcéra snaží pomôcť na jeho poslednej ceste. Zahral si ho fenomenálny Anthony Hopkins. Vznikol ako adaptácia dramatickej hry, ktorá sa hrala vo viac ako 35 rôznych krajinách s ohromujúcou odozvou publika. Florian Zeller ju napísal v roku 2012 pre Roberta Hirscha. Ten ju vyše troch rokov majstrovským spôsobom predvádzal na javisku. A teraz aj vo filme pozýva publikum, aby bolo svedkom skúsenosti s demenciou. Film sa taktiež uchádza aj o ceny v kategóriách Európsky režisér 2021, Európsky scenárista 2021, Európsky herec 2021 a Výber hraných filmov 2021.

Svoju nomináciu získala aj talianska snímka scenáristu a režiséra Paola Sorrentina, THE HAND OF GOD. Rozpráva príbeh o útrapách a oslobodení mladého muža v Neapole v 80. rokoch minulého storočia. Sleduje Fabietta Schisu, nešikovného talianskeho tínedžera, ktorého život a pulzujúca, excentrická rodina sú náhle hore nohami. Najprv elektrizujúcim príchodom futbalovej legendy Diega Maradonu a potom šokujúcou nehodou, pred ktorou Maradona zachráni Fabietta a zaistí mu budúcnosť. Režisér Paolo Sorrentino sa v snímke vracia do svojho rodného mesta, aby vyrozprával svoj najosobnejší príbeh, príbeh o osude a rodine, športe a kine, láske a strate. Nečudo, že snímka získala aj vstupenku do zápasu v kategóriách Európsky režisér 2021, Európsky scenárista 2021 a Výber hraných filmov 2021.

Posledným nominovaným v kategórii Európsky film 2021 je snímka TITANE (Titán) režisérky a scenáristky Julie Ducournau. Vo filme zažijeme stretnutie otca po sérii neobjasnených zločinov, kedy sa opäť stretáva so svojím desať rokov nezvestným synom. Snímka vyhrala v kategórii Európsky make-up a vlasy 2021. Zostáva však v boji o víťazstvo v bojoch Európskeho režiséra 2021, Európskeho herca i herečku 2021 či vo Výber hraných filmov 2021.

Kategória komédií prináša na EFA 2021 európsku trojicu

Prvou je NINJABABY režisérky Yngvild Sve Flikke.  Je to príbeh 23-ročnej Rakel, ktorá po nie príliš romantickom vzťahu na jednu noc zistí, že je v šiestom mesiaci tehotenstva. Nikdy netúžila byť matkou a myslí si, že je dosť ťažké postarať sa o seba, takže úloha materstva sa zdá byť nemožná. Keď si uvedomí, že nemá inú možnosť, ako dieťa nosiť až do narodenia, reaguje frustráciou, zmätenosťou a hnevom. Rakel sa musí orientovať medzi tým, čo si myslí, že je pre ňu najlepšie, a tým, čo je najlepšie pre dieťa. Je to dojímavý a zábavný film o dospievaní plný paradoxu. Film sa inšpiroval komixovým románom „Fallteknikk“ od Ingy Sætre. Sætre tiež vytvorila všetky animácie v Ninjababy.

Druhou komédiou je THE MORNING AFTER režisérky Méliane Marcaggi. Film rozpráva o 45-ročnej Louise, ktorá  otrávená manželovou neverou odchádza na víkend na Korziku. Ale po divokej noci neskrotnej vášne s mužom, ktorý skončí mŕtvy, si Louise nevedomky pomýli svoju dlhoročnú priateľku s jeho hrôzostrašnou, ale milujúcou matkou z Korziky. Ale keď sa k nej jej „svokra“ čoraz viac pripútava, Louise o sebe zisťuje viac, než si kedy myslela, že je možné… a získa pritom nepravdepodobnú rodinu. 

Poslednú nomináciu v tejto kategórii získal španielsky film THE PEOPLE UPSTAIRS režiséra Cesc Gaya. Julio a Ana sú spolu viac ako pätnásť rokov. Už sa na seba nepozerajú ani sa nedotýkajú a každodenné konflikty sa stali normou. No keď Ana pozve večer susedov, tí sa stanú podnecovateľmi aj obeťami emotívnej cunami, ktorú priniesol nezvyčajný a prekvapivý návrh. Štyria susedia tak uviaznu vo večernom excese a katarzii.

Silné zostavy nominantov na EFA 2021

Ktorá snímka bude európskym filmom a ktorá komédiou roka? Uvidíme počas slávnostného galavečera, ktoré snímky z tých dvoch kategórií ocení Akadémia palmou víťazstva. Sledovať ho môžete TU!

Už zajtra, 8. decembra si priblížime animované a dokumentárne filmy na EFA 2021.

2 thoughts on “EFA: Európske filmy i komédie v silnej zostave

Comments are closed.

Bienále animácie Bratislava spúšťa prihlasovanie filmov do medzinárodnej súťaže
Culture Film News Podujatia PR Výtvarné umenie

Bienále animácie Bratislava spúšťa prihlasovanie filmov do medzinárodnej súťaže

17. ročník medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti a mládež Bienále animácie Bratislava spustilo prihlasovanie filmov. Vieme viac…

Read More
Slovenská filmová klasika spestrí aj tieto Vianoce. Aký bude televízny program počas vianočných sviatkov? / Vianoce
Culture Eventy Film Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Slovenská filmová klasika spestrí aj tieto Vianoce. Aký bude televízny program počas vianočných sviatkov?

Slovenská filmová klasika spestrí aj tohtoročné Vianoce. Aký bude televízny program počas vianočných sviatkov? Prinášame veľký prehľad…

Read More
Traja Mušketieri Milady: českého herca Ivana Franěka pripravoval do boja s d’Artagnanom syn Milana Kňažka
Culture Film News PR

Traja Mušketieri Milady: českého herca Ivana Franěka pripravoval do boja s d’Artagnanom syn Milana Kňažka

Zaujímavosti zo zákulisia filmu Traja Mušketieri Milady: českého herca Ivana Franěka pripravoval do boja s d’Artagnanom syn Milana Kňažka.

Read More
Translate »