Európske filmové ceny sa budú streamovať

Európske filmové ceny / European Film Academy

Pandémia opäť naberá na obrátkach. Zasahuje aj do udeľovania európskych Oscarov. Aj 34. ročník Európskych filmových cien prebehne online tak, ako minulý rok.

Európska filmová akadémia odhalila v novembri osmičku víťazov, ktorí si svoje ocenenia prevezmú počas galavečera. Ten sa síce v Berlíne bude konať v pôvodne plánovanom termíne – 11. decembra 2021. Zúčastniť sa ho môžu len nominovaní a ocenení. Chýbať na ňom budú členovia akadémie, vzácni hostia, zástupcovia partnerov a médií. Z rozhodnutia vedenia vedenie Európskej filmovej akadémie bude bez obecenstva a do sveta sa bude streamovať naživo.

Nositeľov čestných cien už poznáme

Ešte v septembri sme spoznali nositeľov čestných cien: Susanne Bier, Marta Meszaros, Steve   McQueen a Maria Ekerhovd. V novembri  k ním pribudli už známi laureáti kategórií kamera, strih, výprava, kostýmy, make-up & vlasový styling, pôvodná hudba, zvukové a vizuálne efekty.  Dozviete sa o nich TU. Kto  z nominantov hlavných kategórií získa európskych Oscarov, sa ešte len dozvieme. Nateraz sú známe len ich nominácie.

Susanne Bier / EFA
Susanne Bier
Maria Ekerhovd / EFA
Maria Ekerhovd
Marta Meszaros / EFA
Marta Meszaros
Steve McQueen / EFA
Steve McQueen

Zdroj: European Film Awards 2021

Na Európske filmové ceny 2021 nominovali to najlepšie. Okrem objavov je medzi nimi aj debut.

V kategórií Európsky film 2021 nominovali päticu skvelých filmov. Sú to COMPARTMENT NO. 6 režiséra Juho Kuosmanena, QUO VADIS AIDA? režisérky Jasmily Žbanić, THE FATHER režiséra Floriana Zellera, THE HAND OF GOD  režiséra Paola  Sorrentina  a TITANE režisérky Julii Ducournau.

Do zápolenia o víťazstvo titulu Európska komédia 2021 zabojujú  NINJABABY režisérky Yngvild Sve Flikke, snímka THE MORNING AFTER režisérky Méliane Marcaggi a španielsky film THE PEOPLE UPSTAIRS režiséra Cesc Gaya.

Pestrá ponuka nominantov zapolí aj o vavrínový veniec v kategórii Európsky objav – Prix Fipresci. Sú to snímky BEGINNING gruzínskej režisérky Dey Kulumbegashvili, islandsko-švédsko-poľská koprodukcia DÝRIÐ islandského režiséra Valdimara Jóhannssona, belgická snímka PLAYGROUND  režisérky Laury Wandelovej, americko-britská snímka PROMISING YOUNG WOMAN režisérky, scenáristky a producentky Emerald Fennell  a rusko-poľsko-belgická THE WHALER BOY mladého režiséra Philippa Yuryeva. Je medzi nimi aj jeden debut. Ním je celovečerný film režisérky Ninji Thybergovej PLEASURE.

Zaujímavé dokumenty i česko-slovenský animovaný film

Pätica toho najlepšieho od európskych dokumentaristov zabojuje v kategórii dokumentárnych filmov. Porota nominovala snímku Sergeja Loznitsa BABI YAR. CONTEXT, FLEE režiséra Jonasa Pohera Rasmussena či dokument nemeckej režisérky Márii  Spethovej  MR BACHMANN AND HIS CLASS. Prebojovali sa sem aj dokument gruzínskej režisérky Salomé Jashis názvom  TAMING THE GARDEN a či snímka THE MOST BEAUTIFUL BOY IN THE WORLD dvojice švédskych režisérov Kristiny Lindström a Kristiana Petriho.

Ani tento rok nebude chýbať silná zostava bojujúca o triumf v kategórii Európsky animovaný film 2021. Máme tam zástupcu aj my a naši českí susedia. O víťazstvo sa uchádza aj animák Myši patří do nebe režisérky  a animátorky Denisy Grimmovej a Jana Bubeníčka. Okrem nich sú to aj FLEE režiséra Jonasa Poher Rasmussena, THE APE STAR režisérky Lindy Hambäck, WHERE IS ANNE FRANK izraelského režiséra, scenáristu a skladateľa filmovej hudby Ariho Folmana a film WOLFWALKERS režisérskeho tandemu Tomma Mooreho a Rossa Stewarta.

Čo by to bol za festival filmu, ak by chýbali krátkometrážne snímky. O cenu Európsky krátky film 2021 sa uchádzajú tieto krátke filmy BELLA filmovej režisérky a scenáristky Thelyia Petraki, DISPLACED režiséra a scenáristu Samira Karahodu, EASTER EGGS mladého režiséra a scenáristu Nicolasa Keppensa, IN FLOW OF WORDS od holandskej režisérky Eliany Esther Bots a MY UNCLE TUDOR moldavskej dokumentaristky Olgy Lucovnicovej.

Európske filmové ceny ocenia aj študentské práce

O Európsku filmovú cenu univerzít 2021 zabojuje štvorica nominovaných snímok. Sú to  grécko-poľsko-slovinská snímka APPLES režiséra Christosa Nikou, film FLEE režiséra Jonasa Poher Rasmussena, snímka GREAT FREEDOM režiséra Sebastiana Meisa  a film HAPPENING Audrey Diwanovej.

FLEE / EFA
Snímka FLEE je horúcim kandidátom na víťazstvo. Zdroj: European Film Awards 2021

Grécko-poľsko-slovinská snímka APPLES režiséra Christosa Nikou nás vovedie do celosvetovej pandémie, ktorá spôsobuje náhlu amnéziu.  Aris v strednom veku sa ocitá v programe obnovy, ktorá má pomôcť pacientom vybudovať si novú identitu.

Svoju nomináciu tu má aj film FLEE režiséra Jonasa Poher Rasmussena, ktorý bojuje aj v kategórii Európsky animovaný film 2021 či Európsky dokumentárny film 2021.

Film režiséra Sebastiana Meiseho získal z Berlína už dve ceny

Prvý úspech zaznamenala už snímka GREAT FREEDOM režiséra Sebastiana Meisa. Premenila nomináciu na cenu za Európsku kinematografiu 2021 i Európska pôvodná hudba 2021. Zostáva v boji o titul naj Európsky herec 2021 a  Výber hraných filmov 2021. Dej  filmu sa odohráva v povojnovom Nemecku, kde je Hans znovu a znovu väznený za to, že je homosexuál. V dôsledku platnosti paragrafu 175 je bez šance na slobodný život. Jediným stabilným vzťahom v jeho živote je  jeho dlhoročný spolubývajúci v cele Viktor, odsúdený za vraždu. To, čo začína odporom, prerastá do niečoho, čo sa nazýva láska.

Režisérka Audrey Diwan film HAPPENING, spracovala podľa autobiografického románu Annie Ernauxovej. Rozpráva o emocionálnom boji mladej ženy o prístup k nelegálnemu potratu v závode s časom. Silná a strhujúca dráma sa odohráva v spoločnosti, ktorá odsudzuje želanie a práva ženy i jej sexuálnu slobodu.

Prinášame prehľad nominovaných filmov

Každú kategóriu i nominovanú snímku si bližšie priblížime v článkoch počas tohto týždňa. Kto bude víťazom európskych Oscarov rozhodne viac než 4100-členná Európska filmová akadémia.

One thought on “Európske filmové ceny sa budú streamovať”

Comments are closed.

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »