Novinky

Laureátov 11. ročníka Slnko v sieti spoznáme 9. apríla

Slnko v sieti / Gala

Laureátov prestížnych národných filmových cien vyhlásia už po 11-ty raz. Stane sa tak v sobotu 9. apríla 2022 v historickej budove Slovenského národného divadla. Odovzdajú tiež ceny za Výnimočný prínos do audiovizuálnej kultúry a Divácku cenu. Slávnostný galavečer naživo odvysiela RTVS na Jednotke.

Prestížne národné filmové ceny Slnko v sieti sa konečne dočkajú nových laureátov 11. ročníka. Stane sa tak v sobotu, 9. aprílaHistorickej budove SND a v priamom televíznom prenose na Jednotke. Organizátorom národných filmových ocenení je Slovenská filmová a televízna akadémia, spoluorganizátormi Rozhlas a televízia Slovenska, Slovenský filmový ústav. Generálnym partnerom je Prvá stavebná sporiteľňa. Slovenská filmová a televízna akadémia si na slávnostnom večere pripomenie najlepšie slovenské filmy, ktoré vznikli za ostatné dva roky. Podujatím oslávia tiež okrúhle filmové jubileum. Pred sto rokmi totiž vznikol prvý slovenský celovečerný film Jánošík režiséra Jaroslava Siakeľa, ktorý odštartoval históriu slovenského filmu.

O 11. Slnko v sieti zápolí 29 snímok za pandemické roky

Napriek pandemickému obdobiu posledných dvoch rokov vznikali v slovenskej produkcii alebo koprodukcii hodnotné snímky. Do cien Slovenskej filmovej a televíznej akadémie sa prihlásilo 29 filmov. Z nich je 7 hraných, 15 dokumentárnych a 7 animovaných. Akadémia rozhoduje o laureátoch v hlavných kategóriách. Ocení najlepší hraný film, najlepší dokumentárny film a najlepší animovaný film. Do druhého kola hlasovania posunuli finálovú 11-tku. Ocenia však z nich len tie úplne najlepšie. Snímka Služobníci z koprodukcie RTVS získala až 12 nominácií. Oceňované filmy Cenzorka a Muž so zajačími ušami nominovali 11-krát.

Pripomeňme si nominácie na Národnú filmovú cenu Slnko v sieti za roky 2020 – 2021

V zápolení sa stretli oceňovaná snímka Cenzorka Petra Kerekesa, Muž so zajačími ušami režiséra Martina Šulíka a Služobníci Ivana Ostrochovského. Táto trojica vyslúžila svojim tvorcom aj ďalšie nominácie zhodne v kategóriách réžia, scenár, strih, zvuk a masky. Vyniesla i nominácie v hereckých kategóriách.

O cenu zabojujú dokumentárne filmy Láska pod kapotou Mira Remu, Raj na zemi Jara Vojteka či The Sailor Lucie Kašovej.

Slovenská filmová a televízna akadémia rozhoduje aj o víťazovi z trojice najlepších animovaných filmov. Sú to Bolo raz jedno more Joanny Kozuch, Cez palubu! režisérskeho tandemu Filipa Pošivača a Barbory Valeckej. Patrí k ním aj On the Hill z produkcie VŠMU a režisérskej dvojice Lukáša Ďuricu a Juraja Mäsiara.

Očakávané sú i herecké kategórie

V prípade cien Slnko v sieti sú samozrejmosťou tiež herecké kategórie. Akademici ocenia najlepší ženský a mužský herecký výkon v hlavnej a vo vedľajšej úlohe.

Na najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe nominovali Alexandru Borbély za úlohu Kataríny vo filme Muž so zajačími ušami. Dve nominácie v tejto kategórii získali dve hlavné hrdinky Kerekesovho doku-hraného filmu Cenzorka. Prvú má Marina Klimova za úlohu Lesje a druhú Irina Kirjazeva za úlohu dozorkyne Iriny.

11. Slnko v sieti / Herečky - hl. úloha

O víťazstvo za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe zabojuje trojica hercov. Sú to Noel Czuczor za postavu Fredyho vo filme Správa či Samuel Polakovič za úlohu Michala v snímke Služobníci. Svoju nomináciu v tejto kategórii získal aj Miroslav Krobot za úlohu Jozefa v snímke Muž so zajačími ušami.

11. Slnko v sieti / Herci - hl. úloha

V kategórii najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úloheCenzorka len jednu nomináciu. Získala ju Liubov Vasylyna za postavu Nadi v Kerekesovej snímke. Mužovi so zajačími ušami vyniesla táto kategória tri nominácie. Jednu dostala Zuzana Krónerová za stvárnenie Dany, Tatiana Pauhofová za úlohu Simony a Zuzana Mauréry za postavu Kataríninej matky.

Štvoricu ostrosledovaných kategórií uzatvára najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Jednu nomináciu získal za film Muž so zajačími ušami známy český herec Oldřich Kaiser za postavu Jula. Vlad Ivanov za postavu Dr. Ivana a Milan Mikulčík so Spirituálom vyslúžili snímke Služobníci dve nominácie.

Ocenia tiež najlepších tvorcov

Aj tu sa oceňujú najlepší tvorcovia. Sú to kategórie filmová réžia, filmový scenár, najlepší kameramanský výkon, filmový strih, filmový zvuk, filmová hudba, kostýmy či masky. A v každej z nich sa blýskajú najmenej tri zvučné mená a snímky. Nesie sa v znamení snímok Správa, Cenzorka, Služobníci a Muž so zajačími ušami. O najlepšiu réžiu tak zabojujú Peter Kerekes (Cenzorka), Ivan Ostrochovský (Služobníci) a Martin Šulík (Muž so zajačími ušami). Za filmový scenár nominovala porota scenáristov opäť tejto trojice filmov. Za Cenzorku sú to scenáristi Ivan Ostrochovský a Peter Kerekes. Nominovali aj scenár k Služobníkom z pera Mareka Leščáka, Rebeccy Lenkiewicz a Ivana Ostrochovského. O víťazstvo zabojujú aj scenáristi Muža so zajačími ušamiMarek Leščák a Martin Šulík.

Cenzorka a Služobníci ovládajú kameru aj strih

Cenu za najlepší kameramanský výkon môže získať Martin KollárCenzorky, Juraj Chlpík za Služobníci a Martin Žiaran za film Správa. Kategória najlepší filmový strih prináša štvoricu vyrovnaných favoritov. Za strih snímky Služobníci od Ivana Ostrochovského nominovala akadémia Jana Daňhela, Martina Malu a Maroša Šlapetu. Cenzorku v tejto kategórii zastupuje dvojica Martin PigaThomas Ernst. O víťazstvo zabojujú Marek Kráľovský za film Správa a opäť aj Marek Šulík s filmom Muž so zajačími ušami. Finálovú štvoricu známych snímok prináša aj kategória Najlepší filmový zvuk. Opäť sa v nej stretá film Správa, Cenzorka, Služobníci a Muž so zajačími ušami. Za film Správa sú to Olaf Mehl a Juraj Baláž. Ďalej je to Tobiáš Potočný s dvoma nomináciami, ako za film Cenzorka, tak aj s filmom Služobníci. Štvoricu uzatvára dvojica majstrov zvukárov Pavel Rejholec a Viktor Ekrt s filmom Muž so zajačími ušami.

Ktorá bude naj filmová hudba?

Aj v kategórii filmová hudba majú nominácie známe snímky. O triumf zápolí Lucia Chuťková s hudbou k Cenzorke či Jonatán PastirčákČiare. Trojicu nominácií filmovej hudby uzatvára skladateľská dvojica Miroslav Tóth a Cristian Lolea s hudbou k snímke Služobníci.

Nomináciu za Najlepšie kostýmy získala Katarína Štrbová Bieliková za film Správa a po dve nominácie Katarína Hollá. Jednu získala za kostýmy k filmu Služobníci a druhú spolu s Polinou Karčevou za Cenzorku. V hre o najlepšie masky je so snímkou Služobníci Lukáš Král a Michaela Kicková za film Správa. Svoju nomináciu tu má aj Muž so zajačími ušami, ktorý v tejto kategórii zastupujú maskéri Martin Jankovič a Katarína Horská.

Laureátov spoznáme v sobotu aj na televíznych obrazovkách

Laureátov 11. ročníka prestížnych filmových cien Slnko v sieti vyhlásia v sobotu 9. apríla 2022 v historickej budove SND. V priamom prenose ho odvysiela RTVS o 20:30 hod. na obrazovkách programovej stanici Jednotka. Počas večera odovzdajú aj dve špeciálne ceny: Slnko v sieti za Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre a Divácku cena Slnko v sieti. Víťaz Diváckej ceny vzíde aj z diváckej ankety. Hlasovanie prostredníctvom online formulára potrvá do 3. apríla 2022. Písali sme o tom TU.

Galavečer 11. vydania cien Slnko v sieti bude plný hviezd

Na pódiu Historickej budovy SND vystúpia významné osobnosti z oblasti slovenského filmu a kultúry. Výnimočným večerom budú sprevádzať Adela Vinczeová a Branislav „Bruno“ Ciberej. Galavečer spestrí niekoľko hudobných vystúpení, medzi nimi aj orchester pod taktovkou dirigentky Michaely Rózsa Růžičkovej.

Zdroj: SFTA, RTVS

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »