Novinky

Už dnes štartuje LVHF 2022 v znamení balkánskych inšpirácií a temperamentu

Už dnes štartuje LVHF 2022 v znamení balkánskych inšpirácií a temperamentu

V poradí už 7. ročník Lednicko-valtického hudobného festivalu (LVHF 2022) sa nezadržateľne blíži. Po minuloročnom zameraní na barok a hudbu velikána talianskeho baroka Antonia Vivaldiho, ktoré výročie sme si minulý rok pripomenuli, bude tento ročník opäť iný. Bude romantický a v duchu balkánskych inšpirácií a temperamentu. Festival pripomenie minulosť a hudobnú kultúru moravských Charvátov, ktorí sa usídlili na južnej Morave na pozvanie Liechtenstejnovcov. Festival pod záštitou ministra kultúry Martina Baxu a hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha začína už v posledný augustový piatok a rozhodne sa je na čo tešiť!

Lednicko-valtický areál zapísaný v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO sa od konca augusta až do októbra ponesie v znamení balkánskeho temperamentu. Stane sa tak prostredníctvom Lednicko-valtického hudobného festivalu (LVHF 2022). Síce svoj prológ – koncert ČechomoruMoravskými filharmonikmi má už za sebou niekoľko týždňov, ale už dnes – v piatok 26. augusta začína prológ v tematickom duchu aktuálneho ročníka, a to prehliadkou balkánskej hudby. Festival v hlavnom programe začína až v septembri a potrvá do 8. októbra 2022.

Z dedičstva moravských Charvátov

Po minulom ročníku v barokovom duchu (viac TU a TU) ten aktuálny zasvätili organizátori romantickej hudbe a južanskému temperamentu. Dramaturgia festivalu totiž pripomenie minulosť moravských Charvátov, teda potomkov Chorvátov, ktorí na južnú Moravu prišli v 16. storočí. Pri úteku pred postupujúcimi osmanskými vojskami hľadali útočište v severnejších oblastiach Habsburského súštatia. Väčšina z nich sa usadila na území dnešného Rakúska, Maďarska a Slovenska. Niekoľko stoviek rodín však na pozvanie rodu Liechtensteinovcov prišlo na južnú Moravu. Tu našli nový domov, ktorého prostredie pripomínalo ich domovinu. Nový domov obohatili o svoje kultúrne vplyvy v duchovnej kultúre, tanci, hudbe i staviteľstve.

LVHF 2022 s umelcami s balkánskou krvou

K tohtoročnej dramaturgii mám pritom veľmi osobné puto, keďže moja prababička z matkinej strany pochádzala z chorvátskeho rodu Mauričovcov. Možno práve preto je mi hudobná energia južanských krajín taká blízka. A bude mi veľkou radosťou sa o ňu s vami podeliť a sprostredkovať ju prostredníctvom špičkových umelcov z krajín bývalej Juhoslávie,“ hovorí  Jiří Partyka, riaditeľ festivalu LVHF. Na Lednicko-valtickom hudobnom festivale tento rok vystúpia interpreti, v žilách ktorých koluje „balkánska“ krv. Tešiť sa môžete na špičkových umelcov z krajín bývalej Juhoslávie – Chorvátska, Srbska, Bosny a Hercegoviny a Slovinska. A to nielen počas festivalového prológu v Hlohovci a Charvátskej Novej Vsi či klasického jesenného festivalového programu, ale i v rámci prednášok a edukácií rozšírených o školy, kde sa deti čo-to dozvedia o histórii svojich predkov.

Dora Pejačević spája festivalové koncerty

Festival tak predstaví hudobne bohatý odkaz tohto regiónu, ktorého väzby na českú a moravskú kotlinu v mnohom prekvapujú svojou intenzitou a zaujímavými historickými súvislosťami.  Energiu, ktorá sa v ich hudbe uchovala, na festivale sprostredkujú výnimoční interpreti. Návštevníkom sa tak núka unikátna možnosť spoznať hudobne bohatý odkaz regiónu. Jednotlivými koncertmi sa bude ako nitka vinúť hudba chorvátskej skladateľky Dory Pejačević z prelomu 19. a 20. storočia, ktorú s Moravou spájali priateľské vzťahy s mecenáškou umení Sidoniou Nádhernou a literátmi ako Karl Kraus či Reiner Maria Rilke.

Dlhoočakávaný koncert Čechomoru s Moravskou filharmóniou je už za nami

Hoci hlavný program začína až v piatok 26. augusta 2022, vo Valticiach sa už 24. júna zrealizoval koncert v znamení prepojenia folklóru s vážnou hudbou. Pôvodne sa mal tento koncert realizovať ešte v roku 2020, no pre pandémiu ho organizátori preložili až na jún tohto roka. Atraktívnu fúziu folklóru a klasiky sprostredkoval koncert ČechomoruMoravskou filharmóniouLenkou Dusilovou.   

Jugoprolog bude mimožanrový

Vlastný program festivalu otvorí prehliadka hudby, ktorá hýbe Balkánom. „Vystúpia balkánske dychové kapely, ktoré odštartujú jesenný festival vo forme Jugoprologu v dňoch 26. a 27. augusta 2022! Pokiaľ chcete zažiť vlnu neutíchajúcej energie, nenechajte si to ujsť,“ pozýva Jiří Partyka. Mimožánrový projekt Jugoprológ sa uskutoční už v  piatok 26. augusta  v Hlohovci a v sobotu  27. augusta v Charvátskej Novej Vsi.

Svoje umenie počas oboch dní predstaví srbský Bojan Ristic Brass Band, pomenovaný po rovnomennom kapelníkovi. Ten totiž niekoľkokrát vyhral cenu na slávnom srbskom Trumpetovom festivale v Guči. V roku 2016 sa dokonca zapísal do histórie festivalu, keď obdŕžal ceny vo všetkých hlavných kategóriách.  Z Bosny a Hercegoviny na festival príde kapela Divanhana, ktorej sa podarilo so svojim novučičkým albumom zažiariť v hudobnom rebríčku World Music Charts Europe a dlhodobo sa udržať na popredných miestach hitparády. Z Prahy príde česká kapela HarMálek Orchestr, ktorá ako prvá opakovane vystupovala na najväčšom festivale dychovej hudby na svete v srbskej Guči. Naposledy rozprúdili krv návštevníkov minulý rok  na jeho jubilejnom 60. ročníku.

LVHF 2022 prinesie atraktívne hudobné zážitky na výnimočné miesta

Bohatý koncertný program prináša aj 7. festivalový ročník. V hlavnom programe koncertov sa môžete opäť tešiť na domácich i zahraničných interpretov. Otvárací koncert 7. ročníka LVHF 2022 sa uskutoční v sobotu 26. septembra v Zámockej jazdiarni vo Valticiach pod záštitou veľvyslankyne Chorvátska v Českej republike, J. E. Ljiljany Pancirov. Program koncertu prepojí Brahmsa s dielom chorvátskej skladateľky Dory Pejačević.

Pod taktovkou Roberta Kružíka zahrá Filharmonie Bohuslava Martinů z pera Johannesa Brahmsa Koncert pre husle, violončelo a orchester a mol, op. 102  a Symfoniu fis mol, op. 41 chorvátskej skladateľky Dory Pejačević. Husľového sóla sa zhostí slovenský huslista a koncertný majster Viedenským symfonikov Dalibor Karvay a violončelového partu skvelý chorvátsky violončelista Vid Veljak.

Mikulov bude festivalový tiež

Dejiskom tohto ročníka nebude len Lednicko-valtický areál, ale aj historicky späté mesto Mikulov. Tamojší zámok a jeho Nástupní sál ovládnu chorvátski umelci. Prvým je chorvátske komorné zoskupenie Ensemble Illyrica štvorice mladých hudobníkov. Hoci sa zameriavajú na klasický hudobný repertoár nie sú im cudzie ani skladby naprieč žánrami. Hostkou večera bude chorvátska sopranistka Josipa Bainac.

Spoločne predstavia autorov zo všetkých končín Európy – Václava Tomáša Matějku, Ericha Wolfganga Korngolda, Dušana Bogdanovića či pomyselnú rezidenčnú skladateľku festivalu Doru Pejačević. Rovnako zaznie aj dielo písané priamo pre LVHF 2022 z pera Akose Banlaka.

Na Deň štátnosti sa spojí stará hudba s novou

V zámockom Kostole sv. Jakuba Staršieho v Ledniciach sa na Deň českej štátnosti – sviatok sv. Václava spojí stará a nová hudba. Predstaví sa tu české vokálne zoskupenie Cappella Mariana a belgické Goeyvaerts String Trio.

Na tomto koncerte zaznejú diela Josquina Desprez či slovinského renesančného skladateľa Jacoba Handla Galla rovnako tiež skladby súčasných autorov Arvo Pärta a Martina Smolka. Koncert je venovaný 200. výročiu narodenia zakladateľa genetiky Gregora Johanna Mendela, podľa ktorého nesie meno univerzita v Brne a jej Záhradnícka fakulta v Lednici.

Festivalová premiéra zámočku Pohansko

Vôbec po prvá raz festival ponúkne záujemcom krásu mimoriadnej hudby v oslnivom priestore zámočku Pohansko. Stane sa tak na koncerte v piatok 30. septembra podvečer. Návštevníkom sa predstaví dvojica mladých chorvátskych interpretov. Tým prvým je delikátny a vizionársky chorvátsky klavirista Aljoša Jurinić, ktorého charakterizuje ojedinelé spojenie šarmu a majstrovstva. Jurinić sa stal úspešným laureátom viacerých súťaží. Vystupoval vo významných koncertných sieňach po celom svete (Carnegie Hall, Wiener Musikverein, Tokyo Opera City Concert Hall) s poprednými svetovými orchestrami.

Duo doplní talentovaná violončelistka Latica Anić. Hru na violončelo študovala na Medzinárodnej hudobnej akadémii v Lichtenštajnsku. Taktiež sa úspešne zúčastnila niekoľkých súťaží a vystupovala v mnohých krajinách Európy ako sólistka či členka komorných zoskupení.

Na LVHF 2022 zahrajú nielen diela Dory Pejačević. Program obohatia aj diela velikánov Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina a Gabriela Faurého.

S chorvátskou hviezdou Lukom Ljubasom

Prvý októbrový deň – sobota 1.10. prinesie do Zámockej jazdiarne na zámku Lednice v znamení ďalšieho koncertu. Koncert sa koná pod záštitou Veľvyslankyne Chorvátska v ČR, J.E. Ljiljany Pancirov. Večer prináša vystúpenie trojice mladých chorvátskych hudobníkov. Trio tvorí znamenitý klavirista Aljoša Jurinić, jedinečná violončelistka Latica Anić, ktorý svoj festivalový koncert majú už pár dní predtým na zámočku Pohansko. Trio uzatvára hviezda husľového sveta a člen Viedenských filharmonikov Luka Ljubas.

Dohromady návštevníkom sprostredkujú krásu skladieb Dory Pejačević či komorných diel Gabriela Faurého, Johannesa Brahmsa či Francisa Poulenca.

Rande s Dorou Pejačević aj v Dianinom chráme

Na Rendez-vous s Dorou Pejačević pozýva aj ďalší festivalový koncert do miesta dýchajúceho intímnou atmosférou. V krásnom Dianinom chráme, tzv. Rendez-vous, sa v nedeľu 2. októbra 2022 uskutoční koncert s dielami ako Dory Pejačević, tak aj Antonína Dvořáka či Felixa Mendelssohn-Bartholdyho. Tentoraz zaznejú v podaní domáceho, ale svetoznámeho Talichovo kvarteta. Za svoju 60-ročnú históriu sa môže zoskupenie pýšiť nielen mnohými prestížnymi medzinárodnými oceneniami či dlhým zoznamom miest a festivalov, kde koncertovalo, ale najmä bohatou diskografiou. Nahrali kompletné kvartetá Felixa Mendelsohna-Bartholdyho, Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetanu a Leoša Janáčka či výber z diel Debussyho, Ravela a Šostakoviča. Uznanie dosiahli aj vďaka nahratiu hudby k dokumentu Vojtěcha Jasného o holokauste Peklo na zemi, ktorý pripravovala nadácia Stevena Spielberga.

Na LVHF 2022 sa svetovo uznávané Talichovo kvarteto predstaví so Sláčikovým kvartetom č. 6 f mol, op. 80 Felixa Mendelssohna-Bartholdyho a Kvartetnou vetou F dur, B 120 Antonína Dvořáka. Predovšetkým ale predstavia Sláčikové kvarteto C dur, op. 58 Dory Pejačević.

Ďáblův trylek

Ďalším z koncertov hlavného programu je aj koncertný večer s názvom Ďáblův trylek. Koná sa pod záštitou vešvyslankyne Lichtenštajnského kniežatstva v ČR, J. E. Maria Pia Kothbauer. Jeho dejiskom sa stane Zámocké divadlo Valtice v piatok 7. 10. 2022 večer. Barokové divadlo a interpreti barokovej hudby – to sú ingrediencie pre pravý večer v znamení baroka. Interpretom večera popri komornému zoskupeniu Barocco sempre giovane, špecializujúcemu sa na diela vrcholného baroka, bude výnimočný huslista a koncertná majster Českej filharmónie Jiří Vodička.

Spoločne predstavia  diela barokových skladateľov Pietra Antonia Locatelliho, Arcangella Corelliho a Giuseppa Tartiniho. A hoci Tartini je podľa súdu mnohých Talianom, narodil sa v slovinskom Piranu.

Záverečný galakoncert bude nielen operný

Bodkou za festivalom bude Záverečný galakoncert LVHF 2022. Uskutoční sa v sobotu 8. 10.2022 a jeho dejiskom bude Zámocka jazdiareň Valtice. Janáčkova filharmonia Ostrava pod taktovkou Marka Ivanoviće so slovinskou sopranistkou Niku Gorič a srbským barytonistom Davidom Bizicom sľubuje bohaté zážitky.

Okrem operných klasikov ako Gioacchino Rossini, Gaetano Donizetti či Georges Bizet, zaznejú aj skladby balkánskych skladateľov. V programe reprezentujú Balkán dvaja Josipovia – slovinský skladateľ Josip Ipavec a Chorvát Josip Slavenski.

Na festivale sa k slovu dostane aj história

Okrem hlavného koncertného programu pripravujú organizátori aj zaujímavý sprievodný program. V rámci neho priestor dostanú aj edukačné koncerty pre školy v regióne. Tie budú v zámockých jazdiarňach, ako vo Valticiach, tak aj v Lednici,  celkom pod „palcom“ komorného súboru Moravia Brass Bandu. V ostatnom dominujú prednášky z oblasti histórie. Prvú prednášku s názvom Příchod Charvátů na jižní Moravu  naplánovali na nedeľu 25. septembra 2022 o 14:00 hod. v Havlíčkovej vile v Břeclavi-Poštornej. Slova sa ujme historik Miroslav Geršic. Dejiskom ďalšej prednášky bude Hraničný zámoček v nedeľu 2. októbra 2022. O 13:00 hod. začína prednáška s názvom Barvy chorvatské Moravy, o ktorú sa postará Lenka Kopřivová, podpredsedníčka Združenia občanov chorvátskej národnosti v ČR.

Presný program nájdete na stránkach festivalu. Vstupenky zakúpite online ako na stránkach festivalu, tak aj na ôsmych predajných miestach. Kde presne? Dozviete sa TU.

PR článok

Zdroj: LVHF

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »