Novinky

LVHF 2021 s Vivaldim vstupuje do finále

Valtice - zámocké divadlo

Šiesty ročník jesenného sviatku hudby u našich západných susedov v znamení Antonia Vivaldiho vstupuje do svojho finále.

Nesie sa v znamení dvoch výročí. Oslavuje štvrťstoročnicu zápisu architektonických skvostov Lednicko-valtického areálu do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a 280 rokov od úmrtia talianskeho barokového hudobného génia, skladateľa Antonia Vivaldiho. Doterajší program siedmych koncertov s novodobými premiérami sme si už predstavili. Na návštevníkov čaká už len novodobá premiéra Vivaldiho opery Farnace, záverečný galakoncert a zaujímavá výstava. Samozrejmosťou bol aj ďalší bohatý sprievodný program. 

Predstaví Antonia Vivaldiho ako skladateľa opier

Do sveta opery nás zavedie festival už 15. októbra 2021 o 19,00 hodine v pôvabnom barokovom zámockom divadle Valtického zámku. A organizátori festivalu sľubujú vrcholný zážitok. Návštevníkov pozývajú do sveta talianskej barokovej opery plnej emócii. Na javisku sa rozohrá dráma lásky, boja o moc, smrti i nádeje. Antonio Vivaldi patril medzi kráľov barokovej opery. Napísal viac než štyridsať operných titulov. A my, budeme svedkami presne po 290. rokoch od prvej premiéry, novodobej českej premiéry snáď najobľúbenejšej Vivaldiho opery – Farnace. 

Valtice - zámocké divadlo
Dejiskom sa stane Valtické zámocké divadlo. Foto: lvhf.cz

Premiéra slávnej Vivaldiho opery po 290. rokoch

Príbeh odkazuje k historickej postave Farnakéša II., avšak je len voľne prerozprávaný. Svojho času sa premiéra uskutočnila počas benátskeho festivalu v roku 1727 a patrila medzi obľúbené tituly. A o tri roky na to si ju mohli vychutnať aj Pražania. Vďaka tomu, že v priebehu niekoľkých rokoch putovala z Apeninského polostrova po Európe, vzniklo celkom päť verzii libreta: benátska, pražská, mantovská, treviská a pavijská.

Antonio Vivaldi
Antonio Vivaldi. Zdroj: Wikimedia

Organizátori tohtoročného Lednicko-valtického festivalu sa však nechopili pražskej verzii. Operu Farnace uvedú podľa pavijského libreta.   Na prvý pohľad to znie prekvapivo. Pávijská verzia vznikla v roku 1731 na počesť valtického zemepána a Vivaldiho patróna, kniežaťa Jozefa Jána Adama z Liechtensteina. Zaujímavosťou tejto verzie je aj ária Gelido in ogni vena, v ktorej skladateľ použil hlavnú tému prvej vety Husľového koncertu f moll RV 297 „Zima“ z cyklu Štyroch ročných období. Opera Farnace bude mať tak svoju novodobú českú premiéru vo Valticiach presne 290 rokov od svojej premiéry v Pávii.

Vivaldiho Farnace s medzinárodným inscenačným tímom

Hudobne ju naštudoval dirigent Marek ŠtrynclRéžiu a choreografiu má na starosti britská tanečníčka a režisérka s českými koreňmi Andrea Miltnerová a jej asistentom je dramaturg festivalu Eduardo García Salas. Predstaví sa  medzinárodne uznávaný český súbor Musica Florea, známy štýlovosťou interpretácie barokovej hudobnej literatúry. Ako sólisti vystúpia maďarsky tenorista Zoltán Megyesi ako Farnace, španielska mezzosopranistka Marta Infante v úlohe Tamiri. Česká sopranistka Michaela Šrůmová stvárni Berenice a v úlohe Selindy si vypočujeme mezzosopranistku Sylvu Čmugrovú. V úlohe Gilade vystúpi domáca sopranistka Zuzana Kopřivová, ako Pompeo mezzosopranistka Kamila Mazalová a v tenorovej postave Aquilia Martin Javorský.  V tejto neobvyklej produkcii uvidíme aj tanečníkov Lenku BreedingRomanu Konrádovú a Kláru Suldovskú.

Fenomenálna štvorica koncertov Antonia Vivaldiho ukončí festival

Šiesty ročník Lednicko-valtického hudobného festivalu uzavrie v sobotu 16. októbra 2021 záverečný galakoncert. Jeho dejiskom sa stane Zámocká jazdiareň niekdajšieho Liechtensteinovského zámku vo Valticiach. Predstaví sa na ňom taliansky husľový virtuóz, dirigent, Fabio Bondi. Sprevádzať ho bude jeho súbor Europa GalanteIch spoluprácu ovenčila spoločná diskografia tvorená viac ako dvadsiatkou titulov. Mnohé získali aj vzácne ocenenia.

Na záverečnom galakoncerte spoločne uvedú v českej premiére štvoricu fenomenálnych koncertov z tzv. Collalto zbierky. Jedná sa o pätnásť skladieb, ktoré Vivaldi predal grófovi Tommasovi Vinciguerrovi z Collalta, sídliacemu na zámku v Brtnici.  Českú stopu v programe znásobí Koncert pre fagot RV 496 v podaní talianskeho fagotového mága Sergia Azzoliniho. V závere dramaturgie posledného tohtoročného festivalového koncertu nebudú chýbať ani známe predohry z Vivaldiho opier, ktoré ešte za jeho života uviedli v pražskom divadle grófa Františka Antonína Šporka. Nielen záverečný koncert, ale aj celý festival sa stane excelentnou oslavou 280. jubilea úmrtia talianskeho hudobného génia a katolíckeho duchovného Antonia Vivaldiho.

Festival ponúkol pestrý sprievodný program. Antonia Vivaldiho ukázal v inom svetle.

Sprievodný program nechýba ani na šiestom ročníku Lednicko-valtického festivalu. Trio Českého rozhlasu ponúklo 4. októbra 2021 edukačné koncerty pre školy. Voviedlo žiakov tamojších základných škôl do tajov barokovej hudby s dielami barokových skladateľov Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiho, Georga Griedricha Händela či českého barokového skladateľa Jana Dismasa Zelenku.

Nechýbali ani prednášky o Antoniovi Vivaldim ako ho nepoznáme

Nechýbala ani dvojica tematicky ladených prednášok. Prvá sa konala v nedeľu 3. októbra. Organizátori ju situovali do tzv. Hraničního zámečku. Tu prestavil muzikológ Václav Kapsa väzby Antonia Vivaldiho na krajiny svätováclavskej koruny.  Prednáška sledovala vzájomné kontakty skladateľa na českú šľachtu a jeho vplyvy  na skladateľov českého baroka či české vplyvy v tvorbe Antonia Vivaldiho.

Druhá prednáška sa konala 13. októbra 2021 vo valtickom Belvederi. Riaditeľ Talianskeho inštitútu Antonia Vivaldiho v Benátkach, Francesco Fanna, v nej približuje príbeh o paradoxne na dve storočia zabudnutom skladateľskom géniovi. K jeho postupnému znovuobjavovaniu od 20. rokov minulého storočia napomohlo náhodné objavenie Vivaldiho súkromného archívu, vďaka ktorému sa oživil záujem o jeho tvorbu. 

Hraničný zámeček
Hraničný zámeček v Lednicko-valtickom areáli. Foto: lvhf.cz

Výstava k 25. výročiu zápisu Areálu do Zoznamu UNESCO

Havlíčková vila
Havlíčková vila miestom jedinečnej výstavy. Foto: lvhf.cz

Aj po skončení bude tento mimoriadny ročník festivalu pripomínať výstava Krajina paměti/Memoryscape. Prináša výstavu fotografii Honzu Sakařa venovaných unikátnej krajinnej architektúre Lednicko-valtického areálu, ktorý tento rok oslavuje 25. výročie svojho zápisu do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Zaujímavosťou je aj technika ich vyhotovenia. Snímky vyhotovil unikátnou, stosedemdesiat rokov starou technikou nazývanou mokrý kolodiový proces. Pri nej vznikajú jedinečné čiernobiele fotografie v podobe priamych pozitívoch na kovových doskách. Jej slávnostná vernisáž sa konala už 11. októbra, no verejnosti ju sprístupnia v Havlíčkovej vile v Břeclavi-Poštornej až v sobotu 16. októbra. Tu si ju môžu pozrieť cez víkendy do 30. novembra 2021.

2 thoughts on “LVHF 2021 s Vivaldim vstupuje do finále

Comments are closed.

Bratislava pod lupou: poznáte historické fontány?
Architektúra Cestovanie Culture História News Odporúčame Reportáž Výtvarné umenie

Bratislava pod lupou: najkrajšie historické fontány

Seriál „Bratislava pod lupou“ štartuje pohľadom na historické fontány, ktoré nájdete na území MČ Bratislava-Staré Mesto. Poznáte tie najkrajšie?

Read More
Vianoce so Slovenskou filharmóniou / Rastislav Štúr / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia sa rozoznie hudbou zo strieborného plátna

Slovenská filharmónia pozýva návštevníkov už tento týždeň na mimoriadne koncerty svetoznámej filmovej hudby. Pozrite sa s nami, ktoré kúsky zaznejú,..

Read More
Divadlo Nová scéna
Divadlo News

Divadlo Nová scéna vyhlasuje konkurz do muzikálu Mojžiš

Divadlo Nová scéna hľadá talentovaných interpretov, ktorí na vysokej profesionálnej úrovni ovládajú spev, tanec a herectvo. Vyhlásil preto konkurz do spevácko-tanečnej company k pripravovanému muzikálu Mojžiš v réžii Patrika Vyskočila.

Read More
Translate »