Festival Pro musica nostra zavíta po prvýkrát do Trnavského kraja

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2022

Obľúbený festival klasickej hudby zavíta po prvýkrát do Trnavského kraja. V dňoch 6. až 12. júna 2022 sa tak uskutoční prvý ročník medzinárodného festivalu v tomto regióne Slovenska. Festival Pro musica nostra Tyrnaviensi popri inom predstaví pôsobivé historické priestory. Navracia krásu hudby do starobylých priestorov a nadväzuje na kultúrne tradície novou kapitolou.

Festival Pro musica nostra patrí k etablovaným medzinárodným hudobným festival na Slovensku. Každoročne ho organizuje Hudobné centrum s rôznymi partnermi. Koná sa v rôznych mestách na Slovensku vo vybraných historických pamiatkach jednotlivých regiónov. Doteraz sa festival realizoval v Nitrianskom, Žilinskom a Prešovskom kraji či v regióne Gemera s vlastným latinským prívlastkom. Po prvý raz sa k ním pridávajú lokality na území Trnavského samosprávneho kraja. Fanúšikovia klasickej hudby si na koncertoch môžu vychutnať hudobné výkony desiatok popredných slovenských i zahraničných umelcov. Cieľom festivalu je prezentácia klasickej hudby na špičkovej interpretačnej úrovni a sprostredkovanie jedinečného vizuálneho zážitku z priestorov historických pamiatok. Pro musica nostra prinavracia hudobný život na miesta, kde ho publikum v minulosti bežne vyhľadávalo.

Trnavská novinka - Pro musica nostra Tyrnaviensi

A prichádza aj do starobylého – niekdajšieho slobodného kráľovského mesta Trnavy. Slovenský Rím, ako mnohí Trnavu nazývajú, je mesto s bohatou intelektuálnou, kultúrnou i akademickou tradíciou. Festival si to namieri aj do okolia Trnavy.

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2022

Dejiskom festivalu Pro musica nostra Tyrnaviensi budú Divadlo Jána Palárika v Trnave, Kaštieľ vo Voderadoch, Zámok v Hlohovci, Kostol sv. Michala Archanjela v Lančári, Kostol sv. apoštolov Petra a Pavla v Cíferi-Páci, Vinárstvo Terra Parna v Suchej nad Parnou a Múzeum holokaustu v Seredi.

Predseda krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj Pavol Kalman v súvislosti s festivalom uviedol: „Trnavský kraj je krajom umenia, histórie, výletov a zážitkov. Preto som nesmierne rád, že u nás môžeme po prvýkrát privítať festival, ktorý má na Slovensku dlhoročnú tradíciu. Prvý ročník festivalu Pro musica nostra Tyrnaviensi prináša neobyčajné hudobné zážitky na neobyčajné miesta. Dáva nám tým možnosť pozrieť sa úplne novým pohľadom na veci, ktoré sa nám všetkým zdajú dobre známe. Zároveň prostredníctvom hudby ožívajú nespoznané miesta Trnavského kraja“.

Pod záštitou predsedu Trnavského samosprávneho kraja

Nad festivalom prevzal záštitu oredseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. Návštevníkom festivalu adresuje slová: „Som rád, že sa podarilo spojiť sily a vďaka erudícii Hudobného centra a spolupráci Trnavského samosprávneho kraja a Krajskej organizácie cestovného ruchu budú zrealizované koncerty klasickej hudby, na ktorých spoločne zažijeme jedinečné hudobné výkony slovenských a zahraničných umelcov v priestoroch známych ale aj tam, kde by sme ich nečakali.“

Pro musica nostra Tyrnaviensi prináša zaujímavý program

Festivalový prvý ročník v Trnavskom kraje odštartuje otvárací koncert festivalu 6. júna 2022. Uskutoční sa v Zrkadlovej sále Divadla Jána Palárika v Trnave, ktorá patrí k najnoblesnejším priestorom v celom kraji. Pred pár mesiacmi prešla rozsiahlou rekonštrukciou, aby tak znovu nadobudla pôvodný lesk.

Divadlo Jána Palárika v Trnave / Zrkadlová sála
V priestoroch Zrkadlovej sály Divadla Jána Palárika v Trnave sa uskutoční otvárací koncert festivalu Pro musica nostra Tyrnaviensi. Zdroj: DJP Trnava

Festival zaháji recitálom kanadskej sopranistky Laury Nielsen, ktorá v sprievode popredného slovenského klaviristu a pedagóga Róberta Pechanca. Laura Nielsen je absolventkou operného programu Yale University v odbore hudobnej a opernej interpretácie a absolventkou hudobných štúdií na univerzite v Západnom Ontariu. V roku 2022 sa stala víťazkou Laffontovej súťaže Metropolitnej opery.

Laura Nielsen

Spoločne uvedú program zložený z diel F. Schuberta, S. Rachmaninova, C. Debussyho, S. Barbera, R. Straussa, J. Masseneta a G. Pucciniho.

Medzi renesanciou a barokom

Druhý koncert Liutato in capriceKostole sv. Michala Archanjela v Lančári predstaví 7. júna 2022 pozoruhodné spojenie renesančnej lutny, barokovej gitary a perkusií v pestrých dielach osobitých európskych autorov. Na koncerte vystúpi vynikajúci barokový súbor Le nuove musiche, ktorý má za sebou množstvo koncertov doma i v zahraničí. Súčasťou súboru je jedinečné lutnové duo Mareka Kubáta a Richarda Závadu, ktoré prináša hudbu na historických nástrojoch od renesancie po neskorý barok. Umelci interpretujú hudbu anglickej renesancie, talianskeho a francúzskeho baroka, ako aj hudbu zo Španielska. Lutnové duo vystúpi po boku vynikajúceho českého perkusionistu Vladimíra Třebického.

Le nuove musiche

Reflexia ťažkých údelov i smrti

Dve kantáty z pera autorov J. S. Bacha (Ich habe genug) a A. Lustiga (Tanec šialených) zaznejú 8. júna v priestoroch Múzea holokaustu v Seredi. Príklady dvoch odlišných prístupov k jednej téme. Reflexia ťažkých životných údelov a smrti, ktorej sa fatálne obávame a zároveň klaniame vo forme unikátnych umeleckých výtvorov. Diktát smrti a zániku alebo posvätná bázeň a večná blaženosť? Odpovede na otázky súvisiace s témou bôľu, skepsy, utrpenia a ničoty sa pokúsi poodhaliť komorný súbor Barocco sempre giovane. Je zložený zo špičkových českých profesionálnych hudobníkov a na festivale vystúpi so sólistami Vilémom Veverkom (hoboj) a Gustávom Beláčkom (bas). Hovoreného slova sa zhostia recitátori Milan Kňažko, Vilma CibulkováVilém Udatný. Réžiu má na starosti Eva Lustigová.

Barocco sempre giovane
Barocco sempre giovane. Zdroj: Daniel Havel

Pro musica nostra Tyrnaviensi bude aj s mystikou stredoveku

Mystické hlasy byzantského a západoeurópskeho stredoveku sa budú 9. júna niesť Kostolom sv. apoštolov Petra a Pavla v obci Cífer-Pác. Tvorba byzantskej skladateľky žijúcej v 9. storočí – Kassie, H. von Bingen, A. de Bretagne a Školy Notre Dame zaznie v interpretácii vokálneho súboru VocaMe.

VocaMe

VocaMe je vokálny súbor, ktorý tvoria renomované speváčky v oblasti  interpretácie starej hudby pod vedením umeleckého vedúceho Michaela Poppa. K prvým projektom, ktoré spoločne realizovali, patria hymny byzantskej skladateľky žijúcej v 9. storočí – Kassie. Hneď po svojom vzniku získal pozvania na prestížne hudobné festivaly v Nemecku i zahraničí. Má za sebou koncerty v Kodani, Corku, Osle, Luxemburgu, Štokholme či vo Vancouvri. Zoskupenie sa predstaví v tradičnej zostave: sopranistka Anna Maria Hefele, mezzosopranistka Sigrid Hausen a slovenská altistka Petra Noskaiová.

Hudba plná zážitkov

Vinárstvo Terra Parna v Suchej nad Parnou privíta 10. júna popredné slovenské sláčikové kvarteto Mucha Quartet, ktoré uvedie hudbu B. Bartóka, L. Janáčka, A. Moyzesa a E. Suchoňa. Koncertovať bude Mucha Quartet v zložení Juraj Tomka (1. husle), Jozef Ostrolucký (2. husle), Veronika Kubešová (viola) a Pavol Mucha (violončelo). Kvarteto vystúpi v spolupráci so speváčkou a huslistkou Ivou Bittovou, ktorá patrí do skupiny najvýraznejších osobností českej alternatívnej scény. Na svojom konte má početné účinkovania na prestížnych pódiách európskych i zaoceánskych krajín.

Mucha Quartet & Iva Bittová

Návštevníci koncertu sa môžu tešiť na hudbu plnú ľudových motívov, ktorej podľahli aj tí najváženejší autori. Úpravy V. Godára v kooperácii s expresívnou Ivou Bittovou sú zárukou neopakovateľného hudobného zážitku.

Voderady s The Best of Classical Music v podaní Czech Brass

Koncert českého ansámblu Czech Brass, ktorý sa uskutoční 11. júna v Kaštieli vo Voderadoch bude prehliadkou tvorby poslucháčsky obľúbených skladateľov ako J. S. Bach, G. F. Händel, W. A. Mozart, G. Verdi, G. Bizet a ď. Czech Brass je súbor dychových nástrojov založený v roku 1991. V jeho podaní zaznievajú skladby od renesancie cez barok, klasicismus, romantizmus až k jazzu, popu, funky a filmovej hudbe. V spolupráci s Českým rozhlasom vytvára projekty nahrávok hudby, ktorú komponujú poprední súčasní autori. Na festivale vystúpi v česko-slovenskej zostave. Budú to hráči na trúbku Marek Zvolánek a Ondřej Jurčeka, hráč na tubu Karel Malimánek či trombonisti Lukáš Moťka, Stanislav Penk a Pavel Debef (basový trombón). Členom ansámblu je aj popredný slovenský trubkár Stanislav Masaryk, ktorý je vyhľadávaným sólovým i komorným hráčom.

Czech Brass

Festivalová bodka na Hlohoveckom zámku

Záverečný koncert prvého ročníka festivalu sa bude konať 12. júna. Bude patriť poľskému komornému súboru Starck Compagnay. Zoskupenie vystúpi v zložení Tomasz Ślusarczyk, Michal Tyrański (trúbka), Zbigniew Pilch (husle), Radosław Kamieniarz (husle), Dymitr Olszewski (viola), Bartosz Kokosza (violončelo) a Marek Toporowski (čembalo). Na Zámku v Hlohovci si publikum vypočuje tvorbu P. J. Vejvanovnského, H. I. F. von Bibera, P. J. Rittlera a ď. Komorný súbor Starck Compagnay nadväzuje na štyristoročnú tradíciu Jasnohorského telesa Trębaczy, najstaršieho známeho súboru svojho druhu v krajine. Snahou súboru je interpretácia starej hudby na historických hudobných nástrojoch (reprezentačnej, svetskej i sakrálnej), s ťažiskom na jej zaradenie do kontextu historického i liturgického. Hudobníci sa ponárajú do neznámych vôd málo interpretovaných diel, ktoré im kladú často vysoké nároky.

Zdroj: Hudobné centrum

3 thoughts on “Festival Pro musica nostra zavíta po prvýkrát do Trnavského kraja

Comments are closed.

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »