Novinky

Allegretto Žilina 2023 ocenil mladých interpretov

Allegretto Žilina 2023 ceny

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina zavŕšil v sobotu 29.4.2023 l svoj 32. ročník. Je čas na malé ohliadnutie sa. Aj v tomto roku ocenil mladých, mimoriadne nadaných interpretov. Ktorí sú to tentoraz?

Sobotný orchestrálny koncert slávnostne ukončil 32. ročník festivalu klasickej hudby Allegretto Žilina, ktorý sa konal v dňoch od 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra.  Tento rok ho navštívilo takmer 2000 návštevníkov. Počas šiestich koncertných večerov sa na festivale predstavilo tak, ako sme avizovali, dvanásť interpretov zo siedmich krajín (Francúzsko, Dánsko, Česká republika, Nemecko, Poľsko, Veľká Británia a Slovensko). 

Marek Kozák / Festival Allegretto Žilina 2023
Vystúpenie českého klaviristu Mareka Kozáka počas festivalového koncertu zachytil svojím fotoobjektívom Roderik Kučavík.

Z hosťujúcich ansámblov privítali organizátori i publikum štvoricu telies, ktorej dominovali popredné domáce orchestre. Boli to Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Slovenský mládežnícky orchester, Štátna filharmónia Košice a domáci Štátny komorný orchester Žilina. Mená tohtoročných laureátov už poznáme tiež. Svoju cenu udelilo opäť festivalové publikum i primátor hosťujúceho mesta Žiliny. A samozrejme, nemohla chýbať ani prestížna hlavná cena festivalu Allegretto Žilina.

Weronika J. Dziadek / Allegretto Žilina 2023
Weronika J. Dziadek počas koncertného vystúpenia na Allegretto Žilina 2023. Foto: Roderik Kučavík

Vynikajúce interpretky a interpreti, skvelé výkony, atraktívny program. Aj to priniesol festival Allegretto Žilina 2023. No nielen to. Ktorý interpret si odniesol hlavnú cenu tento rok? Kto očaril publikum a kto primátora? TOTO sú ONI tohtoroční laureáti!

A teraz sa spoločne pozrime na konkrétnych laureátov. Cenu publika získal český klavirista Marek Kozák, ktorý bol, ako sme vás informovali, sólistom štvrtkového koncertu Filharmonie Bohuslava Martinů (27. 4. 2023) pod taktovkou Roberta Kružíka.

Marek Kozák / Allegretto Žilina 2023
Český klavirista Marek Kozák sa stal miláčikom publika. Foto: Roderik Kučavík

Fenomenálna poľská violistka Weronika Józefina Dziadek získala Cenu primátora mesta Žilina pre najmladšieho účastníka festivalu, ktorú jej odovzdal viceprimátor Ján Ničík na koncerte Slovenského mládežníckeho orchestra v piatok 28. 4.2023.

Weronika J. Dziadek / Allegretto Žilina 2023 / ocenenie
Weronika J. Dziadek bola jednou z ocenených na Allegretto Žilina 2023. Foto: Roderik Kučavík

Hlavnú Cenu festivalu Allegretto Žilina získala brilantná francúzska fagotistka, Sophie Dervaux, ktorá spolu s francúzskym klaviristom Sélimom Mazarim uviedla príťažlivý program, v ktorom zazneli aj skladby z ich spoločného debutového albumu Impressions na koncerte v stredu (26. 4.).

Sophie Dervaux & Sélim Mazari
Sophie Dervaux & Sélim Mazari zahrali aj kúsky zo svojho, kritikou vysoko hodnoteného albumu. Foto: Roderik Kučavík

Vďaka tomuto oceneniu sa mladá umelkyňa predstaví žilinskému publiku aj budúci rok v apríli. Budúci, 33. ročník festivalu stredoeurópskeho koncertného umenia sa uskutoční v dňoch 22. – 27. 4. 2024.

Sophie Dervaux / Allegretto Žilina
Sophie Dervaux počas koncertného večera. Foto: Roderik Kučavík

Laureátom srdečne gratulujeme.

 

TS, Allegretto Žilina, www.allegretto.sk

Foto: Roderik Kučavík

Zdroj: Hudobné centrum

Redakciu informovala a fotografie poskytla Magdaléna Stýblová, Hudobné centrum

Správu sme redakčne upravili.

Posledná aktualizácia: 2023-05-08 (red) ***

Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia privíta Juraja Valčuhu. Uvedú Mahlerovu tretiu symfóniu

Slovenská filharmónia privíta vzácneho hosťa – svetovo uznávaného dirigenta Juraja Valčuhu. Spolu so sólistkou Ester Pavlů i ďalšími účinkujúcimi uvedú Mahlerovú Tretiu symfóniu.

Read More
Translate »