Novinky

Allegretto Žilina 2023 ocenil mladých interpretov

Allegretto Žilina 2023 ceny

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina zavŕšil v sobotu 29.4.2023 l svoj 32. ročník. Je čas na malé ohliadnutie sa. Aj v tomto roku ocenil mladých, mimoriadne nadaných interpretov. Ktorí sú to tentoraz?

Sobotný orchestrálny koncert slávnostne ukončil 32. ročník festivalu klasickej hudby Allegretto Žilina, ktorý sa konal v dňoch od 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra.  Tento rok ho navštívilo takmer 2000 návštevníkov. Počas šiestich koncertných večerov sa na festivale predstavilo tak, ako sme avizovali, dvanásť interpretov zo siedmich krajín (Francúzsko, Dánsko, Česká republika, Nemecko, Poľsko, Veľká Británia a Slovensko). 

Marek Kozák / Festival Allegretto Žilina 2023
Vystúpenie českého klaviristu Mareka Kozáka počas festivalového koncertu zachytil svojím fotoobjektívom Roderik Kučavík.

Z hosťujúcich ansámblov privítali organizátori i publikum štvoricu telies, ktorej dominovali popredné domáce orchestre. Boli to Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Slovenský mládežnícky orchester, Štátna filharmónia Košice a domáci Štátny komorný orchester Žilina. Mená tohtoročných laureátov už poznáme tiež. Svoju cenu udelilo opäť festivalové publikum i primátor hosťujúceho mesta Žiliny. A samozrejme, nemohla chýbať ani prestížna hlavná cena festivalu Allegretto Žilina.

Weronika J. Dziadek / Allegretto Žilina 2023
Weronika J. Dziadek počas koncertného vystúpenia na Allegretto Žilina 2023. Foto: Roderik Kučavík

Vynikajúce interpretky a interpreti, skvelé výkony, atraktívny program. Aj to priniesol festival Allegretto Žilina 2023. No nielen to. Ktorý interpret si odniesol hlavnú cenu tento rok? Kto očaril publikum a kto primátora? TOTO sú ONI tohtoroční laureáti!

A teraz sa spoločne pozrime na konkrétnych laureátov. Cenu publika získal český klavirista Marek Kozák, ktorý bol, ako sme vás informovali, sólistom štvrtkového koncertu Filharmonie Bohuslava Martinů (27. 4. 2023) pod taktovkou Roberta Kružíka.

Marek Kozák / Allegretto Žilina 2023
Český klavirista Marek Kozák sa stal miláčikom publika. Foto: Roderik Kučavík

Fenomenálna poľská violistka Weronika Józefina Dziadek získala Cenu primátora mesta Žilina pre najmladšieho účastníka festivalu, ktorú jej odovzdal viceprimátor Ján Ničík na koncerte Slovenského mládežníckeho orchestra v piatok 28. 4.2023.

Weronika J. Dziadek / Allegretto Žilina 2023 / ocenenie
Weronika J. Dziadek bola jednou z ocenených na Allegretto Žilina 2023. Foto: Roderik Kučavík

Hlavnú Cenu festivalu Allegretto Žilina získala brilantná francúzska fagotistka, Sophie Dervaux, ktorá spolu s francúzskym klaviristom Sélimom Mazarim uviedla príťažlivý program, v ktorom zazneli aj skladby z ich spoločného debutového albumu Impressions na koncerte v stredu (26. 4.).

Sophie Dervaux & Sélim Mazari
Sophie Dervaux & Sélim Mazari zahrali aj kúsky zo svojho, kritikou vysoko hodnoteného albumu. Foto: Roderik Kučavík

Vďaka tomuto oceneniu sa mladá umelkyňa predstaví žilinskému publiku aj budúci rok v apríli. Budúci, 33. ročník festivalu stredoeurópskeho koncertného umenia sa uskutoční v dňoch 22. – 27. 4. 2024.

Sophie Dervaux / Allegretto Žilina
Sophie Dervaux počas koncertného večera. Foto: Roderik Kučavík

Laureátom srdečne gratulujeme.

 

TS, Allegretto Žilina, www.allegretto.sk

Foto: Roderik Kučavík

Zdroj: Hudobné centrum

Redakciu informovala a fotografie poskytla Magdaléna Stýblová, Hudobné centrum

Správu sme redakčne upravili.

Posledná aktualizácia: 2023-05-08 (red) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »