Do Košíc prichádza výnimočná Tosca

Prichádza Tosca s výnimočným obsadením a jedinečnými kostýmami aj scénou

Nielen strhujúce melódie jednej z najslávnejších svetových opier Giacoma Pucciniho TOSCA zaznejú počas osláv 75. výročia vzniku Národného divadla v Košiciach. Opera Štátneho divadla Košice uvedie novú inscenáciu slávnej opery v hudobnom naštudovaní šéfdirigenta Petra Valentoviča a réžii Antona Korenčiho v dvoch premiérach – v utorok 10. mája a vo štvrtok 12. mája.

Diváci sa môžu tešiť na výnimočné sólistické obsadenie, zaujímavé kostýmy známeho slovenského módneho návrhára Borisa Hanečku či monumentálny obraz dramatickej čiernej oblohy zo série “Clouds”, ktorý špeciálne pre novú košickú TOSCU vytvorila úspešná slovenská výtvarníčka Lucia Tallová.

Štátne divadlo Košice slávi 75. výročie s premiérami

Tosca v prvej premiére s arménskou sopranistkou

V prvej premiére, v utorok 10. mája, sa v titulnej postave Florie Toscy predstaví hosťujúca arménska sopranistka Karine Babajanyan, ktorá prichádza do Košíc z milánskej La Scaly, kde práve skúša novú premiérovu produkciu od Igora Stravinského Les noces. Sólistka popredných európskych operných domov a nová Tosca Viedenskej štátnej opery, ktorá túto rolu s veľkým úspechom stvárnila v roku 2019 po boku svetoznámeho tenoristu Piotra Beczału hovorí o svojej Tosce: „Interpretácia Florie Toscy zostáva pre mňa hádankou aj po mnohých predstaveniach a deviatich rozličných produkciách. Zakaždým opätovne, tak ako po prvýkrát, skúmam stav jej duše a to, čo ju doženie až k vyhrotenému koncu druhého dejstva – k vražde Scarpiu a k finále – jej samovražde. Samozrejme vieme, že Tosca je láskyplná žena a predovšetkým diva! Všetky speváčky preto snívajú o tom, že si túto rolu jedného dňa zaspievajú. Pre mňa je dôležité ukázať divákovi jej druhú stránku – pravdivú, ľudskú a milujúcu Toscu!“ 

Maliarom Cavaradossim bude tenorista Michal Lehotský

Postavu Cavaradossiho bude po jej boku na doskách svojho „materského“ divadla spievať známy slovenský tenorista Michal Lehotský. „Ako charakteristický pre neho vnímam jeho mocný entuziazmus, silu a nezlomnú vôľu žiť vlastný pravdivý život aj so všetkými rizikami. Tosca je Pucciniho majstrovské dielo. Plné farieb, vášne, zvratov. Je mi veľkým potešením byť pri našej novej košickej Tosce. Bude iná neokázalou, trochu abstraktnou scénou, do ktorej vstupujú účinkujúci v krásnych kostýmoch s historickými líniami. Našou ambíciou je stvárniť pravdivo ľudské vášne, túžby, osudy v rámci Pucciniho prekrásnej hudby!“ hovorí Michal Lehotský.

Tosca / ŠDKE

V znamení domácich sólistov bude druhá premiéra

Druhá premiéra, vo štvrtok 12. mája, bude v rámci obsadenia patriť domácim sólistom, Tatiane Paľovčíkovej PaládiovejJaroslavovi Dvorskému.Toscu vnímam ako elegantnú dámu navonok, ale vo vnútri je to hravé dievča. Žena, ktorá miluje život a všetko robí naplno, teda aj miluje. No zároveň ju vnímam aj ako ženu, ktorú zlomili, ponížili až tak, že bola nútená spáchať vraždu,“ približuje svoje vnímanie hlavnej hrdinky Tatia Paľovčíková Paládiová. Podľa Jaroslava Dvorského je postava Mária Cavaradossiho jednou z vysnených postáv každého tenora. „Pre mňa určite. Pucciniho Tosca je v prvom rade plná nádhernej hudby s vydareným libretom. Je plná lásky, túžob, ale aj podlosti a utrpenia. Mário predstavuje šťastného, zamilovaného maliara so zmyslom pre spravodlivosť. Pre ňu je ochotný obetovať aj svoj život. Puccini geniálne všetky tieto vlastnosti dokázal vyjadriť vo svojej hudbe a preto je jeho opera taká príťažlivá,“ hovorí Jaroslav Dvorský.

Tosca / ŠDKE

Zloducha Scarpiu alternujú domáci

Postavu šéfa polície Scarpiu alternujú Marek Gurbaľ a Marián Lukáč. V ďalších postavách uvidia diváci Michala Onufera, Martina Kovácsa, Martina Gurbaľa, Maksyma Kutsenka, Antona Baculíka, Lászlóa Havasiho a Daniela Karasa. Spoluúčinkuje v nej aj Detské operné štúdio ŠDKE pod vedením Igora Dohoviča.

Namiesto radosti z umenia, Mihály Podkopájev musí brániť svoju vlasť

„Napriek početným zdravotným indispozíciám a vrcholu omikronovej vlny v strede februára 2022 sa nám podarilo pred štátom povoleným „poloplným“ hľadiskom uviesť dve generálne skúšky Toscy s veľkým úspechom. Nikto vtedy netušil, ako sa svet zmení a ako vojna zasiahne aj umenie. Je nám veľmi ľúto, že náš pôvodný „Kostolník“, ukrajinský spevák Mihály Podkopájev, namiesto radosti z umenia musí teraz brániť, tak ako desaťtisíce Ukrajincov a Ukrajiniek, svoju rodnú krajinu Ukrajinu na hraniciach. Súcitíme s rodinami našich ukrajinských hudobníkov a s umelcami, ktorí museli vymeniť slobodu, umeleckú tvorbu a silu umenia za zbrane. Dúfame, že táto tragická vojna skončí čoskoro bez ďalších zbytočných ľudských tragédií a divadlá na celom svete budú môcť opäť dať domov spevákom a umelcom z Ukrajiny,“  zdôrazňuje riaditeľ Opery ŠDKE, Roland Khern Tóth.

Šiesty návrat k evergreenu v ŠDKE

Nová košická Tosca je šiestym návratom titulu na javisko Štátneho divadla Košice. Rozpráva príbehu o slávnej i krehkej speváčke Tosce, vášnivom maliarovi Cavaradossim a sadistickom šéfovi polície Scarpiovi. Opera ŠDKE ju naštudovala počas prísnych pandemických opatrení. Divákom ju prvýkrát ukázala na verejných generálkach v prvej polovici februára tohto roka.

Zdroj: Svjatoslav Dohovič, web editor a PR ŠDKE

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2022
Hudba News Odporúčame

Jún v znamení Pro Musica Nostra už aj v Trnave

Festival Pro musica nostra sa blíži! Prináša 22 koncertov vynikajúcej, predovšetkým komornej hudby, ktorá má svojou intimitou silu rozozvučať nádherné historické pamiatky regiónov. Už v júni zavíta do troch regiónov Slovenska. Začne v Trnavskom kraji, presunie sa do Žilinského a svoju púť v druhej polovici mesiaca zavŕši v Prešovskom kraji. Medzinárodný hudobný festival Pro musica […]

Read More
Nová dráma/New Drama 2022
Divadlo News

Víťazi festivalu Nová dráma sú známi

Festival súčasnej drámy Nová dráma/New Drama 2022 prebiehal minulý týždeň v bratislavských divadlách. Poukázal pritom na nové prúdy a tendencie. Hlavný program dopĺňalo niekoľko sprievodných podujatí – vrátane tradičnej súťaže Dráma. Tá už pozná svojich víťazov. Počas víkendu ocenili šesť inscenácií a ďalších víťazov súťaže DRÁMA 2021. Festival súčasnej drámy Nová dráma/New Drama 2022 prebiehal […]

Read More
Tipy na výstavy: čo vidieť do konca mája 2022 / Kam na výstavu?
História News Odporúčame Výtvarné umenie

Tipy na výstavy: čo vidieť do konca mája

Máme pre vás aj zopár tipov na výstavy. Nuž, aby sme odľahčili článok s tipmi na koncertné a divadelné podujatia, rozhodli sme sa, že tie výstavné vám tento raz ponúkneme v samostatnom článku. To, ktoré divadelné predstavenia za návštevu stoja a skvelé tipy na koncertné podujatia rôznych žánrov a divadelné predstavenia v posledný májový týždeň […]

Read More
Translate »