Novinky

Vyberáme: Kam za kultúrou (9. – 15. máj 2022)

Kam za kultúrou od 9. do 15. mája 2022

Prichádza nový týždeň a aj naše tipy na zaujímavé kultúrne podujatia v rôznych regiónoch Slovenska. Na svoje si teraz prídu priaznivci divadla, hudby, múzeí a galérií. Tak kam v týždni od 9. - 15. mája 2022?

Mnohé aktivity pokračujú, iné ešte len začínajú a ďalšie pomaly končia. V týždni od 9. do 15. mája 2022 sa môžeme tešiť aj na dvojicu zaujímavých pamätných dní. Už pondelok, 9. mája 2022 si Európa pripomína Európsky deň opery. A preto začíname výberom divadelných podujatí.

Do divadla?

A začneme na východnom Slovensku. Štátne divadlo Košice prináša v deň opery (pondelok 9. mája) oceňovanú produkciu opery Gaetana Donizettiho ROBERTO DEVEREUX. V hlavnej úlohe sa predstaví laureátka festivalovej Ceny festivalu Opera 2022, sopranistka Eva Bodorová (ako sme písali TU). Ostatné operné domy na Slovensku sa k oslave tohto dňa operným predstavením nepridávajú.

Druhý májový týždeň je tiež týždňom premiér dvoch nádherných titulov. Realizujú sa v rámci osláv 75. výročia Štátneho divadla Košice (ako o tom informujeme TU). Prvou premiérou je opera TOSCA, na ktorú sa môžete tešiť už v utorok.

Tosca / ŠDKE

Streda patrí novému baletu Andreja Petroviča na hudbu Vladislava ŠarišskéhoEXTÁZA / OBRAZY O NEJ.

Štátna opera oslávi samostatnosť baletu koncertným defilé i lásku operným evergreenom

V Banskobystrickej Štátnej opere sa môžete tešiť na jedinečné TANEČNÉHO DEFILÉ. Je prvým koncertom po zmene štatútu Baletu Štátnej opery na samostatný súbor. Ide tiež o prvý koncert, v ktorom hlavnú dramaturgickú líniu programu nesú tanečníci. Už nie sú len doplňujúcim bodom programu, ale jeho hlavnými protagonistami. Prináša výber z najlepších tanečných predstavení, ktoré doteraz mali alebo majú v repertoári. Diváci môžu vidieť ukážky z inscenácií ako Gypsy roots, Romeo a Júlia, Carmen či Edith Piaf. Pomôcť im tento raz prídu spevácki kolegovia.

Romantická opera s tragickým zakončením je nádherne vyrozprávaným príbehom lásky. Dodnes oslovuje divákov na celom svete. V hudobnom naštudovaní Lorenza Tazzieriho a réžii Dany Dinkovej prichádza Verdiho LA TRAVIATA v repríze 12. mája 2022. Trojicu hlavných postáv stvárnia Katarína Procházková, Dušan Šimo a Šimon Svitok.

Trnava s premiérou hudobnej komédie

Už tento týždeň uvedie Divadlo Jána Palárika v Trnave ďalšiu premiéru aktuálnej sezóny. Stane sa tak  v piatok 13. mája. Briskná komédia renomovaného režiséra a dramatika Martina Čičváka nás zavedie do skúšobne rodiacej sa kapely. Jej členovia musia čeliť mnohým nemalým problémom – zhodnúť sa, aký žáner vlastne hrajú, o čom majú spievať, ak chcú byť občiansky angažovaní, ako zachrániť svet, ktorý pomaly ale isto speje k svojmu finále a ako zachrániť narodeninovú oslavu, na ktorej chýba torta. V prvom rade netreba strácať duchaplnosť, cynizmus a nádej, že už nič horšie sa nemôže stať. Pripravte sa na divokú hudobnú šou, ktorá útočí na hranice korektnosti… Aj o tom je hudobná komédia FINÁLE SVETA.

Divadlo Nová scéna s ďalšou premiérou

Divadlo Nová scéna uvádza 10. a 12. mája 2022 ďalší premiérový titul TISÍCDEVÄŤSTO. Komorná hra o legendárnom pianistovi vás unesie strhujúcou hudbou i nezabudnuteľným príbehom mimoriadneho človeka. Je prvým projektom novej dramaturgickej línie Novej scény, v ktorej chce divadlo predstaviť nové talenty. Vďaka nej spoznáte mladého, no už renomovaného režiséra Matúša Bachynca a tiež mimoriadne talentovaného mladého herca Jána Cibulu.

Tisícdeväťsto / Divadlo Nová scéna

Milovníkov muzikálu potešia repertoárové stálice Divadla Nová scéna. Svetoví BEDÁRI, IAGO i MAMMA MIA!.

SND myslí aj na deti

Bratislavčanom tento týždeň pripravilo „výživný“ program aj SND. Rodičov s deťúrencami iste poteší 11. 5. 2022 dopoludňajšie predstavenie detského baletu NARODIL SA CHROBÁČIK.

Narodil sa chrobáčik / SND / MDD / Kam za kultúrou
Narodil sa chrobáčik. Obraz 1. dejstva. Foto: Juraj Žilinčár / SND

Na deťúrence myslí aj činoherný súbor SND. Nedeľa 15. mája patrí rozprávkovému príbehu. Rozpráva o tom AKO SA STAL LOMIDREVO KRÁĽOM. Je to vtipný, dobrodružný, humorný aj dojímavý príbeh obyčajného slovenského mládenca s obrovskou silou a šľachetným srdcom. Viac ale neprezradíme.

Operne v starovekom Egypte či s bosorkami dramatika Millera

Pozvánkou do Egypta je Verdiho opera AIDA v SND. Opera vznikla na objednávku k slávnostnému ceremoniálu a mala odznieť pri otváraní Suezského prieplavu. I keď sa jej uvedenie o čosi oneskorilo, slávnostný charakter opery ostal nezmenený. V hudbe Verdiho Aidy sa stretáva okázalý lesk štátnych a vojenských ceremónií s vypätými okamihmi citových konfliktov ústredných protagonistov. Vonkajšková nádhera masových scén so zbormi a baletnými číslami sa prepája s intímne ladenými pasážami lyrických osobných vyznaní. Aida je nielen pútavým romantickým príbehom so strhujúcou hudbou, ale aj výpravnou monumentálnou freskou, ktorá priťahuje nemenej oči ako uši. Presvedčíte sa o tom už 13. 5. 2022 večer.

Aida / Opera SND
Opera Aida v SND. Foto: Zdenko Hanout / SND

Vzrušujúca hra amerického dramatika Arthura Millera o večných morálnych dilemách sa v repríze vracia na javisko SND aj tento týždeň. SALEMSKÉ BOSORKY očakávajú publikum večer 14. 5. 2022 v Sále činohry SND.

Kam na koncert v týždni od 9. do 15. mája?

V pondelok 9. mája 2022 sa v Slovenskej filharmónii uskutoční šiesty abonentný koncert Slovenského komorného orchestra. Spolu so slovenským hercom a recitátorom Štefanom Bučkom prináša pestrý program. Diela Josefa Suka, Dmitrija Šostakoviča, Romana Bergera a Valentina Silvestrova doplní výber z Hviezdoslavových sonetov. Zaznie pri príležitosti 77. výročia ukončenia 2. svetovej vojny. Organizátori ho venujú obetiam vojnového konfliktu na Ukrajine.

Mamičkám z lásky aj operetne

V Bratislave poteší 12. mája operetný KONCERT KU DŇU MATIEK. Mimoriadny koncert Symfonického orchestra slovenského rozhlasu s podtitulom „operetný“ pod taktovkou dirigenta Rudolfa Geriho predstaví výber obľúbenej operetnej hudby.

Sólisti Adriana Galla Kohútková (soprán), Linda Ballová (soprán) a Jakub Pustina (tenor) potešia všetky matky hudbou Franza Lehára, Emmericha Kálmána, Oskara Nedbala či Bélu Kélera.

Operetne to bude aj o láske s Metropolitným orchestrom Bratislava a sólistami

S najkrajšími operetnými melódiami od Lehára, Straussa i Kálmána bude aj ďalší z koncertov Metropolitného orchestra Bratislava. Koncert MELÓDIE Z ČIAS PROPELERU – NAJKRAJŠIE OPERETNÉ MELÓDIE O LÁSKE bude hostiť sólistov Evu Dovcovú a Otokara Kleina. Sprevádzať ich bude Metropolitný orchester Bratislava pod taktovkou dirigenta Dušana Štefánka. 

Žilina s hudbou klasicizmu

Vo štvrtok 12. 5. 2022 o 19.00 hod. sa uskutoční abonentný koncert Štátneho komorného orchestru Žilina. S názvom „Hudba klasicizmus a impresionizmus“ prinesie  sólistické vystúpenia dvoch menej frekventovaných koncertných nástrojov v podaní mladých umelcov z Poľska a Ukrajiny. Amelia Tokarska uvedie jedno z najkrajších harfových sól v dvoch tancoch impresionistu Claude Debussyho. Prvý hornista ŠKO Nazar Spas zahrá virtuózny Koncert pre lesný roh a orchester č. 2 Es dur Antonia Rossettiho, rodáka z českých Litoměříc. V 2. polovici 18. storočia patril k najhrávanejším skladateľom v Európe. Pod vedením stáleho hosťa žilinského ŠKO, dirigenta Martina Leginusa odznie aj Predohra k opere Idomeneus W. A. Mozarta a predposledná Symfónia F dur Ludwiga van Beethovena.

ŠKO Žilina / 12.5.2022 / Kam za kultúrou (9.-15. 5. 2022)

Banská Bystrica ožije sakrálnou hudbou

V rámci 61. Banskobystrickej hudobnej jari sa farský chrám Nanebovzatia Panny Márie 11. mája 2022 stane  dejiskom koncertu svetskej i sakrálnej hudby. Od 18:00 hod. sa Orchester Camerata Novisoliensis a sólisti Annus Musicum pod taktovkou Pavla Tužinského oddajú klasike od baroka po 20. storočie.

Košická hudobná jar s trojicou koncertov

Tretí týždeň festivalu Košická hudobná jar (KHJ) prinesie až tri zaujímavé podujatia (bližšie o nich informujeme TU). Tým prvým je komorný koncert Hudba útechy. Jeho hosťami sú česko-nemecká čembalistka Barbara Maria Willi a jeden z najrešpektovanejších českých sólistov, hobojista Vilém Veverka.

Barbara Maria Willi / Komorný koncert / 3. týždeň KHJ 22
Vilém Veverka / KHJ 22

Na návštevníkov čaká aj druhý festivalový symfonický koncert so šéfdirigentom Robertom Jindrom s názvom Na tónoch harfy. Po boku Štátnej filharmónie Košice sa sólisticky predstaví harfista Xavier de Maistre. 

Xavier de Maistre
Sólistom symfonického koncertu bude Xavier de Maistre. Foto: Felix Broede
ŠFK a Robert Jindra / Kam za kultúrou

Tretí festivalový týždeň prináša i sprievodné podujatie 100 rokov Speváckeho zboru slovenských učiteľov.

Kam na výstavu od 9. - 15. mája 2022?

V prehľade kultúrnych tipov tento raz náročky nemenujeme končiace, pokračujúce či nové výstavy. Chceme totiž vašu pozornosť zamerať na sobotu 14. mája 2022, kedy sa brány múzeí a galérií otvoria v netradičnom čase. Opäť ponúkajú tradične mimoriadne atraktívny program, a tak dávame do pozornosti priamo toto podujatie! Zapojili sa do neho všetky múzea Slovenského národného múzea, Slovenská národná galéria, Stredoslovenské múzeum, Stredoslovenská galéria, Východoslovenská galéria, Východoslovenské múzeum, Múzeum mesta Bratislavy, Galéria Nedbalka a ďalšie po celom Slovensku. Ich zoznam nájdete TU.

Noc múzeí a galérií 2022 – sobota 14. mája 2022

Obľúbené podujatie sa v tomto roku vracia bez obmedzení. Termín tohtoročnej Noci európskych múzeí pripadne už na sobotu, 14. mája 2022.  NOC MÚZEÍ A GALÉRIÍ je celoeurópske podujatie realizované pod patronátom Rady Európy. Chce prezentovať kultúrne dedičstvo a šíriť informácie netradične. Do podujatia sa aj tento rok zapájajú slovenské galérie i múzeá. Tešiť sa môžete na bohatý a veľmi rozmanitý program s mimoriadnymi zážitkami a obvykle aj voľným vstupom.

Noc múzeí a galérií 2022

Dostanete sa do zákutí, ktoré počas celého roka zostávajú pred verejnosťou ukryté. Práve vtedy múzeá a galérie otvárajú verejnosti svoje „skryté“ komnaty a odkrývajú tajomstvá. Takto môže verejnosť preniknúť do tajov „múzejnej kuchyne“. „Odkrývanie tajomstiev“ pomáha verejnosti aj týmto spôsobom lepšie pochopiť význam múzeí pri ochrane súčasti kultúrneho a prírodného dedičstva, uchovávaných v múzeách.  Príďte sa zabaviť a užiť si večernú atmosféru!

Veríme, že sme vás inšpirovali.

Zdroj: TS a programy divadiel, Slovenskej filharmónie, ŠKO Žilina, ŠfK, múzeí a galérií

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »