Novinky

Spišské divadlo s premiérou hry Šeptuchy

Spišské divadlo

Spišské divadlo prichádza s novinkou. V celoslovenskej premiére uvedie dramatizácie románu Aleny Sabuchovej ŠEPTUCHY. Na premiéru do Spišskej Novej Vsi v piatok 15. decembra o 19.00 h príde aj autorka románu.

Magický príbeh o priateľstve, láske a samoteprináša počas adventných dní Spišské divadlo, kultúrna organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja. Ústrednou témou sezóny 2023/2024 v Spišskom divadle je láska v rôznych podobách. Voľba tak padla aj na dramatizáciu románu Šeptuchy, ktorú Spišské divadlo uvedie v celoslovenskej premiére.

Spišské divadlo

Úspešný román Aleny Sabuchovej, ktorý v roku 2020 získal cenu Anasoft litera, zdramatizovala Lucia Mihálová. Český rozhlas uviedol Šeptuchy ako čítanie na pokračovanie a v súčasnosti sa pripravuje jeho sfilmovanie.

Šeptuchy

Prečo padlo rozhodnutie práve na Šeptuchy, vysvetľuje umelecký šéf divadla Viktor Kollár: Literatúra je jedným z významných inšpiračných zdrojov, na ktoré sa divadlo napája. Prvotný nápad na Šeptuchy vyšiel od režisérky Mariany Luteránovej. Kniha ma veľmi oslovila, Alenka Sabuchová je úžasná žena s neuveriteľným vnútorným bohatstvom. Román sa aktuálnym spôsobom dotýka tém, ktoré súvisia prakticky s každým regiónom lokalizovaným mimo centra. Autorka vycestovala do Podlasia a román písala tam. Je to príbeh o stretávaní svetov, o prekračovaní hraníc. Šeptuchy predstavujú priesečník svetov – sveta kapitalizmu, Kauflandu, časopisu Bravo a konzumného života v 90. rokoch. Druhý svet je pôvodný, mystický, ktorý v tom kraji existoval stáročia. Kniha má veľa vrstiev, je o svete živých a mŕtvych, o dospievaní, o spájaní minulosti s prítomnosťou. Je tam prítomný humor, ktorý človek potrebuje, ale aj krutosť toho sveta. Rozmedzie všetkých svetov a prekračovanie hraníc je kľúčovou témou románu Šeptuchy. Chcem, aby Spišské divadlo bolo v niektorých tituloch priekopnícke a aktuálne, a aby prinášalo nové témy, ktoré sa inde nedejú a z tohto hľadiska bol výber po prečítaní románu pre mňa jednoznačný.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vianočné trhy Bratislava / Advent
Nalaďme sa na Vianoce 2023: Vianočné trhy začínajú po Slovensku

Inscenácia Šeptuchy je v aktuálnej 33. divadelnej sezóne prvou premiérou činohry Spišského divadla. Počas sezóny divadlo pripravuje ešte šansónový recitál Édith, komédie Okuliare Eltona Johna a Sprievodca sexuálnou výchovou pre nové tisícročie a netradičnú hudobnú rozprávku Pippi Dlhá Pančucha.

Kontrasty svetov a prekračovanie hraníc

Citlivý emotívny príbeh dvoch dospievajúcich dievčat sa odohráva v búrlivých deväťdesiatych rokoch v regióne Podlasie. Leží na hranici medzi Poľskom a Bieloruskom. Tento zabudnutý záhadný kút zahaľujú hmly. Pohanstvo ta ešte nestihlo byť potlačené kresťanstvom, a tak si zachoval svoj ráz. Dodnes v ňom tak prežívajú mnohé tradície a legendy. Žijú tu šeptuchy, ženy liečiteľky, za ktorými prichádzajú ľudia z regiónu na kočoch, aj spoza hraníc na najnovších autách. Svoju budúcnosť u nich riešia nešťastné vdovy aj bohatí podnikatelia.

INZERCIA

V tejto magickej atmosfére prežívajú priateľky Alina a Dorota priateľstvá, prvé lásky i starosti každodenného života. Miesto, kde žijú, neponúka ľuďom ambicióznu budúcnosť. No aj napriek tomu sa od neho nedokážu odpútať. Inscenácia je plná kontrastov. Medzi sebou bojujú tradície a moderný svet, pohanské zvyky a pravoslávna cirkev. V inscenácii Spišského divadla sa výnimočne predstaví prakticky celý umelecký súbor. Hlavné postavy dvoch priateliek stvárnili Petra Dzuriková ako Alina a Kristína Kotarbová ako Dorota.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou od 11. decembra 2023? TOTO sú naše TIPY

Tvorivý tím z celého Slovenska

Podľa umeleckého šéfa divadla Viktora Kollára ide o najdôležitejšiu premiéru aktuálnej 33. sezóny: Šeptuchami sme sa rozhodli vyšpliapnuť mimo komfortnej zóny. Je to veľká výzva tematická, dramaturgická, inscenačná a chceme ju zvládnuť pomocou veľmi kvalitného kreatívneho tvorivého tímu, ktorý sa nám podarilo vyskladať z výrazných divadelných osobností z externého prostredia. Román pôsobivo zdramatizovala Lucia Mihálová z trnavského divadla. Skúsená režisérka Mariana Luteránová k nám prišla priamo po premiére čiernej komédie s Kamilou Magálovou v divadle GUnaGU a hneď po premiére Šeptúch odchádza režírovať do SND. Dramaturgom predstavenia je Miro Dacho, dlhoročný spolupracovník renomovaných režisérov a divadiel, kostýmy pripravuje talentovaná Alžbeta Kutliaková z Oravy, ktorá v tomto roku získala už svoju druhú cenu Dosky za najlepší kostým sezóny. Scénu nádherne vymyslel kreatívny scénograf Juraj Poliak zo Žiliny a hudbu má pod taktovkou líder kapely Komajota, vynikajúci slovenský hudobník Martin Husovský.“ 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Advent - viac než len čas predvianočných príprav

Celoslovenská premiéra Šeptuchy sa uskutoční v piatok 15. decembra o 19.00 hodine na veľkej scéne SD a zúčastní sa na nej aj autorka románu Alena Sabuchová. Uvedenie inscenácie v Spišskom divadle podporila Nadácia Tatra banky. 

TS, Spišské divadlo, www.spisskedivadlo.sk

Foto: Robert Tappert

Zdroj: Spišské divadlo

Redakciu informovala Veronika Fitzeková, hovorkyňa Spišského divadla

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »