Novinky

Útvar hodnoty za peniaze odobril štúdiu uskutočniteľnosti rekonštrukcie historickej budovy SND

Historická budova SND / title / Slovenské národné divadlo

Útvar hodnoty za peniaze odobril štúdiu uskutočniteľnosti rekonštrukcie historickej budovy SND a odporučil pokračovanie v projekte. Štúdia uskutočniteľnosti je nutnou podmienkou ďalších krokov v procese rekonštrukcie. Rozbehnutie procesu prípravy komplexnej rekonštrukcie bolo jednou z hlavných priorít bývalého vedenia SND na čele s Matejom Drličkom.

Slovenské národné divadlo zverejnilo štúdiu uskutočniteľnosti komplexnej rekonštrukcie historickej budovy SND v októbri. V úzkej spolupráci s víťazom verejného obstarávania a Ministerstvom kultúry SR na nej za SND pracoval bývalý ekonomický riaditeľ Matej Bošňák od začiatku roka. Štúdia uskutočniteľnosti obsahuje podrobné informácie o zmysle rekonštrukcie historickej budovy SND či predbežnú finančnú analýzu rekonštrukcie. Nechýba v nej ani analýza nákladov a prínosov projektu. Jej súčasťou je, ako sme vás informovali, aj vízia ďalšej prevádzky zrekonštruovanej budovy.

Útvar hodnoty za peniaze, ktorého úlohou je ekonomicky posudzovať plánované verejné investície, štúdiu uskutočniteľnosti odobril a odporučil pokračovať v projekte rekonštrukcie. „Investícia do historickej budovy SND je potrebná. Objekt vyžaduje rekonštrukciu z dôvodu zlého technického stavu, poškodených divadelných technológií aj morálnej zastaranosti vnútorných priestorov,“ konštatuje Útvar hodnoty za peniaze v hodnotení, ktoré je zverejnené na webe Ministerstva financií SR.

Reklama / Článok pokračuje pod reklamou
Melos-Étos

Aký bude ďalší postup rekonštrukcie historickej budovy SND?

Útvar hodnoty za peniaze zároveň Ministerstvu kultúry SR odporučil, aby aktualizovalo investičný plán a projektu stanovilo prioritu. V ďalších krokoch bude nasledovať štátna expertíza a štátny dozor nad stavebným zámerom verejnej práce. Keďže historická budova SND je verejnou budovou, Ministerstvo kultúry SR musí požiadať Ministerstvo dopravy a výstavby SR o expertízu stavebného zámeru. Táto expertíza stanoví aj predbežnú hodnotu zákazky.

Reklama / Článok pokračuje pod reklamou
SS. Caecilia 22 BA

Po expertíze stavebného zámeru a posúdení štúdie uskutočniteľnosti bude môcť Ministerstvo financií SR začať rokovanie o uvoľnení prostriedkov na vypracovanie projektovej dokumentácie rekonštrukcie. Pod podmienkou, že SND bude mať finančné krytie, pripraví a vypíše verejné obstarávanie na architektonickú štúdiu a projektové práce. Víťaz tejto súťaže následne pripraví projektovú dokumentáciu rekonštrukcie historickej budovy. 

 

Zdroj: SND

Foto: titulka – Silvia Mária Petrovitsová; ostatné fotografie – zdroj SND

Redakciu informovala a fotografie poskytla Jana Alexová, PR manažérka SND

 

*** Posledná aktualizácia: 2022-11-14 (adm) ***

Bratislavské hudobné slávnosti / BHS / 58 / 2023 / Kam za kultúrou
Culture Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Začínajú sa Bratislavské hudobné slávnosti. 58. ročník prinesie do dokonalosti vyladený program i niekoľko noviniek

Začína sa prestížna oslava hudby – Bratislavské hudobné slávnosti. Tento rok píše svoj 58. ročník a sľubuje jedinečné zážitky.

Read More
Štátna opera
Culture Divadlo News PR

Sólisti Štátnej opery mieria opäť do Japonska

Sólisti Štátnej opery mieri opäť do Japonska, kde uvedú desať predstavení. Nadväzujú tak na prerušenú tradíciu. Kedy vyrážajú a s akým programom vystúpia?

Read More
Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!
Culture Divadlo Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!

Nový týždeň nám klope na vrátka, a tak je ten správny čas na najnovší diel TOP tipov Kam za kultúrou. Kam v 38. kalendárni týždeň roka 2023?

Read More
Translate »