Novinky

Útvar hodnoty za peniaze odobril štúdiu uskutočniteľnosti rekonštrukcie historickej budovy SND

Historická budova SND / title / Slovenské národné divadlo

Útvar hodnoty za peniaze odobril štúdiu uskutočniteľnosti rekonštrukcie historickej budovy SND a odporučil pokračovanie v projekte. Štúdia uskutočniteľnosti je nutnou podmienkou ďalších krokov v procese rekonštrukcie. Rozbehnutie procesu prípravy komplexnej rekonštrukcie bolo jednou z hlavných priorít bývalého vedenia SND na čele s Matejom Drličkom.

Slovenské národné divadlo zverejnilo štúdiu uskutočniteľnosti komplexnej rekonštrukcie historickej budovy SND v októbri. V úzkej spolupráci s víťazom verejného obstarávania a Ministerstvom kultúry SR na nej za SND pracoval bývalý ekonomický riaditeľ Matej Bošňák od začiatku roka. Štúdia uskutočniteľnosti obsahuje podrobné informácie o zmysle rekonštrukcie historickej budovy SND či predbežnú finančnú analýzu rekonštrukcie. Nechýba v nej ani analýza nákladov a prínosov projektu. Jej súčasťou je, ako sme vás informovali, aj vízia ďalšej prevádzky zrekonštruovanej budovy.

Útvar hodnoty za peniaze, ktorého úlohou je ekonomicky posudzovať plánované verejné investície, štúdiu uskutočniteľnosti odobril a odporučil pokračovať v projekte rekonštrukcie. „Investícia do historickej budovy SND je potrebná. Objekt vyžaduje rekonštrukciu z dôvodu zlého technického stavu, poškodených divadelných technológií aj morálnej zastaranosti vnútorných priestorov,“ konštatuje Útvar hodnoty za peniaze v hodnotení, ktoré je zverejnené na webe Ministerstva financií SR.

Reklama / Článok pokračuje pod reklamou
Melos-Étos

Aký bude ďalší postup rekonštrukcie historickej budovy SND?

Útvar hodnoty za peniaze zároveň Ministerstvu kultúry SR odporučil, aby aktualizovalo investičný plán a projektu stanovilo prioritu. V ďalších krokoch bude nasledovať štátna expertíza a štátny dozor nad stavebným zámerom verejnej práce. Keďže historická budova SND je verejnou budovou, Ministerstvo kultúry SR musí požiadať Ministerstvo dopravy a výstavby SR o expertízu stavebného zámeru. Táto expertíza stanoví aj predbežnú hodnotu zákazky.

Reklama / Článok pokračuje pod reklamou
SS. Caecilia 22 BA

Po expertíze stavebného zámeru a posúdení štúdie uskutočniteľnosti bude môcť Ministerstvo financií SR začať rokovanie o uvoľnení prostriedkov na vypracovanie projektovej dokumentácie rekonštrukcie. Pod podmienkou, že SND bude mať finančné krytie, pripraví a vypíše verejné obstarávanie na architektonickú štúdiu a projektové práce. Víťaz tejto súťaže následne pripraví projektovú dokumentáciu rekonštrukcie historickej budovy. 

 

Zdroj: SND

Foto: titulka – Silvia Mária Petrovitsová; ostatné fotografie – zdroj SND

Redakciu informovala a fotografie poskytla Jana Alexová, PR manažérka SND

 

*** Posledná aktualizácia: 2022-11-14 (adm) ***

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Translate »