Novinky

Operné štúdio SND uvádza operu Peter a Lucia

Peter a Lucia

Koniec 102. sezóny prináša v prvý júlový víkend poslednú premiéru aktuálnej divadelnej sezóny SND. V piatok 1. a v nedeľu 3. júla uvedie Operné štúdio SND jedinú operu slovenského skladateľa Mira Bázlika, Peter a Lucia.

Operné štúdio SND svojim novým projektom pokračuje v tradícii uvádzania diel slovenských skladateľov. Iniciátorom projektu bol Marek Mokoš. Vybral si dielo, ktoré je aktuálne a patrí medzi klenoty slovenskej opernej literatúry. Operné štúdio SND tentoraz pripravilo scénické uvedenie opery PETER A LUCIA Mira Bázlika. To sa na javisko Slovenské národného divadla vracia po 55 rokoch (ako sme informovali TU) práve tento týždeň a rozhodne patrí k našim tipom kam za kultúrou viac TU.

Známy príbeh lásky v opernom šate

Literárnou predlohou operného libreta filmového scenáristu a režiséra Miroslava Horňáka je známa rovnomenná novela. Novelu Peter a Lucia francúzskeho laureáta Nobelovej ceny za literatúru Romaina Rollanda poznáme ešte zo školských či študentských čias. Jemný príbeh lásky dvoch mladých ľudí sa odohráva na pozadí prvej svetovej vojny. Náhodné stretnutie študenta a maliarky postupne prerastie v silné puto. To dvojicu izoluje od vonkajšieho sveta, vojny a jej dôsledkov. Osud zaľúbencov však spečatí bombardovanie Paríža v roku 1918. Voči literárnej predlohe obsahuje jej operná sestrička viaceré zmeny. Bázlikov libretista vychádzal z Rollandovej novely, z ktorej vybral najdôležitejšie momenty a myšlienky. V opere ich skonkrétnil a rozpracoval. Mnohé obrazy začínajú i končia impresionisticky tajomne, no divák si ich vie v myšlienkach sám  dotvoriť.

Peter a Lucia / SND
Ivan Lyvch, Pavol Mucha a Linda Mellenová v inscenácii Peter a Lucia. Zdroj: SND

Peter a Lucia je jedinou operou Mira Bázlika

Opera Peter a Lucia je Bázlikovym jediným javiskovým dielom, ktoré napísal v období rokov 1962 – 1966. Jeho hudobnú drámu tvorí sedem samostatných obrazov. “Sú to epické obrázky zachytávajúce atmosféru a vzťahové statusy, z ktorých majú mať diváci dojem, impresiu, ktorá na nich pôsobí. Tento princíp som sa snažil zachytiť ako režisér aj ako výtvarník,” hovorí Marek Mokoš.

M. Bázlik: Peter a Lucia / Operné štúdio SND / TB po verejnej generálke
Tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková, režisér a iniciátor projektu Marek Mokoš, klaviristka Andrea Bálešová, dirigent Dušan Štefánek a predstavitelia titulných postáv Robin Červinek (Peter) a Veronika Bilová (Lucia). Tlačová beseda po verejnej generálke M. Bázlik: Peter a Lucia Operného štúdia SND. Foto: Silvia Mária Petrovits

Je oslavou lásky

Napriek tragickému príbehu posledné tóny Bázlikovej hudobnej drámy prinášajú aj nádej a sú oslavou lásky. Bázlik operu hudobne neukončil bombardovaním, pretože v jeho interpretácií nezvíťazila vojna, ale láska Petra a Lucie. „Príďte si vypočuť naše slovenské operné bohatstvo. Je to nádherný príbeh. Vyjadruje tiež medziľudské vzťahy a vlastne je aj zrkadlom našej spoločnosti. Aj napriek náročnejšej hudbe sa dá pri opere Peter a Lucia oddýchnuť a nechať sa niesť atmosférou lásky dvoch mladých ľudí. Veľmi rada by som čitateľov a divákov na predstavenie Peter a Lucia aj touto cestou srdečne pozvala. Majú čo zažiť a počuť,“ pozýva na predstavenie Operného štúdia SND predstaviteľka Lucie, Veronika Bilová.  

Peter a Lucia / SND
Veronika Bilová ako predstaviteľka Lucie v opere Mira Bázlika Peter a Lucia. Zdroj: SND

Netratí na aktuálnosti

Aktuálny vojnový konflikt na Ukrajine, ktorý sa bezprostredne dotýka aj našej spoločnosti, bol jedným z dôvodov, prečo Operné štúdio siahlo po tomto titule. „Myslím si, že pre divákov je to veľmi aktuálna téma. Ja sám som sa dozvedel, že túto postavu stvárnim až počas vojny. Vravel som si, že teraz je ten správny čas na toto dielo. Podľa mňa má opera Peter a Lucia veľkú výpovednú hodnotu. Je aj obrazom našej spoločnosti, najmä v tom, ako zobrazuje dva svety. Svet vojny a rodinu, ktorá si vojnu nepripúšťa a sleduje ju neosobne z diaľky. Je aj obrazom dneška, niektorých našich spoluobčanov, ktorí majú svoj svet a blahobyt, a iné si nepripúšťajú. Myslím si, že je to krásny príbeh, ktorý pozná každý. Je veľmi zrozumiteľný a každý si z neho môže vziať svoje ponaučenie,“ uviedol pre Art & History Magazine barytonista Robin Červinek, predstaviteľ Petra.

Peter a Lucia / SND
Robin Červinek v titulnej postave Petra v bratislavskej inscenácii Peter a Lucia. Zdroj: SND

Dostala komorný šat

Bázlikova jediná opera sa paradoxne nezachovala s komplexnou orchestrálnou partitúrou, a tak aj prípravy sprevádzala doslova sherlockovská práca. Dielo, ktoré teraz v premiére uvedú frekventanti Operného štúdia SND, dostalo iný, komorný šat. Vypočujeme si ho v inštrumentácii klavír a vibrafón/ xylofón. Inštrumentálne ho zo zachovaného klavírneho výťahu a nahrávok zaranžoval dirigent Dušan Štefánek, ktorý sa podpísal pod hudobné naštudovanie. Réžie sa ujal iniciátor projektu Marek Mokoš. Okrem toho má na svedomí minimalistickú scénu i krásne kostýmy, ktoré sám navrhol. Účinkovať bude medzinárodná zostava ôsmych frekventantov Operného štúdia SND.

Opera s mladými nielen pre mladých

Ako zdôraznil iniciátor projektu a režisér Marek Mokoš, Operné štúdio SND dáva priestor mladým umelcom a primárne sa zameriava na mladé publikum. Jeho ambíciou je uvádzať atraktívne tituly pre mladých a priblížiť im operu. Nechýbajú ani anglické titulky, a tak sa opera v slovenskom jazyku nekoncentruje len na domáce publikum.

Peter a Lucia / SND
Postavu bezmenného vojaka do opery vložil libretista Miro Horňak. Reprezentuje všetkých vojakov padlých vojakov nielen v prvej svetovej vojne. Zdroj: SND

Premiéra scénického uvedenia opery Mira Bázlika Peter a Lucia sa uskutoční v Štúdiu SND v piatok (1.7.) a v nedeľu (3.7.) so začiatkom o 19:00 hod.

Zdroj foto: Ľuboš Kotlár/ SND, Silvia Mária Petrovitsová (foto z tlačovej besedy po verejnej generálke)

Zdroj: SND

S predstaviteľmi titulných postáv sa zhovárala redaktorka Silvia Mária Petrovitsová

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »